KİMDİR, NEDİR: STRELOK

“Haklı olup olmadığıma emin değilim. Kim bilir, belki de hiç öğrenemeyeceğim… Lakin sonunda aradığımı buldum — ki belki sırf bu yüzden şükran duymalıyım.” — Strelok

Strelok, yaşına göre fazlasıyla tecrübeli bir Stalker ve neredeyse Bölge‘de hemen herkesin duyduğu bir isimdir.

Çernobil Karantina Bölgesi diye de anılan ve 1986’daki o meşhur faciadan sonra kordona çekilen 30 km’lik alanda, 2006 yılında bir diğer büyük ve bir o kadar da gizemli bir patlama yaşanır. Şimdiki adıyla Bölge diye bilinen alanda, Strelok ismi kayda değer bir ağırlık taşır.

Bölge’de nereye giderseniz gidin,  kiminle konuşursanız konuşun, Strelok kelimesini dile getirdiğinizde size söylenen şeyler hep aynı olacaktır: Bölge’nin en tecrübeli ve belki de en aklını kaçırmış olan Stalker’ı. Bunun ardında yatan sebepler çok basittir aslında. Strelok’un ve yandaşları olan birkaç kişinin  (yani Ghost, Fang, Guide ve Doctor’ın) böyle anılmalarının yegane sebebi aslen Çernobil Nükleer Santrali’ne sızıp oradan sağ çıkabilmeyi başarmış sayılı insanlardan olmalarıdır. Konu bununla da kalmaz; zira Strelok, aynı zamanda yaşanan ikinci büyük faciadan sonra Bölge’ye girip, orada gizemli bir şekilde tohumlanan “artefakt” adlı taşları da dış dünyayla tanıştırmış ilk Stalker’dır!

2011 yılından önce artefakt aramak için çıktığı başka bir gezi sırasında Strelok, Pripyat’ın hemen altından geçen bir dizi sofistike tünellerin işaretlendiği bir harita bulur. Bunun aslen insanların Pripyat’a gitmelerini engelleyen Beyin Yakıcı denen büyük sütunları es geçerek şehre  ve en nihayetinde de Çernobil santraline geçmesini sağlayabilecek büyük bir fırsat olduğunu fark eden Strelok,  hiç vakit kaybetmeden yoldaşlarını toplayıp büyük bir plan için kollarını sıvar. Fakat onca çabalarına rağmen gezi meyvesiz sonuçlanır. Ghost ve Fang adıyla anılan yandaşlarından iki tanesi santralin içine girmeyi başarabilmişse de, aradıkları yerin güvenlik koduyla korunan kalın bir kapıyla kapandığını fark etmişlerdi. Malumunuz, bu kapıyı açabilecek gerekli alet-edevatları da bulunmadığından elleri boş dönmekten fazlasını yapamazlar.

Geri çekilişleri sırasında ansızın ortaya çıkan gizemli bir güç, Strelok’un ekibini fark ederek, onların geri dönüş yolunu engellemeyi başarır. Emisyon olarak bilinen yapay bir fırtına, onları öldürmek amacıyla çevredeki alana salınmıştı. Fırtınadan sağ kurtulmayı başarsalar da, özellikle Strelok ağır yaralandığı için yandaşlarından iki tanesi tarafından Doctor olarak bilinen elemanın yanına götürülüp, kendisine acilen gereken tıbbi yardımda bulunulmuştur.


Strelok hakkında pratik anlamda bilinen ve genel kültür seviyesinde olan bilgiler bu kadar. Hikayesinin buradan sonra ilerleyişi; Strelok’a sonrasında ne olduğu yıllar boyunca çeşitli rivayetlerle doldurulmuş, fikirler ortaya atılmış ve tartışmalara sebep olmuştu. Ancak kimsenin ne bunun ötesinde bir bilgi sahibi olduğu, ne de Strelok’un ortalarda görüldüğü söylenebilirdi. Ta ki, 2012 yılına kadar…

(2012 yılıdan sonra yaşananlar S.T.A.L.K.E.R.’ın ilk oyunu olan Shadow of Chernobyl’in hikayesi olduğu için, Strelok hakkındaki bilgiler tamamen oyuncunun hikayede yaşadığı tecrübelere göre değişkenlik göstermekte. Dolayısıyla, anlatılacaklara burada nokta koymakta fayda var.)

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)