ÖLÜMDEN SONRAKİ HAYAT… SHADOWLANDS

Shadowlands Bölgeleri & Covenants

Shadowlands’in sonsuz bir boyut olduğu ve birçok bölgeye ev sahipliği yaptığı belirtildiyse de biz başlangıçta altı bölgeye ayak basabileceğiz. Bunlardan dört tanesi seviye ilerletmemiz için yaratılan bölgelerken diğer ikisi The Maw ve Oribos’tan ibaret olacak. “Leveling” bölgelerinde lineer bir hikâyeyle ilerleyeceğiz, yani Legion veya Battle for Azeroth’taki gibi istediğimiz bölgeyi seçip başlayamayacağız. Bu bölgelerin her biri “Covenant” adı verilen birbirinden farklı yönetim birimlerine sahip olacak ve hikâye boyunca son seviyeye ulaşana kadar Covenant’lar için çeşitli görevler yaparak onları daha yakından tanıyacağız. Son seviyeye ulaştığımızda ise bu dört Covenant içerisinden bir tanesini seçerek onlara katılacak ve çeşitli güçler elde edip merkez yerleşimlerini baştan inşa ederken aynı zamanda onlara özgü ana görev zincirlerini de aktifleştirmiş olacağız.

Her Covenant bir genel, bir de karakter sınıfına özgü yetenekler verecek. Ek olarak birkaç kozmetik eşya da edinebileceğiz. Çok ama çok güzel kozmetik eşyalar…

Ayrıca dilersek daha sonra Covenant değiştirebileceğiz ancak bunun biraz zahmetli olacağı ve The Burning Crusade’deki Aldor – Scryers seçimine benzeyeceği de iletilen bilgiler arasında.

Genel Covenant yetenekleri

Sınıfa özel Covenant yetenekleri
(Örnek: Mage)

Covenant zırh örnekleri
(Plate)

Covenant “cloak” örnekleri


Bastion

Covenant: Kyrian

Shadowlands – Bastion – Kyrian

Bu bölge Shadowlands’teki en saf ve erdemli ruhları barındıran yer olarak ön plana çıkıyor. Hayatları boyunca ulvi bir amaç için hareket etmiş iyi niyetli ruhlar buraya gönderiliyor ve Shadowlands’e hizmet edebilecek ulu varlıklar olabilmek için çabalıyorlar.

Bu covenant ilk kanatlı kyrian olan Archon tarafından yönetilirken aşina olduğumuz isimlerden Uther Lightbringer ise buraya gitmeye hak kazanmış ruhlar arasında yer alıyor.

Maldraxxus

Covenant: Necrolord

Shadowlands – Maldraxxus – Necrolord

En güçlünün hayatta kalması gerektiği ilkesini benimseyen bu bölge, Shadowlands’in askerî gücünün merkezi olarak ön plana çıkıyor. Her ne kadar necromancer karakterlerin ve ürettikleri yaratıkların mekanı gibi gözükse de aslen kötücül bir niyet barındırmıyor zira hayatta karşısına ne çıkmış olursa olsun yılmadan çabalayan ve boyun eğmeyen güçlü iradeli ruhların gönderildiği yer olarak biliniyor.

Bu covenant’ın lideri bilinmeyen sebeplerden ötürü ortadan kaybolduğundan bölge beş necrolord’un bitmek bilmeyen çekişmesiyle çalkalanıyor. Aşina olduğumuz isimlerden Draka (evet, Thrall’ın annesi olan Draka; alternatif değil, orijinal olan!) ise buraya gitmeye hak kazanmış ruhlar arasında yer alıyor.

Ardenweald

Covenant: Night Fae

Shadowlands – Ardenweald – Night Fae

Doğayla bağlantısı olan ruhların gönderildiği Ardenweald, yeniden doğuşu temsil eden büyülü bir ormandan oluşuyor. Emerald Dream’in daha karanlık bir yansıması olarak belirtilen bölge, Shadowlands’teki anima eksikliğinin en fazla hissedildiği yer olarak betimleniyor.

Bu covenant night fae ırkının lideri Winter Queen tarafından yönetilirken Cenarius ise burada karşımıza çıkacak isimler arasında yer alıyor.

Revendreth

Covenant: Venthyr

Shadowlands – Revendreth – Venthyr

Hayatta çeşitli suçlar işlemiş ancak kefarete uygun olduğu düşünülen ruhların gönderildiği bu bölge, diğerlerine nazaran daha karanlık olmasıyla ön plana çıkıyor. Gotik mimarinin her bir adımda kendini gösterdiği Revendreth, uyguladıkları çeşitli yöntemlerle buraya gönderilen ruhların geçmişteki hatalarını fark edip arınmalarını sağlamasıyla biliniyor.

Bu covenant gittikçe yozlaştığı düşünülen Denathrius tarafından yönetilirken aşina olduğumuz isimlerden Kael’thas Sunstrider ise buraya gönderilmiş ruhlar arasında yer alıyor. (Burada Arthas’ı da göreceğimize dair şimdiden bahse girmek isteyen? -Can)

Oribos

Lider: The Arbiter

Shadowlands – Oribos – The Arbiter

“Ebedi Şehir” Oribos, ne zaman kurulduğu bilinmeyen, titanların uyanışından önceleri var olan ve Shadowlands’teki tüm bölgeleri birbirine bağlamasıyla ticaret akışı sağlayan bir yerleşim olarak ön plana çıkıyor.

Ruhların yargıcı görevindeki The Arbiter’ın merkezinde yer aldığı şehir, karakterlerimiz için de ana toplanma alanı olarak belirlenmesiyle biliniyor.

The Maw

Lider: The Jailer

Shadowlands – The Maw – The Jailer

Ölülerin ruhlarının aktığı The Maw, herhangi bir Covenant barındırmıyor ancak -üstüne basarak söyledikleri üzere- daha önce hiç karşılaşmadığımız kadim bir varlık olan The Jailer tarafından yönetiliyor. İşledikleri suçların derinliği ve büyüklüğü sebebiyle asla arındırılamayacak, oldukça karanlık ve meşum doğaları sebebiyle Shadowlands’in kendisine tehdit oluşturulabilecek ruhların gönderildiği -bir nevi hapishane görevi gören- The Maw, hiç kimsenin kaçamadığı bir yer olarak biliniyor.

Biz hariç tabii…

Bu bölgeye genişleme paketinin başında şöyle bir uğrasak da aslen son seviyeye ulaştığımızda daha çok gideceğiz. Burası kesinlikle Hearthstone bağlayabileceğiniz herhangi bir canlının yer almadığı korkutucu ve tehlikeli bir mekan olarak karşımıza çıkacak. Attığınız her adım da The Jailer tarafından yakından izlenecek ve hareketlerinize göre çeşitli geri dönüşleri olacak. Öldünüz ve -Azeroth sağ olsun- hayata dönüp The Maw’a geri mi geldiniz? Düşmanların sizi çok daha uzak mesafelerden fark edip saldırıya geçtiklerine şahit olabilirsiniz. Çok fazla yaratık mı öldürdünüz? Kendinizi işinizi bitirmek isteyen The Jailer’ın emriyle peşinize takılan düşmanlardan kaçarken bulabilirsiniz. Bu yüzden The Maw’u uzun süre içerisinde dolanmanızı istemedikleri, ihtiyacınız kadar sürede girip çıkacağınız oldukça tehlikeli bir bölge olarak planladıklarını açıkladılar. He, bir de ortasında Torghast diye bir kule var ki…

[TORGHAST GÖRSELİ – ŞU KOCAMAN OLAN, EVET]

Torghast, The Tower of the Damned

Neresinden başlasam bilemiyorum ki… Fikir ve konsept olarak oldukça ilgimizi çeken Torghast, aslen her girişinizde ve katlar arasında ilerleyişinizde değişen mimari, düşmanlar, zorluklar ve özellikler barındıran sonu gelmez bir kule olarak tasarlanmış. The Jailer’ın en korkunç ruhları hapsettiği bu kuleye tek başınıza veya beş kişiye kadar oluşturulabilen bir grupla girebileceksiniz; zorluk da tabii ki kaç kişiyle girdiğinize göre değişecek.

Shadowlands – The Maw – Torghast
(The Tower of the Damned)

Torghast içerisinde sizin ilerleyişinize yardımcı olacak çeşitli özellikler bulabilecek ve bunlar arasından seçim yapabileceksiniz. Bunu yapabilmek için ise kule boyunca karşınıza çıkacak anima kaynaklarını toplamanız gerekecek. Herhangi bir zaman sınırlaması olmayan kulede ilk girişinizde tek kat bile çıkamazsanız moralinizi bozmayın zira gerçekten zorlayıcı olacağının, yalnızca siz güçlendikçe daha fazla katın geçilebileceğinin / düşmanın alt edilebileceğinin altı çiziliyor. (Türe aşina olanlar için… evet, bildiğiniz WoW içinde bir Roguelike yapıyorlar yani. -Can)

Torghast yalnızca her girişinizle değil, aynı zamanda genişleme paketi ilerledikçe de değişime uğrayacak. Örneğin Shadowlands çıktıktan sonraki birkaç hafta boyunca The Jailer tarafından gönderilen yaratık güruhlarının yer aldığı “The Beasts of Prodigum” etkinliğiyle karşılaşacaksınız. Ek olarak kule içerisinde edinebileceğiniz güçler de çeşitli dönemlerde değişiklik gösterecek.

Torghast içerisinde toplamanız gereken rünlerden ve bu rünler aracılığıyla başlatabileceğiniz “legendary” eşya yapımından bahsetmeyi unutmamak gerek.

Legendaries

Legendary eşyalar geri dönüyorlar! Ancak Legion’daki gibi rastgele oradan buradan düşen nesneler olarak değil, karakterimizin istediği şekilde üretebileceği zırh parçaları olarak!

Torghast boyunca ilerledikçe çeşitli rünler toplayacak, bu rünler ile bir “runeforge” inşa edeceğiz. Adı “Forge of Domination / Domination Forge” olan ve Runesage adındaki varlık tarafından işletilen bu ocağın aslen Helm of Domination ile Frostmourne’un yapıldığı yer olduğunu öğrenmek hepimizi bir an şaşkınlığa uğrattı desem yalan olmaz zira bu zamana kadar nathrezim ırkı tarafından yapıldığını biliyorduk. Öyküyü bağlayacaklar mı, yoksa yeni bir hikâye mi sunacaklar, merakla bekliyoruz; Runesage bize bu konular hakkında daha fazla bilgi verecekmiş.

“Domination” adı altındaki legendary zırh parçalarını üretebileceğimiz bu ocakta “crafting profession” sahibi karakterler ilk ana hâllerini yaratabilecekler. Maceralarımız boyunca bulacağımız özel nesneler (ve ruhlar) sayesinde herkes bu ana parçaları istediği zırh çeşidine çevirebilecek, belirleyecekleri çeşitli özellikler ekleyebilecekler. (Mechagon’da edinilen trinket’a özellikler ekleyen Punchcard sistemine benzer bir yöntem olduğunu ancak bunu istediğimiz zırh bölmesi için uygulayabileceğimizi söylediler.)

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)