BLIZZCONLINE 2021: DIABLO 2 RESURRECTED RÖPORTAJI

Geçtiğimiz hafta sonu hepimizi bir BlizzConline heyecanı sardı malumunuz. Açılış seremonisi, yeni duyurular, yeni heyecanlar derken ilk gün göz açıp kapayıncaya kadar geçiverdi. İkinci günde de kendimizi Blizzard geliştirme ekiplerinin karşısında sorularımızı soruyorken buluverdik bir anda!

Katıldığımız röportajlar oldukça kalabalık grup röportajları olduğu için başka basın mensuplarıyla beraberdik ve aklımızdaki soruların tamamını sorma şansımız olmadı ne yazık ki. Ancak sorulan ilginç soruları da not alıp derledik sizler için. Bizzat bizim sorduğumuz soruların başında “Lorekeeper” ibaresini bulabilirsiniz.

Bu röportajımızı Diablo 2 Resurrected’da Oyun Tasarımcısı olarak görev yapan Matthew Cederquist ve Andre Abrahamian ile gerçekleştirdik.


Diablo 2 Resurrected kaç senedir geliştiriliyor?

“Bir süredir” resmi cevabımız.

Tasarım dökümanlarını bulmak sizin için zor oldu mu?

Arşivde bazı kaynaklar bulduk. Arayüz ve oyun taslakları, konseptler… Kimisi faydalı oldu kimisi olmadı. Mesela NPC’lerin tasvirlerine dair notlar bize bu karakterleri yaratmada kolaylık sağladı. Dosya dosya eldeki her şeyi taradık ve sıradan taslakların yanında pazarlama notları, hatta çeşitli satış ürünlerine dair şeyler bulduk. Mesela eski Diablo 2 figür serisi 3D modellerimize referans oldu. Bulduğumuz dosyalarda adeta bir tarih yatıyor, heyecan verici çok şey vardı.

Oyunun orijinal hâlini oynamak isteyenler ve modern hâlini oynamak isteyecek yeni oyuncular arasındaki dengeyi nasıl kurdunuz?

Ana oynanıştan çok da sapmak istemedik ve bazı mekanikler eskimiş de olsa bunları değiştirmenin Resurrected’ı bambaşka bir oyun hâline getireceğini fark ettik. Yeni bir kitleye de hitap ettiğimizin farkındayız ve onlar için bazı geliştirmeler ile yeni erişilebilirlik seçenekleri ekliyoruz. Mesela konsol versiyonu ve topluluğu geliştirip daha sıkı güvenlik sağlamak için yeni Battle.net’e geçmek gibi. Ama bir yandan Diablo’nun orijinal büyüsünü korumak da bizim için önemli. O yüzden eski yanlarını da biraz cilalayıp aynı tutmaya çalışıyoruz.

Cross-Play seçeneğini test ettiniz mi? Eklememiş olmanızın bir sebebi var mı?

Cross-Progression (ortak-ilerleme)’ın oyuna kattıklarından hoşnutuz ama cross-play’in oyuna uygun olduğunu düşünmüyoruz. Şu an için asıl odağımız her platformun kendi içinde en iyi tecrübeyi sunması.

Botları engellemek için herhangi bir planınız var mı?

Botlar ve eşya kopyalamanın yarattığı sorunların farkındayız. O yüzden de modern Battle.net’e geçmekten memnunuz. D2R çok daha güvenli olacak ancak bu konuda aldığımız spesifik önlemleri ne yazık ki açıklayamıyoruz.

Diablo 2’nin Online tarafı Resurrected’da nasıl işleyecek? Malum, eski oyunun aktif bir mod topluluğu var. O modları D2R’de de kullanabilecek miyiz?

Online bizim için çok önemli bir husus. Orijinal Diablo 2 olduğu gibi aynen kalacak, herhangi bir şekilde dokunmayacağız. Modlara gelecek olursak, kesinlikle karşı değiliz ancak Online tecrübenin sorunsuz olması için bazı gelişmiş güvenlik önlemlerimiz olacak. Aynı zamanda data dosyalarını elden geçirdiğimiz için modcular için yeni bazı fırsatlar da doğmuş olacak.

Bu bir Remaster mı, yoksa Remake mi?

Tam anlamıyla bir Remaster. Oynanış ve detayları mümkün olduğunca aynı tutup modernleştirmek istiyoruz. Mesela görsellikte %70 eski orijinal hâlini kullanırken %30’unda da daha nasıl geliştirebiliriz diye yeni şeyler deniyoruz. Druid’in giydiği bazı muska ve kolyeler dönüştüğü formlarda da gözüküyor örneğin.

Warcraft 3 Reforged’un tartışmalı çıkışından ne gibi dersler çıkarttınız?

Daha başlarda orijinal oyuna mümkün olduğunca sadık kalacağımıza karar verdik. Oyunun eski versiyonuna da hiç dokunmuyoruz, Battle.net’te kalmaya devam edecek. Aynı zamanda birkaç teknik alfa testi düzenleyerek oyuncuların bizi yönlendirmesini isteyeceğiz. İlk test tamamen tek kişilik tecrübeye odaklanacak.

Sinematikler orijinallerine ne kadar yakın olacak ve eskisi ile yenisi arasında geçiş yapabilecek miyiz?

Sinematikleri sahne sahne baştan yapıyoruz. Eski versiyonlarına da geçiş yapabileceksiniz.

Yeni ya da önceden kesilmiş/iptal edilmiş Diablo 2 içeriklerini Resurrected’a dâhil etmeyi planlıyor musunuz?

Şimdilik planımız sadece vanilla oyun ve Lord of Destruction’ı aktarmak.

[Lorekeeper]: Orijinalinin üzerine yapmış olduğunuz ve paylaşabileceğiniz bazı spesifik geliştirmeler var mı?

Kuşandığınız eşyalar ve envanterinizdeki eşyaları karşılaştırma özelliği var mesela. Eşyaları Stash’iniz, Horadric Cube ya da envanteriniz arasında transfer edebilmenizi sağlayan yöntemlerimiz var. Ayrıca yeni erişilebilirlik özellikleri ve dahası da mevcut!

Eklemek isteyip de vazgeçtiğiniz bir şeyler oldu mu hiç?

Aklımıza tonla fikir gelse de hep orijinaline sadık kalmaya dönüyoruz. Ama mesela NPC’ler konuşurken yazıyı kaydırma gibi bazı modern dokunuşlar da yapıyoruz.

Diablo 2’de zamanında çok fazla görsel karışıklık vardı. Bu Diablo 2 Resurrected’da sorun yaratacak mı?

Optimizasyona çok uğraşıyoruz. Necromancer ve iskeletlerini ya da Sorceress’ın ateş büyüleri yağdırmasını mümkün olduğunca orijinaline yakın yansıtmaya çalışırken bir yandan da okunabilirliğinin yüksek olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Blessed Hammer gibi baskın yetenekler için bir denge düzenlemesi yapmayı düşünüyor musunuz?

Klasik versiyona sadık kalmaya çalıştığımız için henüz bu konuda yapacağımız bir açıklama yok.

[Lorekeeper]: Modern meta-özellikler ekleme gibi bir planınız var mı? Mesela Başarımlar?

Konsol versiyonu için evet. PC versiyonu için henüz verebileceğim bir detay yok.

Detaylı istatistikler sayfası, runeword gibi şeyleri de hesaba katacak mı?

Evet, bütün modifikasyonları ve eşya detaylarını gösterecek; buna runeword’ler de dâhil. Artık Magic Find oranınızı hesaplamak için hesap makinesi kullanmanıza gerek kalmayacak!

Diablo 2’deki eski Save dosyalarımı kullanabilecek miyim?

Evet! Tek kişilik lokal karakterlerinizi aktarabileceksiniz.

[Lorekeeper]: Diablo 1’i de Resurrected’ın içine dâhil etmeyi ya da ayrı bir proje olarak geliştirmeyi düşündünüz mü?

Orijinal Diablo GoG üzerinden satışta. Diablo 2 için araştırma yaparken Diablo 1 hakkında da çokça şey öğrenme ve referans noktaları oluşturma şansımız oldu.


Diğer BlizzConline röportajlarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

BlizzConline 2021: Diablo IV Röportajı

BlizzConline 2021: Diablo Immortal Röportajı

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)