KİMDİR, NEDİR: REVOLVER OCELOT

Sovyet Rusya’daki eğitimini tamamlayan Ocelot, Amerika Birleşik Devletleri’ne gizli bir şekilde geri dönerek Ulusal Güvenlik Ajansı’na üye oldu. Tam da Filozoflar’ın istediği gibi bir ‘çoklu ajan’a dönüşme yolunda ilerleyen Ocelot, UGA’da ADAM kod adını alarak gelişmekte olan Soğuk Savaş için Amerika Birleşik Devletleri’ne bilgi ve istihbarat sağladı. Hem CIA hem de KGB için çalışmakta olan Ocelot’un, 1960 yılında EVA kod isimli başka bir ajanla Amerika Birleşik Devletleri’ni terk ederek Sovyet Rusya’ya geçtiği ve Albay Volgin’e yeniden katıldığı da söylenir. Kimi tarihçi bu durumu Ocelot’un ABD’ye ihanet etmesi olarak görse de aslında Filozoflar’ın kendisi için yazdığı senaryoyu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği gerçeği çok daha doğru bir bakış açısı olur. Kapitalizm ve Sosyalizm olarak iki kutba ayrılmış dünyanın tam da ortasında duran Ocelot’un görevi daha yeni başlamaktadır.

Ocelot’un gelişiminden memnun olan Filozoflar, efsanevi asker ‘The Boss’un oğlu olmasından dolayı Ocelot’a ‘Binbaşı’ rütbesini vererek kendi ekibini de kurmasına izin verdiler. Ocelot Ekibi olarak adlandırılan bu takım, Spetsnaz birliğinin bir parçası olmasıyla birlikte Ocelot’ın ‘kedi sesi’ çıkarması ile harekete geçerek görevi kusursuzca tamamlayan bir ekip olarak Sovyet Rusya’da tanınmaya başladı. Bu dönemlerde Ocelot’un izlediği ‘Spaghetti Western’ olarak bilinen Amerika yapımı kovboy filmlerinden fazlasıyla etkilendiğinden de bahsedilir. Kovboyların giydiği botlara ve kullandıkları altıpatlar silahlarına hevesle bakan Ocelot, kullanabileceği Rus yapımı tabancaları altıpatlar olarak kullanmaya çalıştı ve bu süre içerisinde kendini tekniğini de yarattı. Daha 18-19 yaşlarında olan bu genç, yarattığı bu teknik ve gelecekte karşılaşacağı Amerikan ajanı ile birlikte yavaşça Revolver Ocelot olarak kendi namını da şekillendirecekti.

lorekeeper-kimdir-nedir-revolcer-ocelot-03

1964 yılında CIA tarafından onay verilen ‘Erdemli Görev’ isimli operasyonun başladığı zamanlarda Sovyet Rusya’nın Rassvet isimli bölgesine doğru yola çıkan Ocelot ve ekibinin amacı, Nikolai Stepanovich Sokolov isimli Rus bilim adamını GRU için yakalamaktı. Albay Volgin’in Sovyet Rusya’nın başına geçerek Amerika Birleşik Devletleri’ni yıkma hayallerine geçici de olsa yardım eden ancak bir yandan da ikili oynayan Ocelot, Sokolov’un tutulduğu yere geldiğinde hayatını değiştirecek olan adamla da karşılaştı. Kendisini ‘Naked Snake’ kod ismiyle tanıtan bu CIA ajanı, dikkatlice Ocelot ve ekibini izliyordu. Ocelot’un silahının tutukluk yapması ile yakın mesafe dövüş tekniğini kullanarak Ocelot ve ekibini kolayca etkisiz hâle getiren ‘Snake’, Ocelot’un silah tutuşunun ‘altıpatlar’ silahlar için uygun olduğunu da tam o sırada söyledi. Ocelot her ne kadar bunu hatırlayacağını söylese de yaşadığı çarpışma sonucunda bayıldı ve Volgin’in adamları tarafından uyandırılana kadar da orada öylece kaldı.

Albay Volgin’in helikopterinde kendisine gelen Ocelot, Shagohod isimli uzun menzilli nükleer füze atabilen bir tankın ana üsse taşındığını öğrendi. Tüm dünya tarafından The Boss olarak bilinen efsanevi askerin Sovyet Rusya’ya geçtiğini ve ülkesine ihanet ederek Albay Volgin’e taşınabilir nükleer bomba verdiğini öğrenen Ocelot, bu helikopterde Volgin’in sevgilisi olan Tatyana isimli kadınla da ilk defa karşılaştı. Tatyana’ya güvenmeyen Ocelot, Albay’ı bu durum hakkında tam da uyaracakken Volgin’in taşınabilir nükleer bombayı Sokolov’un araştırma merkezine atacağını öğrendi. Albay’a karşı gelse de onu ikna edemeyen Ocelot, Volgin’in binlerce Rus yoldaşını gözü kırpmadan öldürdüğünü görünce bulunduğu tarafın gerçek yüzünü de görmüş oldu. Hakkında belgeler toplayan ve raporlar yazan tarihçilerin bulgularına göre Ocelot, üsse döndüğü zaman ilk iş olarak kendisine uygun bir altıpatlar aradı. Patlamayla birlikte öldüğünü düşündüğü Naked Snake’i dinleyerek kullanabileceği bir altıpatlar bulan Ocelot, zamanla Revolver Ocelot adıyla tanınmaya başlanacaktı.

The Boss’un Sovyet Rusya’ya geçerek kendi ülkesine ihanet etmesi Amerika Birleşik Devletleri’ni derinden sarstı. ABD’nin göğsünü kabartarak sözünü ettiği, savaşlarda ve cephelerde güvendiği o efsanevi asker en büyük düşmanları olan Sovyet Rusya’ya geçmişti; üstelik kendi öğrencisi Naked Snake’i de yaralayıp ölüme terk ederek. Erdemli Görev’in başarısız olduğu o gece, ABD Başkanı Lyndon B. Johnson hiç beklemediği birisinden ani bir telefon aldı. Hattın diğer ucundaki kişi o zamanın Sovyet Rusya Başkanı Nikita Khrushchev’di. The Boss’un Albay Volgin ile birlikte çalışarak Sovyet Rusya hükümetini düşürmek istediğini söyleyen Khrushchev, ABD’ye bu problemi çözmesi ve Shagohod, Albay Volgin ve The Boss tehdidine son vermesi için bir hafta süre verdi. Bir hafta içerisinde bu sorun çözülemediği hâlde Sovyet Rusya, ABD’ye savaş açacak ve dünya nükleer bir savaş ile sarsılacaktı.

Khrushchev’in tehdidinden sonra CIA’den ani bir karar alan Ocelot’tan, gerçekleştirilecek olan bu operasyonda Naked Snake’e yardım etmesi istenmişti. Kendine tavsiye veren ve aralarında tatlı bir rekabet oluşan bu ikili, nükleer savaşın önlenmesinde beraber çalışmalıydı; yoksa Albay Volgin, Shagohod’un geliştirilmesini tamamlayarak ABD’ye nükleer füze gönderecekti.

CIA’in ‘Yılan Yiyen Operasyonu’ olarak adlandırdığı bu görevde Ocelot’un desteğini alan Naked Snake, The Boss’u, Kobra Ekibi’ni, Albay Volgin’i ve en sonunda da Shagohod’u etkisiz hâle getirmeliydi. Ancak Ocelot’un amacı sadece bunlarla sınırlı da değildi. ‘Filozoflar’ın Mirası‘ isimli 1 milyar dolarlık fona da ulaşması gereken Ocelot, bu fonu Filozoflar’ın ABD kolu için ele geçirmeliydi. Aslında Ocelot, Naked Snake’e kendisini ADAM olarak tanıtıp CIA ajanıyla birebir konuşmak istiyordu; ancak ikilinin buluşma noktasında EVA isimli kadının Naked Snake’e yakınlaşmasını gördüğü anda işlerin çok daha karışık olduğunu anladı. Filozoflar’ın Çin Kolu’ndan olduğunu düşündüğü bu kadın ajan, EVA kimliğini alarak Naked Snake’e yardım etmek istiyordu. Beraber Sovyet Rusya’ya geçtiği EVA’ya ne olduğunu merak eden Ocelot, kendisini Filozof’ların Çin Kolu’na göstermemek için kimliğini tamamen sakladı ve Naked Snake’e karşı düşman tavrı göstererek kimseye belli etmeden Snake’e yardımcı oldu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)