KİMDİR, NEDİR: ORISA

Omnik Krizi öncesi zamanlarda OR14 “Idina” kod adlı omnik robotlar, güvenliğin bel kemiğiydi. Omnik Krizi patlak verip de tüm dünyayı etkisi altına aldığındaysa savaşın ön saflarında insanlığa karşı savaşan piyonlar hâline geldiler. Derken savaş sona erdi ve dünya bambaşka bir hâl aldı. Yirmi yılın ardından bir zamanlar insanlara karşı savaşan OR14 programı, insanlar ve omniklerin artık birlikte yaşadığı “Ahengin Şehri” Numbani’de tekrar hayata geçti. Daha gelişmiş olan ve artık OR15 olarak anılan bu savunma botları, şehri olası saldırılara karşı korumakla yükümlülerdi. OR15 serisinden ilk robotlar piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonraysa Numbani’nin gerçekten de ne kadar korunmaya ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Doomfist olarak bilinen suçlu, kendisine büyük güçler kazandıran eldiveni geri almak için Adawe Uluslarası Havalimanı’na saldırdı. Doomfist’le karşı karşıya gelen OR15 savunma botlarıysa daha ilk sınavlarından başarısızlığa uğrayıp tamamen yok edildiler. Bunun üzerine Numbani hükümeti OR serisi projesinin bir yere varmayacağını düşünerek botları tedavülden kaldırttı.

Ancak havalimanındaki olaya şahitlik etmiş 11 yaşındaki bir kız, OR serisi botlardan bu kadar çabuk vazgeçmeyecekti. Ufak yaşına rağmen robotik bilimler ile yapay zekâ konusunda kendini kanıtlamış ve Adawe Vakfı’ndan “dahi hibesi” bursunu kazanmış olan Efi Oladele, Atlas News’a verdiği bir röportajda rafa kaldırılan OR15’lere ait parçaları ailesinin de desteğiyle satın aldığını ve bu botlar üzerinde çalışmaya devam etmeyi düşündüğünü duyurdu.

Numbani’nin onu savunacak botlara ihtiyacı olduğunu düşünen Efi, hibesinin büyük bir kısmını kullanarak OR15 parçaları satın aldı. Hasar görmüş botları elinden geldiğince onardı, düzenlemelerini yaptı ve hepsinin üzerine kendi tasarladığı bir “kişilik modülü”nü ekledi.

Böylece “Orisa” doğmuş oldu.

Hâlâ çeşitli protokolleri tam anlamıyla öğrenmeye çalışan Orisa, Efi’nin yardımları ve ayarlamaları sayesinde Numbani hükümeti tarafından “işe yaramaz” görülen OR serisinin aslında ne kadar yararlı olabileceğini de kanıtlamış oluyor. Görevine ve onuruna düşkün Orisa, Numbani ve yaratıcısı Efi’yi bedeli ne olursa olsun korumak için her daim hazır gözüküyor.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)