DARKEST DUNGEON: THE CRIMSON COURT – HAYATTA KAL(AMA)MA REHBERİ

GENEL TAVSİYELER

• Karakterleriniz ölecek ve bunu engellemek için bazen yapabileceğiniz hiçbir şey olmayacak. Öncelikle bu gerçekle yüzleşin. Siz ne kadar iyi oynarsanız oynayın, bir noktada zarlar atılacak ve düşük zar o gözünüz gibi baktığınız karakteri kaybetmenize sebep olacak. Üstelik oyun her an otomatik kayıt aldığı için bunu geri almanızın yolu da yok. Tek yapabileceğiniz şey devam etmek. Kaybettiğiniz bir karakterin geri gelmesinin tek yolu “From Beyond” etkinliği. O da tamamen rastgele olduğu ve sadece tek bir kahramanı geri getirmenize izin verdiği için çok da bel bağlamanızı tavsiye etmem.

lorekeeper-darkestdungeon-rehber-04

• Durum ne kadar çaresiz gözükse ve ne kadar fena yenilgiye uğramış olsanız da her zaman kasabaya geri dönüp baştan başlama imkanına sahipsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın; eğer gerçekten çok siniriniz bozulduysa (ki bozulacak) oyunu kapatıp biraz ara verip öyle geri gelin. Yeni yetme karakterlerle basit birkaç göreve çıkarak kaybettiğiniz ilerlemeyi geri kazanın.

• Özellikle başlarda paranız çok sınırlı; ancak nispeten rahata ulaştığınız zamanlarda bile dikkatli davranmazsanız parasız kalmanız işten değil. O yüzden neye harcama yapacağınıza dikkat edin. Gereksiz harcamalardan mümkün olduğunca kaçının. Eğer çok zorda kalırsanız Trinket Inventory’deki fazlalık eşyaları satarak en azından görev için gerekli tedarik parası sağlayabilirsiniz.

• Çok fazla strese girmiş ve çok negatif özellik taşıyan düşük seviyeli kahramanları elden çıkartmaktan korkmayın. Onları düzeltmeye harcayacağınız parayı çok daha etkili başka yerlerde kullanabilirsiniz.

• Bazı kasaba etkinliklerini çıktığınız görevlerle tetikleyebiliyorsunuz. Hangisi ne yapar iyice çözdükten sonra ihtiyaçlarınıza göre maceradan dönüşte kasabanızda nasıl bir etkinlik olacağını ayarlayabilirsiniz bu sayede.

• Karakterlerinizi göreve yollarken rastgele takım kurmayın. Görevlere çıkarken özellikle dikkat etmeniz gereken üç madde var: Görev sizden ne istiyor? Ne uzunlukta? Ve sizi hangi bölgeye yolluyor? Buna göre davranırsanız takımınızdan maksimum verim alırsınız. (Rehberin BÖLGELER kısmından tavsiye ettiğimiz tedarik ve kahraman listesine de ulaşabilirsiniz.)

• Keşif yapmanın önemi Darkest Dungeon’da gerçekten de hayati. O yüzden yanınızda her daim keşif yeteneği güçlü bir karakter bulundurmaya çalışın; kamplarda + Scouting veren özellikleri kullanın. Bu sayede düşmanları ve tuzakları önceden keşfedebilir, ona göre hazırlığınızı yapabilirsiniz. Zira oyunda en çok başınızı ağrıtacak olan dövüşler aslında tamamen hazırlıksız yakalandığınız dövüşler olacak. (Fanatic’le karşılaştığınızda bana hak verirsiniz.) Aynı zamanda kritik keşif yaparak gizli oda keşfetme şansınız da var –ki çok güzel eşyalar ve altın yağmalayabiliyorsunuz bu odalardan.

lorekeeper-darkestdungeon-rehber-06

• Her odayı illaki keşfedeceğim diye kendinizi hırpalamayın. Mümkün olan en hızlı şekilde görevi tamamlayıp kasabaya dönmeye bakın. “Bir oda daha bakayım” derken iki kahramanınızı ani şekilde kaybedip kalanları da zor kurtarıp çok büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Ayrıca eğer boss dövüşünün olduğu bir görevdeyseniz boss’un her zaman başladığınız noktaya en uzak odada olduğunu bilerek ona göre hareket edin; kamplarınızı ona göre kurun.

• Dövüşlerde ilk odaklanacağınız düşmanlar üçüncü ve dördüncü sıralardakiler olsun; zira rakibin en çok problem çıkartan karakterleri genellikle bu sıralarda oluyor. Eğer bu sıraları hemen öldüremiyorsanız ya da ulaşmakta zorluk çekiyorsanız düşmanının sıralamasını karıştırmayı ya da sersemletmeyi deneyebilirsiniz. (Bounty Hunter bu konuda harika!) Hatta genel olarak eğer yapabiliyorsanız her fırsatta rakibin kritik karakterlerinden birini sersemletmeyi unutmayın.

• Boss dövüşlerinin olduğu görevlere çıkarken takım kompozisyonu ve dizilimine ekstra özen gösterin. Bazı bosslarda arka sıralara vurmak hayati önem taşıyor ve siz o göreve 3. ve 4. sıralara vuramayan karakterlerle çıkarsanız o boss’u yenmeniz neredeyse imkânsız olabilir mesela.

• Eğer acilen eşya ve altına ihtiyacınız varsa meşalesiz loot run yapabilirsiniz. Işık olmayacağı için daha çok loot bulma şansınız olacaktır ancak rakipleriniz daha yüksek kritik vurma şansına sahip olacak ve daha çok stres hasarı alacaksınız bir yandan da. O yüzden seviyenizin altında bölgeleri kullanmak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda hiç ışık olmadığı zaman Shambler tarafından saldırıya uğrama olasılığınız da artıyor. Kendisi oyunun en zor bosslarından biri olmanın yanında eğer öldürmeyi başarabilirseniz çok güçlü “Ancestor” trinketlarıyla ödüllendiriyor sizi. Kendinize güveniyorsanız aynı zamanda Shambler’s Altar’larda meşale kullanmak suretiyle de çağırabilirsiniz kendisini. Ancak bir kez daha tekrarlıyorum: Partinizden gerçekten de çok emin değilseniz Shambler ile dövüşmekten kaçının.

• Aynı şekilde The Fanatic de karşınıza çıkabilecek bir diğer tehlikeli düşman. Eğer grubunuzda Crimson Curse’e tutulmuş birileri varsa Veteran ve üzeri zorlukta görevlerde karşınıza çıkma ihtimali artıyor (2-3 kahramanda %50, 4 kahraman birden lanetliyse %99 şansa sahip). Eğer girdiğiniz haritanın yükleme ekranında The Fanatic’in suratını görürseniz her an karşınıza çıkabilir demektir. Çok dikkatli olun. Eğer olur da yenebilirseniz kahramanlarınızdan birini lanetten kurtaracak tedavi şişesi bırakabiliyor.

lorekeeper-darkestdungeon-rehber-05

• Lanet eğer kasabanın her yerini sarmaya başladıysa elinizdeki kan stoğu bir anda tükenebiliyor. Böyle zamanlarda zorluğu rastgele değişen “Gather the Blood!” görevini yaparak bolca kan toplayabilirsiniz. Aksi takdirde kan açlığı çeken vampirleriniz açlıktan yavaş yavaş tükenip ölebilirler.

• Antiquarian genel olarak oldukça zayıf bir sınıf. Doğru düzgün hasar verme yeteneği yok ancak sunduğu diğer avantajlar onu yerine göre değerli bir karakter hâline getiriyor. Öncelikle destek özellikleri gayet iyi. Az da olsa iyileştirebiliyor, takıma büyük DODGE buffları verebiliyor. Daha da önemlisi altın taşıma miktarınızı artırıyor! Tek bir slotta 1750 yerine 2500 altın taşıyabiliyorsunuz grubunuzda bir Antiquarian varken (her Antiquarian 750 artırıyor bu miktarı). Aynı zamanda o gruptayken “Minor Antiques” denilen yeni eşyalar düşüyor ve bu eşyaların tanesi 500 gold iken 20 taneye kadar tek slotta birikebiliyorlar. Bu da yetmezmiş gibi Antiquarian çeşitli antikalarla etkileşime geçtiğinde ekstradan nadir parçalar düşme şansı var. Eh, loot run yapıyor ve yanınıza Antiquarian almıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz kısacası.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)