KİMDİR, NEDİR: D. VA

Yaklaşık 20 yıl kadar önce, Omnik Krizi sırasında, Güney Kore’nin kıyı bölgeleri Doğu Çin Denizi’nin derinliklerinden yükselen devasa bir omnik tarafından yerle bir edilmişti. Hem yükselen dalgaların hem de omnik canavarın vurduğu bu kıyı şehirlerindeki kayıplar muazzamdı. Bu tehdide karşılık vermek isteyen Güney Kore hükümeti, bu yüzden mekanize bir zırhlı dron ünitesi geliştirdi. MEKA (Mobile Exo-Force of the Korean Army) adını verdikleri bu dronlarla omniklere karşı gelmeyi amaçlıyorlardı. Nitekim omnikler tekrar saldırdığında bu MEKA dronları sayesinde kıyı bölgelerini savunup, omnikleri geri püskürtmeye başladılar. Ancak omnikler bu kadar kolay pes etmeye niyetli değildi. Her birkaç yılda bir Çin Denizi’nin derinliklerinden gelen bir omnik canavar Güney Kore kıyılarına ve komşularına periyodik şekilde saldırıyordu; omnikler her saldırıda bir önceki karşılaşmadan elde ettikleri bilgilerle daha yeni ve tehlikeli taktikler deniyorlardı. İki güç arasındaki bu yenişememe durumu bu şekilde uzun bir süre devam etti.

16 yaşında dünya çapında namağlup bir şekilde Starcraft şampiyonu olan Hana Song’un ülkesini savunmak adına sahneye çıkması da bu yenişememe durumundaki çaresizlikten doğdu. Hayranları tarafından daha çok “D.Va” ismiyle bilinen Hana, bilgisayar oyunlarındaki kabiliyetini ve stratejik düşünebilme yetisini gerçek hayata taşımaya karar verdi.

Sadece dronlar ile omniklerin hızına ve kendilerini geliştirme yetisine ayak uyduramayacaklarını fark eden Güney Kore, insan pilotlar tarafından yönetilen yeni nesil MEKA zırhları üretmeye başlamıştı. Zırhları savaşta efektif bir şekilde kullanabilmek için gereken hızlı refleksler, içgüdüler ve karar verme yeteneklerinin ülkenin en iyi e-spor oyuncularında zaten bulunduğunun farkına varan Güney Kore hükümeti, böylece en iyi profesyonel oyuncuları MEKA’ları kullanmaları için işe aldı. Genç yaşına rağmen inatçı ve amansız kişiliğiyle öne çıkan, ne oyunda ne de gerçek hayatta yenilgiyi kabul etmeyen D.Va da tabii ki bu pilotlar arasından en çok öne çıkan isim oldu.

lorekeeper-dva-02

Yeni işini de bir nevi oyun olarak gören D.Va’nın ünü bu noktadan sonra katlanarak arttı. Katıldığı operasyonları canlı yayında fanlarıyla paylaşan D.Va’ya promosyon ve film teklifleri yağmaya başladı. Goldshire Pictures tarafından yapımı üstlenilen “Hero Of My Storm” adındaki filmde başrolü oynayışı da bu şekilde gerçekleşti. Profesyonel oyunculuk ve MEKA pilotluğu dışındaki boş zamanlarında bisiklete binmeyi seven D.Va, doğrudan organizasyonun bir parçası olmasa da Overwatch üyelerine olan yakınlığıyla da bilinmektedir aynı zamanda. Hatta Overwatch’un kurucu üyelerinden Reinhardt’ın D.Va’nın en büyük hayranlarından biri olduğuna dair söylentiler bulunmaktadır.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)