KİMDİR, NEDİR: ULREZAJ

Suçlar, Zeratul, perspektif meselesidir. Bizi ilgilendirdiği kadarıyla asil templarları öldürmek, haklı adaletin bir göstergesidir! Bırak Aiur’un hükümdarları avlanmanın ve evlerinden sürülmenin nasıl hissettirdiğini anlasınlar! Bırak onlar da biz kara templarların onların ellerinden çektiği gibi acı çeksinler!

– Ulrezaj

Kara templarlar, Aiur’dan sürüldükten sonra kendilerine bir ev aradılar. Shakuras gezegenini daha keşfetmedikleri bu dönemde ilk olarak Ehlna adlı bir ayda büyük bir kütüphane olan Alys’aril’e yerleştiler. Alys’aril’de büyüyen Ulrezaj, yaklaşık kırk yılını bu kütüphanenin bilgilerini barındırdığı khaydarin kristallerinin üzerinde çalışan Alysaar yani “Bilgeliğin Koruyucuları” adlı oluşumun bir üyesi olarak geçirdi. Ulrezaj her zaman kara templar kardeşlerini Aiur protosslarından daha iyi bir yere taşımayı hedeflemişti. Bunun için sürekli kristallerin bilgilerinden yararlandı. Bir zaman sonra keşfettiği bilgilerin yararsız olduğunu düşündü ve açlığı giderek arttı. En sonunda yüksek rütbeli Alysaar üyelerinin bile erişiminin yasak olduğu bilgilere erişmek için gizlice bu bilgilerin tutulduğu Bilgi Duvarı’na girdi. Yasak bilgilere eriştikten bir süre sonra akıl hocası Krythkal tarafından yakalandı. Krythkal ona neden Alysaar’a ihanet ettiğini sorduğunda Ulrezaj, kara templarları ileriye götürecek her türlü bilgiyi edinmek ve böylece Aiur protosslarından intikam alabilmek için yaptığını söyleyerek yanıtladı ve öğrendiği yasak bilgileri akıl hocasından saklayarak o gece Alys’aril’den ayrıldı.

Bu olayların üzerinden uzun yıllar geçti. Aiur’un düşmesiyle Shakuras’a kaçan Aiur protossları, kara templarlarla sırt sırta vererek birlikte buradaki zerg tehditinden kurtulmuşlardı. Zeratul, bir grup protoss birliğiyle Aiur’a geri dönüp geride kalan protoss mültecilerini aramaya koyuldu. Statiz hücrelerinde bulunan üç templar savaşçısını keşfetmeleriyle onları kurtarmaya koyuldular. Statiz hücrelerininin çevresindeki zerg sürüsünü kısa sürede temizlediler. Tam bu üç templar savaşçısını kurtardıklarını düşünüyorlarken sürpriz bir saldırı ile karşılaştılar. Ulrezaj’ın da bulunduğu dört kişilik bir kara templar ekibi, iki statiz hücresini hızlı bir şekilde yok etti. Sonuncu hücreye saldıramadan etrafları Zeratul’un birlikleri tarafından sarıldığında ise Ulrezaj ve ekibi teslim olmak zorunda kaldılar. Sonuncu hücreden sağ kurtulan templar savaşçısının adı Eredas’tı.

lorekeeper-kimdir-nedir-ulrezaj-1

Aiur protosslarının yeni evi Shakuras

Yakalanmalarının ardından Ulrezaj ve yandaşları, sorgulanmak amacıyla Shakuras’a getirildiler. Sorgu sırasında Ulrezaj’ın asıl amaçları ortaya çıktı: İntikam için dönmüştü. Aiur protosslarını Shakuras’tan atmayı veya öldürmeyi hedeflemişti. Kendisi ile Zeratul arasında geçen sert diyaloğun ardından yandaşlarıyla beraber birer hain olarak damgalandılar. O ise asıl hainin Zeratul olduğunu düşünüyordu. Bu olaydan kısa bir süre sonra bulunduğu hücre, Suç Lordu Alan Schezar liderliğindeki bir grup terran tarafından saldırıya uğradı ve Schezar sayesinde fark edilmeden bulunduğu hücreden kurtuldu. Schezar’ın onun kaçmasına yardım etmesiyle bu ikili arasında bir ittifak olduğu kesinleşti. Bir süre sonra Eredas’ın liderliğindeki protoss birlikleri, bir karşı saldırıyla Shakuras’da bulunan Schezar’ın Leşçilleri adlı grubu bozguna uğrattılar.

Zeratul, Schezar’ın eski düşmanı Praetor Mojo ile birlikte Korhal’a vardığında çok garip bir durumla karşı karşıya kaldı. Zergler, bölgede bulunan terranları koruyorlardı. Mojo’nun Schezar’ın zergleri bir şekilde kontrol edebildiğine değinmesiyle durum biraz daha açıklık kazanmış oldu. Daha sonra ya zerg ve terranların birlikte koruduğu bir kristalin ya da Schezar’ın peşine düşmek gibi iki seçenekleri olduklarını fark ettiler ve kristalin peşine düşmeyi seçtiler.

Ele geçirmeyi başardıkları kristalin kara templar ve zerg enerjilerini barındıran bir khaydarin kristal taklidi olduğunu fark etmeleriyle bu nesnenin aslen Ulrezaj ve Schezar’ın zergleri kontrol etmesindeki temel nokta olduğunu, aynı zamanda bu çeşit kristallerin zergleri ileride mutasyona uğratarak inanılmaz derecede güçlendirebileceğini öğrendiler. Zerglerin yuvası denebilecek Char gezegeninde bu kristalin birkaç kopyası olabileceğini düşünerek yola koyuldular.

Ulrezaj’ın liderliğindeki Ulrezaj’ın Yumruğu adlı grup, kristallerin bekçiliğini yaparak kontrol altına aldıkları zerglerle ufak bir savunma birliği oluşturmuşlardı; fakat Ulrezaj’ın asıl birlikleri bu kristallerden biraz daha uzaktaydı. Zeratul, içinde bir kara archonun bulunduğu bir grup protoss kahramanını bu kristalleri yok etmekle görevlendirdi; kendisi ise birlikleriyle birlikte Ulrezaj’ın takipçileri ile çatışarak bu kahramanlara görevlerini başarıyla tamamlamaları için biraz zaman kazandırdı. Zeratul’un tanıdığı sürede kahramanlar, kristallerin bulunduğu bölgeleri çevirdiler ve kara archon psişik saldırılarıyla bu kristalleri parçalamaya başladı. Kristallerin yok olmasıyla çevrelerindeki zergler etkisiz hâle geldiler. Böylece Ulrezaj, zerg üzerindeki hakimiyetini kaybetti ve zergleri Shakuras’da bulunan Aiur protosslarının üzerine salma planı başarısızlığa uğradı. Fakat bunlar intikam hırsının önüne geçmeye yetmedi; yedek bir planı vardı.

Ulrezaj, bu yedek planını uygulamaya geçirmeden önce sahip olduğu yasak bilgileri kullanarak kendisini takip eden diğer üç kara templar ile birleşti ve normalinin çok daha ötesinde, güçlü bir kara archon oluşturdu. Bu hâli, normal archonların ortalama bir saatlik sınırlı yaşamlarının aksine sonsuzdu. Ayrıca onlarda bulunmayan diğer bir özelliği ise tek bir kişiliğin, yani kendi karakterinin baskın olmasıydı.

Sağ kısımda Ulrezaj’ın kendisi, sol kısımda ise Ulrezaj ve diğer kara templarların birleşimiyle oluşmuş kara archon

Sağ kısımda Ulrezaj’ın kendisi, sol kısımda ise Ulrezaj
ve diğer kara templarların birleşimiyle oluşmuş kara archon

Zeratul ve ekibi kristallerle uğraşırken Ulrezaj’ın hizmetkârı Schezar ve Leşçilleri, bu sürede Braxis gezegeninde saklanarak anti-protoss silahı denebilecek bir EMP Jeneratörü inşa ettiler. Bu makine, protossların psişik enerjilerini tüketerek onları bir süreliğine savunmasız hâlde bırakabilecek kapasiteye sahipti. Üretimi tamamlandıktan sonra Shakuras üzerindeki bir platforma getirildi ve Ulrezaj bu platform üzerinden saldırıya geçti. Zeratul ile Ulrezaj, başta sürekli birbirlerini kendi taraflarına çekmeye uğraştılar; fakat ikisi de bu konuda başarısız oldu ve aralarında büyük bir savaş patlak verdi. EMP Jeneratörü her ne kadar Ulrezaj’a bu savaşta üstünlük sağladıysa da Zeratul ve birliklerinin saldırılarına daha fazla dayanamayan yapı sonunda yok edildi; nihayetinde kozlarını kaybetmiş Schezar’ın Leşçilleri ve Ulrezaj’ın Eli, Zeratul’un birliklerine karşı ağır bir yenilgi aldılar. Savaş esnasında Schezar öldürüldü ve başarısızlığının kesinleşmesiyle Ulrezaj da ortadan kayboldu. Artanis, Ulrezaj’ın yenilgisiyle Shakuras’da huzurun sağlandığından fakat kara archon’un öfkesinin hâlâ en parlak yıldızdan daha ateşli şekilde yandığından bahsediyordu.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)