THE ELDER SCROLLS ONLINE ADD-ON REHBERİ

CRAFTING (ZANAAT/MESLEK) EKLENTİLERİ

Mutlaka Kurulması Gereken Eklentiler

CraftStore: Şahsen vazgeçilmezlerimden birisi olan CraftStore, oyunda zanaatkârlıkla uğraşmak isteyenlerin mutlaka edinmesi gereken bir add-on. Bu eklentinin muazzam derecede detaylı bir işlevi olduğunu söyleyebilirim. Hangi zırh veya silah tipinin hangi parçasındaki hangi trait’i (niteliği) araştırdığınızı (Research), araştırmakta olduklarınızın ne kadar süre sonra biteceğini, araştırmadıklarınızın hangileri olduğunu ve hatta çantanızda henüz araştırmadığınız trait’lere sahip eşyalar bulunup bulunmadığını gösteren eklenti, aynı zamanda hangi yiyecekleri, motifleri ve mobilya / ev eşyalarını yapmayı bildiğinizi de gösteriyor. Üstelik dilediğiniz karakteri seçip o karaktere özel bilgilere de ulaşabiliyorsunuz.

CraftStore kadar detaylı ve işlevsel olmasalar da daha hafif bir add-on edinmek isterseniz alternatif olarak Trait Buddy veya AI Research Grid eklentilerine bakabilirsiniz.

CraftStore

Dolgubon’s Lazy Writ Crafter: Ben tembel bir insan değilim (…sanırım) ama ESO’nun günlük meslek görevlerinin (daily crafting writ) işleyişi baygınlık geçirmenize sebep olabilir. Bunun sebebi de günlük meslek görevlerinde sizden birkaç eşya yapmanızı talep etmelerinden kaynaklanır. Özellikle 7 farklı meslek varken her birine tek tek girip istenilen parçaları bulduktan sonra üretmeye çalışmak, boş yere vakit harcamaktır. Bunun önüne geçebilmek için bu şahane eklentiyi kurmanızı ne kadar tavsiye etsem azdır. Aldığınız günlük meslek görevlerine göre ilgili Crafting Table’a gittiğinizde tek bir tıkla tüm görev gereksinimlerini üreten bu şahane add-on ile boş yere uğraşmaktan kurtulursunuz.

Alchemy ve Provisioning bu mesleklere dâhil değildir. Alchemy için yazıda bulunan Potion Maker (for Alchemy Crafting), Provisioning için ESO Master Recipe List kısmına göz atabilirsiniz.

Dolgubon’s Lazy Writ Crafter

ESO Master Recipe List: Yine mesleklerle ilgilenen oyuncuların bakmasını tavsiye ettiğim bir başka add-on olan ESO Master Recipe List, yiyecek ve içecek yapmanızı sağlayan Provisioning için hoş bir eklenti olarak yer alıyor. Hangi malzemelere ve yetenek seviyesine sahip olmanız gerektiğini gösteren bu add-on, aynı zamanda bir tarifi hangi karakterlerinizin bildiğini (veya bilmediğini) de listeliyor. Üretim yapabileceğiniz Cooking Fire ile etkileşime girdiğinizde kendine özgü bir pencere açan bu eklenti sayesinde Provisioning daily crafting writ’lerinizi de herhangi bir aramaya ihtiyaç duymadan tamamlayabilirsiniz.

Diğer mesleklerle ilgili hayat kurtarıcı eklenti hakkında bilgi almak için yazıda bulunan Dolgubon’s Lazy Writ Crafter ve Potion Maker (for Alchemy Crafting) kısımlarına göz atabilirsiniz.

ESO Master Recipe List

Potion Maker (for Alchemy Crafting): Özellikle Alchemy mesleğini icra eden oyuncuları büyük dertten kurtaran bu eklenti, iksir (potion) ve zehir (poison) yaparken hangi bitkileri ve özleri kullanabileceğinizi göstermenin yanı sıra günlük meslek görevlerinden Alchemy için olanı yaparken tek bir kutucuğu tıklayarak otomatik olarak ilgili tariflerin listelenmesini sağlıyor; böylece manuel olarak tek tek aramaktan kurtulmuş oluyorsunuz.

Diğer mesleklerle ilgili hayat kurtarıcı eklenti hakkında bilgi almak için yazıda bulunan Dolgubon’s Lazy Writ Crafter ve ESO Master Recipe List kısımlarına göz atabilirsiniz.

Potion Maker (for Alchemy Crafting)

Research Assistant: Crafting meslekleriyle ilgileniyor, zırh ve silahlar üzerindeki trait’leri (nitelikleri) öğrenmeye çalışıyorsanız envanterinize küçük bir eklenti yapan bu add-on ile birlikte elinize geçen parçalardan hangilerinde araştırmayı tamamladığınız, hangilerinde araştırmanız gereken trait’ler olduğunu kolaylıkla görebiliyorsunuz. Eğer parçanın yanında kırmızı bir kutucuk çıkarsa o trait’i henüz araştırmadığınız, siyah kutucuk çıkarsa araştırdığınız anlamına geliyor; sarı kutucuk çıkarsa da aynı trait’e sahip başka bir parçaya daha sahip olduğunuzu anlıyorsunuz.

Research Assistant

FISHING (BALIKÇILIK) EKLENTİLERİ

Rare Fish Tracker: Balıkçılık ile ilgileniyor ve bir yandan da Achievement (başarım) peşinde koşuyorsanız işinize yarayabilecek olan bu add-on, bulunduğunuz bölgedeki yeşil ve mavi kalitedeki balıkların isimlerini küçük bir pencerede göstererek Achievement alma yolunda hangilerini tuttuğunuzu ve hangilerine ihtiyaç duyduğunuzu, bu balıkların deniz, göl ve benzeri hangi kaynaklardan tutulabileceğini gösteriyor. Yeşil ve mavi kalitedeki balıkların hiçbir yerde kullanılmadıklarını ve sadece tüccarlara satılabildiklerini de ekleyeyim.

Rare Fish Tracker

Votan’s Fish Fillet: Diyelim ki balık tutmaya gittiniz ve bir seferde onlarca, belki de yüzlerce balık tutacak kadar vakit harcadınız. Şimdi sıra bu balıkları keserek içerisindeki materyalleri edinme vakti ama O DA NE?! Hepsini tek tek mi yapmak zorundasınız? Hayııııır…. Bu eklentiyi kurarak bu ızdıraptan kurtulabilirsiniz. Kesmek istediğiniz balık türünün üzerine gelerek “Fillet Stack” özelliğini kullanın ve arkanıza yaslanarak karakterinizin kesme işlemini bitirmesini bekleyin.

Votan’s Fish Fillet

Votan’s Fisherman: Tamriel üzerindeki balık havuzlarıyla ilgili bilgileri kaydeden bu add-on, hangi kaynak türünde hangi yemi kullanmanız gerektiğinin bilgisini vererek işinizi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bir balık oltanıza takıldığında ekranda olta iğnesi sembolü çıkmasını sağlayarak balığı ne zaman çekmeniz gerektiğini de gösteriyor.

Votan’s Fisherman

TRADING (TİCARET) EKLENTİLERİ

Awesome Guild Store: Öncelikle The Elder Scrolls Online’ın kendi iç Guild Trader / Guild Store arama seçeneklerinin çok ama çok kötü olduğunu belirterek başlamak istiyorum. “Kötü” aslında yeterli bir kelime bile değil, “rezalet” desek daha doğru olur. Kendinize eziyet etmeyin, hayattan soğumayın, bu eklentiyi indirin. Guild Trader / Guild Store sayfasına alt kategoriler, kalite, eşya ismi ve fiyat aralığında arama seçenekleri ekleyerek hepimize rahat bir nefes aldıran eklenti muazzam bir kolaylık sağlıyor.

Awesome Guild Store

Master Merchant: Ticaretle uğraşan oyuncuların mutlaka ama mutlaka edinmesi gereken bu eklentiden bahsetmezsem olmaz. İçerisinde bulunduğunuz loncaların Guild Store / Guild Trader üzerinden hangi eşyayı kaç altına sattığının analizini yapan add-on, bulduğunuz nesneleri ortalama hangi fiyattan piyasaya sürebileceğinizi belirleyebilmeniz için büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca sizin yaptığınız satışların kayıtlarını da tutarak belirli bir dönem içerisinde ne kadar kazanç sağladığınızı da takip etmenize yardımcı oluyor. Ancak belirttiğim gibi sadece sizin üyesi olduğunuz loncaların satışlarını taradığı için yalnızca çevrenizde dönen ticaretin bilgisine sahip oluyorsunuz; ayrıca yalnızca gerçekleşen satış fiyatlarını öğreniyorsunuz. Bu yüzden oyun içerisinde sohbet pencerelerinde çoğu zaman bir oyuncunun bir eşyayı linkleyip “MM?” diye sorduğunu görebilirsiniz; bunu yapma amaçları farklı loncalara bağlı olan kişilerin Master Merchant ortalamalarını öğrenmekten ibarettir.

Master Merchant’ın oyuna getirdiği eksilerden biri karakterinizle oyuna girdikten sonra kısa bir süre FPS sıkıntısı yaşatmasıdır ve bunun ardındaki sebep de loncalarınızdaki satışları tarayıp kendisini güncellemesidir. Genel olarak iki dakikayı aşmayan bu durum aslında büyük bir sıkıntı yaratmaz, o yüzden içiniz rahat olsun.

Önemli güncelleme: Master Merchant uzun bir süredir (kısacası ZOS oyun dosyalarında değişiklik yaptığından beri) oldukça sorunlu çalışıyor, hatta son DLC ve paketleri desteklemiyor. O yüzden alternatif olarak Arkadius’ Trade Tools add-on’unu deneyebilirsiniz.

Bir diğer ticaret odaklı add-on hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz hemen aşağıda yer alan Tamriel Trade Centre başlığına bakabilirsiniz.

Master Merchant

Tamriel Trade Centre: Bir başka ticaret eklentisi olan ve karşınıza TTC kısaltmasıyla çıkması oldukça muhtemel bu add-on, Master Merchant ile benzer ancak bir yandan da farklı özellikler barındırıyor. Öncelikle MM aksine eşyaların satıldıkları değil de piyasaya sürüldükleri fiyatı gösteren TTC, oyuna girmeden önce ayrıca açılması tavsiye edilen küçük bir uygulamaya da sahip. Bu uygulamayı açtığınızda oyun içerisindeki TTC fiyatlarını güncellemenizin yanı sıra Guild Trader’ların listelerini de tarayabiliyorsunuz. Taranan bu listeler karakterinizden çıktığınızda uygulama üzerinden Tamriel Trade Centre’ın kendi internet sitesine yükleniyor ve böylece belirli bir parçanın hangi loncada hangi fiyattan bulunabileceğini araştırmayı kolaylaştırıyor. Ancak ayrıca belirtmek isterim ki bu internet sitesindeki listeler yalnızca TTC sahibi kişiler tarafından aktarıldığından tüm Tamriel ticaretini yansıtmıyor ve ücretler asıl satış fiyatlarını göstermediğinden bazen yanıltıcı olabiliyor.

Tamriel Trade Centre

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)