DARKEST DUNGEON: THE CRIMSON COURT – HAYATTA KAL(AMA)MA REHBERİ

BÖLGELER

RUINS

“İblisler geldikleri deliğe geri sürülmeli. Bu işe başlamak için asil soyumuzun tahtından iyi neresi var ki?”

“İblisler geldikleri deliğe geri sürülmeli. Bu işe başlamak için asil soyumuzun tahtından iyi neresi var ki?”

Atanın konağının altındaki bu yıkıntılar kara, çıkmaz bir labirent ağı gibi. Daha da kötüsü, bir zamanlar asil soyunuzun şanını barındıran bu yıkıntı, artık kara büyünün etkisiyle dirilmiş ölüler ordusuna ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar ailenin bir parçası olan askerler ve asillerin çürümüş cesetleri burada bolca karşına çıkacak. Bu meşum varlıklar kurumuş ceset ve iskeletlerden ibaret oldukları için düşmanlarını kanatacak silahlar burada işlevsiz kalıyor. Onun yerine ölülerin atmayan kalbine korku salan Crusader ya da Vestal gibi kutsal savaşçıları buraya yollamak isteyebilirsin.

Bu karanlık labirentte olur da aile yadigârı olduğunu düşündüğün kitaplar ve kitaplıklarla karşılaşırsan temkini elden bırakma; okuyacakların aile sırları da olabilir, zihninin kaldıramayacağı kadar karanlık gizemler de. Ancak ne yaparsan yap, sakın kitapları yakmaya çalışma! Yanına bolca Holy Water almak isteyeceksin; kâfirlerin kirlettiği kutsal heykelleri ve antikaları bu şekilde yıkamak sizi o karanlık labirentte kutsayacaktır. Takımının stres yükü fazla gelmeye başladıysa Confession Booth’ları da aynı şekilde kutsamak isteyebilirsin. Skeleton Key kapalı sandıkları açabilir; Medicinal Herb ise Iron Maiden ve Alchemy Table’ı temizlemekte kullanılabilir.

Tavsiye Edilen Takım: Vestal/Occultist, Plague Doctor/Grave Digger, Bounty Hunter/Abomination, Crusader/Hellion
Tavsiye Edilmeyen Karakterler: Hound Master, Jester, Flagellant
Tedarikler: (Kısa görev için) 12 Food, 8 Torch, 2 Skeleton Key, 2 Shovel, 2 Holy Water, 1 Bandage, 0 Antivenom, 1 Medicinal Herbs
(Orta görev için) 16 Food, 14 Torch, 2 Skeleton Key, 2 Shovel, 3 Holy Water, 2 Bandage, 0 Antivenom, 2 Medicinal Herbs
(Uzun görev için) 20 Food, 16 Torch, 4 Skeleton Key, 3 Shovel, 4 Holy Water, 3 Bandage, 0 Antivenom, 3 Medicinal Herbs


WEALD

“Yozlaşma burada toprağa işlemiş; bütün güzel yaşamı zayıflatmış. Gel de bu kötülüğü yakıp kurutalım.”

“Yozlaşma burada toprağa işlemiş; bütün güzel yaşamı zayıflatmış. Gel de bu kötülüğü yakıp kurutalım.”


Atan, Cadı’yı görünüşünden iğrenip sürgün ettiğinde bu ormanlık alanı da çürümeye mahkum etmiş oldu. Çürümüş dallar, zararlı mantarlarla dolu bu orman aynı zamanda kasabaya çıkan yolları da içinde bulundurduğundan burayı temizlemek sana kaldı. Hem Cadı’yı hem de onun dönüştürdüğü parazitik mantarları ve karanlık canlıları ormandan temizlemek kolay olmayacak.
Yolladığın maceracıların hastalık direncinin yüksek olmasına dikkat et ve unutma: Orada ne kadar çürümüş de olsa doğanın kendisine karşı gelmen gerekecek. Hâliyle canavarlar dayanıklı olacak, o yüzden kanatma ve çürütme etkisi yüksek kahramanlar etkili olacaktır. Crone görürsen ilk işin onu indirmek olsun, yoksa yanındakileri güçlendiriyor; Fungal Artillery çok fazla hasar veremiyor olabilir ama seni işaretleyerek Fungal Scratcher’ı olduğundan tehlikeli bir rakip yapıyor.

Bu bölgede bandajlar Mummified Remains ve Eerie Spiderwebs’ten ekstra yağma vermesinin yanında düşmanların yarattığı kanama etkisini durdurmak için de faydalıdır; Antivenom, Old Trees ve Left Luggage ile çürüme etkisi yayan düşmanlara karşı kullanılabilir. Shovel önünüze çıkacak engeller ve Shallow Graves’te; Holy Water ise Troubling Effigy ve Eldritch Altar’da işe yarar. Medicinal Herbs’le de Beast Carcass’lardan daha fazla yemek çıkartabilirsin.

Tavsiye Edilen Takım: Arbalest/Vestal, Plague Doctor/Occultist/Jester, Hound Master/Hellion/Flagellant, Crusader/Leper
Tavsiye Edilmeyen Karakterler: Yok
Teçhizatlar: (Kısa görev için) 12 Food, 8 Torch, 1 Skeleton Key, 3 Shovel, 1 Holy Water, 2 Bandage, 2 Antivenom, 1 Medicinal Herbs
(Orta görev için) 16 Food, 14 Torch, 2 Skeleton Key, 4 Shovel, 2 Holy Water, 3 Bandage, 3 Antivenom, 2 Medicinal Herbs
(Uzun görev için) 20 Food, 16 Torch, 2 Skeleton Key, 5 Shovel, 3 Holy Water, 4 Bandage, 4 Antivenom, 3 Medicinal Herbs


WARRENS

“Burada, karanlıkta çok çabuk ürüyorlar ancak belki de biz onları daha bile hızlı bir şekilde öldürebiliriz.”

“Burada, karanlıkta çok çabuk ürüyorlar ancak belki de biz onları daha bile hızlı bir şekilde öldürebiliriz.”

Atalarının buraya gelişinden çok önceye dayanan tüneller mevcut yer altında. Belki de insanlığın kendisinden bile eski bu kadim su kemeri ve tüneller, artık cesetler ve hastalıkla dolu hayvansı canavarların ürediği bir lağım çukuru hâline gelmiş durumda. Atan, kanlı ayinlerle konağın geçmişini araştırırken başarısızlığa uğramış deneylerini buraya atardı. O yüzden de aynı kanı damarlarında taşıyan Varis’ten intikam almaya çalışmaları çok da garip olmasa gerek…

Hayvan ve hayvansı yaratıkların kol gezdiği bu bölgede Jester, Hound Master ve Flagellant gibi kanatmaya meyilli kahramanlar adeta parlıyor. Swine Drummer görürsen o meşum davulunu çalıp stres yaratmasına izin verme. Zaten stresin yoğun olduğu bir bölge. Kamp falan yapacak olursan stresi dağıtacak kahramanları da yanına al. Lağımlara inip de canını zor kurtaran birisi Swinetaur diye bir yaratıktan bahsediyordu. Yaptığı kritik vuruşlarla zavallı adamı sersemletip durmuş; akıl sağlığını yitirdi gariban. Ama tahminimce ön saflara çekilirse ve kanatılırsa üstesinden gelinmeyecek bir tehdit değil.

Bol bol bandaj al yanına, yaratıkların kanatma saldırıları ve tuzaklarına karşı yardımcı olur. Eh, lağım dedin mi her şey enfekte olmuştur zaten, Medicinal Herb de işine yarar. Holy Water’ı da Eldritch Altar veya Pile of Bones görürsen kullanırsın.

Tavsiye Edilen Takım: Arbalest/Vestal, Grave Digger/Jester, Hound Master/Flaggelant, Crusader/Hellion
Tavsiye Edilmeyen Karakterler: Plague Doctor, Abomination
Teçhizatlar: (Kısa görev için) 12 Food, 8 Torch, 2 Skeleton Key, 2 Shovel, 2 Holy Water, 2 Bandage, 0 Antivenom, 3 Medicinal Herbs
(Orta görev için) 16 Food, 16 Torch, 2 Skeleton Key, 3 Shovel, 3 Holy Water, 2 Bandage, 0 Antivenom, 4 Medicinal Herbs
(Uzun görev için) 20 Food, 18 Torch, 3 Skeleton Key, 4 Shovel, 3 Holy Water, 3 Bandage, 1 Antivenom, 6 Medicinal Herbs


COVE

“Bu tuz kaplı mağaralar sudan yükselen kabuslarla kaynıyor –hepsini karanlık sulara geri yollamalı!”

“Bu tuz kaplı mağaralar sudan yükselen kâbuslarla kaynıyor –hepsini karanlık sulara geri yollamalı!”

Şu ana kadar bahsi geçen bölgeler arasında en tehlikelisi. Bir zamanlar atanın karanlık ve kadim bazı su canlılarıyla antlaşma yaptığı ve meşum bazı artefaktları elde ettiği bu koya adım atmadan önce iki kere düşün! Kadim balık-adamlar inlerine giren kimseden hoşlanmazlar; ticaret için kasabamıza gelmeye çalışan nice denizcinin de sonu oldular bu yüzden.

Buradaki düşmanların çoğunun pulları olduğu için kanatma saldırıları ve doğrudan ataklar çok etkili değil. Ancak kolayca sersemleyebiliyorlar ve çürümeye karşı da yapabilecekleri çok bir şey yok. Şamanlarına karşı bilhassa gözün açık olsun; diğerlerinin de gücünü artırıyorlar. Drowned Thrall denen şişmiş cesetleri hemen öldürmezsen bir süre sonra kendilerini patlatıyorlar. Pelagic Guardian’aysa fiziksel olarak hasar vermeye hiç uğraşma; pullardan sekiyor ve çok az hasar verebiliyorsun.

Yanına alacağın Medicinal Herbs’le çeşitli hastalıkları önleyebilir ve hastalıklı balıkları temizleyebilir, Eerie Coral’dan negatif özelliklerinden birini sildirtebilirsin. Shovel da götür, anahtar yerine sandık açmada ya da istiridyelerin kabuğunu kanırtmada kullanırsın. Holy Water bulursan da Fish Idol’da kullan mutlaka. Normalde seni lanetleyen heykelin bu sayede kutsamasını alabilirsin.

Tavsiye Edilen Takım: Arbalest/Vestal, Plague Doctor/Occultist, Abomination, Crusader/Man-at-Arms
Tavsiye Edilmeyen Karakterler: Bounty Hunter, Hound Master, Highwayman, Flagellant
Teçhizatlar: (Kısa görev için) 12 Food, 8 Torch, 1 Skeleton Key, 2 Shovel, 1 Holy Water, 2 Bandage, 0 Antivenom, 3 Medicinal Herbs
(Orta görev için) 16 Food, 14 Torch, 2 Skeleton Key, 3 Shovel, 1 Holy Water, 3 Bandage, 0 Antivenom, 4 Medicinal Herbs
(Uzun görev için) 20 Food, 16 Torch, 3 Skeleton Key, 3 Shovel, 3 Holy Water, 5 Bandage, 0 Antivenom, 4 Medicinal Herbs


THE COURTYARD

“Sırılsıklam ve batmakta olan bu taştan teraslar ve geniş bahçeler unutulmuş bir alemin... ve zihne kazınmış bir pişmanlığın ev sahipliğini yapıyordu.”

“Sırılsıklam ve batmakta olan bu taştan teraslar ile geniş bahçeler unutulmuş bir alemin… ve zihne kazınmış bir pişmanlığın ev sahipliğini yapıyordu.”

Bir zamanlar atanın partilerine tanıklık eden bu avlu şimdilerde bataklığa ve çamura batmış durumda. Tabii bir de ağzına kadar doğaüstü böcekler ve kan emicilerle dolu olduğunu unutmayalım.

Diğer bütün bölgeler bir yana, avlu sanırım atanın başına sardığı felaketlerin en beteri. Tavsiyem iyice hazır olmadan avluya hiç adım bile atmaman. Çünkü attığın zaman bir daha geri dönüş olmayacak ve orada kapalı kalmış kan emiciler serbest kalarak dört bir yana dağılacak. Ondan sonra her yağmaya gittiğinde istila seviyesi daha da artacak ve sonunda neredeyse her zindanda bu kan emicilerle karşılaşıyor olacaksın. Bunun kötü olduğunu sanıyorsan bekle, henüz lafım bitmedi. Aynı zamanda taşıdıkları hastalığı kahramanlarına da bulaştıracaklar. Ve o noktadan sonra kanla beslemediğin her kahraman eninde sonunda kuruyup gidecek. Hâlâ kararlı mısın avluya gitmek için? Eh, günah benden gitti madem. Şu davetiyeyi al. Davetiye olmadan içeri giremezsin ne de olsa…

Şimdi iş buraya gelince biraz karışıyor. The Courtyard aynen The Darkest Dungeon gibi “epik” bir mega-bölüm olduğundan yanınıza ne alacağınız, ne kadar ilerlemeyi umduğunuza bakıyor. Zindanı terk ettiğinizde en son geldiğiniz nokta kaydedilip oradan keşfetmeye aynen devam edebiliyorsunuz; zira böyle olmasa zaten bitirmek muhtemelen mümkün olmazdı çünkü The Courtyard, yüzlerce oda genişliğinde. Ben yine de optimal bir tedarik listesi vereceğim tabii, en azından aşağı yukarı bir fikrin olsun diye…

Meşaleler avluda çok işine yaramayacak, zira ortamı loş bir şekilde aydınlatan kızıl kan ışığı her daim mevcut. O yüzden yanındaki az sayıda meşaleyi daha çok Throbbing Coccoon‘ları yakıp stresinizi azaltmak için kullanacaksın. Kürekler muhtemelen en çok işine yarayacak eşyalardan biri olacak zira avluda bulacağın çoğu nesneyle etkileşime geçmede fayda sağlıyor; ama bilhassa Wine Create‘leri parçalayıp kamp ateşi yapmana olanak vermesi hayat kurtarabilir. O yüzden yanında yeterince yemek bulundurduğuna da emin ol. Hatta mümkünse başlarken kısa bir yolculuk planlamıyorsan alabildiğin kadar çok yemek al yanına. Son olarak karşına cübbeli, şüpheli tipler çıkarsa yanındaki kan şişesinden ikram et. Eğer grubunda lanete yakalanmış çok fazla kişi varsa daha fazla kan şişesi getirmek de isteyebilirsin hatta.

Tavsiye Edilen Takım: Vestal/Occultist, Jester/Hound Master, Abomination/Hellion/Bounty Hunter, Crusader/Man-at-Arms/Flagellant
Tavsiye Edilmeyen Karakterler: Plague Doctor, Arbalest
Teçhizatlar: 28 Food, 4  Torch, 0 Skeleton Key, 6 Shovel, 2 Holy Water, 5 Bandage, 3 Antivenom, 4 Medicinal Herbs, 4 The Blood


Eh, artık bilmen gereken aşağı yukarı her şeyi biliyorsun sanırım. Sana bildiklerimin çoğunu öğrettim. Ama hepsini değil tabii, bazı gizemler de bana kalsın. Yine de eğer takıldığın, tıkandığın bir nokta olursa bana aşağıdaki yorumlardan ulaşabilirsin. Sen sor, ben sana çözüm yolunu söylerim. Eğer yeterince sabırlı ve temkinli bir şekilde oynarsan belki bir gün zindanın en karanlık noktasına bile varabilirsin, kim bilir?

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)