KİMDİR, NEDİR: FENIX

Praetor Fenix, Protoss Defans Güçleri’nin en meşhur savaşçılarından biriydi. Artanis ve Tassadar ile sayısız düşmana karşı omuz omuza savaşmış olan Fenix, aynı zamanda birliğini birçok savaşta bizzat komuta etmiş olması ve zafere taşımasıyla da herkesin saygısını kazanmıştı. Dannuth VII gezegeninde, Artanis ile birlikte kendilerinin 30 katı gücünde olan düşmanları tagallara karşı kazandıkları zafer, Protoss ırkının efsanevi figürlerinden biri olarak yerini garantilemişti.

Ancak Fenix’in asıl savaşı başka bir gezegende, başka bir düşmana karşı verilmişti. Protoss ırkının ana gezegeni Aiur, zerg sürüsü tarafından istilaya uğradığı sırada Praetor Fenix, Aiur’un bir vilayeti olan Antioch’u savunmakla görevliydi. Üzerlerine dalga dalga gelen zerg sürüsü tarafından neredeyse ezilmek üzere olan Fenix ve birliklerinin imdadına Aldaris tarafından gönderilen yeni Executor ve Fenix’in yakın bir dostu olan Artanis yetişti. Kısa sürede Artanis ve birlikleriyle sırt sırta veren Fenix, Antioch’un zerg istilasından kurtulmasına yardım etti.

Bir süre sonra Executor Tassadar ile iletişime geçen bu yeni ekip, Tassadar’dan kuluçkaların zerg hiyerarşisindeki zayıf nokta olduğunu ve yok edilmeleri durumunda sürülerin düşeceğini öğrendi. Bunun üzerine Artanis kendini yem olarak öne sürüp zerg sürülerini üzerine çekerken Fenix, ufak bir birlikle kuluçkalardan birine saldırdı. Kuluçka parçalara ayrıldıktan sonra Fenix’in gözleri önünde dirilip sürünün kontrolünü tekrar ele geçirdi. Judicator Aldaris, bu başarısızlığı Tassadar’ın güvenilmez olduğuna dair kanıt olarak kabul etti ve gerçek protoss savaşçılarının yolunun savunmasız kuluçkalara saldırmak olmadığını söyleyerek zerg sürüsü tarafından istila edilmiş bir vilayet olan Scion’a saldırı emri verdi. İçinde Fenix’in de bulunduğu küçük bir protoss birliği ise Antioch’u savunmakla görevlendirildi.

lorekeeper-fenix-4

Scion’daki zerg sürüsü yok edildikten hemen sonra Artanis ve Aldaris ile irtibata geçen Fenix, Antioch’un büyük bir zerg istilası altında olduğunu rapor etti. Aldaris, Fenix’e pozisyonunu korumasını ve bölgeyi mümkün olduğunca uzun süre tutmaya çalışmasını söylese de tam savaşa gireceği sırada psişik silahları işlevini yitiren Fenix, zerg sürüsü karşısında yenilgiye uğradı. Fenix’in parçalanmış vücudu, protoss kardeşleri tarafından sürünün elinden kurtarılarak Dragoon exo-iskeletlerinden birinin içine yerleştirildi.

Bu sırada Fenix ile iletişimi kaybeden Artanis ve Aldaris, Fenix’in Antioch’u savunurken öldüğünü düşünmekteydiler. Bu yüzden Tassadar’ı avlamak üzere Aiur’u terk edip Char’a doğru yola çıkarken Fenix’in bir dragoon’un soğuk, robotik kabuğunda yaşamakta olduğundan habersizdiler.

Bütün bunlar olurken, Judicator meclisinin Tassadar ile Zeratul’u hain ilan etmesi ve Zeratul’un yakalandığı yerde infaz edileceği emrinin çıkmasıyla Aiur kendini ciddi bir isyanın içerisinde buldu. Aiur’a dönen Tassadar’a katılmaya karar veren Artanis ve Fenix, Zeratul’a destek vererek Khor-shakal, yani Meclis’in Kalbi olarak bilinen kalenin yıkılmasına yardım ettiler. Bu olaylar sırasında Meclis’in bir çok üyesinin de ölmesi üzerine Tassadar, ikinci bir İhtilaf Çağı yaşanmaması için teslim olmaya karar verdi.

Tassadar’ın yakalanışının hemen ardından Zeratul ve diğer Dark Templarlar ortadan kayboldu. Fenix ise Tassadar ihanet suçlamasıyla infaz edilmeden onu kurtarmanın bir yolunu aramaktaydı. Bu yüzden de terran ırkından James Raynor ile irtibata geçti. Raynor, Char gezegeninde kendisine ve mürettebatına yardım eden Tassadar’a borçlu olduğunu söyleyerek Fenix ve Artanis’e yardım etmeyi kabul etti. Zeratul’un da son anda tekrar ortaya çıkmasıyla isyancılar amaçlarına ulaşarak Tassadar’ı idam edilmekten böylece kurtarmış oldu.

İsyan sona erdikten sonra protoss ırkının gözü tekrar ortak düşmanlarına döndü: Zerg. Overmind tarafından kontrol edilen zerg sürüsüne birden fazla noktadan yapılacak bir saldırının planları böylece atıldı. Plana göre Fenix, kendi güçleriyle zerg yuvalarına saldırarak sayılarını azaltacak, bu sırada Zeratul da kuluçkalara saldırarak Overmind’ın dikkatini dağıtacaktı. Kuluçkaların yok edilmesiyle zerg sürüsünün savunmaları sahiden de kırılıp Overmind’a giden yolu açmıştı. Raynor, Artanis, Fenix, Tassadar ve Zeratul hep birlikte Overmind’a karşı amansız bir savaşa girdi ancak plan kısmen başarıya ulaşmış olsa da Overmind’ı yok etmeyi başaramadılar. Ta ki Tassadar hem Khala hem de hiçliğin gücünü, gemisi Gantrithor ile birleştirip kendini feda ederek Overmind’ı havaya uçurana kadar…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)