KİMDİR, NEDİR: KHARAZIM

Rüzgar doğal olmayan bir ürperti taşıyor ve yoldaşlarım huzursuzlanıyor. Gökte yanan ateş, semayı aleve boğuyor. Bense sakince bekliyorum. Rüzgârda kulağıma fısıldayan, ateşte gürleyen 1000 ve 1 Tanrı’yı dinliyorum. Yumruklarımı onlar yönlendiriyor. Hakikatin ışığını yakmak istediklerinde, ben onların meşalesiyim. Zihnim berrak, kaslarım her an harekete geçmeye hazır. Ivgorod keşişleri olarak bizler ne yapıldığına değil, ne yapılması gerektiğine odaklanırız. Ve ben Nexus’u düşmanlarımdan arındırmaya hazırım. Tıpkı Tristram’ı ayaklarını sürüyen ölüler ordusundan arındırdığım gibi!

Sanctuary’nin en ölümcül güçlerinden biri olan Ivgorod keşişleri, hem bedenlerini hem de zihinlerini mükemmelliyete erişecek şekilde eğitmiş kutsal savaşçılardır. Aynı zamanda 1001 tanrı ve tanrıçayı sahiplenen Sahptev inancının da takipçileridir. Tanrı ve tanrıçaların akla gelebilecek her türlü şeyin içinde olduğunu savunan bu inanç, keşişlerin eğitimlerinin ve yaşam felsefelerinin de temelini oluşturur.

Ivgorodlu keşişler, genellikle Gorgorra Ormanı’nın sınırındaki dağ halkından gelmekte ve eğitimlerine çocuk yaşta başlamaktadır. Eğitimlerinin parçası olarak sofu hayatı yaşayan keşişler bazen yemek, su ve hatta uyku olmadan aylar geçirebilirler. Bu katı eğitimi başarıyla atlatabilenler, fiziksel dünyanın dikkat dağıtıcı gereksinimlerinden arınmış olarak eğitimlerine ve hayatlarına devam ederler. Ivgorod keşişleri kendilerini 1001 tanrı ve tanrıçanın birer uzantısı gibi gördükleri için gurur, utanç, korku ya da bencillik gibi dünyevi duygulardan da tamamen yoksundurlar.

Vücutlarını herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan da silah olarak kullanabilecek şekilde eğitim gören keşişlerin özellikle uzmanlaştığı 6 teknik vardır. Bunun yanında genel savaş ve kuşatma taktikleri konusunda da eğitim görürler. Eğitimleri süresince manastırı terk etmeleri kesinlikle yasaktır. Bu kuralı çiğneyen keşişler, geri dönmeleri durumunda çok yüksek ihtimalle idam cezasına çarptırılır. Neredeyse bir ömür süren hazırlıkların sonucunda eğitimlerini tamamlayan keşişler, alınlarına başarılarını temsil eden dövmeler yaptırma hakkı kazanırlar. Eğitimlerini tamamlayan keşişler ise ya tanrı ve tanrıçalardan gelecek işaretleri bekleyerek Yüzen Sema Manastırı‘nda meditasyon ve gözlem yapmayı ya da atalarının amaçlarına hizmet etmek üzere geçici olarak manastır dışında arayışa çıkmayı tercih ederler.

Lorekeeper-FirtinaninKahramanlari-Kharazim-2
Geçmişte Rakkis ve Zakarum Kilisesi’yle de karşı karşıya gelen Ivgorod keşişleri, savaştan mağlup ayrılsalar da kültürlerini ve inançlarını koruyarak Kehjistan yerine kuzeydeki dağlara yerleşmeye karar verdiler. Yakın zamanda Yeni Tristram üzerindeki huzursuzluk Ivgorod keşişlerini de harekete geçmeye zorladı ve bölgeyi araştırması için eğitimini tamamlamış olanları yolladılar. Eğer Nexus’u sallayan söylentiler doğruysa, yollanan bu keşişlerden birisi de Kharazim’in ta kendisiymiş. Cehennem lordlarına karşı olan savaşı sırasında bilinmeyen bir geçit onu dünyaların kesiştiği Nexus’a yollamış. Dünyasından ve manastırından uzakta olsa da Kharazim’in yumrukları ve bedeni hala tanrılarının iradesiyle yönlendirilmekte. Bu da onu Nexus’ta gördüğünüzde yanınızda yer alıyorsa rahatlamanız, karşınızda yer alıyorsa da endişelenmeniz için gayet geçerli bir sebep!

 

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)