THE ELDER SCROLLS ONLINE ADD-ON REHBERİ

PvE & PvP EKLENTİLERİ

Mutlaka Kurulması Gereken Eklentiler

Combat Metrics: Üzerine çok bir şey söylemeye pek de gerek olmayan bu add-on, bir fight (dövüş) sırasında ne kadar hasar verdiğinizi, ne kadar hasar absorbe ettiğinizi (evet, sözlükte var bu kelime, gelmeyin üstüme!) ve ne kadar şifa dağıttığınızı (healing) gösteriyor. Normalde ekranınızın küçük bir kısmına yerleştirebildiğiniz bu eklentiyi kısa bir komutla (/cmx) büyütüp daha detaylı bilgi de edinebiliyorsunuz. Özellikle Trial yapmak isteyen oyuncuların tercih edeceği bir eklenti olarak ön plana çıkıyor.

Combat Metrics

PvPMeter: Eğer PvP yapmayı seviyor ve neler başardığınızı detaylı bir şekilde görmek istiyorsanız bu add-on tam size göre. Yaptığınız düelloların bile detaylarına inen eklenti, aynı zamanda Battleground ile Cyrodiil’deki aktivitelerinizin geçmişinizi de gösteren tablosuyla PvP meraklısı oyuncuların seveceği bir seçim olacaktır.

PvPMeter

RaidNotifier Updated: Her ne kadar Elder Scrolls Online’daki ismi “trial” olsa da alıştığımız adıyla “raid”ler, birçok “boss” barındırıyorlar. Bu düşmanların bize karşı uyguladıkları saldırıları her zaman vaktinde göremeyebiliyor, beklemediğimiz anda ölebiliyoruz. Bunu engellemek adına bu eklentiyi kurmanızı tavsiye ederim zira bir boss herhangi bir özellik kullanacağı zaman ekranda bunu belirterek vaktinde kaçabilmenize yardımcı oluyor.

Bandits User Interface‘in bu özelliği içinde barındırdığını ayrıca belirtelim.

RaidNotifier Updated

Urich’s Skill Point Finder: Oyundaki Skill Tree (yetenek ağacı) sisteminde ilerleyebilmeniz için Skill Point (yetenek puanı) edinmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Peki bu puanları nerelerden edinebileceğinizi bulmak, yanlışlıkla puan atlamamak istiyorsanız bu eklentiyi mutlaka kurmanızı öneririm. Kendi arayüzünde kaç puanı hikâye görevlerinden, kaçını Skyshard toplayarak veya Group Dungeon yaparak edinebileceğinizi gösteren listesiyle oldukça kullanışlı olduğunu da belirtmem gerek.

Urich’s Skill Point Finder

Tercihen Kurulabilir Eklentiler

Dressing Room Reborn: Diyelim ki oyunda ilerlediniz, artık karakterinizle farklı roller üstleniyor ya da bulunduğunuz ortama göre kıyafet / yetenek kullanıyorsunuz ve her seferinde manuel olarak tek tek değiştirmekten bunaldınız. Sizi bundan kurtaracak, kıyafetlerinizi ve yeteneklerinizi atadığınız seçeneğe göre tek tıkla bir çırpıda değiştirecek bu add-on’u ekleyerek rahat bir nefes alabilirsiniz.

Greymoor ek paketine sahipseniz bu add-on yerine Dressing Room for Greymoor kullanmanızı tavsiye ederim. Aslen aynı add-on, yalnızca güncel pakete destek sunuyor.

Dressing Room Reborn

Dungeon Tracker: Dungeon Finder penceresindeki ve harita üzerindeki Group Dungeon / Trial sembollerinin üzerindeki bilgilendirme yazılarını düzenleyen bu add-on, hangi Public Dungeon’ları / Group Dungeon’ları / Trial’ları yaptığınızı, ne zorlukta ve hangi karakterinizle tamamladığınızı göstererek büyük kolaylık sağlıyor, Achievement (Başarım) listesi içerisinde kaybolmanızın önüne geçiyor. (En azından bu kategoride…)

Dungeon Tracker

EŞYA & ÇANTA EKLENTİLERİ

Dustman: Çantanızda biriken işe yaramaz nesneleri tek tek satmaktan sıkıldıysanız bu eklentiye göz atmak isteyebilirsiniz. Dilediğiniz eşya kalitesine göre detaylıca ayar çekebileceğinizi belirtmekte de fayda var. Alternatif olarak JunkBuster eklentisine de bakabilirsiniz.

Dustman
(Ayarların bir kısmından örnekler)

Furniture Catalogue: Siz de benim gibi ev döşemeyi mi seviyorsunuz yoksa? O zaman oyun içerisindeki bütün mobilya ve ev eşyalarını listeleyen, bu eşyaları yapabilmek için hangi materyalden kaç tanesine ihtiyacınız olduğunu gösteren ve hatta hangi karakterinizin hangi parçayı üretebileceğini detaylandıran bu eklentiyi kurabilirsiniz. Tek eksiği eşyaları ön izlemeye alamıyor, neye benzediklerini göremiyorsunuz. (Bu konuda yardımcı olabilecek bir add-on arıyorsanız biraz aşağıda değindiğim Custom Item Preview eklentisine bakabilirsiniz.)

Furniture Catalogue

Inventory Grid View: Oyuna başladığınızda çantanızın sahip olduklarınızı bir liste hâlinde gösterdiğini göreceksiniz. Eğer bu tarz kullanımdan hoşlanmıyor ve daha kolay ya da alışılmış bir seçenek arıyorsanız doğru yerdesiniz! Bu add-on çantanızdaki ve tüccarlardaki eşyaları kutucuklarda sergileyip daha derli toplu bir görünüme sokarak kullanım kolaylığı sağlıyor.

Inventory Grid View

Item Set Browser: The Elder Scrolls Online için vazgeçilmez özelliklerden biri eşya setleri (item sets). Bu setlerin bir kısmını çeşitli bölgelerden, trial ve benzeri grup aktivitelerinden ve PvP’den edinebileceğiniz gibi bir kısmını da yapabilir veya yaptırabilirsiniz. Ancak oyunda o kadar çok set var ki hangisini nereden edindiğinizi ezberlemenizin -neredeyse- imkânı yok. Bu add-on ile oyunda varolan tüm setlerin listesine ulaşabilir, nereden alındıklarını rahatlıkla görebilirsiniz. İnternette dolaşıp tek tek hangi Crafting Table neredeydi, setin parçası hangi Group Dungeon’dan düşüyordu diye aramaktansa oyun içerisinde bakmak vakit kazandıracaktır.

Itemization Browser

Custom Item Preview (Furniture): Kimileriniz için o kadar da önemli olmayabilecek bu eklentiyi şahsen kurmanızı öneririm. Mobilya veya eve yerleştirilebilir eşyaların üzerine tıklayıp ilgili opsiyonu seçtiğinizde onları ön izleme ekranına alarak nasıl göründüklerini gösteriyor.

Custom Item Preview (Furniture)

DİĞER EKLENTİLER

Clock – Tamriel Standard Time: Tamriel’in saati bizim dünyamızdakiyle aynı düzende işlemiyor. Oyun içerisinde aynı oturum süresince birden çok defa gündüz – gece döngüsü görürseniz şaşırmayın. İşte bu noktada “Acaba Tamriel’de saat kaç? Hangi gündeyiz?” gibi sorularınız olursa bu add-on’u yükleyebilir, ekranınızın bir köşesini Tamriel’deki gün döngüsünü görmeye adayabilirsiniz.

Clock – Tamriel Standard Time
(Örnekler)

Display Leads – with Location Info: Greymoor ile birlikte gelen ve adeta birer arkeoloğa dönüştüğümüz Antiquities sistemi için hazırlanmış olan bu add-on, hangi parçaların “Lead”leri nereden düşer, hangileri keşfedilmeye hazırdır, hangilerini kaç defa kazımışsınızdır gibi pek çok detayı gösteren, yeri geldiğinde istediğiniz parçalarla ilgili olarak arama yapabileceğiniz bir veri tabanı sunan penceresiyle oldukça kullanışlı ve zaman kazandırıcı bir eklenti olarak ön plana çıkıyor.

Display Leads – with Location Info

Lootdrop, Continued (All in One): Eğer oyunda auto-loot seçeneğini aktifleştirdiyseniz ya da diğer bir deyişle eşyaları otomatik olarak çantanıza atmayı tercih ettiyseniz edindiğiniz nesnelerin listesi ekranda çıkmamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için ya auto-loot opsiyonunu kapatmalı ya da bu eklentiyi kurmalısınız. Yeni bir loot penceresi oluşturan bu add-on sayesinde yalnızca edindiğiniz nesneleri değil, aynı zamanda deneyim puanlarını ve oyun içinde harcanabilen Alliance Point gibi birimleri de görebilirsiniz.

Add-on’un uzun süredir güncellenmediğini ancak hâlâ çalışabildiğini ayrıca belirtmekte fayda var.

Lootdrop, Continued (All in One)

NoAccidentalStealing: The Elder Scrolls Online oynarken yankesicilik (pickpocketing) ve hırsızlık yapmayı ne kadar sevdiğimi her seferinde dile getirsem de bazen “iş” kazalarından kaçamadığım anlar da oluyordu. İşte bunun önüne geçmek ve bir tüccarla konuşayım derken yanlışlıkla yanındaki kutuyu hedef alıp bir anda başına ödül konmuş bir suçluya dönüşmekten kurtulmak için bu küçük add-on’u yükledim. Kullanımı oldukça basit olan bu eklenti, yürürken veya koşarken üzerinde kırmızı renkte “Steal” yazısı çıkan hiçbir şeyi almanıza izin vermiyor ve hırsızlık yapmak için önce ctrl ile çömelerek “Hidden” olmanız gerekiyor. Basit ama beladan korunmanın hoş bir yolu.

NoAccidentalStealing

pChat: Oyun içerisindeki sohbet (chat) penceresinin görünümü ve kullanımı herkesi mutlu etmeyebilir. Şahsen beni etmiyor. İşte bu yüzden bu pencereye çeşitli geliştirmeler yapan bu eklentiyi severek kullanıyorum. Sohbet ederken isimleri sadece karakter veya hesap üzerinden değil, ikisini bir arada kullanarak gösterme opsiyonu sağlayan bu add-on, mesajları ve linkleri kopyalama, atılan mesajların ne zaman gönderildiğini göstermek için saat ekleme, her sohbet kanalını ayrı renklendirme seçenekleriyle oyuncuya büyük kolaylık sağlıyor. Biraz daha gelişmiş opsiyonların bulunduğu alternatif bir add-on arayışındaysanız TOM – Tamriel Online Messenger eklentisine de göz atabilirsiniz zira bu eklenti aynı zamanda farklı kişilerden gelen gizli mesajları (whisper) pencerelere de ayırma özelliğine sahip.

pChat

Votan’s Keybinder: The Elder Scrolls Online’ın belki de en sevmediğim özelliklerinden biri alt karakter yarattığınızda ayarladığınız tüm klavye tuşlarının (keybind) sıfırlanması. Bu küçük eklenti ile The Elder Scrolls Online hesabınızın tamamında aktif olacak şekilde ayar yapabilirsiniz.

Votan’s Keybinder

Wykkyd Mailbox: The Elder Scrolls Online’ın oyun içi posta servisinin biraz yetersiz kaldığını söylemem gerek. “Cevapla” (Reply) ve “Geri Gönder” (Return) seçenekleri olmadığından bunlar için işte bu eklentiyi kurmak isteyebilirsiniz. Bu iki ekstra seçenek dışında silmek istediğiniz postalarla ilgili uyarı penceresini de kaldıran add-on’un Return opsiyonuyla ilgili birkaç sınırlandırması olduğunu da belirteyim; dilerseniz add-on’un ana sayfasından okuyabilirsiniz.

Wykkyd Mailbox


Böylece The Elder Scrolls Online (ESO) add-on rehberinin sonuna gelmiş bulunuyoruz! Ancak tabii ki ESO add-on içeriği bu kadarla sınırlı değil, ilgili platformdan veya internet sitesinden kendiniz de hoşunuza gidebilecek eklentiler bulmak için araştırma yapabilirsiniz. Eğer sizin de kullanmayı sevdiğiniz ve “Keşke bu listeye ekleseniz,” dediğiniz add-on’lar varsa yazmaktan çekinmeyin. Nirn’de görüşmek üzere!

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)