KİMDİR, NEDİR: YREL

Yrel ile Maraad bir süredir beraber hareket ediyorlardı ve Maraad’ın öfkesi genç draenei için endişe verici boyutlara ulaşmıştı. Talador’a varmalarının ardından Tuurem yerleşimindeki orkları alt ettikten sonra Shattrath’a giderek Khadgar ile bir araya gelen Yrel, kendisini en sonunda bir gemide Karakaya Klanı’nın lideri Blackhand ile karşı karşıya buldu. Kumandan, Maraad ve beklemediği üzere Ayazkurdu Klanı’nın lideri Durotan ile birlik olup Blackhand ile çarpışmaya başlayan Yrel, Blackhand’in tetiklediği infilak sırasında Maraad’ın son anda yarattığı kutsal Işık’tan oluşan bir büyü kalkanı sayesinde hayatta kaldı. Saygı duyduğu bu Savunucu’nun ölümüyle intikam ateşiyle dolan genç draenei, Maraad’ın silahı olan Naaru’nun Çekici’ni eline alarak önce Blackhand’in dikkatini dağıttı, daha sonrasında ise Işık’ın gücünü kullanarak ağır yaralanmış olan Durotan’ı iyileştirdi. Durotan’ın kullanması için kendisine fırlattığı baltayla Blackhand’i yaralamayı başaran Yrel, patlamak üzere olan gemiden Khadgar tarafından ışınlanarak kurtarıldı ve vakit kaybetmeden İttifak güçlerinin bölgede kurduğu Wrynn Kalesi adındaki yerleşime gitti.

Yrel ve Durotan, Blackhand’e karşı…

Kendisi de artık bir Savunucu olmuş olan Yrel, Nagrand bölgesinde bulunan Telaar yerleşiminin Savaşnarası Klanı tarafından saldırıya uğradığını öğrendiğinde derhâl harekete geçti ve bölgede gerçekleştirilen birçok karşı saldırıda kahramanlara yol gösterdi. En sonunda Savaşnarası orklarının bulunduğu Grommashar yerleşimine girerek burada kahramanlar ile birlikte Garrosh Hellscream’e karşı çarpıştı. Garrosh’un üstünlük kazandığı bu çarpışmada araya Orda’nın eski savaşşefi Thrall’ın girmesiyle birlikte hayatta kalmayı başaran Yrel, daha sonrasında Gölgeay Vadisi’ne giderek Lunarfall garnizonunu ziyaret etti.

Thrall’ın araya girmesiyle Garrosh’un elinden kurtulan Yrel ve kumandan.

Genç draenei, Eksarhlar Konseyi tarafından çağrılmıştı ve bir eksarh olabilmek için çeşitli sınavlardan geçmesi gerekiyordu. Bu mücadelelerde kendisine yardım etmesi için kahramanlara çağrıda bulunan Yrel, sırasıyla Auchindoun, Ayazateşi Bayırı ve Nagrand’a giderek buradaki adımları başarıyla tamamladı. En sonunda Eksarhlar Konseyi’ni oluşturan Akama, Naielle ve Maladaar’a da kendisini kanıtlayan Yrel, nihayetinde Eksarh rütbesine yükseltildi.

Azeroth güçleri için Tanaan’a saldırıp Demir Orda tehdidini tamamen ortadan kaldırmanın vakti gelmişti. Onları yalnız bırakmayan Yrel de İttifak güçlerine liderlik etti. Lunarfall garnizonuna geri dönüp tersanenin yapımının tamamlanmasını bekleyen Eksarh, ilk gemiyle birlikte Tanaan bölgesine giderek İttifak ilerleyişine gözcülük etti ve buradaki ana üssün kurulmasında büyük rol oynadı. Ancak aksilikler bitmek bilmiyordu; Auchindoun’dan gelen haberler karanlıktı ve genç draenei de vakit kaybetmeden kan elfi paladinlerinin lideri Liadrin ile birlikte bölgeye gitti.

Sargerei olarak isimlendirilen ve Gul’dan’ın Gölge Konseyi tarafından yozlaştırılan bir grup draenei, Auchindoun’a saldırı düzenlemiş, kendisine Gorefiend adını vermiş olarak ork fel büyücüsü Teron’gor ise bu ruhları özümseyerek tüketmişti. Teron’gor bölgeden sürüldükten sonra Gul’dan’ın planlarına bir dur demek isteyen Yrel, nefes alma fırsatı bulamadan Tanaan’a geri gitmek zorunda kaldı. Gul’dan’ın amacı Cyrukh adıyla anılan elementali yozlaştırıp Draenor’un elementlerle olan bağını koparmaktı ancak bulunduğu mağarayı koruyan büyülü kalkanın indirilmesine yardımcı olan Yrel ile araya giren ve Cyrukh’u alt eden kahramanlar yüzünden planları suya düştü.

Yrel, İttifak’ın Tanaan üssündeyken.

Tüm bu karanlığa dur demek için Cehennemateşi Hisarı’na düzenlenen saldırı sırasında Orda ve İttifak kahramanlarına yardımcı olmaktan çekinmeyen Yrel, kızgınlığını ve kırgınlığını bir kenara bırakarak Grommash Hellscream ile omuz omuza dövüştü. Azeroth kahramanları Yakan Lejyon’un en büyük isimlerinden biri olan Archimonde ile savaşırken onlara destek olan Yrel, eredar efendisinin mağlup edilişinde büyük rol oynadı. Khadgar’ın kendisine anlattığı hikâyeler ve kahramanlıklarla merakı ateşlenen genç draenei, bir süredir Azeroth’u ziyaret etmek istiyordu ancak alternatif zaman dilimindeki Draenor’un tüm bu yıkımdan sonra daha sağlam temellerle inşa edilmesi gerektiğinden geride kalmalıydı. Bu yüzden Khadgar’a her ne zaman ihtiyaç duyarsa yardımına geleceklerinin sözünü vererek orklarla beraber dünyasını düzenlemeye girişti.

Azeroth kahramanları kendi zaman dilimlerine ve kendi dünyalarına geri döndükten sonra alternatif Draenor’dan bir süre haber alamadılar; ancak neler olup bittiğini öğrenmeleri uzun sürmeyecekti. Yakan Lejyon istilasını topraklarından kovduktan sonra Orda ile İttifak arasında Azerite olan isimlendirilen ve Azeroth’un kristalleşmiş kanı olan değerli madde yüzünden çıkan savaşla birlikte her şey değişecekti. Alternatif Draenor’dan yardım isteme zamanının geldiğine kanaat getiren Azerothlular, hiç beklemedikleri bir durumla karşılaşacaklardı.

Yüce Eksarh Yrel

Archimonde’un düşüşünden sonra orklarla beraber çalışan ve dünyalarını inşa etmek için uğraşan draeneilar, herhangi bir düşmanla karşılaşmadıkları için kendilerini gereğinden fazla Işık’a adamışlardı; naarular tarafından Işık’ın gücünün yayılması konusunda zorlanmaları ise onları farklı bir yola itti. Önce Işık’ı hoşgörü ile kabul ettirmeye çalışan ve bazı orkları taraflarına çekmeyi başaran draeneilar, daha sonra bunu zor kullanarak yapmaya başladılar. En nihayetinde saflarında hem draenei hem de ork barındıran ve fanatizm derecesinde Işık’a bağlı olan Lightbound oluşumu hayat buldu. Başlarında ise yeni unvanı ve değişmiş olan bakış açısıyla Yüce Eksarh Yrel bulunuyordu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)