ZİNDAN GÜNCELERİ #6 – OPENING THE DARK PORTAL

Sonunda her şey hazır olduğunda son muhafız Medivh, Kara Sazlık denilen bataklıktaki büyülü geçide doğru baktı ve “Zaman geldi!” diye haykırdı. “Gul’dan! Fel büyücülerine iki kat çaba sarf etmelerini emret! Birazdan geçit açılacak ve Orda bu saf, zengin dünyaya salınacak!”

Yıllar önce Yakan Lejyon, Azeroth’a saldırmak için yeni bir yol ve karanlık planlarını uygulamaları için yozlaştırılabilecek yeni bir ırk bulmuştu: Orklar. Draenor gezegeninde yaşayan orklar çeşitli klanlara bölünmüş onurlu, şamanist ve savaşçı bir ırktı. Lejyon, klanı tarafından dışlanmış bir ork olan Gul’dan’a fel güçlerini bahşederek kendi elçileri olan bir fel büyücüsü hâline getirdi. Gul’dan’ın fel büyüsünün ve Mannoroth’un iblis kanının etkisiyle gözü dönmüş bir güruha dönüştürdüğü orklar, farkında olmadan Lejyon’un yeni piyonları oldular. Draenor kana susamış orklar tarafından yerle bir edildikten sonra Gul’dan onlara yeni bir dünya vadetmeye başladı. Yakan Lejyon’un lideri Kara Titan Sargeras, uzun yıllardır beklediği planını devreye sokmuştu. Henüz Azeroth’un Tirisfal Muhafızı Aegwynn’in karnındaki bir bebekken ruhuna işlediği Medivh, yeni Tirisfal Muhafızı ve Sargeras’ın kuklası olarak orkları Azeroth’a getirecekti. Böylece Medivh, Gul’dan’la iletişime geçti ve iki dünyayı birbirine bağlayacak Kara Geçit’i yarattılar.

Medivh, orkların Azeroth'a geçmesini sağlayacak Kara Geçit'i açarken

Medivh, Kara Sazlık’ta bulunan ve orkların Azeroth’a geçmesini sağlayacak olan Kara Geçit’i açarken

Ancak tüm bu yaşananların ardından çokça zaman geçmişti. Draenor ve Azeroth dünyalarını birbirine bağlayan Kara Geçit açılmış, Lejyon’un kontrolü altında olduğunun farkında olmayan Orda Azeroth’a saldırmış ve nice savaşlar yaşanmıştı. Şu an olanlarsa farklıydı, geçmişte yaşananlar bozulmak üzereydi. Zaman Mağaraları‘nda tuhaf olaylar dönüyordu. Kara Sazlık’ta Sargeras tarafından ele geçirilmiş Muhafız Medivh’den fazlası vardı; birileri geçmişe gidip Medivh’i öldürmeyi planlıyor, böylece Kara Geçit’in açılmasına engel olmaya çalışıyordu. Geçidin açılmasıyla yaşananlar düşünülürse kendilerini iyi adamlar sınıfına koyuyor olmalılardı. Ama zaman o kadar hassas dengeler üzerine kuruluydu ki geçidin açılmasıyla yaşanan trajediler olmadan ne Orda bugünlerine gelebilirdi ne de İttifak kurulurdu. Zamanın dengesi korunmalı, yaşananlar değişmemeliydi. Yoksa gelecek yok olurdu.

Kara Geçit’in açılmasını engelleyerek zamanın değişmesini isteyenler iyi adamlar değillerdi, Sonsuz Ejderhasürüsü’nün karanlık ve sinsi ajanlarıydı. Sonsuz Ejderhasürüsü, bronz ejderhasürüsünün yozlaşmış üyelerinden oluşuyordu ve bir zamanlar korudukları zaman yollarını yok etmeye çalışıyorlardı. Bunu daha kötü bir kaderi engellemek için yaptıklarını iddia etseler de asıl amaçları tarihin korkunç olaylarını değiştirmek değil, tek gerçek zaman yolunu yok etmek ve Alacakaranlık Vakti’nin gelişi için Eski Tanrılar‘a yardım etmekti.

Deja, Temporus ve Aeonus

Deja, Temporus ve Aeonus

Sonsuz ejderhalara karşı zaman yollarını korumaya çalışan bronz ejderhalar, Azeroth’un kahramanlarını yardıma çağırdılar. Birbiri ardına zaman geçitleri açarak Kara Sazlık’a saldıran sonsuz ejderhalar, tüm dikkatini geçidi açmaya vermiş olan Medivh’e ulaşmaya çalışırken karşılarında İttifak ve Orda kahramanlarını buldular. Sonsuz Ejdersürüsü üyeleri arka arkaya açtıkları zaman geçitleriyle Tirisfal Muhafızı’na saldırmaya çalışsalar da bir bir alt edilmekten kurtulamadılar. Sonsuz ejderha birliklerinin başındaki önemli isimlerden eşsiz gücü ve kurnazlığıyla ön plana çıkan Krono Efendisi Deja, genç bir ejderha olmasına rağmen sadakati sayesinde ejdersürüsünün düşmanlarını tespit edip avlamakla görevlendirilmiş olan Temporus ve kudretiyle başkumandanlardan biri hâline gelerek ana zaman yolundaki önemli anları yok etmekle yükümlü Aeonus bile her ne kadar kahramanları geçidin açılmasının getireceği trajediler ve tüm bunları önleyebilecekleri konusunda kandırmaya çalışsalar da başarılı olamadılar.

Böylece sonsuz ejderhalar ve kumandanları yenildi, Medivh Kara Geçit’i açan büyüyü tamamladı ve Gul’dan’ın Orda’sı Azeroth’a adımını attı; böylece insanlar ve orklar arasındaki İlk Savaş da başlamış oldu. İlk lanetliler tapınağının kurulduğu Kara Sazlık, İkinci Savaş sırasında Geçit’i korumakla görevli olan Sırıtan Kara Diş klanının bölgesi oldu.

Kara Sazlık'ın Harap Topraklar'a dönüşmüş hâli

Kara Sazlık’ın Harap Topraklar’a dönüşmüş hâli

İkinci Savaş sona erdiğinde İttifak, bölgenin kuzeybatısına Nethergarde Kalesi‘ni kurdu ve Geçit’ten gelebilecek yeni tehlikeleri gözlemeye başladı. Draenor ve Azeroth arasındaki çatlak hâlen açık olduğundan, Tanaan Ormanı’nın fel büyüsü yüzünden yaşadığı dönüşüm zaman içerisinde Kara Geçit’ten Azeroth’a sızdı. Bitkiler ölerek yok oldu, toprağın rengi kırmızıya döndü. En sonunda Kara Sazlık’tan geriye ağaçsız, susuz, çorak topraklar kaldı. Tüm bu meşum değişimlerden sonra Kara Sazlık, Harap Topraklar olarak anılmaya başlandı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)