NASIL BULDUK: MASS EFFECT: ANDROMEDA

Savaş demişken… Oyunun en başarılı olayı kesinlikle “combat” mekanikleri. Tabii buglara takılmazsanız. Ancak yine de Mass Effect’i Mass Effect yapan şey dövüş teknikleri değildi. O yüzden ilgimi çekmediği için multiplayer’a da girmedim zaten; fakat bu kişisel tercihim, daha sonra bir göz atmayı planlıyorum. Ancak şu kadarını söyleyeyim: Dövüşler acımasız. Gözünüzü karartıp 15 düşmanın arasına daldığınızda saniyeler içerisinde ölebiliyorsunuz; doğru yerde hızlı kaçış yapmazsanız yaratıklar sizi çiğ çiğ yiyebiliyorlar (ya da diğer tabiriyle “tek atıyorlar”). Comboları tutturup hangi yaratık ne yapıyor kısmını çözdükten sonra işe işler eğlenceli bir hâle geliyor. Özellikle belirli bir sınıfa bağlı olmadığınızdan aldığınız özellikler üzerinde farklı şeyler deneyimlemek için favori yeteneklerinizi değiştirebilmeniz hoş bir dokunuş olmuş. Ancak ekip arkadaşlarınızla combo yapabilmeniz biraz daha tesadüfe bırakılmış durumda zira onlara verebildiğiniz komutlar sadece “şurada dur ve ona saldır”dan öteye gitmediğinden ve hangi yeteneklerini ne zaman kullanabileceklerini kontrol edemediğinizden her şey rastgele oluyormuş hissiyatı veriyor.

Oyundaki romantizm seçenekleri de nispeten bolca. Her türlü tercihe göre karakterler serpiştirilmiş. En büyük sıkıntım bahsettiğim gibi insan karakterlerin silme vasat olmalarıydı zira şahsen hiç ilgimi çekmediler. Bana kalsa kimseyle romantizm yapmayabilirdim bile ama işte oyun… Yaptık bir hata. (Yazar burada “Uzaylılara bir türlü ısınamadığım için suratsız Cora’yı seçtim, çok pişmanım” demek istiyor.)

İlk üçlemeye yaptıkları referanslardan bahsetmiş miydim? Eh, onu da yakın zamanda YouTube sayfamıza yüklenecek olan videomuza saklayayım. 🙂

Hadi ipucu verelim.

Hadi ipucu verelim.

Oyuna nasıl yaklaştığınız ve ondan ne beklediğinize göre eğlenip eğlenmeyeceğiniz açıkçası size kalmış. İlk üçlemeyle arasında bağlantı bulunmamasını göz önüne alarak karşılaştırma yapılmaması ve yepyeni bir oyun gözüyle bakılması taraftarı olduğumu tekrar dile getirmek istiyorum. Orada güçlü, kendini kanıtlamış, olgun bir N7 askeri, burada ise toy, genç ve üzerine bir anda inanılmaz bir yük binen, basit bir Alliance eri iken bir anda Pathfinder olan bir karaktersiniz. İlk üçlemede yapmanız gerekenler ve gizli görevleriniz belliyken burada bütün amacınız aslen keşfetmek; tabii karşınıza çıkan tehditleri deneyimleyip engellemeye de başlıyorsunuz zira bambaşka bir galakside hayatta kalabilmeniz gerek. Bu noktaları unutmadan oyuna yaklaşmanızda fayda olacaktır. Çok fazla ve uzun, sizi ardı ardına bir gezegenden diğerine gitmeye zorlayacak görevler var; bıkmayın, yapın. Bunu son bir tavsiyeye bağlamam gerekirse herkesle konuşun derim zira bazı görevler konuşmalar sonucunda açılıyor.


Sonuç olarak:

Pathfinder Scott Ryder 66. seviyeye ulaştı. Bu tek karakterle yaklaşık 86 saat aktif olarak oynadım.
Oyunun %99’unu tamamlayarak bitirdim. 5 tane yan görev buglanmasaydı %100 olacaktı. (Buna hazırlıklı olun, çok daha fazlası sıkıntı çıkartabiliyormuş.)
Bütün gezegenlere gittim, hepsini taradım. Üzerinde vakit geçirebildiklerimin her köşesine gittim. Tüm yıldız sistemleri %100 tamamlandı.

lorekeeper-mass-effect-andromeda-11

Diyeceğim şudur ki kötü bir oyun değildi. Ancak muhteşem şeyler çıkartılabilecek bir potansiyeli varken yeterince iş çıkartamamışlar. “Ben bu gezegende 8 saattir ne yapıyor olabilirim acaba?!” diye kendimi sorguladığım anlar oldu açıkçası; ancak aynı zamanda bana kahkaha attıran veya “Sen benim Samanyolu ırkıma nasıl böyle davranırsın?!” diye küplere bindirten anlarla da oldukça sık karşılaştım. Adında Mass Effect olması oyunculardaki beklentiyi korkunç derecede yüksek seviyelere taşıdı; haklı olarak tepki verilmesi normaldi ancak yerden yere vurulacak kadar kötü değildi. Tekrar diyorum: Çok ama çok daha iyi olabilecekken ortalamanın biraz üstünde bir oyun olarak karşımıza çıktı ME:A.

Oyunun sonundaki tek bir konuşmada daha yeni bitirmişken açık açık “DLC geliyooor!” yapmasalarmış iyi olacakmış. Ama duyduklarımdan sonra bir meraklanmadım değil. O da size sürpriz olsun, oynayın ve görün. 🙂

Benden bu kadar arkadaşlar. Merak edenler videomuz için önümüzdeki günlerde YouTube sayfamıza göz atmayı unutmasınlar!

Bir sonraki Mass Effect oyununda görüşmek üzere…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)