KİMDİR, NEDİR: REVOLVER OCELOT

Yıl 1970 olduğunda Filozoflar’ın Amerika Kolu’ndan memnun olmayan Ocelot, Miras’ın KGB’deki yarısını alarak planlarını gerçekleştirmeye çalıştı. San Hieronymo Yarımadası’nda ortaya çıkan olayları kendi yararı için kullanan Ocelot, CIA’de bulunan Miras’ı elde ederek örgütün yöneticisini de intihar süsü vererek öldürdü. Böylelikle hem KGB’den hem de CIA’den aldığı Miraslar ile 1 milyar dolarlık fona sahip olan Ocelot, Filozoflar’ın kimliklerini ve yerlerini öğrenmesiyle de birlikte bu köklü örgütün ağlarını kesmeyi hedefledi. Aynı annesi The Boss’un istediği şekilde dünyayı tek bir çatı altında ‘bir’ olarak görmek isteyen Ocelot, San Hieronymo olaylarının bitişinde Tilki Ekibi’nin asıl lideri olan ve Yılan Yiyen Operasyonu’nu yöneten Binbaşı Zero’dan bir teklif aldı.

Kusursuz Asker Projesi ve ‘Genome Projesi’nden bahseden Binbaşı Zero, oluşturduğu ‘Vatanseverler’ adındaki bu yeni örgüte Ocelot’un katılmasını istedi. Amaç olarak The Boss’un hayalini benimseyen bu örgüt, Filozoflar’ın daha önce yaptığı hatalardan kaçınmakla birlikte dünyayı bir kılmayı hedefliyordu. İlk önce bu tekliften rahatsız olan Ocelot, Vatanseverler’e katılmak için Binbaşı Zero’ya bir şart sundu: Ocelot, yıllar önce kendisine ilham veren adamı, yani Big Boss’u da yanında istiyordu.

lorekeeper-kimdir-nedir-revolcer-ocelot-06

Vatanseverler’i oluşturmak isteyen Zero, Ocelot’un isteği üzerine efsanevi asker olarak görülen Big Boss’u da ikna ederek yanı aldı. Ayrıca Yılan Yiyen Operasyonu’nda görev alan ve Tilki Ekibi’nde de Big Boss’a destek veren Para-Medic ve Sigint’i de yanına almayı başaran Zero, bu gizli projesi için en son olarak EVA’yı da ikna etti. Dünyanın yeniden bir olacağı ve kutuplaşmadan gelişebileceği bir ortam yaratmak üzerine kurulmuş olan Vatanseverler içerisinde çok zaman geçmeden fikir ayrılıkları baş gösterdi. Bu fikir ayrılıkları ve örgüt içerisindeki asıl kutuplaşma Big Boss ve Zero arasında oluştu.

Yılan Yiyen Operasyonu ve San Hieronymo Olayı’nda kendisini birçok kez gösteren Big Boss, gerek The Boss’u gerekse direnişte oluşturduğu askerlerini kaybetmesinden ötürü daha fazla ‘piyon’ rolü oynamak ve bir devletin, ordunun veya oluşumun parçası olmak istemiyordu. Öte yandan Zero ise Big Boss’un elde ettiği bu ünü ve şanı, onu bir mesih ve bir kurtarıcı olarak göstererek kullanıyordu. Big Boss’a hem bir arkadaş hem de bir asker olarak değer veren Zero, örgütün mesihinin ayrılmasına göz yumamadı ve ‘Korkunç Çocuklar Projesi’ni başlattı. Gizlice başlayan bu projede Para-Medic, Big Boss’un DNA’sından klonlar geliştirerek ‘sözde mesih’in hayatta kalmasını ve Vatanseverler için çalışmasını sağlayacaktı. Big Boss’a karşı hisler besleyen ancak görevini her zaman daha önemli gören EVA taşıyıcı anne olma rolünü üstlendiğinde yıl 1972’ydi ve Big Boss’un bu projeden haberi dahi yoktu. Birçok klon EVA’nın bedeninde yaşayamadı ve öldü, ta ki projenin son dölü planlanmadığı hâlde bir ikiz ve bu ikizler de ayrı bir klon ortaya çıkartana dek…

Eninde sonunda olan biteni öğrenen Big Boss, Vatanseverler’i terk etti ve kendi paralı asker ekibi olan ‘Sınırı Olmayan Ordu’yu oluşturdu. EVA’nın Big Boss’un DNA’larından hayat verdiği bu üç çocuk ise daha sonrasında Liquid Snake, Solid Snake ve Solidus Snake olarak tanınacak ve dünyanın değişiminde çok önemli roller oynayacaktı. Vatanseverler’in gerçekleştirdiği bu proje sırasında Ocelot’un nerede olduğu, ne yaptığı bilinmezken bu projeden haberi olmadığı birçok tarihçi tarafından da belirtilir. Big Boss her ne kadar giderek daha katı, daha sert birine dönüşse de Ocelot her zaman idolüne sadık kalarak kararlarını desteklemiştir.

Big Boss’un ‘Sınırı Olmayan Ordu’yu kurduğu süre içerisinde hem Vatanseverler hem de Spetsnaz GRU için çalışan Ocelot, 70’lerin sonlarına doğru birçok cephede ve coğrafyada ajanlık yaparak ‘baş sorgulayıcı’ rolünü üstlendi. Yılan Yiyen Operasyonu’ndan sonra işkence ve sorgulama yöntemleri üzerine birçok araştırma yaparak kendini geliştiren Ocelot, yaptıkları ve yöntemleri ile kendine has bir unvan dahi elde edecekti.

lorekeeper-kimdir-nedir-revolcer-ocelot-05

80’lerin başında Sovyet Rusya’nın Afganistan’ı işgal etmesinde görev alan Ocelot, kısa süre içerisinde Rus askerleri tarafından sevilip benimsendi. Tam da Sovyetler’in işgali sırasında Big Boss’un Karayipler’deki ana üssünün, Vatanseverler’in yeni yönetimi olan Cipher tarafından saldırıya uğradığını öğrenen Ocelot, Zero tarafından yeni bir görev aldı. Zero’yu koltuğundan indirip Vatanseverleri yönetmek isteyen Skull Face’in amacı bu saldırı sırasında komaya girmiş olan Big Boss’u öldürmek ve paralı asker örgütü olan Sınırı Olmayan Ordu’yu da yok etmekti. Big Boss’un sağ kolu olarak görev alan Kazuhira Miller ile tanışan Ocelot, her ne kadar Miller ile anlaşamasa da Big Boss ve idealleri için uyum sağlamaya ve istihbarat toplamaya çalıştı. Bu süre zarfında Big Boss’un Zero tarafından bilinmeyen bir yerde bakıma alındığı ve iyileştirildiğinden bahsedilse de ne Ocelot ne Miller Big Boss’un bulunduğu hastanenin yerini bilmiyordu.

Afganistan’da gerçekleşen savaş sırasında hem Sovyet Ordusu askerleri hem de kendilerine Elmas Köpekler adını veren Big Boss’un paralı ordusu ile iyi anlaşan Ocelot, Rus askerler tarafından ‘Sharashka’, yani ‘sorgulayan’ lakabını aldı. Öte yandan Ocelot’u sadist bir işkenceci olarak gören Afgan direnişçileri de kendisine Kafkasya’da yapılan ‘Shashka’ isimli keskin bir kılıcın adını verdiler. Afgan askerlerinin Rus aksanı bozuk olduğundan bu iki lakabı ‘Shalashaska’ olarak söylediklerinde ise Ocelot’un lakabı tam anlamıyla oluşmuş oldu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)