WRITER’S BLOG #2 – UNUTULMAZ YAN KARAKTERLER

KHAN – Metro

(Terran – Burak M. Kılıç)

lorekeeper-writers blog-2-metro-khan

“Ne ekersen onu biçersin, Artyom. Güç, güce karşılık verir; savaş, savaşı doğurur; ve ölüm ise yalnızca daha çok ölümü getirir. Böylesine bir kısır döngüyü kırmak için kişinin sorgusuz sualsiz hareket etmekten de fazlasını yapması gerekir.”

– Khan

“Kim bir ömür boyu karanlığa bakacak kadar cesur ve kararlıysa orada ilk umut ışığını o fark edecektir.”

– Han [Kitaptan]

Çevresindeki her şey gerek lafın gelişi, gerekse kelimenin gerçek anlamıyla tam bir kaos ve yıkım içerisindeyken, belki de kendi benliğini onca yıllardan sonra kaybetmeyen nadir insanlardan biriymiş imajı veren, oyun serisinin en gizemli karakteri (kitapta bir o kadar daha gizemlidir) Khan; Metro serisini şahane bir yapım yapan o kıymetli elementlerinden biridir. Bilhassa ana karakterimiz Artyom ile adeta bir Ben Amca-Peter Parker türünde olan ilişkisi ile ara sıra geçmişiyle ilgili karşılaştığımız bilgi kırıntıları, kendisine bir o kadar daha sempati beslememize yarıyor.

Khan hakkında daha çok şey yazabilmek isterdim, inanın. Fakat gerek oyunları gerekse kitapları yalayıp yutmuş biri olarak söylüyorum ki Khan ve geçmişi hakkında bilinen somut biyografik bilgileri toplasak şu yukarıda anlattığımdan öte bir bilgi çıkmazdı. Buna nazaran söyleyebileceğim en iyi şey, Artyom’un Khan’a karşı olan uçsuz bucaksız merakı ve hatta hayranlığıdır – ve onun bu durumdan doğan uçsuz bucaksız fikirleri, düşünceleri, teorileri ve bitmek tükenmeyen ilgisidir. Bu da kısmen güzel bir şey aslında, sonuçta Artyom (ve hemen hemen bütün Metro halkı) gibi çevresi çaresizlik, yalanlar, manipülasyon, güç aşkı ve korku ile dolu olan biri için Khan, büyük bir sabırla Artyom’un yanında kalarak ona adeta bir akıl hocası ve yol gösterici olmuştur.


ABNUR THARN – Elder Scrolls Online

(mertusta – Mert Sertel)

lorekeeper-writers blog-2-elder scrolls online-abnur tharn

Abnur Tharn, Elder Scrolls Arena’daki baş düşman Jagar Tharn’ın atasıdır ve Abnur’u da kötü bir karakter olarak Elder Scrolls Online’da görüyoruz. Peki gerçekten kötü biri mi? İşte bu soruya bir türlü cevap veremiyorum.

Abnur Tharn, bir zamanlar Beş Yoldaş denen ufak bir örgütün de üyesidir (Sai Sahan – Mannimarco – Abnur Tharn – Varen Aquilarios – Lyris Titanborn). Ekibin başı Varen Aquilarios, Kral Leovic’e karşı isyan başlatır ve başarılı olur. Gerçek bir kral olmak için ise Kralların Kolyesini takmak zorundadır fakat bir sorun vardır: Bu kolyeyi sadece Ejderdoğan kanı taşıyanlar takabilir; Varen ise böyle bir kan bağı taşımamaktadır. Maskeli Beşlerimiz uzun araştırmalar sonucunda kolyenin yerini tespit ederler ve Mannimarco hokus pokus ile Varen’i Ejderdoğan yapacağı vaadiyle kandırır. Fakat asıl amacı Tamriel’i ele geçirmek olan ve bunu Molag Bal’a bağlılığı yalanı ardında gizleyen Monnimarco, klasik olarak hainliğini yapar ve kolyeyi alıp arazi olur. Varen de böylece tahtta hak iddia edemez ancak Kolovya bölgesinin lordu olan Abnur Tharn ise politik gücünü kullanarak kızı Clivia Tharn’ı imparatoriçe ilan eder, kendisi de konseyin lideri konumuna geçer. Dahası Tharn ailesi ile Mannimarco işbirliği yaparak Tamriel’in dört bir yanına Molag Bal’ın diyarına giden portallar açarlar ve dremora istilası başlar.

Abnur Tharn buraya kadar gözümüzde kötü bir imaj yaratsa da kendisi Mannimarco’dan hiç hazzetmeyen birisidir ve oyuncular olarak bizlere yardımda bulunur. Mannimarco’nun asıl planlarını çözer ve ona karşı planlar kurar. Ekibin kayıp diğer iki üyesi olan Lyris ve Sai’yi bulmamızda büyük emekleri vardır. Dahası, Mannimarco’yu durdurmamızı sağlar ve Tamriel’i kurtarır.

Şimdi şu soruyu sorabiliriz; Abnur Tharn, Molag Bal’a olan sadakatinden dolayı mı Mannimarco’yu önledi? Eğer evet dersek bu Abnur’u kötü biri yapar; fakat eylemleri, diyarı kurtarması da iyi bir gelişme. Belki bir kahraman diyemeyiz ama hain de demek pek doğru olmuyor zira eğer Mannimarco’nun yanında yer almasaydı Mannimarco, Abnur’u öldürecekti. Ne demişler; dostunu yakın, düşmanını daha yakın tut. Tamriel’in hakkı yenmiş vatandaşlarından birisidir Abnur Tharn.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)