GAMESCOM 2016 – TOM CHILTON RÖPORTAJI

Gamescom 2016 bitti; ancak Lorekeeper olarak fuardan alıp getirdiklerimizi size sunmayı henüz bitirmiş değiliz. (Hatta yeni başlıyoruz desek yeridir.) Eh, takipçilerimizin çok ciddi bir kısmı Warcraft hayranlarından oluştuğu için ta Almanya’ya kadar gitmişken Blizzard’ın kapısını çalıp “Sorularımız var!” demeden de dönemezdik. Haliyle Blizzard’ın bize ayarladığı grup röportajında aklımızdakileri Tom Chilton’a yönelttik. Sadece kendimizinkileri değil, basından başka insanların da sorduğu bazı önemli soruları derlediğimiz röportajı hemen aşağıdan okuyabilirsiniz.

– Alternatif Draenor ile işimiz tamamen bitti mi? Yoksa Legion’da o taraflardan tanıdık bazı yüzler görme şansımız da var mı?

Draenor zaman çizgisi aslında daha çok kendi içinde var olmakta. Gul’dan Legion’ın gelişine sebep olacak bazı olayları tetikledi tabii ki ama Warlords’tan Legion’a taşıdığımız tek karakter o olacak. İki zaman çizgisini ayrı tutmanın önemli olduğunu düşünüyoruz yoksa kafa karışıklığı ya da muhtemel bazı paradokslar ortaya çıkacaktır. Kısacası Warlords zaman çizgisi her ne kadar World of Warcraft’ın büyük resminde yer alsa ve hikâyeye katkıda bulunsa da kendine münhasır kalacak. Orasıyla işimiz (en azından şu an için) bitti.

-Legion istilaları için yarattığınız teknolojiyi gelecekte de kullanmayı planlıyor musunuz?

Tabii, kesinlikle. Hatta ileride bazı istilaların Broken Isle bölgelerine de sıçramasını planlıyoruz. Böyle bir imkanımız var ama kesin karar vermiş değiliz. Biraz da oyunculara bağlı. Eğer istilalar hoşlarına gitmezse muhtemelen bu fikirden vazgeçeriz fakat eğlenceli buldularsa bu teknolojiyi ileride de kullanmamak için bir sebebimiz yok.

-Legion’daki içerik yamalarını nasıl halletmeyi planlıyorsunuz? Raid yamaları arasında yeni zindanlar olacak mı?

Aslına bakarsanız Legion için oldukça zengin bir içerik planlaması yaptık. Dürüst olmak gerekirse Warlords’ta yaptığımız planlamadan çok çok daha iyi; zira orada yeterince içerik çıkartamadığımız konusunda biz de hemfikiriz. Ve bunun Legion’ın da başına gelmemesi için çok uğraşıyoruz. Bir sürü büyüklü küçüklü içerik yaması planımız var. Bunlar içerisinde raidler var, zindanlar var, yeni dünya görevleri var, Brawler’s Guild gibi geri dönecek bazı içerikler için yeni şeyler var… Legion’da kolay kolay boş kalıp sıkılmayacaksınız kısacası.

-Warlords of Draenor’da Garnizonlar paketin önemli ve büyük rol oynayan yanlarından biriydi. Garnizonlarımızda çok vakit geçirdik ama bu oyuncuları olumsuz bir şekilde izole etti. Legion’da da bu sefer Class Hall’lar olacak. Bunun oyunun sosyal kısmını canlandırmak için yeterli olacağını düşünüyor musunuz?

Betadan aldığımız izlenimler yeterli olacağına işaret ediyor. Kendi sınıfınızdan oyuncuları sürekli görüyor olmak, onlarla konuşuyor olmak oyunun ve bu “sınıf salonlarının” çok daha canlı hissettirmesini sağlıyor. Bu açıdan bakınca olayı “çözmüş” olduğumuzu söyleyebiliriz. Buna ek olarak bir de Dalaran var tabii. Şehirde sürekli koşuşturan bir ton oyuncu göreceksiniz çünkü herkes ait olduğu Class Hall’a gitmek için Dalaran’ı bir uçtan bir uca geçiyor olacak. Death Knight olanlar dışında tabii, onların Death Gate’i doğrudan Acherus’a açılıyor. Ama çoğu sınıf Dalaran’da koşuşturuyor olacak. Zira banka, Auction House vb servisleri bu sefer sınıf salonlarına sıkıştırmadık; onlar da şehrin içinde olacaklar.

-Şu pek gizli “Mega Zindan”dan biraz bahsedebilir misiniz?

Maalesef şu anda söyleyebileceğim yeni bir şey yok. Ama bu akşam Legion Café’de güzel bir önizleme olacak, o yüzden bu akşama kadar beklerseniz bazı cevaplara ulaşabilirsiniz. Şu an için tek söyleyebileceğim 7.1 yamasıyla birlikte devasa bir zindanın geliyor olduğu. [Tabii siz bu satırları okurken “Return to Karazhan” çoktan duyuruldu. Mega Zindan olarak haftalık sıfırlanacak, Mythic zorlukta Karazhan oyuna eklenecek. Türkçe alt yazılı videosunu şuradan izleyebilirsiniz. –Can]

-Harbingers animasyonları ya da Sargeras’ın Kabri gibi hikâyelere devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Kesinlikle ileride yine bu tarz içerikler üretmeye devam edeceğiz. Ama Legion çıkışı için yapacaklarımız bu kadardı; yeni bir şey olmayacak.

-Draenor’da uçuş olayını Achievement’ı alanlara özel tutmaya devam edecek misiniz, yoksa parayla satın alma gibi bir şans tanıyacak mısınız?

Parayla satın alınması için şu an bir planımız yok. Ama ilginç bir fikir. İleride Draenor-Legion arası geçişi kolaylaştırmak için böyle bir şeyler ekleyebiliriz.

-Timewalking sistemini eski raidlere taşımayı hiç düşündünüz mü? Bu konuda bir çalışmanız var mı?

Bu takımımızın müthiş heyecan duyduğu bir şey aslında. O yüzden asıl soru yapıp yapmayacağımız değil, “ne zaman” yapacağımız. Yeni sistem sayesinde eski içeriğin ciddi bir kısmını oyuncular için tekrar önemli hale getirebiliriz. Hatta bu sistemi doğrudan eski dünyaya nasıl uyarlayabileceğimizi bile sık sık tartışıyoruz. Düşünsenize, sizi eski raidlerden birine yollayan bir haftalık dünya görevi çok hoş olurdu mesela.

-Peki bu eski içeriği bu sisteme adapte etmek sizi ne kadar uğraştırır?

İçeriğine bağlı doğrusu. Bazısını adapte etmek çok daha kolay, biraz da nasıl tasarlandığına bakıyor. Ama genel olarak konuşacak olursam, söz konusu içerik ne kadar eskiyse onu yeni sisteme uyarlamak da o kadar zor oluyor.

-Pet Battle sistemini Legion’da geliştirmeyi düşünüyor musunuz? Petlere daha fazla level falan ekleyecek misiniz?

Açıkçası daha fazla level eklemeyi pek düşünmüyoruz. Çünkü bütün pet koleksiyonunu tekrar baştan aşağı levellamaya çalışmak büyük bir işkence olurdu. O yüzden petlerinizi geliştirebileceğiniz alternatif yollar düşünüyoruz. Ama olur da oyuncular “Biz pet levellamayı çok seviyoruz, dahası olsa keşke” derlerse bir düşünürüz tabii. Şimdilik izlenimimiz oyuncuların bu konudaki isteklerinin tam tersi olduğu yönünde.

-Kitaplar hâlâ hikâyeye dahil mi? Çünkü kitaplarda Jaina’yla ilgili tonla karakter gelişimi gördüğümüz halde oyundaki karakteri çok daha farklı davranıyor.

Bu soruyu muhtemelen kime sorsan farklı bir cevap alırsın. Benim açımdan oyunun kendisi hikâye açısından en geçerli olan bilgiye sahip. Kitaplar da oyunla paralel gittiği sürece geçerli ancak eğer oyunla çelişiyorlarsa da değiller. Bahsettiğin spesifik konuda muhtemelen her birimiz sana farklı bir cevap vereceğizdir. Kısacası Chris’e, Alex’e, bana ya da başkasına; kime sorduğuna göre değişir bu sorunun cevabı…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)