KİMDİR, NEDİR: RAGNAROS

Ateşle yıkanacaksınız!

Kadim dönemlerde Azeroth, elementaller tarafından yönetilirdi ve elementallere hükmeden dört element lordu vardı. Elementaller kendi aralarında sürekli bir savaş halindeydi. Ateşin Efendisi Ragnaros bu savaşlarda müritleriyle birlikte denizleri kaynatıyor, volkanları patlatıyor, nehirleri ateşe verip gökyüzünü küle boğuyor ve bu durum, diğer elemental lordların Ragnaros’a karşı derin bir nefret beslemelerine sebep oluyordu.

Eski Tanrılar Azeroth’a gelip Kara İmparatorluğu kurduklarında, elementaller bunu kendi hükümlerine bir tehdit olarak algıladılar ve ilk defa ortak bir düşmana karşı birleştiler. Ancak Eski Tanrılar’ın sonu gelmeyen ordularına karşı duramadılar ve onların köleleri hâline geldiler. Titanlar tarafından yaratılan Bekçiler‘e savaş açan Eski Tanrılar, onlara karşı elemental lordlarını savaşa gönderdiler. Bekçi Tyr ve Odyn’e karşı savaşan Ragnaros yenildi ve Ateş Toprakları denilen elemental boyuta sürüldü.

Binlerce yıl sonra Azeroth’ta yaşayan ırklardan biri olan cüceler arasında Üç Çekiçler Savaşı başladı. Kara Demir klanı, büyücü liderleri Thane Thaurissan önderliğinde Tunçsakal ve Yabançekici klanlarına saldırsa da başarılı olamadı ve Tunçsakal ile Yabançekici orduları birleşerek Thaurissan’a karşı saldırıya başladı. Thaurissan çaresizlik içinde yedi güçlü Kara Demir cücesiyle birlikte Azeroth’un derinlerinden doğaüstü bir varlık celb etmeye çalıştı. Çağrıya karşılık veren Ragnaros oldu. Thaurissan’ın çağrısıyla serbest kalan Ateşin Efendisi, Kızılbayır Dağları‘nı parçaladı ve Karakaya Dağı olarak bilinen volkanı yarattı. Thaurissan ve yedi Kara Demir cücesi ölürken, kalan Kara Demir cüceleri Ragnaros’a tapan köleler haline geldi. Tunçsakal ve Yabançekici ordularıysa krallıklarına kaçtı.

Ragnaros ve cüce müritleri Karakaya Derinlikleri‘ni ele geçirip dağın tepesindeki Karakaya Kulesi‘ne yerleşmiş siyah ejderha Nefarian’ın hizmetkarları olan orklarla savaşa tutuştular. Daha sonra Orda ve İttifak maceracıları, dağın en derinindeki Erimiş Çekirdek‘e girerek Ragnaros’un ordusunu dize getirip Ateşin Efendisi’ni kendi düzlemine geri gönderdiler.

Yokedici siyah ejderha Ölümkanadı Azeroth’ta büyük afeti başlattığında, Ragnaros ve orduları Dünya Ağacı‘nı yakmak üzere Hyjal Dağı’na saldırıya geçtiler. Azeroth’un kahramanları ise Hyjal’i canları pahasına koruyarak Ragnaros ile müritlerini Ateş Toprakları’na püskürtmeyi başardılar.

lorekeeper-firtinanin-kahramanlari-ragnaros-02

Dünya şamanı Thrall, Azeroth’un kalbindeki Girdap‘ta elementlerle iletişime geçerek afeti durdurmanın bir yolunu arıyordu ama elementler sessizdi. En sonunda bir tanesi sessizliğini bozdu ve şamana cevap verdi. Ancak cevap veren Ateşin Efendisi Ragnaros’tan başkası değildi. Ragnaros, Thrall’a Azeroth’un alevlere teslim olduğu görüler gösterdi. Artık savaşı Ateş Toprakları’na taşımanın zamanı gelmişti. Orda ve İttifak kuvvetleri düzenledikleri akınlarla Ragnaros’un ateşten hizmetkârlarını bir bir geçip sonunda Ragnaros’un inine varmayı başardılar. Alevler içinde verilen savaşın sonunda Ragnaros yenildi ve kendi düzleminde öldürülen Ateşin Efendisi tamamen yok oldu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)