BLIZZCON GEZİ YAZISI – BÖLÜM 1: BİLET ALMA SANATI

BlizzCon’a gitmek her Blizzard oyuncusunun hayalidir. Işıl ve ben de uzun zamandır bu hayali gerçekleştirmek istiyorduk. İlk olarak BlizzCon 2013’e gitmeye niyetlensek de o sene evlilik hazırlıkları sebebiyle gitme şansımız olmadı. Mutlaka yeni World of Warcraft ek paketini görüp oynayabileceğimiz bir BlizzCon’a gitmek istediğimiz için de planlarımızı 2015’e erteledik.

Mart 2015’te BlizzCon duyurulur duyurulmaz hazırlıklara başladık. Çünkü Illidan’ın dediği gibi “hazırlıklı değilseniz” bilet alırken çok geç kalabilirsiniz. Biletler çıkana kadar yapmanız gerekenler basitçe biletlerin satılacağı siteye üye olmak ve gereken tüm bilgileri önceden girmek. Böylece satış başladığı anda bu detaylarla vakit kaybetmemiş oluyorsunuz, çünkü her saniye çok önemli.

Biletler üç parça halinde satışa çıkıyor: ABD saatine göre satışa sunulan ilk seri, Avrupa saatine göre satışa sunulan ikinci seri ve son olarak da California – Orange County’deki muhteşem bir çocuk hastanesi yararına düzenlenen Benefit Dinner biletleri. Benefit Dinner biletleri daha pahalı olmakla birlikte bu biletleri alarak hem yardımda bulunmuş oluyorsunuz hem de BlizzCon’a ek olarak etkinlik öncesi düzenlenen ve Blizzard çalışanlarının da bulunduğu bir akşam yemeğine katılma hakkı elde ediyorsunuz. Tavsiyem ilk seride bilet almaya çalışmanız. Böylece hem alamazsanız başka şanslarınız da olur hem de BlizzCon’un düzenlendiği Anaheim Convention Center çevresindeki oteller ilk serinin satışını takiben hemen doluyor.

İlk bilet serisinin çıkacağı gün, sabaha karşı biletlerin satışına birkaç saat kala uyandık. Zaten o heyecanla uyumak pek mümkün olmamıştı. Biletlerin satılacağı siteye giriş yapıp önceden kaydetmiş olduğumuz kişisel bilgilerimizden kredi kartı bilgilerimize kadar her şeyi tekrar kontrol ettik ve iki ayrı bilgisayar başında hazır hâlde beklemeye başladık. Belki satış birkaç dakika erken başlar diye gözümüz sürekli saatteydi ancak tam söylenen saatte başladı.

Lorekeeper-BlizzCon Gezi Yazısı-Bilet Alım

Available” yazısını gördüğümüz anda ikimiz birden hemen bilet sayımızı girip satın alma tuşuna bastık. Ancak bizle aynı anda bu işlemi yapan binlerce kişi olduğundan, yaptığımız tüm hazırlıklara rağmen site bizi bekleme odasına attı. Yine de umutluyduk. Bekleme odasını geçip satın alma ekranına ulaşmak için stres içinde ekranlara bakarken sistem bizi sıradan attı. Biletlerin statüsü “Unavailable” olmuştu. Muazzam bir hayal kırıklığı içine düştük. Gerçekten de BlizzCon bileti almak anlatıldığı kadar zormuş ve ne kadar hazır olursanız olun alınamayabiliyormuş.

O sırada Işıl önemli bir detayı hatırladı. Sisteme giren herkesin bilet alımını tamamlamak için belli bir süresi vardı. Süre tamamlandığında biletler yeniden satın alınabilir hâle gelebilirdi. Umutla sayfayı yenilemeye devam ettik. Işıl’ın tahmin ettiği gibi süre dolar dolmaz biletler tekrar “Available” statüsüne geldi. İlk olarak Işıl kendi ekranında biletlerin yeniden alınabilir olduğunu gördü ama o anki heyecan ve şaşkınlıktan satın alma tuşuna basmada biraz geç kaldı. Tam bu anda benim ekranımda da biletler alınabilir hale geldi ve Işıl’dan birkaç saniye önce satın alma komutunu girdim. Işıl yeniden bekleme odasına düşerken ben sonunda satın alma ekranına ulaştım ve önceden girilmiş bilgilerimizi kullanarak biletlerimizi almayı başardım. Birden fazla bilet alıyorsanız en önemli konulardan biri tüm biletleri tek bir kişi adına almak. Çünkü sadece bir kişinin bilet bilgilerini önceden girebiliyorsunuz ve diğer bilet sahiplerinin bilgilerini girmeye çalışırsanız, ister istemez zaman kaybediyorsunuz. Bilet alımı tamamlandıktan sonra belirli bir tarihe kadar bilet sahiplerinin isimlerini ve karakter ismi gibi diğer detayları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Biz de önce iki bileti de benim adıma alıp sonrasında Işıl’ın bilet bilgilerini güncelledik. Bu arada Işıl bir kez daha bekleme odasından düşerken, biletlerin statüsü “Sold Out” oldu. İlk serinin satışı sona ermişti. Biletlerin hızlı tükendiğini biliyorduk ancak bu kadarını beklememiştik. Ben de birkaç saniye geç kalıp bekleme odasına düşmüş olsaydım, biletleri hiç alamayabilirdik.

Aldığınız BlizzCon biletleri barkodlarıyla birlikte Blizzard tarafından belirlenen bir tarihte e-mail adresinize gönderiliyor. 2015’te biz biletleri satın aldıktan hemen sonra gönderilmişti. Bu biletlerin çıktısını alıp yanınızda götürmeniz gerekiyor. BlizzCon yaka kartları, biletler ve kimlik belgeleri (pasaport) kontrol edilerek veriliyor.

Biletlerimize kavuşmuş olmanın verdiği rahatlıkla yeniden uyumaya döndük. Sabah olmak üzereydi ve gerçek dünyaya dönmemiz gerekiyordu. Yine de içimizde yıllar boyu birikmiş müthiş bir coşku vardı. BlizzCon’a gidiyorduk!

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)