KİMDİR, NEDİR: ALBERT WESKER

Benim adım Albert Wesker.
En büyük hayalim Biyo Organik Silah yani daha iyi bilinen ismi ile B.O.S. ( B.O.W.)’un üretimini gizli bir şekilde yürütmüş olan, farmolojik çalışmalarıyla ün kazanmış şirket Umbrella’nın önde gelen bir araştırma görevlisi olabilmekti. Fakat Raccoon Şehri’nde bulunan araştırma laboratuvarında tanıştığım, oldukça zeki ve yetenekli araştırmacı “William Birkin”, beni başka bir yol izlemem için teşvik etti.
Bir süre sonra Raccoon Şehri Polis Departmanı’nın özel kuvvet kolu olan S.T.A.R.S. ekibine katıldım. Umbrella şirketi birçok çalışanını, yasal olmayan biyo organik silahların geliştirilmesi sırasında oluşabilecek krizlerin önüne geçebilmek için Polis Merkezi’ne yerleştirmişti.
S.T.A.R.S.’ın lideri oldum ve Umbrella için her türlü istihbarat faaliyetlerini yürüttüm. Hizmetim süresince kendi planlarımı oluşturdum ve onları hayata geçirebilmek için doğru zamanı bekledim.
Ve sonunda firsat kapımı çaldı.

Umbrella şirketi uzmanları, 1960lı yıllarda Afrika kıtasının batı kesiminde bulunan Kijuju bölgesinde Oswel Spencer, Dr. James Markus ve öğrencisi Brandon Bailey tarafından keşfedilen „Öncül Virüs” üzerinde uzun yıllar boyunca çalıştılar. Çift sarmallı RNA virüsü olduğu ve yüksek derecede kansere sebebiyet veren mutejen içerdiğinin keşfedilmesiyle de takip eden yıllarda “T-virüsü” adını alan bu virüs, biyolojik silah yapımı ve çeşitli araştırmalar için Umbrella Şirketi tarafından kullanıldı.

4 Aralık 1966 tarihinde Umbrella şirketinin kurucuları olan Dr. James Markus ve Oswel E. Spencer, “Wesker Projesi” olarak isimlendirdikleri yeni bir virüs üzerinde çalışmaktalardı. Spencer bu araştırma için ebeveynleri üstün zekaya sahip olan yüzlerce çocuğun kaçırılmasını sağladı. Kaçırılan çocukların beyinleri yıkandı ve her birine Wesker soyismi verildi. Araştırma kapsamında tüm çocuklara prototip virüs enjekte edildi ancak aralarından yalnızca bir çocuk hayatta kalabildi. Albert Wesker!

1977 yılında Albert Wesker 17 yaşını doldurmuş ve Umbrella Eğitim Merkezi’nde Dr. James Markus’un kontrolü altında görevlendirilmişti. Wesker bu eğitim merkezinde viroloji üzerinde çalışmalar yaparken William Birkin adında kendisi kadar hırslı ve istekli bir araştırmacı ile tanıştı. Aralarındaki rekabet, kendini sadece laboratuvarına ve araştırmalarına adamış olan Dr.James Markus’un gözünden kaçmadı. Fakat kısa bir süre sonra eğitim merkezinin kapatılmasıyla birlikle William Birkin ve Albert Wesker, Raccoon Şehri’nin dışında bulunan dağlardaki Arklay Laboratuvarı’na yönetici olarak atandılar.

1988 yılında Oswel Spencer’ın emri üzerine Wesker ve Birkin, akıl hocaları olan Dr. James Markus’u öldürerek tüm araştırmalarını ele geçirdiler. İkili Dr.Markus’un araştırmalarını kullanarak Tiran isimli biyolojik silahı yaratırken aynı zamanda T-Virüsü araştırmalarınının da sonuna gelmişlerdi. Birkin ve Wesker’ın çalışmalarına göre Tiran yaratmak için gerekli olan ender insan genomu, 10 milyonda bir görülmekteydi.

lorekeeper-kimdir-nedir-albert-wesker-2

Lisa Trevor

Wesker ve Birkin göreve başladıklarından kısa bir süre sonra Lisa Trevor isimli insan denek ile tanıştılar. Şirket uzun yıllar önce Trevor ailesini kaçırmış, yıllarca üzerlerinde çeşitli deneyler yaparak silah ve virüs geliştirmeyi amaçlamıştı. Wesker ve Birkin’in yapmış oldukları araştırmalar sırasında Lisa’ya Nemesis Alfa isimli parazit enjekte edildi ve yeni bir virüs türü olan G-Virüsü keşfedildi. G-Virüsü herhangi bir insan üzerinde kullanıldığı takdirde olağanüstü ve canavarımsı bir mutasyona sebep olmak ile birlikte bireyin kişiliğini kaybetmesine ve hayvansal içgüdüler ile hareket etmesine yol açıyordu. Ancak aynı zamanda rejenerasyon yeteneği, dayanıklılık ve kas gücü gibi özelliklerinin de muazzam derecede artmasına sebebiyet veriyordu.

Spencer’ın G-Virüsü projesini onaylamasının ardından Albert Wesker, Spencer’ın amaçları hakkında kuşkular duymaya başladı ve Umbrella Şirketinin istihbarat birimine geçiş yaptı.

Wesker’ın ajanlık kariyeri, Amerikan ordusuna kimyager olarak katılmasıyla başladı ve yardımları karşılığında Umbrella adına ordunun biyo kimyasal programlarına erişim hakkı kazanmış oldu.
1992 yılında soyadı Muller olan genç bir göçmen kadın ile tanışan Wesker, kısa bir süreliğine ilişki yaşadı ve bu ilişki sonucunda Jake Muller adında bir oğlu oldu; fakat çocuğu olduğunu hiç bir zaman öğrenemedi.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)