BLIZZCONLINE 2021: DIABLO IMMORTAL RÖPORTAJI

Geçtiğimiz hafta sonu hepimizi bir BlizzConline heyecanı sardı malumunuz. Açılış seremonisi, yeni duyurular, yeni heyecanlar derken ilk gün göz açıp kapayıncaya kadar geçiverdi. İkinci günde de kendimizi Blizzard geliştirme ekiplerinin karşısında sorularımızı soruyorken buluverdik bir anda!

Katıldığımız röportajlar oldukça kalabalık grup röportajları olduğu için başka basın mensuplarıyla beraberdik ve aklımızdaki soruların tamamını sorma şansımız olmadı ne yazık ki. Ancak sorulan ilginç soruları da not alıp derledik sizler için. Bizzat bizim sorduğumuz soruların başında “Lorekeeper” ibaresini bulabilirsiniz.

Bu röportajımızı Diablo Immortal’ın Baş Yapımcısı Caleb Arseneaux ve Kıdemli Sistem Tasarımcısı Kris Zierhut ile gerçekleştirdik.


Diablo Immortal’da da Diablo IV’te olduğu gibi binekler olacak mı?

Diablo Immortal’ın dünyası Diablo IV’ten daha farklı bir yapı. Dünyanın çeşitli yerlerine gidebilmeyi kolaylaştıran birkaç mekanizma var ve bizce bir binek hayvanına ihtiyaç yok. Onları Diablo IV’te göreceğimiz için heyecanlıyız ama doğrusu!

Akıllı telefonları olmayan Diablo hayranları ne olacak peki? Diablo Immortal’ı farklı platformlarda da görebilecek miyiz?

Bu güzel bir soru. Diablo Immortal’ı mobil kitleye ulaştırmaya odaklanmış durumdayız. Baltasıyla iblis kafası patlatmanın, alev büyüleriyle kül etmenin ya da artık her ne kullanıyorsanız… bunların heyecanını yaşamamış bir kitleye ulaşmanın Diablo dünyasına pek çok yeni oyuncu getireceğini düşünüyoruz. Öte yandan emülatör desteği de oyuncular tarafından talep edilen bir şey fakat şu anda bunun üzerinde çalışmıyoruz. Bu konu üzerinde düşünmeye devam edeceğiz ama şu anda tamamen mobil deneyime yoğunlaşmış durumdayız. Şundan emin olmak istiyoruz: Eğer yeni sayılabilecek bir cep telefonunuz varsa Diablo Immortal oynayabilmelisiniz. Teknik Alfa aşamasında oynanabilecek cihaz sayısı oldukça kısıtlıydı, bu listeyi genişleteceğiz.

Eski oyunlar çok çeşitli yetenekler, iksirler vs. barındırıyor. Bu karmaşık sistemi mobile nasıl taşımayı düşünüyorsunuz?

Kontrollerin sıkı hissettirdiğine emin olmak için vakit harcıyoruz. Bunun yanı sıra ekran boyutunu da düşünmek zorundayız. Klasik kaynak/sağlık küreleri ekranda çok fazla yer kapladığı için cooldown bazlı, ekranda çok daha fazla boşluk bırakan bir sisteme geçtik mesela.

[Lorekeeper]: Şu ana kadarki bütün Diablo oyunları, Kara Ruhtaşı hikâyesinin bir parçası olmanın yanında bu evrene dair bildiklerimizi de genişletti. Immortal’ın da bu şekilde hikâyeyi genişletmesini beklemeli miyiz, yoksa yine Kara Ruhtaşı mevzusuna mı odaklanacak?

Diablo Immortal’ın hikâyesi Kara Ruhtaşı‘ndan çok Dünyataşı‘nın parçalanması hikâyesini işliyor aslında. Bu dönemde anlatılacak bir sürü güzel hikâye var. Zaten bilinen kısımları ısıtıp yeniden sunmak yerine yeni hikâyeler anlatmak istiyoruz. Şansımıza Zoltun Kulle’un kütüphanesi tonla yeni olasılığa kapı açıyor.

Ödeme modeli nedir ve mikro-transaction olacak mı?

Oyun Free2Play (ücretsiz oynanış) olacak ve ekstra bir ödeme gerektirmeyecek. Ancak opsiyonel oyun içi satışlar bulunacak. Bizim için önemli olan satın alınan şeylerin bir bonus gibi hisettirmesi ama aynı zamanda da işe yarar olması. Prensiplerimizden biri de zırhlar ve silahların satın alınamaması ve yalnızca oynayarak elde edilebilmeleri. İki tip satışımız var: Crest’leri Elder Rift açarken kullanıyorsunuz ve Rift’i bitirebilirseniz Legendary gem kazanıyorsunuz. Battle Pass’in bedava kısmındaysa Crest bile kazanabiliyorsunuz, ödemeyle açılan kısımlarındaysa henüz duyurusunu yapmadığımız başka şekil kozmetik eşyalar mevcut.

“End-game”de bizi neler bekliyor? Büyük çaplı yenilikler olacak mı?

Henüz end-game’e dair bilgi yayınlamadık ve henüz tam olarak ne olduğunu söyleyemeyiz ancak büyük bir şey olacağını söyleyebilirim. İleriki güncellemelerimizde yeni bölgeler, sınıflar, zindanlar olacak.

Hikâyeyi minik yamalarla mı ilerleteceksiniz, yoksa büyük çaplı bir genişleme paketi mi göreceğiz? Ayrıca başka Blizzard oyunlarıyla ortak promosyonlar için bir plan var mı?

Yeni bölgeler ekleyeceğiz… Ve bölge derken pek çok yeni içerikten bahsediyorum. Her yeni bölge yeni Bounty’ler, yeni hikâyeler, ana görevler, yan görevler, zindanlar ve mekânları da beraberinde getirecek. Tek bir bölge bile muazzam miktarda içerik demek ve bunları düzenli olarak ekleyeceğiz. Hikâye için birkaç senelik planlarımız var. Diğer soruna gelirsek şu anda bahsedebileceğim diğer oyunlarla herhangi bir promosyon planımız yok ama Diablo Immortal’ın da eninde sonunda diğer Blizzard oyunları gibi olacağını düşünebilirsiniz.

End-game için vizyonunuz nedir ve ne kadar sürede “end-game”e hazır hâle geleceğimizi düşünüyorsunuz?

Son seviyeye gelmek biraz vakit alacak. MMO’lara benzer olarak önce hikâyeyi bitirmeniz ve karakterinizi geliştirmeniz gerekecek. End-game paragon seviyesi kasmaktan öte tekrar oynanabilirliği arttıracak bir şey olacak. Buna katkısı olacak bir sosyal yönü de var; devasa boyutta olmasını planlıyoruz. Son seviyede Legendary’ler, Gem’ler, zırhlar ve silahlar toplamak için epey vakit harcayacaksınız. Paragonlar ve başka sistemler de olacak. Bunları görmeniz için sabırsızlanıyoruz.

WoW Armory benzeri başkalarının eşyalarına bakabileceğimiz ve teori kasabileceğimiz bir araç olması planlanıyor mu?

Oyuncuları dinleyerek karar vereceğiz. Oyun zaten mobil dolayısıyla kendi eşyalarınıza erişiminiz var ama böyle bir şey geliştirmek mantıklı mı, bir bakacağız.

Diablo 3’teki neredeyse bütün sınıflar Diablo Immortal’da da var. Peki Witch Doctor sevenler favori sınıflarının Immortal’da olmaması konusunda ne yapacak?

Oyunun çıkışında 6 sınıfın tamamı bulunacak, daha sonrasında yenilerini de ekleyeceğiz. Uzun vadede kimse hayal kırıklığına uğramayacak. Özellikle Necromancer’in oynanış tarzı WD hayranlarına tanıdık ve hoş gelebilir.

Oyun tüm bölgelerde aynı anda mı erişime açılacak?

Şu anda elimizden geldiği kadar çok kişiye ulaşmak için teknik detayları ve uyumlu cihazları gözden geçiriyoruz. Çıkış detayları hakkında şu aşamada bir bilgi vermemiz mümkün değil.

Diablo sınıflarını mobil ortamına nasıl uyarlıyorsunuz? Odaklarınız ve öncelikleriniz nelerdir?

En önemli şey sınıf hissiyatını güçlü bir şekilde verebilmek: Hem birbirlerinden farklı olmaları açısından hem de kendinizi oynadığınız karakter gibi hissedebilmeniz açısından.

[Lorekeeper]: Diablo’nun sarsıcı ve yoğun şekilde işlediği bazı yetişkinlere yönelik temalar var. Immortal’ı geliştirirken bu temaları sulandırmak zorunda kaldığınız oldu mu? Eğer olmadıysa mobil kitlenin bu temalar yüzünden oyundan uzak duracağından endişeli misiniz?

Diablo’nun karanlık, gotik, trajik dünyasına sadık kalmayı hedefledik ve hedefimize ulaştığımızı düşünüyoruz. Oyun çok karanlık olaylar ve mekânlar içeriyor. Endişelerimiz konusuna gelirsek: Oynanışın oyuncuları çekeceğine güveniyoruz.

Bir seferde kaç oyuncu ile karşılaşabiliriz? Bize bunun teknik tarafından bahsedebilir misiniz?

Westmarch’ta kalabalıklarla karşılaşmanız çok olası ve onlarca oyuncu aynı içerikte bir araya gelebilir. NetEase bir çok oyuncuyu aynı anda görüntüleyebilecek teknolojiye sahip ve kalabalıklar konusunda da sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyoruz.

Kahramanlardan çok bahsettik ama biraz da düşmanlardan bahsedelim. Bilhassa End-Game’de tanıdık, sürpriz düşmanlar görme ihtimalimiz var mı?

Her şeyden önce oyunun adı Diablo. O yüzden bir noktada Diablo ile savaşacaksınız tabii ki. Bazı sürpriz düşmanlar da olacak ama bunları açıklayamayız. Zoltun Kulle’un Kütüphanesi’nde bazı özel savaşlar da olacak. Skarn ana hikâyede önemli bir rol oynayacak.

Tasarım açısından sizi en çok tatmin eden ne oldu?

Caleb: En hoşuma giden şeylerden bir tanesi ikincil kaynaklar yerine cooldown’lar olması oldu. Hem kaynak yönetimini çok daha kullanışlı bir hâle getiriyor hem de ekranda yer açmış oluyor.

Kris: Multiplayer kısmı heyecan verici. Oyuncular başkalarına rastlayacak, arkadaşlar edinecek, takımlar ya da loncalar kuracak, görevler için bir araya gelecekler. Daha önce hiçbir Diablo oyununda görülmemiş bir şey yapıyoruz.

Diablo Immortal serinin diğer oyunlarına açılan bir kapı mı olacak?

Kesinlikle. Daha önce hiç Diablo oyunu oynamamış bir çok oyuncu var. Diablo Immortal’ın seriyi bu oyunculara tanıtacağını düşünüyoruz ama aynı zamanda kendi özgün kitlesini de yaratacağına inanıyoruz.

Sosyal kısım nasıl işleyecek? Oyuncular nasıl anlamlı ilişkiler kuracak, özellikle de mobilde oynama sürelerinin kısalığını düşünecek olduğumuzda?

Klanların bir araya gelip görevler tamamladıkları MMO benzeri bir yapı olacak. 4 kişilik zindan grupları Rift yapmak için bir araya gelecek vs. Ama bunlar yalnızca buz dağının görünen kısmı. End-game’imiz son derece sıra dışı ve sosyal bir deneyim sunacak. Oyuncuların sosyal hedefler karşısında bir araya geleceğini ve bu şekilde arkadaşlıklar kuracaklarını düşünüyoruz. Oyunda ne kadar zaman harcadığınız tamamen size kalmış. Kısa süreli oynayabileceğiniz gibi uzun uzun bol aktiviteli sosyal bir oynayış tarzı da benimseyebilirsiniz. Eğer arkadaş edinmek istemiyorsanız PvP Arena da var!

Oyuncuların yeteneklerini ve ganimetlerini sergileyecebilecekleri en büyük test ne olacak? PvE mi, PvP mi, Hardcore mod mu?

Tek bir testten fazlası var aslında. PvE için Challenge Rift’ler -ki zaten Liderlik Tabloları’ndan durumunuzu da takip edebileceksiniz. Aynı zamanda PvP mücadeleri de olacak. Son olarak da zorlu bosslar, daha çetin seviyedeki yaratıklar gibi şeyler olacak.

[Lorekeeper]: Diablo gibi bir aksiyon oyununda yazı yazmak ve etkileşime geçmek zor olabilir, özellikle de cep telefonunda. İletişimi akıcı hâle getirecek bir sistem veya mekaniğiniz var mı?

Sesli özelliklerimiz var. Chat kanallarına sesli mesaj bırakabilirsiniz. Bunlar genel chat için değil de katılmayı seçtikleriniz için; örneğin lonca veya takım kanalları. Ayrıca sesli mesajları yazıya çevirecek bir sistem üzerine de çalışıyoruz. Takımlar için normal sesli chat imkânı da var.

Oyuncu sayısına ve seviyesine göre zorluk derecesini değiştiren derecelendirme mekanizması var mı?

Seviye atladıkça oyun da bölgenin zorluk derecesi dâhilinde zorlaşacak. Zindanlar ve Rift’ler oyuncuların sayısına ve seviyesine göre değişecekler. Elder Rift’ler güç seviyenize göre değişecek.

Sunucular nasıl çalışıyor, yerel sunuculara mı bağlanıyoruz?

World of Warcraft benzeri bir yapı olacak, bir liste olacak ve oradan size uygun olanı seçeceksiniz. Size yakın olanları ve dil seçeneklerini de listede tavsiye olarak belirteceğiz.


Diğer BlizzConline röportajlarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

BlizzConline 2021: Diablo IV Röportajı

BlizzConline 2021: Diablo 2 Resurrected Röportajı

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)