KİMDİR, NEDİR: MAIEV SHADOWSONG

Illidan’ın ölümünün ardından kendisine bir amaç aramaya başlayan Maiev, Darnassus’a giderek kendi halkının arasına karışmaya çalıştı. Her ne kadar vaktinde Tyrande’yı ölümüne terk etmiş olsa da affedilmişti ve bu yüzden Darnassus’ta yaşamasına ve yeni Gardiyanlar yetiştirmesine izin verildi. Ancak Malfurion ve Tyrande hem büyü kullanan asildoğanların hem de evlerini kaybetmiş olan worgen ırkının Darnassus’a yerleşmesine izin verdiklerinde duyduğu memnuniyetsizlik ölçülemezdi. Aynı dönemde Jarod da tekrar ortaya çıkmış ve Darnassus’a gelmişti. Jarod olabildiğince sakin ve basit bir hayat sürmek istiyordu ve onun ne kadar yetenekli olduğunu bilen Maiev için bu durum oldukça büyük bir hayal kırıklığıydı; üstüne üstlük halkı ihtiyaç duyduğunda düşüncesizce ortadan kaybolmuş olmasına da kızgındı.

Maiev, Darnassus’ta geçirdiği süre içerisinde karanlık planlar yapmaya başladı. Ona göre Malfurion, Illidan’dan daha iyi biri değildi. Maiev’e göre başdruid, gece elflerinin geleceğini en iyi kendisi belirleyebilirmiş gibi hareket ediyordu ve hatalı kararlar veriyordu. Her ne kadar Malfurion ile bir bağlantısı olmasa da Teldrassil de gece elflerinin ölümsüzlüklerini geri verecek şekilde kutsanmamıştı zira bronz ejdersürüsü lideri Nozdormu bunu yapmayı reddetmişti. Bu yüzden bir komplo kurmaya karar veren Maiev, öncelikle bir asildoğan büyücüsü olan Thera’brin’in ölümüne sebebiyet verdi ve bunun Gardiyanlar’ı kötülemek için hazırlanmış bir plan olduğunu iddia etti. Kimse bu elfin ölümüyle Maiev’i bağdaştıramadığından harekete geçen Maiev, durumu araştırmak için Malfurion ve Tyrande’dan izin istedi. İkilinin rızasını alan Maiev’in asıl amacı ise yalnızca elf büyücülerini değil, Malfurion’ı da öldürmekti. Illidan’ı aramakla geçen yıllar ve onun hapsinde harcadığı zaman, Maiev’in giderek akıl sağlığını yitirmesine sebep olmuştu ve acısı en sonunda çıkıyordu.

Maiev Shadowsong

Maiev’in yeni eğittiği bazı Gardiyanlar, ona sorgusuz bağlıydılar. Bu Gardiyanlar arasından Maiev’in komutan muavini olan Neva, hiçbir haber vermeksizin tek başına Jarod’u öldürmeye teşebbüs etti. Bu sırada Maiev de asildoğanları ve Malfurion’ı bir tuzağa çekmişti. Jarod, kendisini feda eden Eadrik adındaki bir worgen tarafından destek alınca Neva’yı ciddi şekilde yaralamayı başardı ve onu öldürmeden önce Maiev’in planlarını anlatmasını sağladı. Duydukları karşısında dehşete düşen Jarod, vakit kaybetmeden Malfurion’ı kurtardı ve beraber Maiev’in planlarını suya düşürmeye giriştiler. Malfurion, yakalanmış olan asildoğanları kurtarmaya giderken Jarod da kız kardeşiyle yüzleşti. Neredeyse Maiev’in elinde can verecek olan Jarod, yetenekli bir savaşçı olması sebebiyle en sonunda onu alt etti ve kaçmak zorunda bıraktı. Jarod’a göre kız kardeşi oldukça tehlikeli biri hâline gelmişti ve durdurulması gerekiyordu; bu yüzden onu aramaya gönüllü oldu ve Gardiyanlar’ın başına getirildi.

Yıllar sonra alternatif Draenor’dan günümüz Azeroth’una gelen Gul’dan, Parçalanmış Adalar’a giderek buradaki Sargeras’ın Kabri’ni, Lejyon’un gelişine hazırlamak için harekete geçti. Başbüyücü Khadgar ise onu durdurmanın bir yolunu arıyordu ve bu esnada Maiev ve hâlâ ona bağlı bir grup Gardiyan ile karşılaştı. Maiev’den yardım isteyen Khadgar direkt geri çevrilmişti zira gece elfine göre Khadgar’a Draenor macerası sırasında eşlik eden Gardiyan Cordana Felsong, başbüyücünün hataları yüzünden Lejyon’un bir piyonu olmuştu. Asıl tehlikenin Illidan’ın bedeninin saklandığı Gardiyanlar’ın Mahzeni’nde olduğuna kanaat getiren Maiev ilk olarak oraya gitse de daha sonra Khadgar’a yardım etmek üzere Sargeras’ın Kabri’ne geri döndü. Burada Gul’dan’a karşı amansız bir savaş veren ikili, Yakan Lejyon’un Azeroth’u tekrar istila etmesine sebep olacak geçit açıldığında kaçmak zorunda kaldılar. Khadgar meşum haberi vermek için Stormwind’e uçarken Maiev de Gardiyanlar’ın Mahzeni’ne doğru yola çıktı.

Maiev, iblis avcılarını serbest bırakmadan hemen önce onlarla konuşurken

Gul’dan ve Cordana Felsong, Gardiyanlar’ın Mahzeni’ne geldiklerinde Maiev’i zor bir karar bekliyordu. Yakan Lejyon’un güçlerine karşı bir avuç Gardiyan olarak çarpışamayacaklarını fark eden Maiev, yıllar önce Kara Tapınak’ta yakaladığı iblis avcılarını serbest bıraktı ve onlarla birlikte savaşarak iblisleri hapishaneden kovmaya çalıştı. Ancak Gul’dan ve Cordana, Illidan’ın hapis tutulduğu yere ulaşmış ve bedeninin bulunduğu kayayı ele geçirmişlerdi. Açtıkları büyülü bir geçitten geçen bu ikiliyi gören Maiev, Illidan’ın hâlâ kendi sorumluluğunda olduğunu ilan ederek onları takip etti.

Gul’dan, Illidan’ın ruhunu bedeninden ayırmak için bir ritüel gerçekleştirmek amacıyla onu Val’sharah bölgesindeki Karakarga Kalesi’ne götürmüştü. Fel büyücüyü takip eden Maiev de bu kalede ölmüş olanların karanlık büyülerle geri getirilmiş ruhları tarafından yakalanıp hapsedilmişti ve işkenceye maruz kalmıştı. Azeroth kahramanları ise Jarod Shadowsong ile bir araya gelerek Karakarge Kulesi’ni bastılar. Jarod, yaptığı hareketlerden ötürü kız kardeşini affetmişti ve gerçekten karanlık bir gücün etkisi altında olmasa o şekilde davranmayacağını iddia ediyordu. Jarod ile birlikte çalışan kahramanlar, Maiev’in silahı ve zırhını alarak onu hapis olduğu hücreden kurtardılar. En sonunda Gardiyan’a işkence eden ve onu bir iblis olarak gören Desdel Stareye’ın hayaletini alt ettikten sonra ise kaleyi terk ettiler.

Illidan ile Maiev, Ebedi Gece Katedrali’nde

Gece Kalesi’nde Gul’dan alt edilip Illidan yaşama geri döndükten sonra Parçalanmış Sahil’de ikinci savaş patlak verdi. Illidan ve Maiev, oldukça isteksiz bir şekilde birlik olarak farklı noktaları korudular ve bu sırada birbirleriyle sözlü olarak atışmaktan geri kalmadılar; en azından Kâhin Velen araya girene kadar. Daha sonra Ebedi Gece Katedrali’nde yine beraber çarpışmak zorunda kalan ikili, her ne kadar birbirlerinden hazzetmeseler de birlik olarak Mephistroth’u alt ettiler ve Aggramar’ın Kalkanı ismindeki Yaradılış Sütunu’nu katedrale yerleştirdiler. Muhafız Aegwynn’in yansımasının ortaya çıkmasıyla birlikte Sargeras’ın Kabri’ni Yaradılış Sütunları’nı kullanarak temizleyip koruma altına alabileceklerini öğrenen ikiliden Maiev, Gardiyanlar’ın bir kısmını katedrali korumakla görevlendirdi ve Lejyon alt edilene kadar Parçalanmış Sahil’deki saldırılarda aktif rol oynamaya devam etti.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)