DERİNLEMESİNE… REVENDRETH

Revendreth Mimarisi, Çevre Tasarımı ve Renk Paleti

Shadowlands’in her bölgesinde olduğu gibi burada da animanın kendine has bir rengi bulunuyor. Kan teması ile rahatlıkla bağdaştırabileceğimiz üzere Revendreth söz konusu olduğunda anima, kırmızı renge bürünüyor.

Renklerden bahsederken bölgeye hakim olanları ele almakta da fayda var. Bu noktada kırmızı ve siyah, Revendreth için kullanılan ana renkler olarak ön plana çıkıyor. Gücü, tehlikeyi, öfkeyi ve -her ne kadar bunlardan farklı bir açıda bulunsa da- sevgi ile tutkuyu simgeleyen kırmızı, az önce bahsettiğimiz üzere kan çağrışımı da yapıyor. Bölgenin barındırdığı kudreti tanımlarken buraya gönderilen ruhların taşıdıkları öfkeyi de sahiplenen bu renk, aynı zamanda Venthyr ırkının bu ruhları kurtarabilmek için nasıl tutkuyla uğraştıklarını da simgeliyor. Siyah ise gücün, gizemin, zarafetin ve resmiyetin sembolü olarak bu ırkın doğasını ve aristokrat yanını vurguluyor. Aynı zamanda ölümün ve isyanın rengi olarak da kabul edildiği düşünüldüğünde Revendreth hikâyesiyle büyük uyum göstermiş de oluyor.

Bölgenin geneline baktığımız zaman ise ilham alınan kaynakları fark etmek çok da zor değil.

Yazı boyunca “vampir” kelimesini ne kadar sık kullandığımızı fark etmişsinizdir. Bu yalnızca bizim karşılaştırma yapmak için sunduğumuz bir argüman değil zira geliştirici ekip üyeleri net bir biçimde bu tema üzerine yoğunlaştıklarını dile getiriyorlar.

“Revendreth yaratımının erken süreçlerinde vampir temasını mekânın kendisinde de yakalamak istedik. Yer boyunca uzanan ve üzerinde yaşayanları emip sömüren gerçek damarlar olsa bölge neye benzer diye merak ettik. Bu ilk fikirden sapmış olsak da bu hendek, yerin altındaki enerjilerin geleneksel bir Azeroth bölgesinde bulabileceğiniz türden bir şey olmadığını göstermek için güzel bir fırsat oldu. Burada normalde arazinin altında yer alan kökler tamamen açıktalar; içlerinden dışarı sızan enerji ve bu enerjinin kaleden akan kirletici maddelerle birleşmesi sonucu havayı kaplayan belli belirsiz mavi pusu yüzünden savunmasız kalmışlar ve tehlike altındalar.” – Gustav Schmidt, Kıdemli Mekân Sanatçısı

Adeta Transilvanya’yı geziyormuşsunuz gibi bir his uyandıran Revendreth için çevresel dekor konusunda ne tarz bir çalışma yapıldığını Kıdemli Mekân Sanatçısı Gabe Gonzalez anlatıyor:

“Bölgenin ilk evrelerinde mezarlar ve mozoleler ile kaplanmış, şehrin büyük bir kısmını oluşturacak muazzam bir kale resmettik. Ölüleri anmak için yapılan mimari yapılar, zamana dayanacak şekilde tasarlanmışlardır; biz de bu kadim hissi yakalamak istedik. Fransa’daki Père Lachaise gibi mekânlardan ilham alarak mezarlar ve taşlardan oluşan bir bahçenin nasıl görünebileceği ile ilgili fikirleri kurcaladım. 

“Bu görselde adeta bir örtü gibi her yeri kaplayan bitkilerin yarattığı his ile üst üste binmiş küçük urnalar ve mezar taşlarının geleneksel bir bahçede bulabileceğiniz örgensel öğeler ile bütünleşen o belirsiz kırılganlığına yoğunlaşmaya çalıştım. Aynı zamanda bir oyuncunun bu alanda nasıl hareket edebileceğine, bir Revendreth bahçesindeki bakımlı patikanın nasıl bir his vereceğine de odaklanmak istedim.”

Hendekten ve bahçelerden bahsetmişken bölgenin kuzey merkezinde heybetle yükselen Nathria Kalesi’ne de değinmek gerekir. Denathrius’un ve onun sadık hizmetkârlarının evi sayılan bu muazzam kale, Revendreth genelinde olduğu üzere gotik mimariye ait öğeler barındırıyor. Nitekim en tepesinde oldukça büyük bir gargoyle da yer alan Nathria’nın Kont Drakula’nın kalesinden esinlenerek tasarlandığı Blizzcon 2019 panelleri sırasında Oyun Direktörü Ion Hazzikostas tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Nathria Kalesi sadece Venthyr Kralı’nı ve onun yardımcılarını barındırmıyor, aynı zamanda özel süreçlerden ve ritüellerden geçmesi gereken güçlü ruhlar için de bir nevi zindan görevi görüyor. Buradaki esirler, Revendreth aristokratları için adeta bir serginin parçalarını oluşturuyorlar.

Bu zindanvari işlev, ismi Azeroth üzerinde yaşayan herkes tarafından gayet iyi bilinen bir karakter söz konusu olduğunda daha da ön plana çıkıyor: Kael’thas Sunstrider.

“Nathria Kalesi içerisinde Venthyr ırkına emanet edilmiş habis ruhların yer aldığı bir ‘ödül odası’ yer alıyor. Yaratıcılık anlamında karşılaştığımız zorluk, bu kurnazlık ve manipülasyon ustalarının ruhların hapishanelerini nasıl kontrol altında tutacaklarıydı.

“Şiddet ve işkence, Jailer’ın kullandığı yöntemler; aksine Venthyr’lerin bu ruhları ufak alt diyarlara amaçlarına göre uyarlanmış (ve bölgede sıklıkla karşılaşılan) ayna büyüsü kullanarak hapsedebileceklerini, böylece bir ruhun kendinden başka hiçbir canlı olmadan geçmiş yaşamının yansımalarıyla rahatsız edilebileceğini düşündük. 

“En değerli esirleri olan ve bir zamanların kudretli ismi Kael’thas Sunstrider, Denathrius’un heykeli önünde boyun eğmeye zorlanmış bir biçimde işte bu odanın merkezinde yer alıyor.” – Matt OConnor, Kıdemli Konsept Sanatçısı

Ritüeller söz konusu olduğunda Revendreth, tüm Shadowlands halkları tarafından takdir edilen bir konuma sahip zira ruhlardan anima çekip depolama işleminin bu bölgede çok etkili bir biçimde gerçekleştirildiği biliniyor. Animayı bir ruhtan en saf ve en yoğun hâliyle ayırabilen Venthyr’ler, bu konuda en uzman ırk olarak anılıyorlar.

“Venthyr’lerin gerçekleştirdikleri işlem çok temiz değil zira ardında boşaltılması gereken çözümlenmemiş enerji ve kirletici maddeler bırakıyor. Bu çizim, atıkların Nathria Kalesi duvarlarından Endmire bölgesine boşaltılmasını sağlayacak ızgaraların başlangıçtaki geliştirme sürecini gösteriyor. Venthyr ırkının görsel kimliği, gargoyle tasarımları ile sivri uçlu cisimler barındırıyor ve biz de bunu yansıtabileceğimiz şahane bir fırsat olduğunu biliyorduk. Ayrıca duvarda koca bir gargoyle kafası bulunması çok havalı.” – Mat Myrvold, Dekor Sanatçısı

Revendreth geneli göze alındığında oyuncular için ne kadar tehlikeli bir yer olduğu hemen fark ediliyor. Fânilerin yaşarken görmemeleri gereken birçok farklı konseptin yer aldığı bu bölgede hayatta kalabilmek için uygun ekipman ile donatılmış olmanız gerekiyor. Bu noktada zırh setleri de mimari yapıyla paralel şekilde tasarlanmış zira her yerden saldırabilecek olan yaratıklara ve avcılara karşı gereken korumanın sağlanması büyük önem taşıyor. Kıdemli Karakter Sanatçısı Tom Yip, zırhlar için nasıl bir yol izlediklerini açıklıyor:

“Revendreth’in her yerinde gölgelerin ardına gizlenmiş kuytular, dehşetengiz düşmanlar ve güçlü yaratıklar barındırıyor. Bu insafsız saldırganlar, bitmek bilmeyen ava karşı yeterli hazırlığı yapmamış kurbanların işini bir çırpıda bitiriyorlar. Keskin pençeler ve dişler, karanlıkta sizi bekleyen şeylerin sadece başlangıcı. Bu düşmanlığa karşı durmayı seçenler, tek korkusu avın beklediklerinden erken bitebileceği olan ve oldukça ender karşılaşılan cesur ruhlardan oluşuyor.

“Bu noktada ben de Revendreth bölgesine has ve savaş ele alındığında paralı asker görünümü sunabilecek bir zırh seti tasarlamakla görevlendirildim. Gece vakti korkutucu yaratıklar avlamak tehlikeli bir iş. Her tasarımı, işlevsellik ile kullanım amacını ön plana çıkaracak parçalar ve eşyalarla donatmak istedim.”

Sivri uçlar, kanatlar, ve kan teması sadece zırhlarda değil, aynı zamanda silahlarda da sıklıkla kullanılan öğeler olarak karşımıza çıkıyor. Genel amaç sizi avlamak isteyebilecek yaratıkların gözünü korkutmak veya eğer olur da saldırırlarsa canlarını yakabilecek korumalar sağlamak.

“[Çizimin alt kısmındaki parça] Nathria Kalesi’nden edinilebilecek, iki elle kullanılabilir bir Revendreth kılıcı konsepti. Amacım bir ‘raid’e yakışır şekilde enteresan öğelere sahip ancak nispeten basit bir tasarım hazırlamaktı. Revendreth bölgesine hakim olan güçlü orta çağ esintilerini göz önüne alarak klasik bir iki elle kullanılan kılıç (claymore) veya Zweihänder üzerinden ilham almaya karar verdim. Kılıcın şekli oturduğunda üzerindeki kırmızı büyü efektine rağmen hâlâ bir ‘raid’ silahı gibi durmuyordu. Balçak etrafına sarılmış olan Venthyr tılsımı, kılıca benzersiz bir etki kattı.” – Jon McConnell, Kıdemli Karakter Sanatçısı

Revendreth Müziği ve Ses Efektleri

Bölgelerin birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilir tasarımları kadar müzikleri de farklılıklarını ortaya koyuyor. Konu Revendreth olduğunda ise müzik ve ses efektleri, bölgenin gotik havasıyla uyumlu şekilde korku öğeleri barındıracak şekilde hazırlanmış. Karanlık armonik seslerin kullanımı bölgedeki aristokratların rahatlıkla ulaşabildikleri anima ile çektikleri ziyafet ile aynı lükse sahip olmayan tebaanın maruz kaldığı kıtlık, sahip olunanlar ile kaybedilenler, kontrolsüz güç ile bu gücün altında ezilenler gibi çeşitli alt hikâyeleri betimlemeye yardımcı olmuş.

(Maalesef parçalar resmi olarak yayınlanmadıkları için kendimiz paylaşamıyoruz ancak YouTube üzerinden ulaşıp dinleyebilirsiniz.)

Bu bölgenin müziği için ilham alınan kaynaklar ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiyi Blizzard Müzik Ekibi detaylıca anlatıyor:

“Revendreth müziği, iki farklı varoluşun arka planını oluşturuyor: Ölümün ardındaki bu kasvetli yaşamın yükünü taşıyanlar ile rahatına düşkün ve zenginlikten zevk alan kültürlü seçkin kesimi kapsıyor.

“Revendreth’in erken tasarım döneminde baktığınız her yerde görülen kadim yer altı mezarları ile kalelerin yarattığı meşum gotik atmosfer konsepti çok net bir ton belirledi ancak akla ilk gelen melodik süslemeleri kullanmadan bir eser yaratma zorluğunu da beraberinde getirdi. Karanlık ve korku salacak şekilde tasarlanmış bu bölge için nispeten daha basit bir düzenleme yapmayı, telli çalgılara odaklanmayı seçtik; böylece gölgelerin ardında yaşanan dramı aktarmamıza yardımcı olacak tek bir güçlü melodik motif oluşturup onun üzerinde çalışabilecektik.

“Pes ve ağır tınılar, meşum bir gizemin habercisi olurken kısa aralıklı keman notaları ise tansiyonu arttırmayı sağlıyor. Bu bölgenin ve halkın çöküşünü yansıtmak amacıyla bir parça agresif ve hiddetliyken bir diğeri yavaş ve hüzünlü ilerleyebiliyor. Müzik bir bakıma Revendreth’in nasıl kendi yıkıntılarının üzerine tekrar ve tekrar inşa edildiğini yansıtıyor – ki bu da bölgenin amacının bir yansıması ve hatırlatması oluyor.”

Aristokrasinin ana öğelerden biri olduğu bu bölgede tabii ki özel partiler ve beraberinde danslar da önem taşıyor. Nitekim bu konuda diğer ekiplerden bildirim alan ve daha seçkin parçalar yaratmaya karar veren ekip, klasik müzik üzerinden ilerleyerek kalelerde ve özel mülklerde yaşayanların tarzlarına uyacak dans parçaları yaratmaya odaklanıyorlar.

“İlk başlarda Bach gibi barok tarzından ilham alınan parçalar yaratmayı tartıştık. Bunu bir dans müziği olarak düşünmek bir anda zihnimizde şimşekler çakmasına ve tehlike hissi ile Efendi Denathrius’a yakın olan Venthyr’lerin sahip oldukları gururu kesin bir biçimde ifade edip yakalamamıza yardımcı oldu. 

“Jake Lefkowitz bunun üzerinde çalışmaya başladığında ilham vermesi için romantik bestekâr Strauss’a yöneldik ve 3/4 vuruş sayısında, ayaklarınızı yerden kesen bir vals besteledik.” – Blizzard Müzik Ekibi

Ses efektlerine geldiğimizde ise ekibin Revendreth bölgesinin en baskın duygularından biri olan gurura yöneldiği gözlerden kulaklardan kaçmıyor. Önceki bölümlerde de bahsettiğimiz üzere gurur, Venthyr’lerin günahkâr ruhları arındırmaları gereken karanlık hislerden biri ancak bu noktada kendileri de bu tarz duyguları hissetmekten muaf değiller. Gururun aklı baştan alan, karşı konulması güç ve nihayetinde gereğinden fazla sahip olunduğunda yozlaştıran etkisi, onunla sürekli etkileşim hâlinde olanları da kapanına kıstırabiliyor.

“Bu etkiyi tanımlayabilmek için gurur ile biçimlendirilen büyünün yarattığı sesin değişmesi gerekiyordu ki büyüyü kullanan kişinin durumu ve niyeti düzgün yansıtılabilsin. Ritüellerle alakalı eylemler gerçekleştiren bir Venthyr’in yakınından geçerseniz gururun kontrol altına alınmış ancak onu her daim yoldan çıkarabilecek iç gıcıklayıcı ve baştan çıkarıcı tınısını duyabilirsiniz. Bu Venthyr’e karşı saldırganlık gösterirseniz tavrının değiştiğini, öfkesi ve kibri sahip olduğu animadan taşarken içindeki vahşi gaddarlığı serbest bıraktığını görebilirsiniz.

“Bu ikiliğin kontrol altında tutulan tarafı için üç konsept belirledik: cazibe, güzellik ve gururlu bir toplum. Geleneksel vampir temalarını araştırırken succubus’tan, bir sirenin büyüleyici şarkısından ve yaylı çalgılar dörtlüsünden ilham aldık.

“Öfkenin hakim olduğu taraf için ise yer altındaki bir canavarın serbest kalışı düşüncesine yoğunlaştık. Bu vahşeti yansıtırken büyünün kontrol altında tutulduğu zamankinden oldukça farklı bir özelliğe sahip olduğunu düzgün bir şekilde yansıtabilmek için çaresizlik, ölümcüllük ve saf güç barındıran sesler yaratmamız gerekiyordu. Gözü dönmüşçe hırlayan kedilerin ve kendini korumak için tıslayan yılanların sesleri, bize ihtiyacımız olan çaresizlik tadını verdi; kükreyen kaplanlar, yaban domuzları ve aslanlar da o hayvani doğanın ölümcül yırtıcılığını yakaladı.” – Aaron Craft, Ses Tasarımcısı

Ses ekibi farklı yaratıklar ile kaynaklardan ilham alırken yaratıcılıklarını da konuşturmuş. Nitekim yaylı çalgılar dörtlüsü üzerinde yoğunlaştıkları sırada sıfırdan bir çello yaratıp ona “Venthello” ismini vermişler. Her iki ses tipini de alabildikleri bu çalgıyı amaçlarına göre şekillendirip kullanmışlar – ki çello sembolik olarak ikiliği temsil ettiği için bu tarz farklı uçları betimleyen bestelerde sıklıkla kullanılmasıyla biliniyor. Bir yandan sakinliği ve heybeti, diğer yandan ise tutkuyu ve egemenliği akustik olarak aktarabildiği için “çok kişilikli” bir enstrüman olarak kabul ediliyor.

Bir diğer dikkat çeken enstrüman ise org olarak karşımıza çıkıyor – ancak bu noktada kiliselerde kullanılan türden borulu org olduğunu belirtmekte fayda var. Mecazi anlamda onu tasarlayan ve kullanan halkı temsil eden bu enstrüman, özellikle Hristiyanlık göz önünde bulundurulduğunda günümüzde bir kısım insan tarafından kutsal bir çalgı olarak kabul ediliyor. Dinsel bağlamdan ayrı olarak oldukça seçkin ve büyük etkinlikler ile çeşitli törenlerde de kullanılıyor ve tarih boyunca özellikle soylular tarafından tercih edilen bir enstrüman olmasıyla dikkat çekiyor. Bu noktada Venthyr ırkının aristokratları için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Mozart tarafından “müzikal enstrümanların kralı” olarak tanımlanan borulu org, yerine göre ilahi parçalara hayat verirken yerine göre ise lanetin soğukluğunu hissetmenize sebep olabiliyor. Bach’ın muhteşem Toccata and Fugue in D minor (BWV 565) parçasını dinlediğinizde korku unsuruna eğilen bölge müziğine ve ses efektlerine ne kadar uygun bir çalgı olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

Revendreth Kime Hitap Ediyor?

Shadowlands’te ayak basacağımız her yerde olduğu gibi Revendreth topraklarında da hiçbir şeyin buradaki halkın bize yansıtmaya çalıştığı gibi olmadığını söyleyebiliriz fakat daha fazla detaya inmeyeceğiz. Kibar ve merhametli Denathrius’u halkı arasında ayrımcılık yapmaya itecek ve böylece isyan çıkmasına sebep olacak kadar büyük bir sorun olan anima kıtlığına bir çözüm ararken bu bölgede çok vahim ve olaylara biraz da olsa açıklık getiren bilgiler edineceğimizi söylememizde ise bir sakınca yok.

Shadowlands ana hikâyesinde belli bir noktaya gelip son seviyeye ulaştığımızda bizi bekleyen Ahit seçimleri arasında Venthyr de bulunuyor.

“Venthyr ırkı için işler tıkırında ilerliyor. Revendreth’in kaleleri ve ebedî alacakaranlığı üzerinde hüküm sürerlerken kibirli ruhlar onlara teslim ediliyor. Hasatçılar’ın bu öbür dünyadaki cezalandırmaları, esirlerinin içindeki gururu söküp çıkartarak onları çok daha kötü bir kaderden kurtarıyor: Maw’daki sonsuz işkenceden.” World of Warcraft, Venthyr Covenant

Kibirli olmayan, kendisini kötü eylemler gerçekleştirecek kadar saplantılı hâle getirecek düzeyde gurur barındırmayan, gotik mimariyi seven ve vampir konseptine ilgisi olan oyuncu karakterler, Venthyr Ahdi’ni tercih edebilirler. Karakterinizin bu özelliklere eğilimi varsa bölgenin giderek karanlıklaşan hikâyesi boyunca ortaya çıkan sorunları çözmek için Venthyr halkına bağlılık yemini edebilir, bir yandan da Revendreth bölgesinde bulunan ruhları arındırmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Ember Court sizi bekliyor!


Spoiler ile bir sorununuz yoksa ve Revendreth hikâyesiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz YouTube kanalımızdaki Revendreth yayın kayıtlarımıza göz atabilirsiniz.

“Derinlemesine…” yazılarımız genel olarak genişleme paketinin sanatsal yönüne eğileceğinden oynanış ile ilgili detaylara fazla yer verilmeyecektir. Venthyr yetenekleri ve ödülleriyle alakalı daha fazla bilgi edinmek isterseniz detaylı Wowhead yazısına bakabilirsiniz.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)