KİMDİR, NEDİR: HAMMOND

Çin menşeli Lucheng Interstellar şirketi tarafından Ay’da kurulan Horizon Ay Kolonisi, Ay üzerindeki yaşama uyum sağlama sürecini hızlandırmak adına çeşitli hayvanlar üzerinde uyguladıkları deneyler ve genetik terapilerle öne çıkıyordu. İnsanlığın uzaya yayılması için önemli adımları atarken deneylerinin beklenmedik bir yan etkisi olarak denek hayvanlarının boyutlarında ve beyin fonksiyonlarında ciddi bir artış gözlemlemeye başladılar. Çoğunlukla goril ve primatlar üzerinde uyguladıkları deneylerin en meşhur örneklerinden biri de daha sonraları Overwatch organizasyonuna katılacak olan goril bilim adamı Winston’dı. Arada farklı hayvanlar üzerinde de yapılan bu deneylerden daha az bilinen bir tanesi ise Denek 8 olarak da anılan hamster “Hammond”dı.

Hayatının çoğunu Ay Üssü’ndeki koca bir kafesin içinde geçiren Hammond’ın zekâsıyla birlikte problem çözme ve adaptasyon yetenekleri de gelişmeye başlamıştı. Çevresindeki yaşamı ve gökyüzüne baktığında gördüğü mavi dünyayı gitgide daha çok merak etmeye başlayan Hammond, sıklıkla Ay Üssü’nün çeşitli bölgelerine kaçıp kendi çapında keşifler yapmaya girişti. Üs personeli Hammond’ı bulmakta gittikçe daha da çok zorlanmaya başlamış olsa da eninde sonunda kendi kendine kafesine döndüğünden bu mevzuyu çok da büyütmüyorlardı. Bilmedikleri şey ise Hammond’ın ortadan kaybolduğu anlarda kendini mühendislik yeteneklerini geliştirmeye adadığıydı. Hammond bu gezileri sırasında o zamanlar Denek 28 olarak adlandırılmış goril Winston ile de arkadaşlık kurdu.

Lucheng’in deneyleri, Ay Üssü’ndeki gorillerin yeterince gelişip ayaklanması ve bilim adamlarını öldürerek üsse el koymasıyla sona erdi. İnsanlara karşı bir garez duymayan Winston, isyanda yer almayı reddederek Dünya’ya kaçmanın yolunu aramaya başladı. Tam da bu olaylar sırasında yine kafesinden kaçmış olan Hammond ise onun planını fark etti ve daha önceden çizdiği taslaklar ile üsten topladığı çerçöp parçalarıyla kendine derme çatma bir kaçış kapsülü yaptı. Kapsülünü Winston’ın Dünya’ya inmek için kullandığı mekiğe bağlayan Hammond, böylece gizlice Winston’la birlikte Horizon Ay Kolonisi’nden kaçmış oldu. Ancak atmosfere girdiklerinde Hammond’ın kapsülünü taşıyan kordon aşınarak koptu ve Winston Gözlemnoktası: Cebelitarık’a inerken Hammond ise Avustralya’nın Boztaşra bölgesindeki Hurdacıkenti’ne iniş yaptı.

Hurdacıkenti

Hammond kendini Hurdacılar’a göstermeden Dünya’ya iniş yaptığı kokpiti modifiye etmeye devam etti ve sonra Hurdalık’ta yapılan mekanik dövüşlerine katılmaya başladı. “Yıkım Güllesi” adıyla katıldığı dövüşlerde birçok galibiyet ve hatta şampiyonluk kazandı. Kimliği Hurdacılar arasında asla açığa çıkmadığından hiçbir zaman onların arasına katılmadı. Kazandığı para ve parçalarla güllesini geliştirmeye devam etti ve en nihayetinde Boztaşra’da hayatta kalabileceğine inandığında Hurdacıkenti’ni terk ederek yeni maceralara atılmak için yola çıktı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)