KİMDİR, NEDİR: ULREZAJ

Ulrezaj, Shakuras’daki yenilgisinin ardından üç kara tempları daha kendisine çağırarak onlarla birleşti ve kendisi dahil yedi kara tempların birleşimiyle oluşmuş bir kara archon olarak eskisinden daha güçlü bir hâle geldi.

Ulrezaj, keşfettiği ölmüş protossların anılarını taşıyan Zamara adlı bir koruyucunun çok fazla şey bildiğini düşünerek öldürülmesi amacıyla peşine bir grup kara templar taktı. Kara templarlar onu Nemaka’ya kadar takip ettiler ancak bir kazaya kurban gitmesiyle peşinden ayrıldılar. Zamara, ölümü kaçınılmaz olsa da yaşam enerjisini bir süreliğine korudu; fakat daha sonra Jake Ramsey adındaki bir terran arkeologunun onu keşfetmesiyle varlığı vücudunu tek ederek Ramsey’in zihnine geçti.

Ulrezaj, Aiur’a dönerek orada hayatta kalan protossların içinden Felanis’i himayesi altına aldı. Felanis, daha sonra Ulrezaj’a tapan bir mezhep oluşturdu ve bu grup daha sonra Tal’darim* adını aldı. Aiur’un mağaralarında ikamet ettikleri sıralarda Ulrezaj’ı Xava’tor, yani Velinimet olarak andılar. Ulrezaj’ın onlara sunduğu Günyaşı adlı bir ilacı kullanarak ona iyice bağlandılar ve zihinsel olarak birer kara templar hâline geldiler. Fakat aralarında Ulrezaj’ın asıl gayesini ve hizmet ettiği gizemli varlığı bilen tek kişi, liderleri Felanis’ti.

Ulrezaj, Tal’darim’e zergleri nasıl ele geçireceklerini ve kendisine getireceklerini öğretti. Bunun karşılığında eğittiği kişilerin içinden birisinin ara sıra önemli görevlerde kendisine eşlik etmesini istiyordu. Zamanla bu grup Xava’kai, yani Velinimet’in Elleri olarak bilindi. Onlar, Ulrezaj’ın neden koruyucuların peşinde olduğunu gayet iyi biliyorlardı.

lorekeeper-kimdir-nedir-ulrezaj-5

 

Koruyucu Zamara’nın varlığı Ramsey’in beyninde bir tümörün oluşmasına neden oldu. Tümör Ramsey’i öldürüp kendisini de yok etmeden önce varlığını ve sahip olduğu bilgileri bir khaydarin kristaline aktarması gerekiyordu. Böylece onun onayıyla paralı asker Rosemary Dahl eşliğinde Aiur’a dönerek büyük bir khaydarin kristalinin peşine düştü. Burada Shel’na Kryhas adlı protoss mültecilerinin oluşturduğu bir grupla karşılaştılar ve kısa sürede onlarla bir ittifak oluşturdular. Daha sonra Dahl, kristalin bulunduğu merkezi mağara odasına giden güvenli bir yol bulması için Aiur’un mağaralarına gönderildi. Tal’darim’in bu odaya erişimi Ulrezaj tarafından yasaklanmıştı. Dahl, mağaralarda dolanırken bir Tal’darim savaşçısı olan Alzadar tarafından yakalandı. Dahl’ın Zamara ve Ramsey’i bir sır olarak saklamasının ardından Alzadar, onun bildiklerini ortaya çıkarmak amacıyla Günyaşı’nı kadının üzerinde kullandı. İlaca karşı koyamayan Dahl giderek ona bağlandı ve Zamara ile Ramsey’i umursamayan, Günyaşı için her şeyi yapabilecek biri hâline geldi. Alzadar, onu arkadaşlarını kandırarak kendisine getirmesi amacıyla Zamara’nın yanına gönderdi.

Yanlarına varan Dahl’ın tuhaf tavırları üzerine Zamara, onun zihnini okumaya çalıştı ve sonunda başardı. Durumu öğrenmesiyle onu hemen ilacın etkisinden kurtardı ve birlikte Alzadar’ı tuzağa düşürmek için bir plan yaptılar. Shel’na Kryhas’ın lideri Ladranix ve birlikleri, böylece Alzadar’ı yakaladılar. Zamara onu da Günyaşı’nın etkisinden kurtardıktan sonra Ulrezaj hakkındaki asıl gerçeklerden bahsetti. Alzadar anlatılanlara inandı ve kristali arama konusunda onlara yardımcı oldu. Gizli mağara odasına ulaştıklarında orada bulunan tankların içinde tuhaf yaratıklar ve çıkışa doğru da Ulrezaj tarafından tüketildiği düşünülen bazı Xava’kai üyelerinin bedenleri ile karşılaştılar. Bir süre sonra ise Tal’darim tarafından baskına uğradılar. Alzadar onlara Ulrezaj’dan bahsederek bir süre donup kalmalarına neden olurken Ramsey, Dahl, Ladranix ve diğer Shel’na Kryhas birlikleri, Aiur’daki bir çözgü geçidine doğru yol aldılar.

Vardıklarında Zamara, bir şekilde çözgü geçidini aktif ederek Shakuras’a kaçmayı planlıyordu. Fakat geçidi aktif etmeye çalıştıkları sırada Ramsey’in peşindeki Terran Hükümdarlığı, Kerrigan’ın Zamara’nın peşine taktığı ele geçirilmiş Ethan Stewart’ın zerg birlikleri ve Alzadar’ın komutasındaki eski Tal’darim savaşçıları arasında büyük bir savaş patlak verdi. Savaşın ilerleyen zamanlarında Ulrezaj, yeni ürkütücü formuyla karşılarına çıktı. Önüne çıkan her şeyi yok ederek Zamara’ya doğru ilerliyordu; ancak Shel’na Kryhas ve eski Tal’darim kuvvetleri birleşerek Ulrezaj’ın üzerine yürüdüler. Psişik saldırılarıyla Ulrezaj’ı biraz olsun yavaşlatarak çözgü geçidinin aktifleştirilmesi için gerekli zamanı kazandılar ve sonunda Zamara ile Ramsey çözgü geçinden geçerek Aiur’dan ayrıldılar. Savaş sırasında Alzadar ve Ladranix, sırt sırta verip Ulrezaj’a karşı cesurca savaşarak hayatlarını feda ettiler.

Soldan sağa Ramsey, Dahl ve Zamara

Soldan sağa Ramsey, Dahl ve Zamara

Ulrezaj, aldığı ağır hasar yüzünden geri çekilmeye zorlandı. Kerrigan ve Stewart’ın zergleri onu mağaralara kadar takip ettiler fakat daha sonra kandırıldıklarını fark ettiler. O çoktan Aiur’dan ayrılmıştı ve Zamara’nın peşine düşmüştü. Hükümdarlık ile Stewart’ın zergleri de onun peşine düştüler ve onu Ehlna’ya kadar takip ettiler. Orada enerjisinin bir kısmını yeniledi fakat daha fazla zaman kaybetmek istemedi; zira koruyucu Zamara, Ramsey’in zihninden ayrılarak varlığını kendisinin ulaşamayağı bir yere taşımak üzereydi. Buna engel olmak için ikilinin bulunduğu ve zerglerle çevrilmiş olan Alys’aril’e bir saldırı düzenledi. Kendisi buradaki zerg birliklerini yerle bir etti fakat Alys’aril’in kalkanları ile Hükümdarlık’ın ve zerg kamçılarının saldırıları onu fazlasıyla yavaşlattı. Yine de hâlâ Zamara’nın bulunduğu yere ulaşabilecek kadar enerjisi vardı. Bunu fark eden Zamara, onun ne kadar büyük bir tehdit olduğunu bir kez daha idrak etti ve onu temelli durdurmak için bir çözüm yolu buldu. Ulrezaj’ın sahip olduğu enerjilere benzer enerjiler kullanarak onu da kendi varlığının aktarıldığı kristale sürükleyip hapsetti.

Kara archonlar, bu olaylardan yıllar sonra bile Ulrezaj’ın varlığını ve öfkesini hissedebiliyorlardı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)