KİMDİR, NEDİR: CELEBRIMBOR

Eğer Orta Dünya tarihiyle çok sıkı fıkı değilseniz Celebrimbor adını Shadow of Mordor’dan önce hiç duymamış olma ihtimaliniz bile mevcut. Ancak aslında Orta Dünya külliyatının arka planını ve geçmişini anlatan bir hayli önemli eserler olan “Silmarillion” ve “Güç Yüzüklerine Dair” kitaplarını okuduysanız Celebrimbor’un kim olduğunu gayet iyi biliyorsunuzdur. Yine de izin verin, öyle olsa bile bir hafızanızı tazeleyeyim.

Celebrimbor, Fëanor’un hanesinin son temsilcisi olan bir Ñoldorin prensidir. Yaşamının ilk yılları hakkında genel olarak bir belirsizlik hakimdir. Örneğin Valinor’da mı, yoksa Orta-Dünya’da mı doğduğuna dair bir bilgi yoktur. Yine de tahminler Ani Alev Savaşı olarak da bilinen Dagor Bragollach sonrasında Nargothrond’a kaçanlar arasında olduğu yönündedir. Nargothrond’un yağmalanmasından sonra bir süre Gondolin’de Kral Turgon’un mücevherlerini yaptığı bilinen Celebrimbor’un, Elftaşı olarak da bilinen Eärendil’in Taşı’nı yaptığına dair söylentiler de mevcuttur. Diğer bazı söylentiler ise Elftaşı’nın Enerdhil tarafından yapıldığını ve Celebrimbor’un da Enerdhil’in öğrencisi olduğunu da iddia eder.

İkinci Çağ’da Eregion’daki Ost-in-Edhil elflerinin yöneticisi olan Celebrimbor, aynı zamanda Gwaith-i-Mírdain olarak bilinen bir elf zanaatkarlık loncasının da liderliğini yapıyordu. Becerileri Khazad-dûm cücelerinin de dikkatini çeken Celebrimbor, cüce Narvi’yle birlikte cüce krallığının Batı sınırını koruyan Durin’in Kapıları’nı tasarlayarak cücelerle yakın bir dostluk da kurdu. Bu dostluk, Eregion elfleri ve Khazad-dûm cüceleri arasında gelişecek olan ticaret antlaşmalarının da başlangıcıydı aynı zamanda.

lorekeeper middle earth shadow of mordor annatar sauron celebrimbor rings of power güç yüzükleri

İkinci Çağ’ın 1500. yılında Valar yarafından yollandığını iddia eden Annatar (Hediyelerin Efendisi) adında bir elçi, Ost-in-Edhil’e geldi ve mücevher yapımı konusundaki bilgilerini Gwaith-i-Mírdain’le paylaşmayı teklif etti. Daha fazlasını öğrenmeye hevesli olan lonca bu teklifi kabul ederek Annatar’ın gözetimi altında çeşitli güçlere sahip yüzükleri yaratmaya başladı. Efsaneler Celebrimbor’un bu yüzüklerden bir tanesini o sıralarda Khazad-Dûm’da hüküm sürmekte olan Kral III. Durin için dövmüş olduğunu söyler.

Annatar’dan öğrendikleriyle yüzük yapımı konusunda gittikçe ustalaşan Celebrimbor da bu sırada Güç Yüzükleri’nin en zarif ve muazzam üç tanesini yarattı. Vilya, Narya ve Nenya adını verdiği bu üç yüzüğü herkesten gizli tutan Celebrimbor, bu yüzüklere sırasıyla hava, ateş ve su elementlerinin gücünü aktardı. Henüz farkında olmasa da bu üç yüzüğü gizli tutmak, Annatar maskesinin altında gizlenen Sauron’un karanlık planlarını bozan tek şeydi. Zira o sıralarda Orodruin Dağı’nda gizlice Tek Yüzük’ü yaratmakta olan Sauron, elfler tarafından yaratılmış olan Güç Yüzükleri’nin himayesini de kendine bağlamayı ve bu şekilde Orta Dünya üzerinde egemenlik kurmayı planlıyordu. Ancak Vilya, Narya ve Nenya’ya asla dokunma fırsatı bile bulamadığı için üç yüzük Karanlık Efendi’nin görüşünden uzak kalmış oldu. Annatar’ın asıl kimliğini ve yüzüklerle ilgili planlarını öğrenen elfler ise savaşa hazırlandılar. Tabii Vilya ve Narya’yı Lindon’daki Gil-galad’a, Nenya’yı ise Lothlórien’deki Galadriel’e yolladıktan sonra…

Ancak elflerin üç yüzüğünden vazgeçmeye niyeti olmayan Sauron, Celebrimbor’un üç yüzüğü saklamasına karşılık olarak Eregion’a saldırdı. Harap olan şehrin yağmalanması sırasında Celebrimbor’u da ele geçirdi ancak uzun işkencelerle elf lorduna üçlünün yerini söyletmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Bu sırada yine elfler tarafından dövülen 16 yüzüğü ele geçirip, sonraki yıllarda özellikle de insanlar üzerinde kullandı. İkinci Çağ’ın 1697. yılında gördüğü işkenceler sonucu hayatını kaybeden Fëanor soyunun son temsilerinden Celebrimbor, hala vücudunda saplı olan oklarla birlikte bir sırığa bağlandı ve Sauron’un kuvvetleri elflere saldırırken sancak olarak kullanıldı.

lorekeeper middle earth shadow of mordor annatar sauron celebrimbor rings of power güç yüzükleri

Shadow of Mordor da Celebrimbor’un hikâyesini ufak bazı modifiyeler yaparak bu noktadan devralıp Üçüncü Çağ’a taşımaktadır…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)