ELDER SCROLLS ONLINE: BLACKWOOD – İLK İZLENİMLERİMİZ

Zenimax Online Studios’un MMORPG türündeki başarılı oyunu The Elder Scrolls Online’ın (ESO) yeni genişleme paketi olan ve “Oblivion Kapıları” olarak isimlendirilen yıllık hikâyenin ana kısmını oluşturan Blackwood yakın zamanda oyuncuların beğenisine sunulacak. Bilgisayarlar için 1 Haziran 2021, konsollar için ise 8 Haziran 2021 tarihinde piyasaya sürülecek olan Blackwood, bizi tanıdık bir düşmanla, Daedric Prens Mehrunes Dagon ile karşı karşıya getirecek. Kemerlerinizi bağlayın çünkü oldukça heyecan verici ve keyifli bir macera bizi bekliyor.

The Elder Scrolls IV: Oblivion (2006) oyununun 800 yıl öncesini konu alan genişleme paketi, kendisiyle aynı ismi taşıyan ve Cyrodiil’in güneyinden Shadowfen’in batı sınırına kadar uzanan Blackwood bölgesinde geçiyor. Birçok farklı coğrafik alana sahip olan ve Elsweyr kadar büyük olduğu özellikle belirtilen bu bölgede görevden göreve koştuğunuz anlarda kendinizi ağaçların arasında gezerken bir anda Argonian’lara has bataklıklarda bulabiliyorsunuz. Bu çeşitlilik, görsel bir ziyafet sunmanın yanı sıra coğrafi anlamda tekdüzeliğin de önüne geçmiş oluyor.

Bir cinayetin ardındaki gizemi çözmek için harekete geçen oyuncular, kendilerini Mehrunes Dagon ve ona tapanların hain planlarının içerisinde buluyorlar. Blackwood bu noktada sizi -eğer oynadıysanız- Elder Scrolls IV: Oblivion’dan aşina olabileceğiniz Leyawiin şehrine götürüyor. Mimari açıdan oldukça göz doldurucu bir şehir olan Leyawiin, aynı zamanda Blackwood bölgesindeki farklı oluşumlar ve gruplarla ilgili bilgiler edinmeye başlayabileceğiniz yer olarak da ön plana çıkıyor. Özellikle Imperial ve çeşitli Argonian oluşumlarıyla iletişime geçeceğiniz bölgede tanıdık gelebilecek tek yer Leyawiin ile sınırlı da değil.

Leyawiin kapıları

İlk olarak The Elder Scrolls: Arena (1994) oyununda tanıştığımız Gideon yerleşimi, Blackwood paketinde de karşımıza çıkıyor. Ayleid yıkıntıları üzerine kurulmuş, Argonian’lar tarafından yönetilen bir Imperial şehri olan Gideon (evet, adeta karmakarışık bir durum), Black Marsh bölgesinin sınırında yer alan ve çeşitli kültürlerin bir araya geldiği bir yer olarak ön plana çıkıyor.

Blackwood paketiyle birlikte sunulacak en önemli bölge ise şüphesiz ki Mehrunes Dagon’un boyutu olan Deadlands. Daedric Prens ile ilgili çeşitli bilgileri yalnızca yaptığımız görevler üzerinden değil, aynı zamanda bizzat Deadlands’e giderek de edinecek, emrindeki birçok dehşetengiz yaratıkla karşı karşıya gelerek onları alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisindeki haritada gözükmeyen ve bölgeyi gezerken tamamen rastgele bir şekilde karşımıza çıkacak olan Oblivion kapılarını kullanarak gidebileceğimiz Deadlands, bize “public dungeon” benzeri bir ortam sunacak. Karşımıza çıkan düşmanların gücü ve sayısı biz onları alt ettikçe artacak ve en nihayetinde oyunda hâlihazırda var olan “dolmen” sistemine benzer bir “boss” savaşı yapma fırsatı yakalayacağız. Ancak bu savaşımızda yalnız değiliz çünkü Deadlands az önce bahsettiğim gibi bir “public dungeon” sistemi üzerinden işleyeceği için birçok farklı oyuncuyla aynı mekânda bulunacak, aynı hedefe karşı çarpışacağız. Yine de bu noktada üstüne basarak belirtmem gerekir ki bu mücadele hiç de kolay değil – özellikle düşmanların gücü artmaya başladığında; o yüzden alışana kadar çok dikkatli olmanızı öneririm zira karakterinizin defalarca ölmesi işten bile değil. Ancak başarılı olduğunuz takdirde yeni zırh parçaları ve birtakım kozmetik eşyalar sizi bekliyor.

Deadlands

Blackwood maceramızda bize eşlik edecekler yalnızca diğer oyuncularla sınırlı da değil. Genişleme paketinin en büyük özelliklerinden biri olan Companions (Yoldaşlar) sistemi, Tamriel’deki maceralarımızda bize yardımcı olacak bazı karakterler sunacak. Kendi görev zincirleri olan ve oyun içerisinde neredeyse her yere götürebileceğimiz bu karakterler sayesinde artık yalnız dolaşmak zorunda kalmayacağız. “Neredeyse” dememin özel bir sebebi var zira bu yoldaşlarımızı PvP veya Malestrom gibi solo-arena olan alanlara götüremeyeceğiz ancak bunlar dışında görev, dungeon, trial, world boss, kısacası aklınıza ne gelirse yaparken bize yardım etmeleri için çağırabileceğiz. Evet, yoldaşları bir kere edindiniz mi işlevleri sadece Blackwood ile sınırlı kalmayacak, size Tamriel’de her daim eşlik edecekler. Diyelim ki bir dungeon yapmanız gerekiyor ancak yalnızca bir arkadaşınız yanınızda ve kimseyi bulamadınız… Böyle bir durumda ikiniz birden yoldaşlarınızı çağırıp grubu dört kişilik hâle getirerek zindanı tamamlayabileceksiniz.

Genişleme paketiyle birlikte şimdilik iki karakteri yoldaşımız yapabileceğiz: Dragonknight sınıfının özelliklerine sahip olan Bastian ile Nightblade sınıfının özelliklerine sahip olan Mirri. Ancak belirli sınıf özelliklerine sahip olmaları sizi düşündürmesin zira her bir yoldaşı istediğimiz şekilde ve ihtiyacımıza göre tank, healer, damage dealer (dd/dps) veya bunların karışımı olarak şekillendirebileceğiz. ESO’nun Kreatif Direktörü Rich Lambert’ın ilettiği bilgiye göre sonraki dönemlerde ve paketlerde başka yoldaş opsiyonları da açılacak, hatta karakterimizin onlarla romantik bir ilişkiye girmesini sağlayan özellikler de eklenecek.

Bastian (sağda)

Yoldaşlar, bizim sahip olduğumuz zırh parçalarını kullanamayacaklar. Onun yerine “Companion Gear” adı verilen özel parçaları edinmemiz ve rollerine uygun şekilde kullanmamız gerekecek. Bu parçaların üzerinde rollere uygun çeşitli özellikler bulunacak. Aralarında yoldaşın zarar verme gücünü arttıran “Aggressive,” aldığı hasarı düşüren “Bolstered” veya şifa gücünü yükselten “Soothing” gibi örneklerin bulunduğu dokuz farklı özellik yer alacak. Bu parçalar çeşitli aktivitelerden elde edilebilecek (detayları muhtemelen paket çıkmadan önceki PTS döneminde çok daha net ortaya çıkacaktır) ancak Companion Gear düşmesi için yoldaşınızın yanınıza çağrılmış olması gerektiğini unutmayın.

Yoldaşların kendilerine has bir yetenek seti de (ability bar) bulunacak ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta yetenekleri nasıl ve hangi sırayla koyduğunuz çünkü bunları manuel olarak aktifleştiremeyeceksiniz. Bu yüzden hangi yeteneğin ne kadar “cooldown”ı olduğunu göz önünde bulundurarak kullanılmasını istediğiniz sırayla sete atamanız gerekiyor; böylece yoldaşınız da ilk koyduğunuz yetenekten başlayarak sırayla ilerleyecek ve her bir büyüyü atadığınız sırayla kullanacak. Karışık gelmesin, gördüğüm kadarıyla oldukça kolay anlaşılır bir sistem.

Tüm bunların dışında yoldaşlara has bir “Rapport” (samimiyet) sistemi de bulunacak. Bu sistemin şu anda herhangi bir pozitif veya negatif etkisi yok. Yalnızca yoldaşınız yanınızdayken yaptığınız aktivitelere bağlı olarak nasıl tepkiler verdiklerini belirliyor ve… bu kadar. Örneğin hırsızlık yaptığınızda bunu hoş karşılamayacak karakterler olduğu gibi birilerine maddi yardımda bulunduğunuzda mutluluk duyduklarını belirten karakterler de oluyor. Bu da sizi ne kadar sevdiklerini veya sizden ne kadar nefret ettiklerini belirliyor. Rapport sisteminin henüz bu tarz tepkiler vermek dışında bilinen bir etkisi bulunmuyor.

Yoldaşları bir kere açtınız mı tüm hesabınızda aktifleştiklerini de not düşelim.

Karakterlerden bahsetmişken… Blackwood paketinde görevlerde sıklıkla karşılaşacağımız ve etkileşimde olacağımız tanıdık kişiler de bulunuyor. Orsinium indirilebilir içeriğinden tanıdığımız Eveli Sharp-Arrow ile ana oyundaki Shadowfen görevlerinden aşina olduğumuz Draemora Lyranth bizimle birlikte olacaklar. Rich Lambert’tan edindiğimiz bilgiye göre “ünlü” yazar ve hazine avcısı Leydi Clarisse Laurent ile hizmetkârı Stibbons da Blackwood paketi ile dönüş yapacak. Ayrıca Summerset genişleme paketindeki yan görevlerden tanıdığımız Alchemy ile liderlik ettiği gösteri grubu House of Revelries de bölgede karşımıza çıkacak.

Eveli Sharp-Arrow ve Draemora Lyranth

Yazıya son vermeden önce gelecek birkaç diğer özellikten de bahsetmekte fayda var.

Öncelikle Blackwood ile birlikte 12 kişilik trial olan ve 3 “boss” barındıran Rockgrove açılacak. Rich Lambert’ın anlattığına göre daha önce denenmemiş ve hatta üzerinde çalışmaya başlamadan önce yapılabileceğinden bile emin olmadıkları yeni bir özellik barındırıyormuş ancak henüz deneme şansımız olmadığından ne olduğu hakkında bir fikrimiz bulunmuyor.

ESO her yeni genişleme paketiyle birlikte yeni bir tanıtım ve alıştırma başlangıç görevi (tutorial) eklemesiyle biliniyor. Blackwood ile birlikte gelecek özelliklerden bir diğeri de tam olarak bu sistemi kapsıyor. Paketin çıkışıyla birlikte oyuna yeni başlayacak olan oyuncular, hangi “tutorial” kısmını oynamayı tercih ettiklerini seçebilecek, böylece o görevlerle karakterlerini ve dünyayı tanımaya başlayabilecekler.

Şahsen dört gözle beklediğim diğer bir özellik ise “Endeavor” sistemi… Endeavor arka planda işleyen, oyuna günlük ve haftalık tamamlayabileceğiniz bazı hedefler belirleyen bir sistem. Bu sistemi aktifleştirmek için herhangi bir yerden görev almanıza gerek yok zira gün veya hafta boyunca yaptığınız aktiviteleri takip ederek otomatik olarak tamamlıyor ve size tüm hesabınız üzerinden kullanabileceğiniz özel bir birim sunuyor. Siz de bu birimleri normalde yalnızca “crown crate” alarak edinebileceğiniz bazı ödülleri satın almakta kullanabiliyorsunuz.

Şu ana kadar deneyimleyebildiğimiz kadarıyla Blackwood, ESO için çıkacak en iyi paket olmaya aday gözüküyor. Mehrunes Dagon’un planlarını merak ediyor, dünyayı tehdit eden olaylara bir son vermek istiyorsanız denemenizi tavsiye ederim.

Tamriel topraklarında görüşmek üzere!

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)