KİMDİR, NEDİR: BAPTISTE
Omnik Krizi sırasında evini ve ailesini kaybeden 30 milyon yetim çocuktan birisi de Haiti’li Jean-Baptiste idi. Sokaklarda hayatta kalma savaşı veren Baptiste, çok geçmeden acımasız savaş döngüsünün içine çekildi ve hayatını idame ettirmek için askere yazıldı. Karayip Koalisyonu’nda görevlendirilen Baptiste, bir sıhhiye görevlisi olarak yer aldı ve çok geçmeden üstün hizmetleri için elit birliklere terfi ettirildi.

Hayatını savaşta geçirmiş bir genç olarak savaşın bitişiyle boşluğa düşen ve yeteneklerini değerlendirebilecek bir alan arayan Baptiste, çareyi Talon adındaki paralı asker grubuna katılmakta buldu. Savaşın yarattığı karmaşadan beslenen Talon sayesinde iyi para kazandı ve Haiti’de bir klinik açtı. Boş zamanlarında bu kliniği işletse de organizasyonun etik dışı operasyonları ve suçları vicdanına ağır geldiği için Talon içindeki yerini sorgulamaya başladı. Talon’un alanını gasbetmeye başlayan Playa kartelinin lideri Daniel Fernández’i ortadan kaldırmak için düzenledikleri Monte Cristi operasyonu bardağı taşıran son damla oldu. Operasyon ters gittiği sırada yaşanan yıkım yüzünden siviller öldü ve bazı Talon askerlerinin bunu fırsat bilerek yağmacılık da yaptığına şahit olan Baptiste, az daha evinden olan küçük bir kızı vurmak üzere olduğunu fark ettiğinde yaptıklarından tiksindi ve kendisinin gölgesinde yürüyen yeni yetimler yaratmamak için Talon’u terk etmesi gerektiğini anladı. Operasyonun tamamlanmasını bile beklemeden Monte Cristi’yi terk eden Baptiste, bu sırada eski dostu ve kendisi gibi bir Talon askeri olan Mauga’yla karşı karşıya geldiyse de dostunu kendisini salması için ikna etmeyi başardı. Ancak Talon gibi tehlikeli bir organizasyonun kendileri hakkında çok fazla şey bilen Baptiste gibi bir yeteneği bu kadar kolay bırakmaya niyeti yoktu.

Çok fazla dikkat çekmeden verdiği yanlış kararları düzeltmeye odaklanan Baptiste sürekli yer değiştirmek zorunda kaldı. Dünyanın dört bir yanındaki yardımsever çabalara yardım etmeye başladı ancak bu sırada Talon da ajan üstüne ajan yollayarak Baptiste’i ele geçirmeye ya da yapamıyorlarsa ortadan kaldırmaya çabaladı. Eski takımı ve hatta eski akıl hocası D. Cuerva’yı bile Baptiste’e karşı yollayan Talon çabalarının karşılığını almayı asla başaramadı. Baptiste üzerine gönderilen bütün ajanları alt etmeyi başardı ve bir daha hiçbirinden haber alınamadı.

Bir yandan Talon’dan kaçmaya devam eden Baptiste, bir yandan da kendini geçmiş hatalarını telafi etmek ve dünyayı daha iyi bir yer hâline getirmek adına uğraşmaya devam ediyor. Özünde bir sıhhiye görevlisi olduğundan aslında tek istediği şifa dağıtmak olsa da bazen doğru atılmış bir kurşunun çok daha fazla hayat kurtarabileceğini de unutmuş değil…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)