WARCRAFT TARİHÇELERİ – BÖLÜM 14: GURUBASHI SİVİL SAVAŞI, ELDRE’THALAS VE ARATHOR’UN DAĞILIŞI

Büyük Bölünme sonucu ayrılan kıtalardan Doğu Krallıkları olarak anılan toprakların güneyinde bu olaylar yaşanırken okyanusun diğer tarafında bir grup elf, geleceğin ne getireceğinden şüphe eder şekilde yaşamaya çalışıyordu. Bu elfler “Shen’dralar”, yani “Gizli Kalanlar” olarak biliniyorlardı. Kadimler Savaşı’ndan çok önceleri Kraliçe Azshara tarafından en kıymetli büyü parşomenlerinin ve ciltlerinin korunması ile görevlendirilen bu elfler, Feralas bölgesinde Eldre’Thalas olarak adlandırdıkları şehirde yaşıyorlardı. Kalimdor kıtası parçalanırken kendilerini korumak isteyen bu elfler, liderleri olan Prens Tortheldrin’in önderliğinde büyülü bir kalkan oluşturarak şehri yıkımdan kurtardılar.

Shen’dralar da diğer elfler gibi Ebediyet Pınarı’nın yokluğunun acısını hissetmeye başladılar. Büyüyü eskisi kadar güçlü kullanamıyorlar ve ölüyorlardı. Bu duruma bir son vermek isteyen ve yeni bir kaynak arayışına giren Prens Tortheldrin, tehlikeli bir plan üzerinde çalışmalara başladı. Eldre’Thalas’ın Büyük Bölünme sırasında zarar görmüş yapılarından birine sütunlar dikip bir çeşit büyülü hapishane oluşturarak işe başlayan Tortheldrin, sonrasında oldukça güçlü bir iblisi çağıracak büyülerini yapmaya koyuldu. Her ne kadar halkı tarafından dehşet içerisinde izlense de büyüsünü başarıyla tamamlayan prens, Immol’thar adındaki iblisi çağırmayı ve hapsetmeyi başardı.

lorekeeper-warcraft-tarihceleri-14-04

Immol’thar’ın gücünü emerek Shen’dralar’a dağıtan Tortheldrin sayesinde Endre’Thalas’ta yaşayan elfler, açlık duydukları büyü gücüne yeniden kavuşmuşlardı; ancak iblisin karanlık gücü bağımlılık yaratıyordu. Immol’thar gibi kudretli bir varlığı şehrin içinde tutmak da bir o kadar tehlikeliydi ve bunun farkında olan elfler, iblisin gücünü çeşitli şekillerde bükerek kendisini hapis tutmaya devam edebilmek amacıyla kullandılar. Shen’dralar’ın planları binlerce yıl boyunca düzgün şekilde işledi ve Endre’Thalas elfleri diğer medeniyetlerden uzak bir şekilde yaşamaya devam ettiler. Ta ki Kadimler Savaşı’ndan yaklaşık 9000 yıl sonra felaket baş gösterene kadar…

Aradan geçen binlerce yıl sonunda Immol’thar’ı hapis altında tutmak daha fazla güç gerektirir hâle geldi. Öyle ki iblisin gücünün tamamı sadece hapishanesinin bütünlüğünü korumaya harcanıyor, elflere ise hiçbir şey kalmıyordu. Prens Tortheldrin de dahil tüm Shen’dralar, tekrar fâniliğin ve büyü gücüne olan açlığın ortasında çırpınmaya başladılar. İblisin meşum gücü ise sadece bağımlılık yaratmakla kalmamış, aynı zamanda Eldre’Thalas elflerinin zihinlerinin de kötücül düşüncelerle dolmasına yol açmıştı. Bu kişilerin başında ise Tortheldrin geliyordu.

Immol’thar’ın gücünün tamamına ulaşmak ve açlığını bastırmak isteyen Tortheldrin, dehşetengiz bir plan yaptı: Kendisine en yakın ve sadık olan Shen’dralar’ı yanına alan prens, şehirdeki diğer tüm elfleri katletti. Böylece Immol’thar’ın gücüne ihtiyaç duyan nüfusun büyük bir kısmını öldürerek daha fazlasına sahip olan Tortheldrin ve takipçileri, zaman içerisinde kendilerini şehrin küçük bir kısmına kapattılar.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)