WITCHER TARİHÇELERİ: THE WITCHER 1

Giriş Bölümü – Kaer Morhen

Rivialı Geralt, hafızasını kaybetmiş ve kaybolmuş bir şekilde uyanır. Geçmişine dair hatırladıkları bölük pörçük bazı anılardan ibaret Geralt, neyse ki çok geçmeden Witcher dostları tarafından bulunup Kaer Morhen’deki Witcher kalesine getirilir. Kendini toparlamaya başladıktan kısa bir süre sonra kale Salamandra adındaki bazı haydutların saldırısına uğrar. Yanlarında bir adet de frightener getiren haydutlar, kalede büyük bir karmaşa çıkartmayı başarırlar. Bu sırada büyücü Triss Merigold yaralanır ve Salamandra’nın iki lideri Azar Javed ve Profesör, tam da amaçladıkları gibi Witcherlara yeteneklerini veren mutajenik iksiri çalmak için laboratuvara sızmayı başarırlar. Witcherların en sıkı korunan sırrını çaldıktan sonra kendilerine yetişen Geralt’ın dikkatini dağıtmak için Beyaz Kurt’a eşlik eden genç Witcher Leo’yu öldürüp portal açarak Kaer Morhen’den kaçarlar. Witcherlar ve büyücü Triss, Salamandra hakkında daha çok bilgi bulabilmek için dört bir yöne doğru ayrılırlar. Beyaz Kurt Geralt, daha önce prensesini bir lanetten kurtardığı Vizima’yı araştırmak için güneyi seçer.

lorekeeper-prologue-kaer-morhen-witcher-1

Birinci Bölüm – Vizima’nın Kenar Mahalleleri

Geralt, Salamandra’nın izini sürmek için Kral Foltest tarafından yönetilen Temeria’nın başkenti Vizima’ya gelir. Fakat Vizima’nın başı o sırada Catriona vebasıyla dertte olduğundan dolayı şehir karantina altındadır ve sadece özel izinle şehre girilebilmektedir. Böylece Geralt Vizima’nın hemen dışında kalan kenar mahallelere yönelir. Bölgede Salamander sembolüne sahip haydutların izini sürerken yolu üzerindeki bir kasabada Alvin adındaki çok özel bir çocuğu barghestlerin elinden kurtarır. Yaşadığı travmanın etkisiyle büyülü güçlere sahip olduğu ortaya çıkan Alvin, girdiği trans sırasında kadim Ithlinne kehanetlerini tekrar eder.

Geralt’ın yolu bu kasabada eski dostlarıyla da kesişir lakin Geralt amnezi yüzünden dostlarını tanımakta güçlük çeker. Cüce Zoltan Chivey, Geralt’ı gördüğü için oldukça şaşkındır zira Geralt’ın Rivia’da 5 yıl önce öldürülüşüne kendi gözleriyle şahitlik etmiştir. Diğer bir dostu olan şifacı Shani ise daha iyi bir kalacak yer bulana kadar Alvin’e göz kulak olmayı kabul eder.

Kasabada Salamandra’yla ilgili araştırma yapmaya devam ederken kendinden önce Berengar adında başka bir Witcher’ın kasabalılara musallat olmuş bir yaratığı öldürme sözü vermiş olduğunu ama sonra birden ortadan kaybolduğunu öğrenir. Böylece gümüş kılıcını kuşanarak diğer Witcher’ın yarım bıraktığı işi tamamlamak adına cehennem tazısının peşine düşer. Ancak Salamandra’nın Kaer Morhen’den çaldıkları iksir sayesinde deneylerle çeşitli mutantlar ürettiği ve bölgeye saldığı ortaya çıkar. Geralt araştırmalarına devam ederken girdiği mezarlardan birinde Yaban Avı’nın kralıyla karşılaşır. Yaban Avı, başka bir boyuttan gelen ve savaş, talihsizlik ve ölüm alameti olarak sayılan gizemli bir gruptur. Eski püskü zırhları ve iskelet atlarıyla bir çok korkunç halk efsanesinin kaynağı olan Yaban Avı’nın gerçek olduğunu böylece öğrenir Geralt. Kral, Geralt’ı kışkırtıp o an için pek de anlam ifade etmeyen şeyler söylese de, bu ikilinin son karşılaşması olmayacaktır.

Bu sırada kasaba halkı, cehennem tazısını başlarına bölgenin cadısı Abigail’in sardığına karar vererek Abigail’i linç etmek üzere evinde köşeye sıkıştırırlar. İşin daha da kötü olan yanıysa Shani’nin Alvin’i Abigail’ın yanına bırakmış olmasıdır. Böylece Alvin olayların tam ortasında kalır. Geralt söz verdiği üzere cehennem tazısını öldürür ve önüne bir seçim sunulur: Kasaba halkının Abigail’ı linç etmesine izin vermek ya da cadının kasabadan ayrılmasına izin vermek ve galeyana gelmiş halkı katletmek.  Seçimi ne olursa olsun, Shani ve Alvin önden giderek Vizima’ya sığınmayı başarır. Geralt da onları hemen arkadan takip eder.

lorekeeper-outskirts-of-vizima-witcher-1

İkinci Bölüm – Tapınak Semti

Vizima’ya ulaştığı gibi girişteki muhafızlar tarafından tutuklanan Geralt bir hücreye atılır. Şehir Muhafızları’nın lideri Vincent Meis ile yaptığı anlaşma gereğince şehrin lağımlarındaki cockatrice’ı öldürmesi karşılığında tekrar özgür kalacaktır. Lağımlarda aynen kendisi gibi cockatrice’ı avlamaya çalışan Yanan Gül Tarikatı şövalyesi Siegfried ile karşılaşır. Bu noktada seçimine göre cockatrice’i yalnız ya da Siegfried’le birlikte avlayan Geralt, nihayetinde şövalyenin de yardımıyla lağımlardan çıkış yolunu bulur ve avını da tamamlamış olduğu için özgürlüğüne kavuşur. Nihayet Salamandra aktivitelerini takip edip Azar Javed ve Profesöre ulaşmak için Tapınak Semtine giren Geralt, arayışında Raymond Maarloeve adında bir özel dedektiften yardım alır. Maarloeve’un kendisine verdiği ipuçları, Witcher’ı şehirdeki şüpheli olabilecek farklı kişilere yönlendirir. Bu kişilerden biri de simyager Kalksteinn’dır. Kayıp Witcher Berengar’ın da bir şekilde Salamandra’yla bağlantılı olduğunu ve bu bağlantısının da Kalksteinn’la alakalı olabileceğini öğrenen Geralt simyageri sıkıştırsa da bir sonuç alamaz. Bu sırada Tuğlayapıcılar kasabasını çevreleyen bataklığı araştırırken Yaevinn ismindeki Scoia’tael lideriyle tanışır. Yanan Gül Tarikatı’yla şiddetli bir savaş içerisinde olan Scoia’tael, insan olmayan ezilmiş ırklardan (bilhassa elflerden) oluşmaktadır.

Araştırmalarına devam ederken başka bir eski dostun yolu Geralt’la kesişir. Ozan Dandelion da aynı Zoltan gibi 5 yıl önce Geralt’ın Rivia’da öldürülüşüne şahitlik etmiştir. Dandelion’dan hafızasındaki boşlukları doldurma konusunda yardım alan Geralt, Vizima’nın altındaki mezarlıklardan birinde gerçek Maarloeve’un cesediyle karşılaşır. Maarloeve’un kılığına girmiş olan kişi aslında Salamandra’nın lideri büyücü Azar Javed’den başkası değildir. Geralt yine de Azar Javed’e durumu çaktırmaz ve onu bataklıktaki yıkık bir büyücü kulesine çekerek tuzak kurar. Ancak Azar Javed ve Profesörle aynı anda savaşmaya çalışan Geralt başarılı olamaz ve aldığı yaralar nedeniyle bilincini yitirir. Bu sırada tabii ki Azar Javed ve Profesör yine izlerini kaybettirirler.

Üçüncü Bölüm – Ticaret Semti

lorekeeper-vizima-triss-witcher-1

Geralt gözlerini açtığında kendini Triss Merigold tarafından kurtarılmış olarak bulur. Triss, Geralt’ı bataklıkta nasıl bulduğundan bahsettikten sonra sosyal bir davete gitmesi gerektiğini hatırlar. Geralt’ı da peşinden sürükleyen Triss, davette Witcher’ı çeşitli soylular ve önemli kişilerle tanıştırır. Bu kişilerden birisi de Temeria Kralı Foltest’in kızı Adda’dır. Yıllar önce Adda’yı striga lanetinden kurtarmış olan Geralt, Adda’nın “politika” konuşma konusundaki ısrarlarına dayanamaz ve çok geçmeden kendini genç prensesle odada yalnız bulur. Adda, Geralt’ı baştan çıkartır ancak bu sırada Geralt, prensesin Salamandra ile bağlantıları olduğunu keşfeder.

Ne gibi bir komplo döndüğünü keşfedebilmek için partiyi hızla terk eden Beyaz Kurt, ölü bir Salamandra liderinin üzerinde bulduğu not sayesinde Ticaret Semti’ndeki Salamandra karargahının yerini öğrenir. Karargaha sızıp Redania Kralı Radovid’in Salamandra’nın Vizima’daki operasyonları için ödeme yapmayı reddettiğine dair bir konuşmaya kulak misafiri olan Geralt, Adda’nın Temeria tahtında gözü olduğunu ve hamlelerini yapmak için Salamandra’yı kullandığına dair bilgiyi bizzat Radovid’den alır.

Bir yandan da Triss’in şehirde hissettiği büyüsel anomalilerin kaynağının Alvin olduğu ortaya çıkar. Alvin, doğuştan gelen büyü yeteneklerine sahip “kaynak” olarak adlandırılan nadir insanlardan biridir. Triss, Alvin’in bu dengesiz gücü kontrol etmeyi öğrenmesi gerektiğini ve ona bu konuda yardımcı olabileceğini söyler ancak Shani çocuğu bırakmakta gönülsüzdür. Geralt’ın önünde yine büyük bir seçim durmaktadır: Alvin’i kimin korumasına bırakacaktır? Shani mi, Triss mi? Hangisini seçerse diğerinin Geralt’a oldukça öfkelendiğini söylemeye gerek bile yok sanırım…

Leuvaarden ve Triss ile Salamandra’nın asıl karargahına yapacakları saldırıyı tartışan Geralt, Scoia’tael ya da Yanan Gül Tarikatı’ndan yardım getirmenin yararlarına olacaklarına karar verir. Planları tam meyve vermeye başlayacakken Roderic de Wett yanında Tarikat şövalyeleriyle bu görüşmeyi basar. Triss hızlıca yapılmış bir teleport büyüsüyle grubu doğrudan Salamandra karargahına ışınlayarak kurtarır. Karargahta Salamandra haydutlarını yararak ilerleyen Geralt, nihayetinde Azar Javed ve Profesöre ulaşmayı başarır. Azar Javed, Geralt’ı sersemletip kaçarken Profesörü geride bırakır. Profesör elinden geldiğince kaçmaya çalışsa da Witcher ona yetişmeyi başarır ve savaşta mağlup eder. Profesör, son kozunu Kaer Morhen’den çaldıkları ekipmanları patlatarak oynar ve Geralt ile birlikte mağaranın daha derindeki kısımlarına doğru düşerler. Düştükleri yer ne yazık ki Kikimore Kraliçesi’nin yuvasıdır ve Profesör bunu acı yoldan, yaratık tarafından öldürülerek öğrenir.  Geralt, Kikimore Kraliçesi’yle doğrudan savaşmak yerine mağarayı onun kafasına çökertmeyi tercih eder. Lakin mağaradan çıktığı gibi başka bir sürprizle karşı karşıya kalır: Adda sırrının ortaya çıkmasını istememektedir ve bu uğurda Witcher’ı öldürmeyi bile göze almıştır. Tarikat şövalyeleriyle birlikte Geralt’ı yakalamaya gelmesinin sebebi de budur. Neyse ki kahramanımız bir kez daha Triss tarafından bu zor durumdan çekilip kurtarılır ve göl kenarındaki bir kasabaya ışınlanır.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)