STARCRAFT ARŞİVLERİ – BÖLÜM 5: KORHAL’IN EVLATLARI

Konfederasyon, Kel-Moria ile Lonca Savaşları’nda mücadele ederken bir diğer yanda da Angus Mengsk gizli bir isyanın temellerini atıyordu. Kendisi de Nagglfar’ın kumandanlarının varislerinden oluşan “Eski Aileler”in üyelerinden biri ve Korhal Senatosu’nda senatör olan Angus Mengsk, Terran Konfederasyonu’na ve Eski Aileler’e politik olarak saldırılarda bulunup onların yozlaşmış olduğunu göstermek ve gezegenlerini Konfederasyon’un pençesinden kurtarmak gerektiğine inanıyordu. Bu noktada Konfederasyon’a yönelik düşüncelerini fazlasıyla sesli bir şekilde dile getiren Angus, kendine Umoja gibi güçlü müttefikler edindiyse de Konfederasyon’un düşmanlığını kazandı.

Oğlu Arcturus’un da kendisi gibi politikayla ilgilenmesini isteyen ve onu bu doğrultuda yönlendirmeye çalışan Angus, ne yazık ki bu idealleri ve fikirlerinde oğluyla çatışma yaşıyordu. Baba – oğul bu konuda sıkça çatışmalarına rağmen 2478’de Terran Konfederasyonu‘nun düzenlediği suikast girişimini engelleyen Arcturus ile Mengsk ailesinin güvenlik şefi Achton Feld oldu. Akıl sağlığı yerinde olmayan bir grup Konfederasyon Ölüm Timi tarafından gerçekleştirilen bu girişim, Angus’u da daha agresif ve sert yöntemler kullanmaya itti. Konfederasyon’a karşı direnişi Umoja’nın desteğiyle silahlandıran Angus, Konfederasyon’la aralarında bir savaş yaşandığını ve savaşta insanların ölmesinin normal olduğunu düşünüyordu. Oğlu Arcturus ise bu düşünceye karşıydı ve bu yüzden de mezun olur olmaz Konfederasyon Marine Ordusu’na adını yazdırarak babasına tek bir kelime bile etmeden evi terk etti. Gizliden gizliye kızışan savaş devam etti ve sonraki yıllar boyunca Angus’un kurdurttuğu pusu ve tuzaklar yüzlerce Konfederasyon askerinin canına mal oldu. Medya ise bu olayları rastgele gerçekleşmiş gibi göstererek Mengsk’in parmağının hissedilmemesinde büyük rol oynadı.

2489’da Lonca Savaşları’nın bitiminde Angus Mengsk’in artık milyonlarca asker içeren güçlü bir ordusu olmuştu. Yeteri kadar güçlendiğine inanan Angus, böylece Korhal’ın Konfederasyon’dan bağımsızlığını ilan etti. Konfederasyon ise sıkı yönetim ilan ederek Korhal üzerindeki baskıyı güçlendirdi. Ancak bu hareket, zaten öfkeli olan halkı daha da kızdırdı. Angus’un da milliyetçi duygulara hitap eden ve galeyana getiren konuşmalarıyla sivil halk da kısa sürede ayaklandı ve Korhal üzerindeki tüm Konfederasyon karakolları ele geçirildi. Konfederasyon’la sorun yaşayan diğer kolonilere de örnek olmaya başlayan bu isyan, Konfederasyon’un güçlerini Korhal’dan çekmesiyle pekişti. Angus ve diğer liderler Konfederasyon’u dize getirip özgürlüklerini kazanmışlardı. Ya da en azından öyle sanıyorlardı…

lorekeeper-starcraft-tarihceleri-korhal-05

Özel bir eğitimden geçirilen “Ghost” suikastçileri Terran Konfederasyon’unun “kirli” işlerini halletmede kullanılıyordu.

Angus problemini çözmek isteyen Konfederasyon, yeni suikastçi programına dahil sadece üç suikastçi yolladı: Ghost No. 24, Ghost No. 24506 ve Ghost No. 24718. Korhal’ın başkenti Styrling’de Mensgk Konağı’nın güvenlik sistemlerini kolaylıkla geçen bu suikastçiler Angus’u, karısını ve küçük kızını öldürdüler. Ghost No. 24, Angus’u bizzat kafasını keserek öldürdü ve kafa asla bulunamadı.

Bu sırada Konfederasyon ordusu içerisinde albay rütbesine kadar yükselmiş olan Arcturus, Umojan elçisi Ailin Pasteur ile yaptığı bir görüşme sırasında ailesinin ölüm haberini Achton Feld’den aldı. Babasıyla olan çalkantılı ilişkisine rağmen bu haberle yıkılan genç Mengsk, Konfederasyon’dan intikam almaya yemin etti. Böylece Arcturus Mengsk, Pasteur’un da desteğiyle açıktan açığa Korhal İsyanı’nın başına gelmiş oldu. Hemen babasının takipçilerini ve ordularını toplayan Arcturus, Eski Aileler’e mümkün olduğunca büyük hasar vermek için kolları sıvadı. Eski Aileler’e ait fabrikaları hedef alarak ekonomik hasar verdi, Konfederasyon’a bağlı madencileri ayaklandırdı, önemli ticaret yollarını sabote etti… Kısacası Konfederasyon’u çileden çıkartacak her şeyi yaptı. Ancak Konfederasyon da buna karşılık verdi.

Arcturus, 2491 yılında Umoja’da isyana yeni katılanları denetlerken Konfederasyon Korhal üzerine binlerce “Apocalypse” yani kıyamet sınıfı nükleer füze fırlattı. Milyonlarca insan öldü, gezegenin ekolojik yapısı mahvoldu ve yüzeyi siyah camdan bir nükleer çöle dönüştü. Koprulu Sektörü’nde zaten çatılmış olan kaşların altındaki bakışlar, Terran Konfederasyonu’nun bu hareketiyle iyiden iyiye hoşnutsuzluğa büründü.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)