WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 24: AUCHINDOUN YIKIMI VE DRAENOR IRKLARININ KADERİ

Draenei halkından hayatta kalanlar saklanmaya devam ederken Orda’nın Savaşşefi Blackhand, gözünü Draenor’daki diğer halklara dikti. Emri altındaki klanları ve liderleri yönlendirerek gezegen çapında saldırılar gerçekleştirilmesini sağlayan Blackhand’in amacı, tüm Draenor halklarını egemenliği altına almaktı.

Kilrogg yönetimindeki Kanayan Oyuk klanı, İlkeller’in son sığınağı olan Farahlon’a saldırı planları yaptı ve fel enerji tarafından etkilenmemiş son bölgelerden biri olan bu adayı ele geçirmeyi amaçladı. Deniz seyahati yapmayı pek bilmeyen orklar, ogrelerin yardımıyla gemiler inşa ederek adaya vardılar. Buradaki İlkeller’in yaşam enerjisini çekip yönlendirerek ormanları ateşe verdiler ve buldukları her botani ile genezoru katlettiler.

Sağ üst köşede Farahlon adasını da içeren Draenor haritası

Diğer yandan Savaşnarası klanı da Alacakaranlığın Çekici üyeleriyle birlikte ogrelerin Nagrand’daki kalesi Ulutokmak’a saldırı gerçekleştirdi. Saldırının önderliğini Grommash Hellscream ile Cho’gall yürütüyordu; ikisi için de ayrı bir anlamı olan Ulutokmak’ı ele geçirmek büyük önem taşıyordu. Cho’gall, kendisini sürgün edenlerden intikam alma arzusundaydı ve bu yüzden İmparator Mar’gok ile bizzat çarpıştı. İkisi de iki başlı ogreler olmalarına rağmen Cho’gall’ın hem fel hem de Hiçlik büyüleri üzerindeki hakimiyeti kazanan taraf olmasını kolaylaştırdı ve böylece Ulutokmak kısa süre içerisinde düştü.

Blackhand diğer klanlara da çeşitli emirler vermekte gecikmedi. Ayazkurdu, Gümbürbey ve Akpençe klanları hep birlikte hareket ederek Draenor’da bulabildikleri tüm gronn, ogron, magnaron ve hatta Orda’ya katılmayı reddetmiş olan ogreleri avlamakla yükümlülerdi. Ayazkurtları ve Akpençeler, böylesine onursuzca bir hareketin parçası olmayı gizlice reddederek savaşçılarının büyük bir kısmını geride tutarlarken Gümbürbey klanının lideri Fenris, karşılarına çıkan düşmanları katletmekten büyük haz alarak görevi gerçekleştirdi.

Orda saldırılarından kurtulmayı başaran gronnlardan biri, Gorgrond’daki ogrelerin ve diğer gronnların lideri konumundaki Gruul’du. Kendi inine gerçekleştirilen saldırılar sırasında o kadar çok ork canı aldı ki Fenris en sonunda peşini bırakmaya karar verdi.

Gruul

Blackhand bu sırada ork-ogre melezi olan mok’nathalları da yok etmeyi düşündü ancak fikri kısa sürede değişti. Mok’nathal lideri Leoroxx’un oğlu olan Rexxar, babasının kendilerini dünyadan soyutlama felsefesini benimsemiyor, savaşmanın şanını tatmak istiyordu; bu yüzden kendisini Orda’ya adamıştı. Savaşşefi’yle görüşen ve onu halkına kıymaması konusunda ikna eden Rexxar, aynı zamanda Orda’nın azalan yiyecek ve su kaynaklarını bulmalarına destek olabileceğini düşünüyordu.

Öte yandan Arak Kuleleri bölgesinde yaşayan asil arakkoalar, Orda için en büyük sorunu teşkil ediyorlardı. Kadim Apexis teknolojisini yeniden keşfeden arakkoalar, bu bilgiyi kullanarak Gökkonak adındaki yerleşimlerinin tepesine güneş ışığını özümseyerek bunu bir saldırı aracına dönüştüren bir top kurmuşlardı. Blackhand, arakkoaları ortadan kaldırması için Kargath Bladefist’i görevlendirdi. Parçalanmış El, Yanan Kılıç ve Ejderboğazı klanlarının üyelerini bir araya getiren Kargath, Gökkonak’ı çevreleyen ormanlara sızdı; ancak hiçbiri asil arakkoaların teknolojisinin nasıl bir yıkım getirebileceğinden haberdar değildi. Orkların bölgelerine girmesiyle birlikte harekete geçen savunma mekanizmaları, birçok orkun olduğu yerde yanarak can vermesine sebep olan saldırılar gerçekleştirdiler.

Kargath bir çözüm yolu ararken yolu Dışlananlar olarak adlandırılan, asil arakkoa topluluğundan sürgün edilip lanetlenenlerle kesişti. Dışlananlar, asil arakkoalardan nefret ediyorlardı ancak çok daha işe yarar bir özellikleri vardı: Onların hakim oldukları gizemler hakkında gereken bilgiye sahiplerdi. Kargath vakit kaybetmeden onlarla bir anlaşmaya vardı: Dışlananlar Gökkonak’a gizlice girecek, asil arakkoaların silahlarını devre dışı bırakarak orkların şehre rahatlıkla saldırmalarını sağlayacak, karşılığında da buraya yerleşeceklerdi.

Gökkonak (Skyreach)

Dışlananlar böylesine bir fırsatı geri çevirmek istemeyerek anlaşmayı kabul ettiler. Gökkonak’a gizlice girerek aynen planlandığı gibi savunma mekanizmalarını devre dışı bıraktılar, şehrin tepesindeki büyük topu yok ettiler ve korkunç bir patlama yaşanmasına sebep oldular.

Kargath ve beraberindeki ork kuvvetleri şehre girdiklerinde asil arakkoaları öldürmeye başladılar ancak yalnızca bununla yetinmediler: Dışlananlar’ı bir tehdit olarak algılayan, onların da vakti geldiğinde asil arakkoaların teknolojisine ulaşacaklarını düşünen Kargath, böylesine bir riske girmek yerine hepsinin öldürülmesini emretti. Yaşanan katliamdan büyük zevk alan Kargath’ın emriyle bir kısım asil arakkoa da Sethekk Çukuru’na fırlatıldı.

Orda’nın saldırısı sonrası arakkoa medeniyeti neredeyse tamamen yok edilmişti. Dışlananlar’ın oldukça büyük bir kısmı öldürülmüştü ve bu yüzden hayatta kalanlar, Terokkar Ormanı’ndaki gölgelere çekilerek saklanmaya başladılar. Savaş esnasında Dışlananlar’a dönüştürülmüş olan asil arakkoalar ise Grizzik adındaki lider altında birleştiler ve orkların korktuklarını bildikleri Auchindoun’a doğru yola çıktılar.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)