BLIZZCON GEZİ YAZISI – BÖLÜM 4: BLIZZCON 1. VE 2. GÜNLER

BlizzCon günü geldiğinde artık içimiz içimize sığmıyordu. Heyecandan uyuyamadığımız bir başka gecenin ardından, sabaha karşı kalkıp hazırlanmaya başladık.

Kongre Merkezi sabah 10’da açılıyor olsa da Açılış Seremonisi sebebiyle herkes çok erken saatlerde kapıların önünde beklemeye başlıyor. Biz 05:00 civarı gittiğimizde bile çoktan gelmiş olan insanlar vardı. Gece 2’de gelenler olmuş, hatta bir gün önce kamp yaptığını gördüğümüz insanlar kongre merkezi önünden ayrılmamış. Net bir sıra yok, kalabalık halinde bekleniyor ve yan yana birkaç giriş var. Girişlerin birine oldukça yakın bir yerde beklemeye başladık. 4,5 saatlik bekleyişin ardından 09:30 gibi kapılar açıldı ve güvenlik kontrolü için içeri alındık.

20151106_080116

Herkes adeta kapılara hücum ederek güvenlik noktalarına geldi. Yine ön sıralarda yer bulmayı başardık. Ancak güvenlik kontrolü tam olarak başlayamadan aradan sıyrılıp ana salona doğru koşmaya başlayanlar oldu. Bunu gören diğer insanlar da güvenliği geçip koşmaya başladı. Biz de hızlıca çantalarımızı güvenliğe gösterip koşan gruba katıldık. İçerideki görevliler herkesi “Koşmayın!” diye uyarınca biraz duraksadık ama herkes koşarak ana salona gitmeye devam etti. Biz de koşanları izleyip salona girdik. Muazzam büyüklükte, başı sonu görünmeyen bir salon olmasına rağmen iyi yer bulmak gerçekten çok zor. Salonun her yerinde devasa ekranlar var ve iyi yer bulamasanız bile sahnede olan biteni çok net olarak izleyebiliyorsunuz. Neyse ki biz hâlâ önlerde olmamızın avantajını kullanarak sahneye yakın ortadaki koltuklardan yer tuttuk.

20151106_100031

Hemen hemen her BlizzCon’u izledim ama gelmiş geçmiş en iyi Açılış Seremonisi 2015’teki oldu bana kalırsa. Herhâlde bu açıklama son olacak dedikçe yenisi geldi. En son Chris Metzen çıkıp Legion fragmanı gösterilince sevinçten ağlıyorduk neredeyse. Sylvanas göründüğünde salonda yankılanan çığlıklar hâlâ kulaklarımda çınlıyor.

Bu zamana kadar BlizzCon’u hep internet üzerinden aldığımız sanal bilet ile takip ettiğimizden panellerin çoğuna katılırız diye düşünüyorduk ama paneller BlizzCon’un sadece yarısı ve birçoğu sonradan da izlenebiliyor. Bu yüzden BlizzCon boyunca yalnızca Legion ile ilgili üç panele katılıp kalan zamanımızı sanal bilet üzerinden izlenemeyen alanlarda geçirdik. Panellerde sahneye yakın olan iyi bir yer bulmak Açılış Seremonisi kadar olmasa da yine oldukça zor.

8470

BlizzCon’da en çok zaman alan olaylardan biri maalesef sıra beklemek. 25 bin katılımcı olduğundan oyun oynamak, etkinliklere katılmak, alışveriş yapmak, tuvalete gitmek (bu daha çok erkekler için geçerli), yemek almak ve başka yapılabilecek ne varsa onu yapmak için mutlaka sıra beklemek gerekiyor. Bu sıralar bazen beklenilmeyecek düzeylerde olabiliyor. Böyle durumlarda daha az sıra olan aktiviteleri tercih etmek durumunda kalabiliyorsunuz.

Uzun sıraları geçmeyi başarabilirseniz, henüz piyasaya çıkmamış oyunları oynamak gerçekten büyük keyif. İki günde toplam iki kez Overwatch, üç kez o dönem henüz çıkmamış kahramanlar ve savaş alanlarıyla Heroes of the Storm, bir kez de Demon Hunter oynama şansımız oldu. Her demodan sonra oyunla ilgili geri bildirim verebileceğiniz alanlar mevcut.

StarCraft II, Heroes of the Storm, World of Warcraft ve Hearthstone eSpor turnuvaları etkinlik boyunca inanılmaz çekişmelere sahne olarak devam ediyor. Canlı olarak izleyebileceğiniz gibi oyun oynanabilen alanlardaki ekranların bazılarında da turnuva maçları yayınlanıyor.

Her sene bir komedyen tarafından sunulan yarışmalar çok keyifli ve eğlenceli. Salonda yer bulmak yine oldukça zor. Yetenek yarışması finalistleri canlı performanslarını sergiliyor, cosplay yarışmasına katılanlar ise sahne geçişlerini yapıyor. Ancak özellikle işin cosplay kısmı hiç kolay değil, çünkü yarışmadan önce tamamen kostüm ve değerlendirmeyle ilgilenmek gerekiyor. Dolayısıyla birinci gündeki aktivitelerin birçoğuna katılmak mümkün olmuyor. Çoğu cosplayer kostümünü Açılış Seremonisi sonrasında giyiyor. Zaten sabah erkenden üzerinde kostümle açılış sırasına girmek çok zor.

costume contest

Yarışmalar sona erdiğinde bütün gece doğru düzgün uyumamış ve çok erken kalkmış olmamızın etkisiyle otele döndük. Tam doğum günüme denk gelen BlizzCon 1. gün için hayatımın en güzel doğum günüydü diyebilirim. 🙂

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)