DARKEST DUNGEON: THE CRIMSON COURT – HAYATTA KAL(AMA)MA REHBERİ

“Eski Yol civarına varacaksın. Yolun, bu yozlaşmış kırsal kesimi -endişe verici şekilde- neredeyse yılanımsı bir surette sardığını göreceksin. Korkarım ki bu yol seni daha da kasvetli yerlere götürecek. Eski Yol’un oyulmuş kadim taşlarına kazınmış bir hastalık var; kıvrımlı yolda ahlaksızlık, şiddet ve belki de başka lanetli yüce dehşetlerle karşılaşacaksın. O yüzden kendini hazırla ve unutma: İçinde bir parça delilik barındırmayan cesaretten söz edilemez. Eski Yol seni cehenneme götürecek; ancak cehennemin dibinde kefaretimizi bulacağız.”

KASABA ALANI – HAMLET

“Eve hoş geldin; artık ne kadar evse... Bu sefil kasaba, bu yozlaşmış topraklar... bundan sonra sana ait. Ve tabii sen de onlara.”

“Eve hoş geldin; artık ne kadar evse… Bu sefil kasaba, bu yozlaşmış topraklar… bundan sonra sana ait. Ve tabii sen de onlara.”

• İlk geliştirmeleri Stage Coach’a yapın. Stage Coach Network her hafta kasabanıza uğrayacak kahraman sayısını artırırken, Hero Barracks da yedekte tutabileceğiniz kahraman miktarını çoğaltır. İlk birkaç geliştirmeyi yapmak sizi uzun süre idare edecektir.

• Çok mühim diğer iki bina: Guild ve Blacksmith. Guild bir miktar altın karşılığında karakterlerin kapalı olan yeteneklerini açan ve var olanları geliştiren bir bina. Blacksmith ise zırh ve silahların kalitesini belirliyor. İlk birkaç hafta bu ikisi olmadan idare edebilseniz de özellikle Veteran ve üstü görevler için ekibinizin iyi donanımlı olmasına dikkat etmek önemli.

• Yine en çok kullanacağınız binalardan birisi Sanitarium. Hastalık kapan kahramanları iyileştirmek, kahramanların negatif ve pozitif özelliklerini silmek ve kilitlemek gibi şeyleri bu binadan yapacaksınız. Ancak çok gaza gelip bütün negatif özellikleri sileyim gibi hayallere kapılmayın. Tabii ki menzilli bir karakterin hasarını düşüren özelliği mümkünse silin; ama o özelliğin mesela bir Crusader’da durmasının bir sakıncası yok zira zaten menzilli bir saldırısı olmadığı için oluşturduğu bir dezavantaj söz konusu değil. Onun yerine Kleptomaniac gibi olur olmadık antikalarla etkileşime geçiren, bir şeyler çalan ya da ciddi dezavantaj yaratan özellikleri silmeye odaklanın. Ya da para harcamak istemiyorsanız zindanlarda bulacağınız Eldritch Altar, Pile of Scrolls, Eerie Coral gibi nesneler aracılığıyla silmeye bakın. Eğer karakterinize çok uyan pozitif özellikler varsa onları da seviyeleri küçükken kilitleyin ki sonradan seviye attıklarında gereken altın miktarı artmasın.

• Çok sık kullanmanıza rağmen geliştirme açısından çok aciliyeti olmayan binalar ise Tavern ve Abbey. Bu binalar kahramanlarınızın stres atacağı, çıktıkları korkunç maceralar sonrasında biraz kafa dinleyecekleri mekânlar. Kahramanlarınızın özelliklerine göre hangi bölümlerini kullanacağınız farklı biçimlerde şekillenecektir. Eğer çok ihtiyaç varsa ikinci ve üçüncü bölmelerini de açabilirsiniz.

• Survivalist’i geliştirmek için hiç acele etmenize gerek yok. Zira zaten Medium ve Long görevler hemen başta açılmıyor. Aynı zamanda çoğu karakterin standart kamp yetenekleri de ilk başta iş görecektir. Bu bina daha çok oyunun ilerleyen kısımlarında işinize yarayacak o yüzden.

• Nomad Wagon’u bana kalırsa hiç geliştirmenize bile gerek yok. The Crimson Court eklentisiyle birlikte gelen eşyalar zaten fazlasıyla iyiler; eh, onları edinmek de çok zor değil. O çok kıymetli altınlarınızı burada fahiş fiyatlara satılan eşyalara yatırdığınıza ya da geliştirdiğinize değmez.

lorekeeper-darkestdungeon-rehber-13

Bundan sonraki dikkat etmeniz gereken şey hangi bölgeye gidecek olduğunuz. Zira gittiğiniz bölgeye göre karşınıza çıkan düşmanlar ve engeller değişecek. Rastgele bir takım ve teçhizatla maceraya atılırsanız fiziksel hasara karşı dayanıklı düşmanlara karşı takımınızın eriyişini çaresizlik içinde izlemek durumunda kalabilirsiniz. Hangi bölgeye ne gibi bir teçhizat ve takımla gitmenizi tavsiye ettiğimi sonraki sayfalarda listeleyeceğim. Ancak şimdilik genel taktiklere devam edelim.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)