EORA TARİHÇELERİ: EORA’NIN GEÇMİŞİ VE IRKLARI

İzometrik RYO tutkunları için bu hafta çok özel bir hafta. Çünkü bu hafta, Kickstarter’ın bize lütfu olan Pillars of Eternity çıkışını yapacak. Tam olarak Baldur’s Gate ve Planescape: Torment’in izinden sadık bir şekilde giden PoE, öncüllerinin aksine Dungeons & Dragons lisansına sahip değil. Bu da kendi ırkları, mekanikleri ve evreni olduğu anlamına geliyor tabii ki. RYO’ların adetindendir, illa ki ilk yarattığınız karakter içinize sinmeyecek, “Acaba başka bir tanesini mi seçseydim?” diyerek oyunun ilk 10 saatini sürekli başa dönerek geçireceksiniz. Ben yine de Eora’daki ırklara, bölgelere, sınıflara şöyle bir bakış atalım, size ön bilgi verelim diyerek bu bilgilendirme yazısını hazırladım.

EORA

lorekeeper-pillars-of-eternity-2

Eora, Pillars of Eternity’nin geçtiği dünyanın adıdır. Farklı kıtalar ve adalanmalar mevcut olsa da Pillars of Eternity’nin asıl hikayesi doğu taraflarına odaklanıyor daha çok. Bilinen tarihi 12,000 yıl geriye kadar gitmekte ve alışık olduğumuz fantastik diyarlara oranla çok daha detaylı işlenmiş, basmakalıplıktan uzak bir etnik yapı mevcuttur Eora’da. Mesela Vailia Cumhuriyetinde yetişmiş bir cüce, Deadfire Takımadalarındaki bir cüceden daha çok Vailialı bir elfle ortak noktalara sahip olacaktır.

Eora’nın yörüngesinde iki adet ay bulunmaktadır. Ancak karanlık bir gecede, göğü aydınlatan tek bir ay çıplak gözle görülebilir genelde. Çoğunlukla sadece “Beläfa” olarak anılan bu ay, Eora etrafındaki dönüşünü 18 gün içerisinde tamamlar. Hızlı dönüş yörüngesi ve yüzeye olan yakınlığı sebebiyle oldukça şiddetli gel-gitler yaşanmasına sebep olmaktadır. Hatta kopan amansız dalgalar ve fırtınalar sebebiyle çoğu güzel sahil bölgesi yaşanamaz hale gelmiştir. Denizde kopan bu sert fırtınaların gerçek sebebi öğrenilmeden önce, efsaneler bunun denizler tanrıçası Ondra’nın aşık olduğu Ay’a ulaşma çabalarının bu fırtınalara sebebiyet verdiğini söylerdi. Bu yüzden de bu aya Senn Beläfa ya da Ondran Beläfa (“Sevgili” ve “Ondra’nın Sevgilisi”) da dendiği olur.

Daha az bilinen diğer ay olan “Cawldha Dev” ise şu anki resmi Eora tarihinden 315 yıl önce, Glanfathlı gökbilimcileri tarafından keşfedilmiştir. Büyük Vailia İmparatorluğu’nu kasıp kavuran felaket fırtınalar ve gel-gitleri araştıran bu gökbilimciler, aslında bu durumun Aedyr İmparatorluğu ve Dyrwood sahillerinde de gerçekleştiğini fark ettikten sonra bir ay tutulması sırasında Beläfa’nın etrafında dönen daha ufak uyduyu keşfettiler. Glanfathca’da “Siyah Koşucu” anlamına gelen Cawldha Dev, Eora’yı normalde etkileyemeyecek kadar ufak bu uydu için gayet uygun bir isimdi. Ancak oldukça dengesiz bir yörüngeye sahip bu ay Beläfa’yla çakıştığı zaman sahil bölgelerini komple dümdüz edecek güçte fırtınalar ve gel-gitler oluşmaktadır. Cawldha’nın Ondra mitolojisine girişi de böylece gerçekleşir ve efsaneler iki ayın birden gökyüzünde görülmesiyle Ondra’nın ikisine birden ulaşma çabasının katlandığını söylemeye başlar. Bu vahşi dalgalara da bu yüzden “Aşıkların Gelgiti” adı verilir.

Beläfa’nın Eora etrafında bir kere dönüşü, 1 aylık bir süreyi temsil eder. Yakın zamana kadar zamanı hesaplama konusunda genellikle Aedyr takvimleri kullanılmış olsa da, son 150 yıldır Dyrwood başta olmak üzere çoğu yerde Vailialı Irrocio’nun bulduğu Anni Iroccio (Iroccio’nun Yılı -kısaca AI olarak da anılır) takvimi kullanılmaktadır. Iroccio, Eora’nın güneş etrafındaki dönüşünü aşağı yukarı olarak 334 gün olarak hesaplamıştır. Daha sonra Aedyr takvimindeki 9 ayı alıp, 20 günlük 16 aya bölerek, her biri 4 ay süren mevsimlerle birlikte kendi takvimine geçirmiştir. Pillars of Eternity de AI takvimine göre 2823 yılında başlamaktadır.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)