THE ELDER SCROLLS ONLINE NEDİR?

Gelelim oyuncular tarafından kurulabilen loncalara, yani guildlere…

Öncelikle belirtmek isterim ki oyuncular aynı anda 5 loncaya katılabiliyorlar.

Bir lonca kurmak için başka kimsenin yardımına ihtiyacınız olmadığını söyleyerek başlayalım. Dilediğiniz anda Guild penceresini açarak (ki klavyenizdeki G harfi altında saklı durmakta) ve ardından bir İttifak seçerek lonca oluşturabilirsiniz. Bölge sohbet kanallarında çeşitli lonca ilanlarına rastlamanız da mümkün; hatta bazen yolda bir yerlere koşarken sizi loncaya davet bile edebilirler. Hesabınızın yalnızca bir loncanın lideri olabildiğini de not edelim.

Yazının başında değindiğim üzere sosyal tarafa ağırlık verecek bir Lorekeeper loncası oluşturduğumu da tekrar hatırlatmak isterim. Loncaya dâhil olmak isterseniz oyun içerisinden @lindel_melian hesabına mesaj atabilir, Facebook veya diğer sosyal medya hesaplarımızdan / gruplarımızdan bana ulaşabilirsiniz.

Lonca ana ekranı

Önemli not! Loncaya karakteriniz üzerinden değil, hesabınız üzerinden giriş yapıyorsunuz. Kısacası farklı karakterler üzerinden farklı loncalara girmek veya 3.987.546 adet alt karakterinizi tek tek aynı loncaya sokmak için yetkili arkadaşların başının etini yemek gibi bir durum söz konusu değil.

Loncalar genel olarak ana hedeflerine göre çeşitlilik kazanıyorlar. Tamamen sosyal yapıya bürünen loncalar olduğu gibi PvE veya PvP ağırlıklı loncalar da bulunuyor. Ama asıl önemlisi “Trading Guild” olarak adlandırılan ticaret loncaları -ki en az bir tanesine girmenizde büyük fayda var. Neden mi?

Oyunda “Auction House” sistemi yok.

Hayır, yanlış okumadınız. ESO’da diğer MMORPG’lerden alışkın olduğumuz Auction House sistemi bulunmuyor. Bunun yerine Tamriel’in dört bir yanında “Guild Trader” olarak adlandırılan NPC’ler bulunuyor. Kendilerini Trading Guild olarak isimlendirilen veya şu ya da bu şekilde ticari tarafa da yönelmeyi isteyen loncalar her hafta belirli miktarda para ödeyerek bu NPC’leri kiralıyorlar. Kira ücreti NPC’nin bulunduğu bölgeye ve hatta şehre göre değişiyor; kimilerinin milyonlarca altın karşılığında tutulduklarını duymuşluğum vardır.

Guild Trader

Trading Guild’lerin çeşitli istekleri de olabiliyor: Örneğin haftalık en az on bin/yirmi bin/otuz bin/vs tutarında satış gerçekleştirmenizi ve bu satışı gerçekleştiremezseniz lonca bankasına bir miktar bağış yapmanızı istiyor, belirli bir süre oyuna hiç girmezseniz sizi loncadan atabiliyorlar. Bu tarz şeylere alınmayın zira Guild Trader’ı ellerinde tutabilmek için para döngüsünün sağlanması gerekiyor; ancak bazı loncalar herhangi bir ön koşul talep etmeyebiliyor. Hangisinin size uygun olduğuna karar verdikten sonra girmek istediğinize başvurabilirsiniz. Unutmayın ki ana şehirlerde Guild Trader’ı bulunan bir loncada satış yapmanız daha kolay olacaktır ancak bu loncaların mutlaka ön koşulları bulunur.

Oyunda Auction House sistemi olmadığından fiyatlandırmayla ilgili kafa karışıklığı oluşabiliyor, özellikle de yeni başladıysanız zira belirli bir fiyat aralığı genel olarak oyuncuların belirledikleri şekilde ilerliyor. Bu noktada biraz daha kolaylık sağlamak için addon rehberinde de değindiğim Master Merchant (MM) ve Tamriel Trade Centre (TTC) eklentilerini kullanmanızda fayda var. MM, bir eşyanın oyun içerisinde sizin bulunduğunuz loncalardaki ortalama satış miktarını veriyor; TTC ise eşyanın sunucu genelinde ortalama hangi fiyata Guild Trader’a konulduğunu sunuyor. İkisi arasında farklılık görürseniz şaşırmayın. Ayrıca fiyat kontrolü için Tamriel Trade Centre’ın internet sitesine de bakmanızı tavsiye ederim, özellikle bir şeyler almak istediğinizde çok yardımı dokunuyor; fakat unutmayın ki yalnızca TTC eklentisini kullanan kişilerin taramaları bu siteye yansıtılıyor.

ESO’nun belki de en çok sevdiğim özelliklerinden biri ise oyuncu evleri. Kendi evinizi satın alıp dilediğinizce döşeyebiliyorsunuz! Bulunduğunuz ittifakın görevlerini yaparken size bir han odası veriliyor ancak daha büyük bir eve geçmek isterseniz altın veya Crown biriktirip satın almanız mümkün. Az sayıdaki oldukça büyük evler ise Crown Store’a özel olup yalnızca buradan alınabiliyorlar. Evlerin ırklara özel temalar içerdiğini de not edeyim.

Döşediğim ilk evimden bir kare (Autumn’s-Gate)

Oyunda çeşitli büyüklükte ve orantılı olarak çeşitli fiyatlarda evler mevcut; altın veya Crown kullanarak alabildiğiniz bu evleri dilerseniz döşenmiş hâliyle de edinebilirsiniz ancak bu seçenek yalnızca Crown ile alışlarda mevcut. Oyunda satın alınabilen tüm evleri edinebilirsiniz, herhangi bir sınırlama yok. Bir fikir vermesi açısından fiyat aralıklarını sunmak isterim ancak eşyasız fiyatları olduğunun altını çizeyim.

Han odaları (Inn rooms): Bu odaları ittifak veya Morrowind/Summerset görev zincirlerini yaparak ücretsiz edinebilir ya da 3.000 altın karşılığında satın alabilirsiniz.
Apartman daireleri (Apartments): Han odalarından az daha büyük olan bu daireleri seçiminize göre 11.000, 12.000 veya 13.000 altın ya da 600, 640 veya 660 Crown karşılığında satın alabilirsiniz.
Küçük boyutta evler (Small homes): Bazılarında bahçe bile bulabileceğiniz bu küçük evleri 40.000 ile 73.000 altın veya 2.100 ile 2.600 Crown aralığında değişen fiyatlarda bulabilirsiniz. Eğer han odasından daha büyük bir eve geçmek isterseniz öncelikle bu basamaktan başlamanızı, apartman dairelerine bakmamanızı tavsiye ederim. Kişisel tercihim ise The Rift bölgesinde bulunan Nord temalı Autumn’s-Gate adındaki ev; benim de aldığım ilk evdi ve başlangıç için çok hoş bir yer.
Orta boyutta evler (Medium homes): Mutlaka bahçe barındıran ve yerine göre birden fazla oda içeren bu evleri 190.000 ile 335.000 altın veya 3.500 ile 4.400 Crown aralığında değişen fiyatlarda bulabilirsiniz.
Büyük boyutta evler (Large homes): Yerine göre kimi zaman birden fazla yapı içeren çok odalı bu evleri genel olarak 780.000 ile 1.300.000 altın veya 5.500 ile 7.000 Crown aralığında değişen fiyatlarda bulabilirsiniz. Ek olarak Coldharbour Surreal Estate adındaki yerleşimde hiçbir yapı olmadığını belirteyim, tamamen boş bir arazi olarak geliyor.
Malikâneler (Manors): Adından da anlaşılacağı gibi oldukça büyük olan bu yapıların fiyatları da bir o kadar yüksek. 3.775.000 ile 3.800.000 altın veya 8.000 ile 15.000 Crown aralığında değişen fiyatları bulunan bu evlerin bir kısmı yalnızca Crown Store üzerinden ediniliyor.

Evlere yerleştirebildiğiniz eşyaların ev tipine göre sınırları mevcut. Eğer ESO+ üyesi olmayı tercih ederseniz bu eşya sınırı iki katına çıkıyor.

Döşediğim ikinci evimden bir kare (Alinor Crest Townhouse)

Oyunda loncalara özel evler yok ancak bu konuda lonca liderleri genel olarak farklı bir yöntem izliyorlar. Eve kimlerin girip çıkabileceğini kontrol edebildiğiniz için belirli arkadaşlarınıza veya tüm loncanıza giriş izni verebiliyorsunuz. Bu noktada lonca liderleri de büyük bir ev alarak içerisini uygun şekilde döşüyor ve tüm loncaya giriş imkânı sağlayarak burayı bir nevi lonca evine dönüştürmüş oluyorlar.

Diyelim ki boş bir ev aldınız veya döşenmiş aldığınız evinizin mobilyasını / eşyalarını değiştirmek istiyorsunuz… peki bunu nasıl yapacaksınız? Bu noktada birçok seçenek olduğunu söylemem gerek, hepsini burada sıralamasam bile neredeyse tamamına değindim ancak dilerseniz buraya tıklayarak ESO’nun kendi rehberinden daha detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz.

Ev içerisindeki satın alma ekranı: Evinizin içindeyken ulaşabileceğiniz bu menü üzerinden oyundaki neredeyse her mobilyayı / ev eşyasını satın alabilirsiniz; ancak bunu yapmak için Crown harcamanız gerekiyor, altınla alışveriş yapamıyorsunuz.
Home Goods Furnisher: Birçok noktada bulunan ve çeşitli bitkiler ile yerine göre özel eşyalar satan bu tüccarlara uğrayabilirsiniz.
Achievement Furnisher: Yaptığınız görevler ve aldığınız başarımlarla alakalı parçalar satan bu tüccarlar, genel olarak ilgili bölgelerin ana şehirlerinde bulunuyorlar. Ayrıca Battleground bağlantılı tüccarlar da mevcut.
Luxury Goods Furnisher: Yalnızca hafta sonu ortaya çıkan Zanil Theran adındaki bu tüccar, Coldharbour’daki The Hollow City’de yer alan Cicero’s Food & General Goods adındaki dükkanda bulunuyor ve her seferinde farklı özel eşyalar / mobilyalar satıyor.
Balık tutma: Gülmeyin, oyunda ev eşyası olarak kullanılabilen balıkları bu şekilde ediniyorsunuz.
Hırsızlık & Suikast: Biraz karanlık aktiviteler olsalar da kimi zaman çaldığınız parçalar arasında veya suikaste kurban giden garibanın üstünde ev eşyaları olabiliyor.
Furniture crafting (Meslekler üzerinden eşya yapma): Oyundaki birçok mobilyayı ve ev eşyasını nasıl yapacağınızı öğreten tasarımlar mevcut. Bu tasarımları herhangi bir aktiviteyi yaparken edinebilirsiniz; görevler sırasında alt ettiğiniz düşmanlardan düşebilirler, çalabilirsiniz, Delve/Group Dungeon vb mekanlardaki kutulardan veya varillerden edinebilirsiniz, Guild Trader’lardan satın alabilirsiniz vs. Bu tasarımları öğrendikten sonra eğer mesleğinizde yeterli seviyedeyseniz ve malzemeniz varsa direkt kendiniz yaratabilirsiniz. Ya da…
Guild Trader: Birçok oyuncu mobilyaları ve ev eşyalarını yapıp bulundukları Trading Guild üzerinden satışa sunuyorlar. Bu NPC’leri kontrol edip dilediğiniz parçaları altın karşılığında satın alabilirsiniz.
Writ Voucher: Özellikle Meslekler kısmında değineceğim bu sistem sayesinde biriktirdiğiniz voucher sayısı üzerinden çeşitli mobilyalar, eşyalar veya tasarımlar satın alabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda özel eşyalar / tasarımlar olup güzel fiyatlara satılabilen parçalardır.

Ev içerisinde eşya satın alma ekranı

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)