WITCHER TARİHÇELERİ: THE WITCHER 1

Dördüncü Bölüm – Gölkenarı

lorekeeper lakeside dandelion witcher noonwraith

Triss’in Geralt’ı kurtarmak için ışınladığı yer Gölkenarı’nın güneyindeki Kasvetdere adındaki bir kasabadır. Üstelik Witcher’ın bu sefer ona eşlik edecek bir yoldaşı da vardır, zira ışınlandıktan hemen sonra karşısına çıkan ilk kişi Dandelion’dan başkası değildir. Aynı Geralt gibi Triss tarafından oraya ışınlanan Dandelion, Witcher’ı yokluğu sırasında Ticaret Semti’nde olan bitenlerle ilgili bilgilendirir. Ancak daha da önemlisi Alvin’in de Kasvetdere’de Alina adındaki bir kadının yanında olmasıdır. Geralt ve Dandelion kasabaya vardığında halkın Alina ve Julian arasındaki evliliğin hazırlığını ve kutlamasını yaptığına şahitlik ederler. Alvin’in de -gördüğü bazı kabuslar dışında- keyfi oldukça yerindedir. Neyse ki Triss kabusları da öngördüğü için Dandelion ile birlikte bu kabusları bastıracak ve Alvin’in güçlerini dizginleyecek dimeritium’dan bir kolye yollamıştır. Alvin’in güçleri tahmin ettiklerinden çok daha fazla olduğu için kolye tam olarak işe yaramaz fakat Witcher’ı iyiden iyiye rol modeli olarak görmeye başlamış olan Alvin, Geralt’la birlikte vakit geçirdiği için yine de önceden olduğundan daha mutlu gözükmektedir. Bir yandan da Geralt ve Yaban Avı kralının yolları Kasvetdere’de bir kez daha kesişir. Gölün Hanımı’nın emrindeki yaşlı bir keşişin verdiği görevi yerine getirirken tekrar kralla karşılaşan Geralt, bu sefer savaşmak zorunda kalır. Witcher, Yaban Avı kralını ve yanındaki hortlakları mağlup etse de tam anlamıyla yok edemez.

Geralt bölge halkına yardım etmek bir mezarı araştırırken kayıp Witcher Berengar’ı –nihayet– bulur. Ancak bunca zamandır izini sürdüğü Witcher’ı sorguya çekemeden bruxae ve hortlakların saldırısına uğrarlar ve beraber dövüşmek zorunda kalırlar. Hikâyesi dilden dile dolaşan efsanevi Witcher “Raven”ın zırhını arayan Berengar’ı daha sonra kamp ateşi başında sorgulayan Geralt, Berengar’ın Witcherlardan da Salamandra’dan da aynı şekilde nefret ettiğini öğrenir. Haliyle Salamandra’yla olan ortaklığı da kendi rızasıyla değil, Profesör’ün zorlamasıyla gerçekleşmiştir. Berengar’ın aslında tek istediği de kendi haline bırakıp huzurlu bir hayat sürmektir. Böylece Geralt, Berengar’ı öldürmek ya da aradığı huzuru başka bir yerde aramasını söylemek arasında bir seçim daha yapmak zorunda kalır.

Geralt bir kez daha Berengar’ın üstlendiği ancak yarım bıraktığı bir görevi tamamlamak için kolları sıvar: Gölün dibindeki su altı şehrinde yaşayan amfibik vodyanoi ırkı ile Kasvetdere halkı arasındaki anlaşmazlığı çözmek. Bu amaçla Siyah Balıkçın Adası’na giden Geralt, iki tarafın da tapındığı Gölün Hanımı’nın huzuruna çıkarak onun yardımını alır. Gölün Hanımı, Witcher’a hangi tarafın haklı olduğunu düşündüğünü sorar. İki taraftan birini desteklemek ya da Gölün Hanımı’nın da tasvip ettiği şekilde iki tarafı uzlaştıracak bir yol izlemek arasında bir seçim yapan Geralt, her halükarda su altı iblisi Dagon’la dövüşmek zorunda kalır. Dagon’u çetin bir mücadelenin ardından yenilgiye uğratan Beyaz Kurt, Gölün Hanımı’na döndüğünde onun tarafından kutsanır ve kendisine Aerondight adındaki eşsiz gümüş kılıç hediye edilir.

lorekeeper-lady-of-the-lake-1

Tam Kasvetdere’de her şey yoluna girdi derken bu sefer de Beyaz Rayla adındaki bir paralı asker önderliğindeki Tarikat grubu, rehine krizi yaratan bir grup Scoia’tael’e karşılık vermek amaçlı kasabaya gelince dengeler bir kez daha tepe taklak olur. Geralt durumu kontrol altına alacağını söyleyerek Rayla’yı ikna eder ancak kasabaya geldiğinde Dandelion rehineler arasında Alvin’in de olduğunu söyler. Witcher, Scoia’tael güçlerinin başındaki Toruviel’le anlaşmaya çalışır lakin başarılı olamaz. En azından Alvin’i bırakmaya ikna etmeye çalışır ve daha önceden yaptığı seçimlere göre elfi ikna etmeyi başarır ya da başaramaz. Her halükarda Rayla önderliğindeki Tarikat, Geralt’a verdikleri sözü hiçe sayarak kasabaya saldırır. Bu karmaşa sırasında Alvin fena halde paniğe kapılıp ışınlanarak ortadan kaybolur ve bir daha asla görülmez. Karışıklıktan sıyrılmayı başaran Geralt, tekrar Rayla ile karşılaşır ve saldırının askerleri arasında çıkan bir isyan yüzünden erken başladığını, Siegfried’in bütün komuta yetkisini kendisinden aldığını söyler.

Kasvetdere’de artık yapacak başka bir şeyi kalmayan Geralt, tekrar Dandelion’ı yanına alır ve beraberce göl üzerinden Vizima’ya geri dönerler.

Beşinci Bölüm – Eski Vizima

Vizima’da işler çığırından çıkmış durumdadır. Scoia’tael ve Tarikat arasındaki sürtüşmeler artık iyiden iyiye savaş halini almıştır. Sivil savaşın ortasında kalan Vizima’nın insan olmayan halkı da Scoia’tael saflarına katılarak yangını daha da körüklemiştir. Şehir birbirini parçalarken Kral Foltest şehre gelerek bütün bu karmaşaya bir son verir. Lakin daha önce Geralt’ın kaldırmış olduğu striga laneti Adda’yı tekrar pençesine aldığı için bir kez daha Witcher’ın yardımına ihtiyacı vardır. Geralt yıllar önce yaptığı seçimi tekrarlamak zorundadır: Geceyi striganın ininde sağ bir şekilde geçirip laneti kaldırmalı ya da prensesi öldürerek bu duruma nihai bir son vermelidir.

Laneti öyle ya da böyle sonlandıran Witcher, ödül olarak en başından beri bulmaya çalıştığı cevabı alır: Salamandra’nın kökünü kazımak için eski malikaneye gitmesi gerekmektedir. Burası Witcher’ın yıllar önce Adda’yı bulup lanetini kaldırdığı, şimdilerde terk edilmiş olan malikanenin ta kendisidir. Malikaneye doğru yola çıktığında Roderick de Wett ve yanındaki Tarikat şövalyeleriyle karşılaşır. Ufak bir dil sürçmesi Geralt’ın dikkatinden kaçmaz ve üsteleyince Kont de Wett’in Adda’nın tekrar baş gösteren lanetinden sorumlu olduğu ve Salamandra’yı kendi çıkarları uğruna kullanan kişi olduğu ortaya çıkar. Foyası meydana çıkınca Witcher’ı cömert ödüller vaadiyle kendi tarafına çekmeye çalışsa da Geralt gözünü kırpmadan çelik kılıcını çekerek Kont de Wett ve adamlarını katleder.

lorekeeper-azar-javed-vs-geralt

Malikaneye geldiğinde bu uzun yolculuk boyunca yaptığı seçimlere göre Geralt’ın yardımına Yaevinn ve eflerle cücelerden oluşan bir takım, Siegfried ve tarikat şövalyeleri ya da şehir muhafızlarının eşlik ettiği Triss gelir. Eğer Geralt karşılaşmaları sırasında Berengar’ın canını bağışladıysa eski Witcher da son mücadele sırasında yardım etmeye gelir ancak mücadele sırasında Azar Javed tarafından öldürülür. En nihayetinde Geralt büyücü Azar Javed’i öldürür ve Salamandra’nın kökünün kazınmış olduğuna kanaat getirir. Ancak en başından beri mutajenin çalınması, Salamandra aktiviteleri, mutantlar gibi her şeyden sorumlu olanın Yanan Gül Tarikatı’nın lideri Jacques de Aldersberg olduğu ortaya çıkar.

Son Bölüm – Vizima’nın Külleri

Geralt bütün öğrendiklerini Kral Foltest’e bildirir. Foltest de bu yeni bilgilerin ışığında Witcher’ı Jacques de Aldersberg’ü adalete teslim etmekle görevlendirir. Yalnız bir şekilde tarikat karargahını basan Geralt, Aldersberg ile karşı karşıya gelir. Ne yaptıysa “Büyük Beyaz Ayaz”ı, yani Ithlinne kehanetini engellemek için yaptığını itiraf eden Aldersberg, Geralt’ı ve kendisini geleceğe ışınlar. Bu gelecekte her yer donmuş ve buzullar altında kalmıştır. Witcherları yaratmakta kullanılan iksir ve taşları bu geleceği önlemek için çaldığını anlatan Aldersberg, insanlığın gerçek kurtarıcısının kendisi olduğunu söyler. İkna olmayan Geralt, Aldersberg ile dövüşmeye başlar ancak son darbeyi indiremeden Yaban Avı kralı bir kez daha ortaya çıkar ve Aldersberg’ün ruhunu talep eder. Kurtarıcı kompleksini edinip karanlık yola girmiş olan Tarikat liderinin ruhunu Yaban Avı kralına verip vermemek Geralt’ın yaptığı önemli bir diğer seçimdir. Kararın ardından günümüze dönen Geralt, Aldersberg’ün cesedinin üzerindeki eskimiş dimeritium kolyeyi fark edince gerçek yüzüne vurur: Jacques de Aldersberg, aslında Tarikat saldırısı sırasında panikle başka bir mekana değil de, başka bir zamana sıçramış olan Alvin’in gelecekteki halidir. Geralt’ın kahramanlıklarından etkilenen ve Ithlinne kehanetlerinin gerçekleşmesinden korkan Alvin, yeteri kadar güce sahip olabilmek için Witcherların gücünün kaynağını çalmıştır. Amaçları iyi olsa da girdiği karanlık yol yüzünden asıl amacından saparak Jacques de Aldersberg haline gelmesine yol açmıştır.

lorekeeper-geralt-vs-aldersberg

Her şeyin ardından Foltest’ten ödemesini alan Geralt tam da Vizima’yı arkasında bırakmaya hazırlanırken öldürülmüş saray korumalarını fark eder. Krala doğru yaklaşan yüzü kapalı suikastçiyi son anda fark eden Geralt, hızla suikastçi ve Foltest’in arasına girer. Suikastçiyi öldürdükten sonra yüzündeki maskeyi çıkartan Geralt, öldürdüğü adamın da kendisi gibi bir Witcher olduğunu görür. Witcherların Foltest’e neden suikast düzenlemek isteyeceğiyle ilgili sorular kafasında yankılanırken, Kralkatili’nin bambaşka bir maceranın kapısını aralayacağından habersizdir

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)