KİMDİR, NEDİR: ORPHEA

Farklı diyarların çakıştığı çok güçlü bir boyutlar arası fırtına olan Nexus’un zamanın ve mekânın ötesinde var olduğu söylenir. Bu fırtına dünyaları parçalayıp yok edebileceği gibi yenilerinin de doğmasına sebebiyet verebilir ya da halihazırda var olan evrenleri kendine çekebilirdi. Sığınak, Koprulu Sektörü, Azeroth ve Omnik dünyası Nexus’la yolu kesişip özellikle baskın hale gelen evrenlerden bazılarıydı. Nexus içerisindeki bu nice diyarlarda kopan fırtınaların merkezinde bazen denge noktaları olurdu. Bu merkezi boyutların her birinde hüküm süren bir de Diyar Hükümdarı bulunurdu. Orphea da bu hükümdarlardan Kuzgun Hükümdar olarak da bilinen Oberon’un kızı olarak Nexus içerisinde doğmuştu.

Soyunun baba tarafından gelen büyülü güçlere sahip olan Orphea’nın çocukluğu oldukça yalnız geçti. Yalnızlığını aile yadigârları ve büyülü gücünü keşfetmeye çalışarak dindirmeye çalıştı. Sürekli yanında taşıdığı yadigârın gücü, Orphea’nın kendi büyüsüyle birleşince ortaya yadigârda gizlenen bir canavar çıktı ve ona yoldaşlık etmeye başladı. Kuzgun Hükümdar’ın diğer diyarları ele geçirmeye olan ilgisi özellikle de Kabir Bekçisi tarafından Lanetli Madenler’den geri püskürtülmesiyle saplantı haline geldi ve bu saplantı onu karanlık bazı güçlerle haşır neşir olmaya itti. Kara Nexus‘un gücünü kullanmaya başlayan Oberon, saptığı bu yol nedeniyle eşi Elene’i ve kızı Orphea’yı kendinden uzaklaştırmaya başladı. En nihayetinde Elene onu bu yoldan döndüremeyeceğini anladığında kocasını terk etti. Kızını da kendinden uzaklaştırarak kaybetmek istemeyen Oberon, böylece Orphea’ya Kara Nexus’un gücünü kullanmayacağının sözünü verdi ve bu gücü büyülü korumaların ardına sakladı. Ancak karanlık gücün çağrısı Kuzgun Hükümdar’ın karşı koyabileceğinden çok daha kuvvetliydi; bu yüzden hizmetkârlarının uyarılarına kulak asmadan zafere ulaşmak için bir kez daha bu güce başvurdu ve Kara Nexus’u kilitli tutan kapıları açtı. Kara Alarak, Kara Dehaka ve Kara Gul’dan olarak bilinen üç habis varlık böylece Oberon’un emirlerini yerine getirmek için serbest kaldı. Ancak Orphea babasının verdiği sözü bozmuş olmasına içerlemiş bir şekilde aile yadigârlarından birini çalarak doğduğu toprakları terk etti ve Nexus’taki diğer diyarları gezmeye başladı.

Ejderha Yurdu adındaki diyarı gezdiği sırada burada başka bir evrenden gelen Deckard Cain’e rastladı. Yaşlı Horadrim, Oberon’un askerleri tarafından durdurulup sorguya çekilmekteydi. Askerlerin hakkından hızla gelen Orphea, Deckard’a Kuzgun Hükümdar’ın yaptıklarını anlatıp Kara Nexus’un korkunç etkisini gösterdi. Böylece birlikte Kara Nexus’a karşı koyabilecek müttefikler bulmak üzere seyahat etmeye başladılar. Dikenler Hanımı Raena’nın diyarına girip onu Oberon’a karşı uyardılar. Hatta Orphea, Kara Nexus’un gücüyle oluşmuş bir kristal parçasını onlara göstererek işin ciddiyetini gözler önüne serdi. Raena tehlikenin farkında olduğunu ama askerlerin sadece kocasının sözünü dinlediğini ve onun da güçlü bir lanet yüzünden taşa dönüştüğünü söyledi. Aynı lanet şimdi Raena’yı da etkilemeye başlamıştı ve kraliçe de yavaş yavaş taşa dönüşüyordu. Hem kendi diyarının hem de başka diyarların Oberon’un eline geçmesini engellemek için çeşitli evrenlerden kahramanlara yardım çağrısı yaptı. Azeroth adındaki dünyadan gelen İttifak kahramanları Raena’nın çağrısına cevap verdi ve Alterac Geçidi’nde gerçekleşen bu savaş için hayatlarını ortaya koydular. Bu sırada Oberon da yine aynı dünyadan Raena’nın çağrısına cevap veren kahramanların can düşmanlarını savaş alanına çekmişti. Böylece İttifak ve Orda bu sefer Nexus’ta, bir kez daha birbirlerine karşı savaşmaya başladılar. Kuzgun Hükümdar İttifak ya da Orda ayırt etmeden onları işine geldiği gibi kullanmaya devam etti ve Ejderha Yurdu’na ulaşmayı başardı.

Kara Nexus’un gücüyle dolup taşan Oberon’u durdurmanın mümkün olmayabileceğini öngören Raena, en güvendiği iki askeri olan çocukları Verick ve Delia’yı sivilleri tahliye etmesi için görevlendirdi. Ancak Verick ve Delia savaşın kaderini çevirmek için babalarının lanetini tersine çevirmeyi denediler ve kısa bir süreliğine de olsa başarılı oldular. Ejder Şövalye, çocuklarına saldıran Kara Alarak’ı biçti ve Oberon’un güçlerini geri püskürtmeye başladı. Ancak bu sırada Kuzgun Hükümdar müdahale edip Ejder Şövalye’nin zihnini ele geçirip onu kendi çocuklarını öldürmeye zorladı. Bu korkunç sahneye şahit olan Raena ise gözü yaşlı bir şekilde Oberon’un kontrolüne girmiş olan kocasını öldürmek zorunda kaldı. Kuzgun Hükümdar yenilgiye uğramış kraliçenin lanetini hızlandırıp tamamen taşa dönüşmesini sağladı ve Ejderha Yurdu’nun Tekillik Çekirdeği’ni avucuna alarak yok etti.

Bütün bu olanları gizlendiği yerden izleyen Orphea, babasının düştüğü bu karanlıktan geri dönüşü olmadığını anladı ve ona karşı duracak kişinin kendisi olması gerektiğine karar verdi. Birinin karanlıkla savaşması gerekiyordu, yoksa şafak asla gelmeyecekti. Babasının diyarı olan Kuzgun Yuvası‘na geçerek ona meydan okudu ve soylarından gelen kadim büyü gücünü kullanarak onunla dövüşmeye başladı. Oberon kendinden emin bir şekilde kızının kullandığı ölü büyünün kendisine zarar veremeyeceğini iddia etse de Orphea onu göğsündeki Tekillik’ten vurmayı başardı. Düzen olmazsa her şeyin yok olacağını söyleyen Kuzgun Hükümdar, gücünü toplamak için kulesine geri çekildi.

Kara Nexus’a ait her şeyin kapatıldığı zindana inen Orphea burada Kara Dehaka’yla karşılaştı. Sürpriz şekilde saldıran yaratık Orphea’nın kolunu yaralamayı başardıysa da kadim kuzgun büyüsü karşısında yenik düştü. Babasına Kara Nexus’u kullanması konusunda karşı çıkan hizmetkârlardan yaşlı Neeve’in de bu zindana hapsedildiğini keşfeden Orphea onu serbest bıraktı. Neeve de bu iyiliğin karşılığını Kuzgun Yuvası’nın tek varisini tedavi ederek gösterdi. Bir yandan da ona Ejderha Yurdu’nda bulduğu ancak bir türlü yok edemediği Kara Nexus kristaliyle ilgili çok önemli bir nasihat vermeyi de ihmal etmedi: “Karşılaştığın her sorunu yok etmeye çalışmak yerine biraz daha annen gibi düşünmeye çalış. Bazı şerler o kadar kötüdür ki kendi kendilerini yok etmelidirler.”

Babasıyla olan yüzleşmesini bitirmek için Kuzgun Yuvası’nın güç kaynağına giden Orphea, burada onunla tekrar savaşmaya başladı. Oberon, kızının gücü hakkında her şeyi bildiğini ve onu asla yenemeyeceğini söyleyerek Orphea’nın sırtındaki yadigârı kırdı. Ancak Orphea gücünün yadigârdan değil, ailelerinin soyundan geldiğini söyleyerek atalarının büyüsüyle karşı saldırıya geçti; Oberon’u geriletmeyi başardı ve elindeki Kara Nexus kristalini Kuzgun Yuvası’nın güç kaynağına saplayarak Kara Nexus enerjisinin kendi kendini yok etmesini sağladı.

Orphea, Kuzgun Yuvası’nı Kara Nexus’un gücünden arındırmayı başarmış ve bu toprakların Diyar Hükümdarı haline gelmişti. Oberon’un bu gücü ve titri geri almak için geri dönüp dönmeyeceğiyse muammaydı; lakin Nexus için verilen savaşın henüz yeni başladığı kesindi…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)