KİMDİR, NEDİR: SOMBRA

lorekeeper-sombra-logo

Sombra kim mi? Hah…

Benim hayat hikâyemi ben izin vermeden elinizi kolunuzu sallayarak yazabileceğinizi mi sandınız? Çok safsınız.

Eh, izin verdiğim kadarını bilmenizde sakınca yok ama tabii.

Gerçekte kim olduğumu asla bilemeyeceksiniz ne de olsa… Adios! 

Bugün dünyanın tanıdığı en becerikli hackerlardan biri sayılan “Sombra”, siber alemdeki takma adını alıp benimseyene kadar ░░░░░░ olarak biliniyordu. Başta Omnik Krizi sonrasında ailesiz kalmış binlerce yetimden biriydi. Küçük yaşta bilgisayarlara karşı doğal bir beceri gösteren ░░░░░░’nın kafaya koyduğu her şeyi hackleyebileceğini çözmesi çok da uzun sürmedi. Yaşadığı zor hayat koşullarının da etkisiyle gerçek gücün bilgi olduğunu ve insanların da bu bilgileri kullandığında kolayca manipüle edilebileceğini öğrendi. Daha çok hacklemeye devam etti; ta ki yolu Meksika’nın meşum anti-omnik çetelerinden Los Muertos’la kesişene kadar…

lorekeeper-sombra-02

Los Muertos çetesi her ne kadar anti-omnik görüşlerini çok sert bir şekilde savunuyor olsa da Meksika’nın yeniden yapılanma sürecinin gerçekten ihtiyacı olan insanlara değil de nüfuzlu ve zengin olanlara yarıyor olmasından rahatsızdı. Bu konudaki rahatsızlıklarını sesli bir şekilde dile getirmekten ve protesto etmekten de geri kalmayan çete, ░░░░░░’nın hacklediği bilgilerin de yardımıyla nihayetinde Meksika hükümetine karşı bir devrim hareketi başlattı. LumériCo şirketini hedef tahtasına koyan ve şirket CEO’su Guillermo Portero’nun kişisel mesajlaşmalarını ifşa eden bu devrim büyük ses getirdi.

Devrim hareketinin başarısıyla birlikte yeteneklerine olan güveni artan ░░░░░░, böylece daha büyük çaplı hedeflerin peşine düştü. Politikacıları, şirketleri, hükümetleri hackledi. Ancak global ölçekte bir savaşa hazırlıklı değildi; bir gün birileri yaptığı hacklerin izini ░░░░░░’ya kadar sürmeyi başardı. İfşa olan ░░░░░░, gerçek kimliği hakkındaki bütün bilgileri silip sırra kadem basmak zorunda kaldı. (Ve hakkımda öğrenmeyi başardığınız bunca şeye rağmen onca zahmete girerek gizlediğim kimliğimi açıklamanıza seyirci kalacağımı düşündünüz, öyle mi?) Böylece ░░░░░░ yerini Sombra’ya bıraktı. Boyundan büyük hedefleri hackleyen o küçük kız gitmiş, yerini vücuduna siber eklentiler yaptırmış, amansız bir global savaşa hazır hacker Sombra almıştı artık.

lorekeeper-sombra-03

Kimileri Sombra’nın hâlâ içine düştüğü o koca komployu çözmeye çalıştığını, içinde bulunduğumuz dünyayı asıl yönetenleri ışığa çıkartmaya uğraştığını düşünüyor. Kimileriyse Sombra’nın geçtiğimiz aylarda omnik keşişlerinin lideri Taketha Mondatta’nın suikastini gerçekleştiren terörist organizasyon Talon’la birlikte çalıştığını fısıldıyor… Bizim bu konudaki umudumuz, yakın zamanda LumériCo ve Volskaya gibi büyük şirketleri vuran siber saldırıların arkasında eskiden de olduğu gibi yozlaşmış oluşumları ifşa etmeye ve gerçekleri duyurmaya çalışan Sombra’nın olması. Ancak bu umutlarımızın boşa mı yoksa yerinde mi olduğunu belki de asla bilemeyeceğiz… (Didiklemeye devam edin, belki sandığınızdan daha yakınsınızdır. Bup!)

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)