GAMESCOM 2018: KAEO MILKER RÖPORTAJI

Son dört senede olduğu gibi bu sene de geleneksel bir şekilde Gamescom’a gidip Heroes of the Storm ekibinin kafasını ütüledik çeşitli sorularla. Ben artık millî sorumuz olmuş olan “Fenix nerede?!” sorusunu soramayacağım için üzülüyordum, neyse ki Ekrem yetişti ve şakasına da olsa Lorekeeper adına bir kez daha Fenix’i sordu. (“E ekledik, oynamadınız mı yoksa?!” demediler en azından.) Şu anda Heroes of the Storm Ürün Yöneticisi olan Kaeo Milker’la yaptığımız ikinci röportaj oldu bu da. Farklı basın mensuplarının bir arada olduğu grup röportajında başkalarına ait bazı soruları da yazıya dâhil ettik ancak ciddi bir çoğunluğu yine bize ait. O zaman buyurun bakalım Gamescom 2018 Heroes of the Storm röportajına!

 

– Oyunun şu anki en büyük sıkıntılarından biri çok sık değişikliğe uğruyor olması. Sürekli oynayıp takip ediyorsanız sorun değil ama birkaç haftalığına ara verdiğinizde bile döndüğünüzde birçok şeyi değişmiş bulabiliyorsunuz. Bunun için yapmayı düşündüğünüz bir şeyler var mı?

Bu sene içeriğimizi biraz daha dengeli bir şekilde çıkartmaya çalıştık. Geçmişte dediğin gibi değişiklikler biraz fazla hızlı olabiliyordu, özellikle meta çok sık değişiyordu. Ancak bu sene yeni bir kahraman, eski bir kahramana rework, yeni bir battleground, belki araya birkaç denge düzenlemesi şeklinde bir ayar oturtmaya ve metayı alt üst etmek yerine hem sık oynayanlara hem de seyrek oynayanlara hitap edecek şekilde tutmaya çalışıyoruz.

 

-Multi-class olayını bayağıdır görmüyoruz. Bir tek Varian geldi, ondan sonra BlizzCon’da sınıf sistemini baştan aşağı değiştireceğinizi söylediniz fakat ondan da bir daha ses çıkmadı. Hâlâ değiştirmeyi düşünüyor musunuz? BlizzCon’a bir şeyler bekleyelim mi?

Rol sistemini değiştirmeyi hâlâ düşünüyoruz ve ekip içinde sürekli gündeme getiriyoruz. Şu an tam ne zaman geleceğini söyleyemem ama radarımızda olduğunu belirtebilirim. Yeni sistemde de Varian’ı multi-class yerine sırıtmayacak şekilde başka bir role atadık. O yüzden Varian’ı bir tank ya da melee dps gibi bir kategoride göreceksiniz muhtemelen. Kısacası multi-class sistemi oyunculara ne olduğunu açıklama konusunda istediğimiz kadar iyi iş yapmadı.

 

-Klan sistemiyle ilgili bir gelişme var mı?

Klan sistemi eklemek istediğimiz bir özellik olsa da biraz geri plana atıldı; şu an hakkında paylaşabileceğim yeni bir bilgi yok.

 

-Oyunun skin satın alma sistemini yakın zamanda değiştirdiniz. Artık bazı skinleri sadece gem aracılığıyla alabiliyoruz ve lootboxlardan çıkma ihtimalleri de yok. Reddit’te de sıklıkla “Bu oyuna para harcamayı istiyorum ama istediğim skin ve renkleri spesifik olarak seçemediğim için optimal bir alışveriş yapamıyorum,” şeklinde şikayetler oluyor. Bu sistemi değiştirmek için bir planınız var mı ya da bu sistemden memnun musunuz?

Satın alma sistemleri de oyunun diğer kısımları gibi sürekli bir evrim içerisinde. Bu şikayetleri de kesinlikle dikkate alıyoruz. Heroes 2.0 ile birlikte oyunculara bütün içeriği bedava kazanabilecekleri bir ortam yarattık. Daha sonra yaptığımız bazı değişiklikler oldu ancak amacımız oyuncuların da mutlu olması. O yüzden bu konuda daha nasıl alternatifler üretebileceğimizi araştırıyoruz.

 

-Oyunda Chromie var, Alexstrasza var… Deathwing nerelerde?

Bu soruyu bana soran ilk kişi değilsin, emin ol. Deathwing oyuncuların eklenmesini, bizim de eklemeyi çok istediğimiz ikonik bir karakter. Yakın zamanda geleceğini söyleyemem ama neler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Boyutu bizim için bir sorun; o kadar büyük bir karakteri nasıl yaparız bilemiyoruz ama bakacağız.

 

(Ekrem araya girip geleneksel Lorekeeper sorusunu yapıştırıyor) Peki ya Feni– ah, pardon ya unutmuşum. Madem onu getirdiniz, bir Overwatch Specialist’i de getiriverin artık!

Overwatch Specialist’i mi? Aklında biri var galiba?

-Valla Junkrat’i düşünmüştüm ama Assassin olarak geldi.

Blizzard evrenlerinden alıp kullanabileceğimiz çok fazla karakter var. Bakalım, şu an çok da bir şey diyemiyorum.

-Günlük görevlerde Overwatch ve Specialist aynı anda gelince çok üzülüyoruz ama…

Rollerle ilgili güncelleme bu sorunu da ortadan kaldıracak diye umuyoruz. Görev sistemini de yine bir ara baştan düzenlemeyi istiyoruz ayrıca.

 

-Jaina’nın Battle for Azeroth skini gelmedi hâlâ; niye gelmiyor?

Jaina’nın yeni görünümünü biz de çok seviyoruz ve oyuna aktarmak istiyoruz. Ama ne yazık ki BfA’nın çıkışına yetiştiremedik. Tarih veremem ama aklımızda ve yapmak istediğimizi söyleyebilirim.

 

-Uzun süredir kahraman fiyatlarına doğru düzgün bir güncelleme gelmiyor, çoğu kahramanın fiyatı 10,000 altında an itibarıyla. Ona daha sık ve düzenli bir ayar çekmeyi düşünüyor musunuz?

Heroes 2.0’a geçtikten sonra onu biraz ihmal ettik, farkındayız. Ama yakın zamanda o konuda tekrar adımlar atmaya başladık; bazı karakterlerin fiyatını kısa süre önce düşürdük, bundan sonra da daha düzenli olarak gözlemleyip değişiklik yapacağız.

 

-Duo Hero League’i geri getirmek için planlarınız var mı?

Kapıyı tamamen de kapamamak gerek, fikirlere ve deneylere açığız ama şu an için Hero League’in tek kişi, Team League’in de 2-5 kişi arası takımları temsil ediş şeklinden memnunuz. Yine de ileride farklı şeyler deneyebiliriz bu konuda.

 

-Size (özellikle Avrupa tarafında) en iyi geri dönüş yapabileceğimiz ve fikirlerimizi aktarabileceğimiz alan neresi?

Kendi sitemizin forumları bize en iyi ulaşabileceğiniz yer. Hem sürekli forumları okuyan bir ekibimiz var hem de biz de sıkça kontrol ediyoruz. Aynı zamanda Battle.net hesabınızla mesaj yazdığınızdan gerektiği takdirde hesabınızın bilgilerine ulaşarak önerdiğiniz şeylerle ilgili daha sağlam notlar alabiliyoruz. Bir karakterle ilgili sorun bildirdiğinizde o karakterle ne kadar oynadığınız, neler yaptığınız vs gibi bilgilerden bahsediyorum.

 

 

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)