KİMDİR, NEDİR: JIM RAYNOR

Mar Sara’daki Janine’in Yeri’nde Lidya Elizabeth adındaki kadınla tanışan Raynor, ona limonata ısmarladı ve çok geçmeden ikili arasında hızlı bir aşk doğdu. Hammond eski dostunun ordu geçmişini kayıtlardan sildirip ona temiz bir sayfa açarken Jim de Liddy ile birlikte Elmassırtı Çölü’nde eldeki tüm birikimini ortaya koyarak ev satın aldı. Yeni hayatlarına hızlı başlayan Raynor çifti, çok geçmeden Liddy’nin hamileliğiyle mutluluklarını pekiştirdiler. Her ne kadar Raynor onun geçmişinden haberi olan Polis Şefi’yle ufak bir sürtüşme yaşamış olsa da doğru olduğuna inandığı şeyi yapmaya devam etti.

Mar Sara Şerifi olarak görev yaptığı dönemde Raynor

Liddy ve Jim’in oğulları John, henüz iki yaşındayken Tarsonis Sağlık ve Araştırma Enstitüsü tarafından psişik güçleri olup olmadığını anlamak adına bazı testlere tabi tutuldu. Psişik yetenekli olarak teşhis edilen küçük John, Konfederasyon tarafından eğitilmek üzere alıkonuldu. Jim bu karara şiddetle karşı çıksa da Lidya kocasının bu tepkisinin geçmişte yaşadıklarından kaynaklandığını düşünerek onu dizginledi. Sadece birkaç ay sonraysa enstitüden aldıkları mesaj oğulları John’un bir kaza sonucunda öldüğünü bildirdi. Lidya oğullarının ölümü için kendini suçladı ve aynı yılın kış aylarında duygusal olarak yaşadığı çöküntü yüzünden hastalanarak yatağa düştü; çok geçmeden de hayatını kaybetti. Yeni başlamış olduğu hayatta hem oğlunu hem de karısını kaybetmiş olan Jim, üzüntüsünü boğmak için kendini tamamen işine adadı.

Kendini neredeyse bir yıl boyunca tamamen şeriflik görevine adayan Raynor, komşu gezegenleri Chau Sara’dan gelen endişe verici bazı haberler duymaya başladı. Buna göre bunca zamandır galaksiye yayılırken herhangi bir gelişmiş yaşam formuyla karşılaşmayan insanlık, sonunda ilk teması kurmuştu ve bu temasın sonucu oldukça endişe vericiydi: Protoss adındaki bu teknolojik olarak üstün ırk, Chau Sara’yı ablukaya alarak yörüngeden yakıp yok etmişti. Daha da endişe verici olansa bu filonun sonraki hedefinin görünüşe göre Mar Sara olmasıydı. Sulh hakimleri Mar Sara’lı kolonicileri gezegenin daha güvenlikli olan ücra köşelerine nakletmeye başlamışlardı. Konvoyların daha da güvende olması için bölge şerifi olan Raynor’a da kolonicilere eşlik etmesini emrettiler. Yolda Backwater İstasyonu’na ait Komuta Merkezi’nden yardım çağrısı aldılarsa da Alfa Bölüğü kumandanı Edmund Duke, şerif Raynor’a çağrıya kendi takımının cevap vereceğini belirttikten sonra bu meseleye karışmamasını emretti. İçindeki asiyi bastıramayan ve Backwater’a çok yakın olan Raynor ise Alfa Bölüğü’nün zamanında yetişemeyeceğini düşünerek müdahale etmeye karar verdi. Toprağa işlemiş canlı gibi görünen organizma ve oldukça agresif yeni bir başka tehdit olan zerge karşı savaşan Raynor ve ekibi, Backwater üssündeki siloların içine saklanmış kolonicileri kurtardılar. Bölgeyi iyice temizledikten sonra çağrının geldiği Komuta Merkezi’ne ulaşan ekip, toprağa yayılmış organik yapının Konfederasyon binasına da bulaştığını görerek dehşete düştü. Organizmanın daha da yayılmasını göze alamayan Raynor, askerlerine binayı yakmaları emrini verdi ancak tam bu sırada Backwater’a varan Edmund Duke ve Alfa Bölüğü, Konfederasyon binasına zarar verme suçundan Raynor ile ekibinin tutuklu olduğunu buyurarak onları hapishane kruvazörü Merrimack’e hapsetti.

Bir kez daha Konfederasyon tarafından haksızlığa uğrayan Jim, Backwater’da farkında olmadan kurtardığı EHA muhabiri Michael Liberty’nin ikna ettiği isyancı fraksiyon Korhal’ın Evlatları‘nın baskınıyla Merrimack’ten kurtarıldı. İsyancıların lideri Arcturus Mengsk, kurtardığı milis kuvvetlerine Konfederasyon’un yetersizliğini ve Protoss’un Mar Sara’yı da temizlemek üzere olduğunu anlattığında başta Raynor olmak üzere tamamı bu isyancı harekete katılmakta tereddüt dahi etmedi. Korhal’ın Evlatları içerisinde yüzbaşı rütbesine atanan Raynor, böylece gayriresmî adı Raynor’ın Korucuları olan bir bölüğü komuta etmeye başladı. Aynı zamanda yine tam bu sırada Mar Sara’nın tahliyesine yardım etmekte olan Cormorant adındaki nakliye gemisinin yardımcı kaptanı Matt Horner’la tanıştı.

Jacobs Installation’a sızan Raynor

Protoss filosu Mar Sara’ya ulaşmadan çok gizli Konfederasyon araştırma üssü olan Jacobs Installion’a sızan Raynor’ın Korucuları, burada bazı silah tasarımları ve prototipleri bulacaklarına inanıyorlardı. Ancak üsse sızdıklarında buldukları şey çok daha büyüktü: Konfederasyon, esir tuttukları canlı zergler üzerinde deney yapıyordu; yani Backwater İstasyonu’nda olanlar Konfederasyon deneylerinin bir parçasıydı. Konfederasyon’un bu karanlık sırrını öğrenen Raynor, kritik bilgiler taşıyan şifrelenmiş bazı diskleri çaldıktan sonra askerleriyle birlikte Arcturus Mengsk’in savaşkruvazörü Hyperion’a döndü ve çaresiz şekilde Mar Sara’nın Protoss filosu tarafından yakılıp yıkıldığını izlemek zorunda kaldı.

Mar Sara’daki yıkımdan zar zor kaçan Korhal’ın Evlatları, Antiga Prime’ın ikinci ayındaki gizli üslerine çekildiler. İsyancı organizasyonun teknisyenleri Jacobs Installation’dan çaldıkları disklerin şifresini kırmaya çalışırken Jim de Mengsk’in sağ kolu olan Teğmen Sarah Kerrigan ile tanıştı. Mengsk, Konfederasyon’un uç dünyalardaki pençesini gevşettiklerine ve Antiga’da isyan başlatabileceklerine inanıyordu. Hem kolonicileri ayartmaları hem de Alfa Bölüğü’yle ilgilenmeleri için Raynor ve Kerrigan’ı görevlendirdi.

Antiga Üssü’ne giden yolda buluşan Raynor ve Kerrigan’ın birlikte ilk görevleri çok da iyi başlamadı. Bir telepat olan Kerrigan, kendisinden etkilenmiş olan Raynor’ın aklından geçen münasebetsiz düşünceleri açıkça okuyabildiğinden eski Mar Sara şerifi hakkındaki ilk izlenimi çok da parlak olmadı. Raynor ise oğlunun ölümüne sebep olan “Ghost” protokolünün bir başka kurbanı olan Kerrigan’ın yanında kendini huzursuz hissetmeye başladı. Yine de görevleri ikilinin arasındaki ilk intibadan çok daha önemli olduğundan bu ön yargıları kenara bırakarak Antiga Üssü’ne doğru yola çıktılar. Kerrigan hedef üslerindeki Komuta Merkezi’ne sızarak Konfederasyon kumandanlarını öldürdü; üzerlerindeki Konfederasyon baskısından kurtulmuş olan Antiga’lılar da seve seve Korhal’ın Evlatları’na katılarak Alfa Bölüğü’ne karşı ayaklandılar. Antiga’lıların bu isyanı çok geçmeden Alfa Bölüğü’nün dikkatini çekti ve büyükçe bir grup koloniye karşı saldırıya geçti ancak Raynor ve Kerrigan’ın güçleri koloniyi savunmanın yanında karşı saldırıya geçerek bölgedeki diğer Alfa Bölüğü üslerini de yok ettiler.

Kerrigan: “Yüzbaşı Raynor, bölgeyi araştırmayı bitirdim ve… -seni domuz!
Raynor: Ne? Daha ağzımı bile açmadım!”
Kerrigan: “Evet ama ne düşündüğünü görebiliyorum.”

İsyana dair haber almış ve savaşkrüvazörü Norad II’yle Angita Prime’a gelmekte olan General Edmund Duke, yörüngedeki mutalisk ile diğer zerglerin saldırısına uğradı ve hasar görmüş olan Norad II, zerg yuvalarından birinin tam ortasına düştü. Edmund’ın kendilerine borçlu kalmasının işlerine yarayabileceğine inanan Mengsk, Raynor ve Kerrigan’a generali oradan sağ şekilde kurtarmalarını emretti; ikili başta bu emre karşı çıktılar ancak Mengsk onlara yetkinin kimde olduğunu hatırlatınca kendi düşüncelerini bir kenara bırakarak emre uydular. Norad II’nin düştüğü alana nakil gemileri indirerek bölgedeki zergleri temizlediler. Mengsk elindeki büyük kozu kullanarak Edmund’a zor bir seçim sundu: Ya parçalanmakta olan Konfederasyon ile kalarak onlarla birlikte kaybetmeye mahkûm ol ya da gururunu çiğne ve Korhal’ın Evlatları’na katılarak sektörü her yönden sarmakta olan düşmanlara karşı savaş. Edmund bu teklife karşı çıkacak gibi olduysa da başka çaresi olmadığı için kabul etti ve Alfa Bölüğü ile birlikte Mengsk’in tarafına geçerek Korhal’ın Evlatları’nın bir parçası oldu.

Alfa Bölüğü kendi taraflarına katılmasına rağmen Antiga Prime’daki savaş aylarca devam etti. Bu sırada yakın bir şekilde sırt sırta dövüşen Raynor ile Kerrigan birbirlerine karşı ilk intibalarını aşmayı başardılar ve ne kadar iyi bir takım olduklarını fark etmeye başladılar.

Teknisyenler nihayet Jacobs Installation’dan çalınan disklerin şifresini çözdüklerinde bunun Düzlemötesi Psişik Dalgaboyu Yayıcı ya da diğer adıyla psi-yayıcı olduğunu keşfettiler. Psi-yayıcılar Ghost’ların yaydığı beyin dalgalarının benzerini çok daha büyük ve geniş şekilde yayarak bu psişik dalgalara karşı hassas zergleri belli bir bölgeye toplamakta kullanılıyordu. Konfederasyon’un Mar Sara ile Chau Sara’da denediği ve yaptığı şey de tam olarak buydu. Konfederasyon Antiga Prime’da doğru gitmeyen bir şeyler olduğunu fark edip de Delta Bölüğü’nü Antiga Prime’a yolladığında Mengsk onları kendi silahlarıyla vurmaya niyetlendi. Bu plana göre psi-yayıcıyı Delta Bölüğü’nün üssünün ortasına yerleştirip çalıştıracaklar ve Antiga Prime’da zerg istilası başlatarak gezegenden kaçacaklardı. Kerrigan ve Raynor bu tarz bir taktik kullanmaya çok gönüllü olmasalar da bir kez daha emirlere itaat ettiler. Mengsk’in planı işledi ve Koprulu Sektörü’nün dört yanından psişik çekimi hisseden zergler Antiga Prime’a akın etti. Zerg sürüsünü yakınen takip eden protoss filosu da gecikmedi ve aynen Chau Sara ve Mar Sara’ya yaptıkları gibi gezegeni içerisine doluşan zerglerle birlikte yörüngeden yakarak temizlediler.

Sarah Kerrigan ve Jim Raynor

Korhal’ın Evlatları, Tarsonis gezegenine geri çekildiler ancak ne Kerrigan ne de Raynor organizasyonun sapmış olduğu yoldan ve Mengsk’in giderek artmakta olan güç hırsından memnundu. Sonraki aylarda da birlikte çıktıkları çeşitli görevlerde bu hisleri derinleşti ve ikili arasında romantik bir ilişki yeşermeye başladı. Orna III adındaki Konfederasyon dünyasındaki operasyonları başarıya ulaştıktan sonra Raynor, Kerrigan’ı Sam’in Mekânı‘na götürdü ve birlikte ilk randevularına çıktılar. Sarah’yı ilk defa zırhıyla değil de elbise içinde gören Raynor’ın dili tutuldu. Geceyi birlikte geçirdikleri sırada endişelerini paylaştılar ve Sarah ona Ghost programının zorluklarından bahsetti. Oğlunu da bu programa kaybetmiş olan Raynor, onun içindeki karanlığı uzak tutmak için elinden geleni yapacağına söz verdi. İkilinin arasında başlamış olan romantik gelişmeleri öğrenen Mengsk ise bunun işleri zorlaştıracağını iddia ederek ilişkilerine karşı çıktıysa da Raynor ve Kerrigan bu sefer taviz vermedi. Yine de Mengsk söz konusu olduğunda ikilinin arasında ufak bir gedik açmıştı: Kerrigan, Mengsk’in yöntemlerini her zaman kabul etmese de insanlığın ihtiyacı olan parlak geleceğe bu sayede ulaşacaklarını düşünüyordu; Raynor ise güç peşinde olan bir tiran görüyordu ve bu ona göre Konfederasyon’un yaptıklarından çok da farklı değildi.

Bütün bunlar olurken Mengsk artık Konfederasyon’a karşı son adımlarını atmaya ve merkez gezegen olan Tarsonis’i vurmaya hazırlanıyordu. Edmund Duke, gezegeni daha önce otuzdan fazla büyük savaşta savunduğunu ve içini dışını gayet iyi bildiğini söyleyerek saldırının komutasını üstlendi. Merkeze yapacakları bu saldırı aynı zamanda ufak bir ekibin gizlice konum alarak gezegendeki psi-yayıcıları aktif hâle getirmesine de olanak verecekti. Psi-yayıcılar aktif hâle geldiğinde zerg sürüsü Tarsonis’in büyük şehirlerini ve merkezi bölgelerini istilaya başladı ancak protoss filosu beklendiği gibi gezegeni yüzeyden bombardımana tutmak yerine Vasi Tassadar önderliğinde gezegene çıkartma yaptı. Protoss’un bu beklenmedik hareketinin Konfederasyon’a gezegenden kaçmak için vakit tanıyacağından endişelenen Mengsk, Raynor’ın itirazlarına aldırış etmeden zerg yuvalarını koruması ve protoss üssünü dağıtması için Kerrigan’ı yüzeye yolladı. Kerrigan görevini başarıyla yerine getirerek protoss’u hizada tutmayı başardı; ancak Kerrigan’ın koruduğu zerg sürüsü kontrolden çıkarak Korhal’ın Evlatları’nın üssünü yok etmeye başladı. Teğmeninin destek için yaptığı çağrıları görmezden gelen Mengsk, Kerrigan’ı kaderine terk etmeyi tercih etti. Bu hareketi Raynor için bardağın taştığı nokta oldu ve Korhal’ın Evlatları’yla olan bağını kestiğini ilan ederek kendine sadık korucularla birlikte sevdiği kadını kurtarmak için Yeni Gettysburg’e iniş yaptı. Komuta savaşkruvazörü Hyperion’la onları engellemeye ve Raynor’ı ihaneti dolayısıyla tutuklamaya çalışan Edmund Duke, korucular tarafından etkisiz hâle getirildi ve Korhal’ın Evlatları’ndan bir grup daha Raynor’ın davasına katıldı; Raynor’ın Cormorant’ta tanıştığı ve çok yakın dostluk kurmak üzere olduğu Matt Horner da bunlardan birisiydi.

Mengsk tarafından Yeni Gettysburg’de kaderine terk edilen Kerrigan

Protoss ve zerg güçleri Tarsonis’te aylar boyunca savaşmaya devam ederken Mengsk ise Konfederasyon’un güçten düşmesini fırsat bilerek kendini “Terran Hükümdarlığı”nın İmparator’u ilan etti; bu yeni oluşumun merkezi de tabii ki Korhal’dı. Artık Raynor’ın Akıncıları adını almış Jim’in tarafındaki milis kuvvetleri ise kendilerini bir isyandan diğerine geçmiş buldu. Tarsonis’te zerg ve protoss savaşının arasında kalanları kurtarmaya çalışırlarken General Edmund Duke, bu isyancı güçlerin gezegenden ayrılmasını engellemek için iyon topunu aktif hâle getirdi. Dylarian Tersanesi’ni yağmalayan Raynor’ın Akıncıları, burada Mengsk’in komuta gemisi Hyperion’ı ele geçirerek kaçmayı başardılar.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)