KİMDİR, NEDİR: REVOLVER OCELOT

Amerika Başkanı’nın emri ile güvenlik altında tutulan Ocelot, REX’in test bilgilerini birçok ülkeye satarak milyar dolarlar elde etti. Elde ettiği fon ile Naomi Hunter’ı hapishaneden çıkartan Ocelot, Liquid’in bedeninden aldığı sağ kolu Fransa’da geçirdiği bir ameliyat ile kendi vücuduna taktırdı. Vatanseverler’in Solidus’un peşinde olduğunu öğrenir öğrenmez kendisi için gizli bir üs inşa ettiren Ocelot, örgütü kandırmak için kafasında bir plan yarattı. Liquid’in kolunu kendi bedenine yerleştirmesiyle birlikte aynı zamanda psikoterapi, ilaçlar, hipnoz ve nano-makineler ile kendi kişiliğini giderek Liquid’in kişiliğine benzeten Ocelot, bedeninin Liquid tarafından ele geçirildiğini herkese inandırarak Vatanseverler’i kandırdı. Ocelot’un kendisine yaptığı bu hipnoz ve yapay ‘Liquid Sendromu’ olarak adlandırılabilecek durum, Solid Snake’in kendisine yakın olduğu durumlarda aktifleşecekti.

2007 yılında Vatanseverler tarafından Metal Gear RAY isimli iki pedallı robotu çalması istenen Ocelot, Sergei Gurlukovich’ten yardım istedi. Rusya için RAY’i ele geçireceklerini söyleyen Ocelot, bu operasyon sırasında Solid Snake’in de kendisini durdurmak için geleceğini adı gibi biliyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir tankerde bulunduğu söylenen Metal Gear RAY, o sırada donanmaya tanıtılıyordu. Her ne kadar bu operasyon sırasında kendisini göstermemesi gerekse de psikolojik olarak Liquid ve Ocelot arasında gidip gelen bedeni doğru kararlar vermesini engelledi. Amerikan Donanması’na ait olan RAY’i çaldıktan sonra ise yıllardır tanıdığı Sergei’ye de ihanet etti. Tam da bu sırada içindeki ikinci kişilik açığa çıkarak kendisini Liquid Ocelot adıyla tanıttı. Önündeki herkesi yok ederek tam anlamıyla bir kıyıma sebep olan Liquid Ocelot, Solid Snake’i de burada öldürdüğünü zannediyordu.

lorekeeper-kimdir-nedir-revolcer-ocelot-10

Bu olaydan kısa bir süre sonra kendisine gelen Ocelot, tankeri batırdığını fark etti. Vatanseverler, Ocelot’un kendilerine ihanet edeceğini düşünmeden plana devam ederken tankerin battığı noktanın tam da üstüne ‘Büyük Kabuk’ isimli tesisi kurmaya başlamışlardı. Bu olaydan tam iki sene sonra Solidus ile buluşan Ocelot, Arsenal Gear isimli bir mobil denizaltının burada bulunduğundan bahsetti. Ocelot’un bir Vatansever üyesi olduğunu bilmemesine rağmen Vatanseverler’i yok edeceğini söyleyen Solidus, aslında büyük bir oyunun içinde ufacık bir piyondu. Liderlik ettiği ve kendilerine ‘Özgürlük Çocukları’ ismini veren terörist grup, Arsenal Gear’ı ele geçirmeyi ve en sonunda da Vatanseverler’i yok etmeyi amaçlıyordu.

Vatanseverler’in gittikçe etkisini arttırarak George Washington isimli bir yapay zekâyı sisteme yerleştirdiğini belirten Ocelot, bu yapay zekânın insan ilişkilerini, medyayı, silahları, para akışını hatta dünyanın kontrolünü ele geçirdiğini de söyledi. Zero’nun kimseye güvenememesi ile birlikte kendi hayallerini yerine getirecek bir yapay zekâ yaratma isteğiyle ortaya çıkan George Washington yapay zeka sistemi, giderek yozlaşarak savaş ekonomisine dayalı bir sisteme dönüştü. Ocelot’un hedefi de bu sistemi kökten yok etmekti ve bu yüzden Solidus’a ihtiyacı vardı.

Arsenal Gear’dan Metal Gear RAY ile kaçan Ocelot, Liquid kişiliğinin fazlasıyla dengesiz olduğunu fark ettiğinde Liquid’in sağ kolu yerine sibernetik bir kol yerleştirdi. Artık Solidus’un DNA’sına da sahip olan Ocelot benliğini tamamen Liquid’e teslim ederek Vatanseverler’e karşı savaş ilan edebilirdi. 2014 yılında ‘Dış Cennet’ isimli ana şirketin CEO’su olarak kendini tanıtan Liquid Ocelot, Solidus’un DNA’sı ile Vatanseverler’in yapay zekâ ağına sızdı ve ‘Vatanseverler’in Oğulları’ sistemini ele geçirdi. Bu sistem ile Liquid Ocelot, dünyadaki bütün silahların hakimiyetine sahipti ve savaş ekonomisini kontrol edebilirdi.

lorekeeper-kimdir-nedir-revolcer-ocelot-13

Vatanseverler’e karşı tamamen savaş açan ve George Washington ile kontrolü sağlamayı hedefleyen Liquid Ocelot, kendi savaş gemisinde son bir kez daha Solid Snake ile karşılaştı ve sonucunda da Vatanseverler’in çöküşüne sebep oldu. Solid Snake ve ekibinin sisteme gönderdiği solucan ile Vatanseverler’in sistemi çöktü ancak Ocelot’un beklediği gibi bir kaosa sebep olmadı.

Doğduğu günden beri Filozoflar’ın piyonu olarak yetişen ancak Big Boss ile kaderin iplerini kendi eline alan Ocelot, kimi tarihçiler tarafından kötü biri olarak görülse de iyinin ve kötünün birbirine bulandığı bu dünyada özgürlük için savaşan bir kovboy hayranıydı. Annesini ve babasını hiçbir zaman tanımayan ancak kendisine hayatında ilk defa arkadaş gibi davranan bir askere tutunan bir ajandı Ocelot. Bu askeri kendi öz ağabeyi olarak gördü, sevdi ve bu efsaneden etkilenerek onun yolunda ilerledi, doğru olduğunu düşündüğü şeylere inandı ve en sonunda da dünyanın özgürleşmesindeki en büyük rollerden birisini oynadı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)