DERİNLEMESİNE… ARDENWEALD

Ardenweald Mimarisi, Çevre Tasarımı ve Renk Paleti

Shadowlands bölgelerinin her birinin kendine has bir anima rengi bulunuyor; nitekim Ardenweald için bu renk, bölgenin gece atmosferine ve rüya bütünlüğüne uygun bir şekilde mavi olarak göze çarpıyor.

Bölgenin ana renk paleti mavi, mor, yeşil ve uçuk sarı gibi soğuk renk ağırlıklı diyebileceğimiz çeşitli tonlar barındırıyor. Doğada çokça bulunabilen bu renklerin rahatlatıcı ve huzur verici etkileri olduğu biliniyor. Çevre ve doğa açısından en göze çarpan renk olan yeşil, büyümeyi ve sürekliliği vurgularken mavi ise güvenilirlik aşılayıp bir yandan da ahenk ile bütünleşmiş bir bölgede olduğunuz hissi veriyor. Ruhsal anlamda gizem katan bir renk olarak düşünülen mor, aynı zamanda bolluğu ve bereketi de simgeliyor. Tüm bunlara ek olarak saflık ve incelik katması için eklenmiş olan sarı tonları ise sıcakkanlılık aşılayıp bölge sakinlerinin neşesini ve enerjisini size aktarırken bir yandan da diğer renkleri toprakla bütünleştiriyor.

Nitekim bu renkleri Ardenweald bölge tasarımının her yanında görmek mümkün.

Bölgeyi başından beri galaksilerin kendine has uhrevi görüntüsü ile ağaçların oluşturduğu yer örtüsünün birleşimi olarak hayal eden tasarım ekibi, bu fikri en iyi şekilde yansıtabilmek için uğraş vermiş. Ne tarz bir yaklaşım izlediklerini Çevre Sanatçısı Gabriel Gonzalez anlatıyor:

“Gök kubbeyi tutan sütunvari ağaçlar ve bu ağaçların oluşturduğu bitki örtüsünü kaplayan bulutsu bir büyü kütlesi hayal ettik. Bu düşünce ile birlikte Ardenweald için oldukça tematik bir his uyandıracak bir şeyler yaratmak istedim ve doğadaki yaşam ile yeniden doğuş sembolizmini işledim. Böylece Emerald Dream’de gördüğümüz şeylere de göz kırpan, dalları zarafetle bükülerek adeta bir semavi örgü oluşturan devasa bir ağaç fikrinde karar kıldım. Ağacı Ardenweald üzerindeki animayı toplayacak ve bölgedeki hikâye anlatımı için temel düzeneği oluşturacak bir yer olarak düşündüm.”

Lorekeeper: “Ardenweald göğünde bazı takımyıldızlar var. Azeroth tarafında taze yaratılmış ejderha görünümünde bir takımyıldız olduğunu düşündüğümüzde bu durum tasarımı nasıl etkiledi? Ardenweald göğünü yaratırken bunu dikkate aldınız mı?”

Ely Cannon: “Burada henüz özel olarak bir takımyıldız yaratmadık ancak geçmişte yaptıklarımız üzerinde tabii ki oynuyoruz. Bu tasarımı daha önce belirli şeyleri temsil etmek ve hikâyeyi aktarmak için kullandık ancak Ardenweald açısından böyle bir çalışmamız henüz olmadı.”

Doğayla bu kadar iç içe olan bir bölgede başımızı çevirdiğimiz her yerde bitki örtüsü ve çeşitli boyutlarda ağaçlar görmememiz zaten oldukça tuhaf kaçardı.

Lorekeeper: “Şu anki Ardenweald, yapım sürecinde konsept üzerine konuştuğunuzda ortaya çıkan ilk hâli mi, yoksa zaman içerisinde değişime uğradı mı?”

Ely Cannon: “Geniş çerçeveden bakarsak aslında ilk hâli. En başından beri gece vaktinde maviye boyanmış bir orman fikri üzerinde duruyorduk, üzerine eklediğimiz şey sonbahar ve kış temalarıydı. Emerald Dream’e baktığımızda yaptıklarımız bolca yeşil, parlak sarı ve pembe içeren, çiçeklerle süslenmiş ilkbahar ve yaz temalarıydı ve bundan farklı olmasını istedik. Fikir olarak örneğin ayıların kış uykusuna yatmasını ele aldık ve bunu yakalamaya çalıştık. Buraya gelen güçlü doğa ruhları uykuya yatacak, iyileşecek ve sonra uyanacaklardı.

“İlk konsept tasarımlarında ağaçların belirgin şekilde yüzleri olsun mu diye düşündük ancak daha sonrasında bu fikirden vazgeçtik. Eğer ağaçların yüzleri olsaydı sanki entler buraya ölmeye gelmişler gibi bir görüntü olacaktı. Yansıtmak istediğimiz bu değildi.

“Bizim için büyülü bir orman yaratmak oldukça kolaydı. Ancak ne zaman ki içerisinden animayı çekmeye başladık, işte o zaman sıkıntılar baş gösterdi. Ne kadar çok çekersek o kadar dünyevi, o kadar normal bir görüntüye büründü. Büyünün azaldığı yerlerde bile uygun renk tonlarını ve cazibeyi yakalamak gerçek bir zorluktu.”

Night Fae Ahdi’nin merkezini oluşturan ana ağaç da farklı tasarımıyla göze çarpıyor. Winter Queen ve maiyetinin yer aldığı bu yerleşim, yalnızca liderin en güvendiği kişilerin girebileceği bir yer olarak belirlenmiş.

“Bu devasa büyülü ağacın kaidesindeki pencere ve sütun gibi mimari eklentilerin, kabuğun ve dalların doğal çehresine kıvrılıp karışıyormuş gibi bir izlenim bırakmasını istedik.” – Matt OConnor – Kıdemli Konsept Sanatçısı

Bölgedeki bitki örtüsünün tasarımı ve detayları da olabildiğince birbiriyle sarmalanmış dallar ve adeta kafes görünümlü örgülerden oluşuyor.

“Ardenweald bölgesini tanımlayan şekil olarak için dallardan oluşan örgümsü bir görüntüyü vurgulamak istedim. Bunu kendi hâlinde duran bir anima kafesi üzerinde denemeler yaparak en iyi şekilde yansıtabileceğimi düşündüm. Bir ağırlığı olmasını ancak aynı zamanda ne kadar zarif bir büyüme sürecinden geçtiğini, Ardenweald sakinlerinin çevrelerini şekillendirirken kullandıkları büyüsel yöntemi de aktarmak istedik. Denemelerimizde Art Nouveau (Yeni Sanat) mücevherlerinden ve The Dark Crystal’dan ilham aldık.” – Gabriel Gonzalez, Çevre Sanatçısı

Ardenweald boyunca sıklıkla karşılaşılan bir tasarım da hem tanıdık hem de bir o kadar fantastik olmasıyla göze çarpıyor: düş kapanları.

Lorekeeper: “Yaşam, ölüm ve yeniden doğuşa değinen büyük kıvrımlı ağaçlar dışında bölge tasarımında ne tarz sembolizm kullandınız?”

Ely Cannon: “Ağaç yataklarında ve Night Fae motiflerinde bulunan kıvrımlar aslen birer düş kapanı. Burada biraz da Emerald Dream’e göz kırptık. Ardenweald söz konusu olduğunda ise bütün bölgenin anima toplama üzerine çalıştığını düşündüğümüzde her yerde düş kapanı kullanmak nihai karardı.

“Aslen burada uyuyan varlıkların rüyalarındaki enerjiyi yakalama fikrini temsil ediyor. Nitekim bu tarz bir yaklaşımı bölgenin her noktasında, hatta zırh parçalarında da kullandık. Night elflerin sahip oldukları telkâri işlemeleri de kullandık ki burayla doğal olarak ilişkisi olabilecek ırklar ile bir bağlantı kurulabilsin.”

Doğal yaşamın döngüsü ve Ardenweald bölgesini kaplayan bitki örtüsü yalnızca mimari yapıların değil, zırhların tasarlandığı noktada da ön plana çıkartılmış. Nitekim bölgedeki her tür renk tonunu bulabileceğimiz çok çeşitli zırh setleri hazırlanmış ve hepsine doğanın bir parçası olduğumuz hissini verecek motifler eklenmiş.

“Geçmişte Val’sharah, Ashenvale ve Hyjal gibi birçok hoş ormanlık bölge yaratmış olsak da Ardenweald çok daha ileri, bildiğimizden çok daha gerçek dışı bir konsept. Bu anlayışı aklımda tutmaya ve Night Fae Ahdi’nin zırh seti tasarımlarına işlemeye çalıştım. Bunu gerçekleştirecek ilk adım, herhangi bir zırh parçasının üzerinde metalik hiçbir madde olmamasıydı. Oldukça zorlu bir karardı, özellikle kumaşlardan da dâhil olmak üzere geçmişte yarattığımız zırhların üzerinde ne kadar sık metal kullandığımız düşünülünce… Böylelikle anima gücüyle sağlamlaştırılmış ve pekiştirilmiş tahtadan yapılma bir ağır zırh (plate armor) seti fikri ortaya çıktı.” – Sukjoo Choi, Karakter Sanatçısı

Lorekeeper: “Bölgenin ana temasını zırhlara yedirmek ne kadar zorluydu?”

Ely Cannon: “Bazıları oldukça kolaydı. Zincir zırh (mail armor) daha zorlayıcı oldu – ki bir noktada baştan tasarladık. İlk setin temaya uygun olmadığını düşündük. İlk olarak Gorm adındaki yaratıkla başladık ve zırhın neden yapıldığına dair referans olarak kullandık.

“Yaptığımız tüm zırhlar, bölgedeki öğeleri ve maddeleri içeriyor. Örneğin ağır zırhı ele aldığımızda ağaçların kabuklarından yapıldı. Zincir zırha baktığımızda ise üzerindeki yaprak şekillerinin pulları oluşturduğunu görüyoruz. Önceki tasarımda Gorm kabuğundan oluşturulan bir kitin zırhtı ancak istediğimiz etkiyi vermiyordu; ayrıca zincir zırhtan çok ağır zırha benziyordu. Bu yüzden geriye dönüp baştan tasarlamaya ve bölgedeki diğer temalara uygun hâle getirmeye karar verdik.”

Shadowlands ile birlikte gelecek yeni özelliklerden biri ise oldukça farklı görünümlere sahip sırt eklentileri. Normalde bu kıyafet parçaları bu zamana kadar hep pelerin olarak tasarlanmış olsa da genişleme paketindeki her Ahit için bulundukları bölgeye özgü birbirinden değişik tasarımlar yaratılmış; nitekim Ardenweald için de doğa temasına yoğunlaşan parçalar görmek mümkün.

“Organik tasarımları çok seviyorum ve tüm bölge esin kaynağı olabilen birçok havalı yaratık ile muhteşem ortamlar barındırıyor. Bu sırt eklentilerinin her birinin eşsiz olmasını istedim. Kanatlar için Ardenweald boyunca yer alan ağaç ve bitki örgüsünden ilham aldım, üzerlerindeki parlayan ufak noktaların da güve kanatlarında görebileceğiniz ‘gözleri’ anımsatmasını istedim. İkinci eklenti için karakterin sırtında üzerine bölgedeki güvelerin konduğu bir fener bulunması fikrinin eğlenceli olabileceğini düşündüm. Ara sıra bu güveler kanatlarını açarak sanki karakterin de kanatları varmış gibi bir görüntü sergileyecekti. Son eklenti için ise sanki bölgedeki büyüleyici yeni bitkileri inceleyen bir bitki bilimcinin ihtiyaç duyabileceği tarzda bir çanta yaratmak istedim.” – Natacha Nielsen, Karakter Sanatçısı

Ardenweald Müziği ve Ses Efektleri

Her bölgenin işlevine ve temsil ettiği değerlere özel olarak hazırlanmış olan ses efektleri ve besteler, buradaki görevleri tamamlamanızda sizi teşvik eden unsurlar olarak da ön plana çıkıyorlar. Nitekim konu Ardenweald olduğunda ise oldukça huzurlu, kişiyi sakinleşmeye ve tasalarını geride bırakmaya iten, adeta bir ninni havasında parçalar yer alıyor – ki kimi kesimlerdeki sıkıntılar da müziğin tonunun değişmesi ile hemen fark edilebiliyor.

(Maalesef parçalar resmi olarak yayınlanmadıkları için kendimiz paylaşamıyoruz ancak YouTube üzerinden ulaşıp dinleyebilirsiniz.)

Baş Bestekâr Glenn Stafford, Ardenweald müziği için nelerden ilham aldıklarını ve nasıl bir yolda ilerlediklerini detaylarıyla paylaşıyor:

“Ardenweald’da anima kıtlığı sebebiyle hangi doğa ruhlarının yeniden doğacağı veya varoluştan silinip tükeneceği ile ilgili bir karar verilmesi zorunluluğu baş gösteriyor. Bu yeniden doğuş ve yok oluş kavramları, bölge müziği boyunca da yansıtılıyor.

“Yeniden doğuş daha çok bir ninni gibi aktarılıyor; temanın en basit ve en kaba şekliyle olsa da daha ileri seviyede geliştirilmiş versiyonlarının temel ‘DNA’sını barındırıyor. Tematik olarak 3/4 vuruş sayısında, çocuksu ve masumane olmakla birlikte benzersiz ve beklenmedik akorlar ile ton değişimleri sayesinde bilindik ninni kavramından da farklılaşıyor. Sade güzelliği yansıtırken bir yandan da bu doğal ve büyülü bölgenin altında yatan karmaşık yapıya da dokunuyor.

“Yeniden doğuş ile yok oluş arasındaki kısım, performansta daha yoğun bir ifadenin kullanıldığı, temanın çok daha geliştirilmiş ve durumu net olarak anlatan hâli. Ana vurgusu yine doğanın sade güzelliği ancak aydınlık ve karanlık kavramlar arasında gidip gelen daha büyük aranjman aralıkları, adeta doğanın mevsimler değiştikçe çalkalanmasına benzer şekilde hızlanan ve yavaşlayan bir tempo içeriyor.

“Yok oluş ise aynı temel fikirleri barındırsa da çok daha korkunç ve donuk bir yol izliyor. Yaşamın ve gücün kaynağı burada yitip gitmiş durumda. Hava bile daha kuruymuş gibi geliyor. Zaman, adeta aman vermeyen uzun ve kurak bir kış gibi yavaş ve değişmeden ağır ağır ilerliyor. Açılış melodisi sonradan eklenmiş havası veriyor, ışığı ve güzelliği hatırlatıyor ama sanki çok eski bir anıymış gibi…”

Konu ses efektlerine geldiğinde ise yine Ardenweald bölgesine has olan değerler ve özellikler ön plana çıkıyor. Doğa, yeni bir hayat için duyulan umut, huzur ve nezaket en çok üzerine eğilinen temalar olarak kolaylıkla ayırt ediliyor.

Her ne kadar doğa kavramı World of Warcraft içerisinde sıklıkla işlenen bir konu olsa da tamamen farklı bir boyutta olan Ardenweald için bunun bir adım ötesine geçilmesi gerekmiş. Bir ormanın içerisinde yürüyormuşsunuz izlenimi vermeye devam ederken aynı zamanda daha gizemli ve olağanüstü betimlenmesi istenmiş. Sesler de bölgenin içinde bulunduğu zor durumda alınması gereken kararları ve yapılması gereken fedakârlıkları vurgulayacak şekilde hayatta kalma ve koruma öğelerine eğilerek yaratılmış.

“Ardenweald’ın tonu ve renk paleti anında üzerinizde etki yaratıyor. […] Bölgenin büyüsü saf, hoş ve ahenk dolu. Bu büyü ortadan kaybolunca toprak da kuruyup kırılganlaşıyor. Bölgenin seslerini tasarlarken ‘astral’ kelimesine yoğunlaştım. ‘Astral’ denince derin düşüncelere dalma, sakinlik ve durgunluk anlaşılsa da içerisinde maneviyat da bulunduruyor. Burası druidlerin yeri. Bölgenin önderi olan Winter Queen de tutumunda ve hatta konuşma tarzında bu özellikleri barındırıyor.

“Kuşlar, rüzgâr ve rüzgâr çanları gibi kaynaklar üzerinden çalışmaya başladım. Bu tarz seslerin doğal olarak bölgeye uyum sağlayan tınıları var ancak aynı zamanda animanın var olmadığı yerlerde bulunmamaları tam anlamıyla zıtlık oluşturabilmeye yardımcı oluyor. Bu ölü bölgeler toz, kuru rüzgâr, kuru bitkiler ve dallar gibi daha topraksı tınılar barındırıyor. Bu da bize yaşam, ölüm ve yeniden doğuş temalarını ses efektleri üzerinden aktararak bölgenin hikâyesini anlatmamızda yardımcı oluyor.” – David Rovin, Ses Denetçisi

Ardenweald müziğinde ninni kullanılması, bölgenin işlevine de oldukça uygun olmasıyla dikkat çekiyor. Yatıştırıcı bir etkisi olduğu bilinen ninniler, dinleyen kişinin üzerinde çevresindeki kişiler tarafından değer verildiği, destek gördüğü ve önemsendiği hissi uyandırıyor. Bilinçaltında güvende olunduğu izlenimi bırakan ninniler, stres ve kaygı gibi negatif hisleri de azaltıyor. Nitekim Ardenweald görevleri sırasında bunun nasıl işlendiğine bizzat şahit oluyoruz.

Öte yandan rüzgâr sesi, bir ruhun kudretini ve bu ruhun yaşamı devam ettirmek için harcadığı gücü simgeliyor. Rüzgâr çanları ise mutluluk, neşe ve huzur hissiyatı vermesiyle biliniyor; ek olarak çeşitli kültürlerde kötücül ruhları ve negatif enerjiyi defetmek için evlere veya kutsal mekânlara asılan nesneler olarak ön plana çıkıyor.

Ardenweald Kime Hitap Ediyor?

Ardenweald, anima kıtlığı sırasında oldukça kötü bir dönemden geçiyor. Diğer bölgelerden farklı olarak burada daha çok temsil edilen değerlerin aksi yönünde alınması gereken kararların ağırlığı altında ezilme hissi çok daha vurucu bir hikâye anlatımıyla karşılaşmamıza sebep oluyor. Bizzat şahit olduğumuz bu karanlık dönemde Ahit seçimimizi Night Fae tarafında yapma ve onlara her türlü yardımı sunma fırsatı yakalıyoruz.

“Ardenweald, yaşanan ruh kıtlığında Shadowlands diyarları arasında en derinden etkilenen bölge oldu. Night Fae lideri Winter Queen’in sayısız çağdan beri ilk defa önceden verimli olan korulardan ve bu korulardaki ruhlardan hangilerinin son anima yudumlarıyla besleneceğine, hangilerinin ise sonsuza kadar kaybedileceğine karar vermesi gerekiyor.”World of Warcraft, Night Fae Covenant

Doğayla iç içe olan ya da hangi sınıftan olursa olsun onu korumayı görev bilmiş karakterler, Night Fae Ahdi’ni tercih edebilirler. Özellikle peri masallarına ve ormanlara has huzur hissine ilgi duyan oyuncular, Winter Queen’in saflarına katılıp bu gecenin hüküm sürdüğü büyülü diyarı kurtarmak için çabalayabilirler.

Lorekeeper: “Karakterlerimizin açısından bakarsak Ardenweald kimlere hitap edebilir?”

Ely Cannon: “Doğal seçimler olarak Druid ve Hunter diyebilirim. Elementlerle aralarındaki yakın bağdan ötürü Shaman oynayanlara da hitap edecektir. Ancak tamamen dürüst olmam gerekirse insanları belirli bir bölgeye ve Ahit seçimine itecek şey daha çok hikâyenin fantezi tarafındaki temalar ve yarattığı hissiyat olacaktır.”

Heart of the Forest sizi bekliyor!


Spoiler ile bir sorununuz yoksa ve Ardenweald hikâyesiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz YouTube kanalımızdaki Ardenweald yayın kayıtlarımıza göz atabilirsiniz.

“Derinlemesine…” yazılarımız genel olarak genişleme paketinin sanatsal yönüne eğileceğinden oynanış ile ilgili detaylara fazla yer verilmeyecektir. Night Fae yetenekleri ve ödülleriyle alakalı daha fazla bilgi edinmek isterseniz detaylı Wowhead yazısına bakabilirsiniz.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)