THE ELDER SCROLLS ONLINE NEDİR?

ESO’nun farklı kategoriler altında birçok eklentisi olduğundan bahsetmezsem olmaz. Bu kategoriler ana hatlarıyla üçe ayrılıyor: Upgrades (Geliştirmeler), DLCs (İndirilebilir İçerikler) ve Chapters (Bölümler ya da diğer oyunlardan bilinen hâliyle Genişleme Paketleri). Hadi detaya inelim!

Upgrades (Geliştirmeler)

Oyun içerisinde size birtakım ekstra özellik sağlayan ve Crown Store üzerinden edinilebilen bu geliştirmeler içerisinden en önemlilerini sıralıyorum; ancak dilerseniz resmi sayfa üzerinden hepsini görebilirsiniz.

Adventurer Pack: Bu geliştirme ile herhangi bir ırkı herhangi bir ittifak altında açabilirsiniz.

Imperial Edition: Bu geliştirme ile yukarıda bahsettiğim üzere Imperial ırkını oyununuza katabilirsiniz. Geliştirme ayrıca tercih ederseniz başka bir oyuncuyla evlenmenizi sağlayacak Pledge of Mara adındaki parşömeni de sağlıyor.

Nuzhimeh the Merchant: Çantanızı boşaltmak için durmadan en yakında nerede tüccar var diye arayıp durmaktan bıktınız mı? O zaman kendi tüccarınızı yanınızda taşıyabilirsiniz! Nuzhimeh dilediğiniz zaman yanınıza gelip seve seve alışveriş yapmaya hazır.

Tythis Andromo, the Banker: Acilen bankanıza ulaşmanız mı gerekiyor? Şehirden çok uzaktasınız ve geri dönecek durumda değil misiniz? O zaman Tythis’i çağırın ve işinize bakın! (Koca bankayı yanında nasıl taşıdığını sorgulamıyoruz.)

Nuzhimeh & Tythis

Curse of Vampirism: Adından da anlaşılacağı üzere sizi bir vampire çeviren bu eklenti sayesinde vampirlere has özellikler ve yetenek ağacı ediniyorsunuz. Ancak bu özelliği direkt Crown Store üzerinden satın almanıza gerek yok, vampir olan oyuncular her yedi günde bir başka bir oyuncuyu vampire dönüştürebiliyorlar. Eğer vampir olduysanız ve memnun değilseniz bu laneti kaldırmanız da mümkün.

Werewolf’s Bite: Yine adından anlaşılacağı üzere sizi bir kurtadama çeviren bu eklenti sayesinde kurtadamlara has özellikler ve yetenek ağacı ediniyorsunuz. Ancak yine bu özelliği direkt Crown Store üzerinden satın almanıza gerek yok, kurtadam olan oyuncular her yedi günde bir başka bir oyuncuyu kurtadama dönüştürebiliyorlar. Eğer kurtadam olduysanız ve memnun değilseniz aynı şekilde bu laneti de kaldırmanız da mümkün.

Bu noktada aynı anda iki lanete birden sahip olamayacağınızı iletmekte fayda var. Ya vampir ya da kurtadam olmayı seçebilir, dilerseniz hiçbirini istemeyerek hayatınıza bir fâni olarak devam edebilirsiniz. Ayrıca birçok oyuncu bunu ücretsiz yaparken bir kısmı da sizi dönüştürme karşılığında bir miktar ücret istiyorlar; şahsen ücretsiz yapan birilerini bulmanızı öneririm.

DLCs (İndirilebilir İçerikler)

Adından da anlaşılabileceği gibi bu indirilebilir içerikler oyuna ekstra görev zincirleri, bölgeler, zindanlar ve benzeri özellikler ekliyor. Bazıları yetenek ağacınıza kendilerine has bölümler de katıyor. Oldukça eğlenceli olan bu içerikleri Crown Store üzerinden ayrıca edinebileceğiniz gibi ESO+ üyeliğiyle birlikte ekstra ücret ödemeden otomatik olarak da açabilirsiniz; ancak üyeliğiniz bittiği zaman ulaşılamaz hâle geliyorlar, o yüzden ayrıca almakta fayda görebilirsiniz fakat tabii ki şart değil.

Her DLC ile birlikte gelen tüm özellikleri detaylandırmayacağım, onlar için buraya tıklayarak ekstra bilgi edinebileceğiniz bir sayfaya gidebilirsiniz.

Imperial City: İçerikle aynı ismi taşıyan bölgeyi oyuna eklediği gibi Imperial City Sewers adındaki zindanı da barındırıyor. Tel Var Stones adındaki birimi de oyuna ekleyen bu güncellemede bu birimleri kullanıp çeşitli eşyalar alabileceğiniz tüccarlar da mevcut.

Orsinium: Orsimer başkenti Orsinium’u ve bulunduğu Wrothgar bölgesini oyuna ekleyen bu içerik, kendine has nispeten uzun bir hikâyeye de sahip. Ayrıca tek kişilik zorlu bir görev noktası olan ve güzel eşyalar edinebileceğiniz Maelstrom Arena’yı da barındırıyor.

Thieves Guild: Hammerfell’deki Hew’s Bane bölgesini ekleyen içerikte isminden de anlaşılabileceği gibi ana görev zincirimiz tamamen Thieves Guild ile ilgili. Yetenek ağacınıza ayrı bir kısım eklediğini de not etmekte fayda var.

Dark Brotherhood: Gold Coast bölgesini ekleyen ve yetenek ağacınızda Thieves Guild’deki gibi ayrı bir kısmı olan içeriğin tamamen Dark Brotherhood’a ait bir hikâyesi mevcut. Ayrıca “Blade of Woe” yeteneğini de görevlerin ilk kısımlarında otomatik olarak ekliyor ve bu yetenekle görünmediğiniz sürece (stealth modundayken) özel yaratıklar veya muhafızlar dışındaki NPC’leri tek vuruşta indirebiliyorsunuz. (Çok eğlenceli!)

Dark Brotherhood

Shadows of the Hist: Bu içerikle birlikte oyuna yeni eşya setleri ile birlikte Cradle of Shadows ve Ruins of Mazzatun adındaki zindanlar ekleniyor.

Horns of the Reach: Oyuna yeni Battleground’lar, eşya setleri ve benzeri eklentiler sağlayan bu içerikte ayrıca iki yeni zindan da bulunuyor: Bloodroot Forge ve Falkreath Hold.

Clockwork City: Aynı adı taşıyan bölgeyi, kendine has görev zincirini, Transmutation adı taşıyan ve eşyalarınızın özellikleriyle oynayabileceğiniz sistemi ve Asylum Sanctorium adındaki “trial”ı (diğer oyunlardaki “raid” mantığı diyebiliriz) ekleyen bu içerikte Sotha Sil ile oturup bir kahve içmeyi unutmamak gerek.

Dragon Bones: Bu eklenti, oyuna Scalecaller Peak ve Fang Lair adındaki zindanları ekliyor. Bu zindanların sadece kapısından girerek Dragon Priest maskesi edinebildiğinizi de söylemiş miydim?

Wolfhunter: Daedric Prince Hircine ve kurtadam temalı bu eklenti, oyuna Moon Hunter Keep ve March of Sacrifices zindanlarını ekliyor. Bu zindanların kapısından girerek Werewolf Hunter Hat adındaki şapkayı edinebiliyorsunuz.

Murkmire: Argonian temalı ve kendi hikâyesine sahip bu eklenti, Tamriel’in güneydoğusundaki Murkmire bölgesini kapsıyor. Bataklık içerisinde görevden göreve koştuğunuz topraklarda yeni eşya setleri edinmeniz ve Blackrose Prison Arena’yı yapmanız da mümkün.

Murkmire

Summerset ek paketi ile birlikte kategorisi değişen ve artık DLC olarak anılan Morrowind’i “Chapters” başlığında bulabilirsiniz.

Şu ana kadar çıkan DLC’ler ile ilgili bir detay daha vermekte fayda var: Eğer bu DLC’lere sahip değilseniz ilgili içerikle birlikte gelen zindanlara/trial’lara giriş yapamıyorsunuz.

Chapters (Genişleme Paketleri)

DLC’lerden farklı olarak oyuna daha büyük bölge, daha uzun hikâye serisi ve çeşitli diğer özellikler ekleyen Chapters içerisinde şu anda yalnızca bir ek paket bulunuyor. Summerset’in çıkışıyla birlikte önceki Chapter olan Morrowind, DLC kategorisine geçirildiyse de bu başlık altında ele almayı tercih ettim.

Morrowind: The Elder Scrolls serisini sevenlerin adını mutlaka duymuş olduğu Morrowind, Dark Elf ırkının yaşadığı ve içerisinde Red Mountain’ın bulunduğu Vvardenfell adasını kapsıyor. Warden sınıfını ve The Halls of Fabrication trial’ını oyuna ekleyen bu paketle birlikte Vvardenfell’de maceralara atılıyor ve Vivec’e yardımcı oluyoruz.

Summerset: High Elf ırkının evi olan Summerset’e adım attığımız bu ek pakette birlik olan Daedric Prince üçlüsü Clavicus Vile, Mephala ve Nocturnal’ın planlarını durdurmaya çalışıyoruz. Şahsen muhteşem bir bölge tasarımı olduğunu düşündüğüm paket, Cloudrest adındaki trial’ı ve yeni Jewelry Crafting mesleğini de oyuna ekliyor. Bildiğim kadarıyla şu anda ESO almak isterseniz Summerset’i satın almanız gerekiyor ve bu da içerisinde ana oyunla birlikte geliyor.

Summerset

Görevlerin ilerleyişi

Oyunda karakter yaratımı ve ardından gelen ana görev zinciri, edindiğiniz genişleme paketine göre farklılık gösteriyor. Diyelim ki Summerset paketini edindiniz… O zaman yeni karakter yarattıktan sonra karşınıza çıkan oyun içi sinematik ve “tutorial” kısmıyla direkt olarak Summerset görev zincirine adım atmış oluyorsunuz. Dilerseniz bu şekilde ilerleyebilirsiniz.

Ancak diyelim ki “Ben önce kendi ittifakımın görev zincirlerini yapmak, ana oyunun Daedric Prince Molag Bal’ı içeren hikâye zincirinde ilerlemek istiyorum,” derseniz bunu yapmanız da mümkün. Oyuna başlayıp ilgili paketin giriş kısmını tamamladıktan sonra ittifakınızın başlangıç şehrine gittiğinizde sizi bu görev zincirine başlatacak gizemli bir kadın ile karşılaşacaksınız. Daggerfall Covenant için Glenumbra bölgesindeki Daggerfall’a, Aldmeri Dominion için Auridon bölgesindeki Vulkhel Guard’a, Ebonheart Pact için ise Stonefalls bölgesindeki Davon’s Watch’a gitmeniz yeterli olacaktır; ulaşabileceğiniz Wayshrine noktaları direkt açık olarak geldiğinden işiniz kolay.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)