BIOSHOCK TARİHÇELERİ – BÖLÜM 2: RAPTURE SİVİL SAVAŞI

Tarih 1952’yi gösterdiğinde Rapture gerçekten de altın çağını yaşamaktaydı. Dünyanın en maharetli sanatçıları, en büyük dehaları yaratıcılıklarının sınırlarını zorlamaktaydı. Her şey Andrew Ryan’ın en başta planladığı ve hayal ettiği şekilde ilerliyor gibi gözüküyordu. Tek bir şey dışında: Sofia Lamb’in politik etkisi, Ryan’ın umduğunun çok daha ötesinde bir hızla şehre yangın gibi yayılmaktaydı. Rapture üzerindeki hakimiyetini alnının teriyle kazanmış olan Ryan, bunun üzerine Dr. Lamb’in naif felsefesini çökertip onun zayıflıklarını ortaya çıkartmak adına halka açık bazı oturumlar düzenlemeyi teklif etti. Ancak umduğunun aksine, bu oturumlar Lamb’in elini zayıflatmak bir yana, daha da çok destekçi toplamasına yol açtı.

Kendilerini “Rapture Ailesi” diye anmaya başlamış olan Dr. Lamb’in takipçileri git gide artarken, Ryan ise gittikçe köşeye sıkıştığını hissediyordu. “Sözde” Rapture Ailesi’nden bir an önce kurtulması gerektiğini bilen Ryan, meseleyi halletmesi için Plazmid alanında Rapture’ın bir numaralı isimlerinden olan  Augustus Sinclair’in şirketi Sinclair Solutions ile anlaştı. Bu antlaşmaya göre Sinclair, Dr. Lamb ve takipçilerinin ensesinden düşmeyecek ve onları halkın gözündeki itibarlarından edecek ya da belki de hapse attıracak delillerin izini sürecekti. Bunun üzerine “Rapture Kürsüsü” ismiyle çıkan gazetenin muhabirlerinden Stanley Poole, Sinclair adına gizlice Rapture Ailesi’nin içerisine sızdı. Burada Aile’nin üst düzey üyeleriyle yakınlaşan Poole, Dr. Lamb’in Rapture’ın yönetimini ele geçirmek için yaptığı planları doğrudan Ryan’a bildirdi. Aradığı bahaneyi bulmuş olan Ryan da vakit kaybetmeden Lamb ve destekçilerini, Sinclair tarafından işletilen Persephone’deki hapishaneye tıktı.

lorekeeper-bioshock-raptureın-düsüsü-ve-sivil-savas-1

Bir zamanlar Rapture’ın en iyi ve en parlak vatandaşları. Soldan sağa: Brigid Tenenbaum, Sander Cohen, Gilbert Alexander, Andrew Ryan, Sofia Lamb ve Yi Suchong

 

Aynı sıralarda Fontaine Futuristics, muazzam miktarda ADEM üreterek Rapture’daki piyasayı yavaş yavaş eline geçirmekteydi. Dr. Yi Suchong tarafından geliştirilen, Fontaine tarafından piyasaya sürülen Gen tonikleri ve plazmidler şehrin yeni oyuncağı haline gelmişti. Şehir sakinleri insan üstü güçlere sahip olarak parmak uçlarından alev püskürtmeye, vücutlarından arı sürüleri salmaya ya da kas dokusunu arttırarak süper hız ve güç kazanmaya başlamıştı. Andrew Ryan da yakında aralarında doğacak mücadeleden bihaber şekilde Frank Fontaine’i bu büyük başarısı ve atılımı nedeniyle tebrik etmekteydi. Hatta onun “Rapture’da görmeyi umduğu örnek vatandaş” tiplemesi olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişti.

ADEM konusunda artık tekel haline gelmiş olan Fontaine, yıllar içerisinde işlerini çok farklı yönlerde geliştirdi. Artık bir suç imparatorluğu haline gelmiş olan Fontaine Futuristics, kaçakçılıktan cinayete kadar uzanan bir çok suça karışmıştı. Güç skalasında böylesine önemli bir noktada duran Fontaine, şehrin sosyal yapısını ve düzenini de tehdit etmeye başlamıştı. Bu sebeple de kıs süre önce Andrew Ryan’ın gözdeleri arasında olan iş adamı, “aradan çıkartılacaklar” listesinde Dr. Lamb’den sonraki ikinci isim haline geldi. Ancak Fontaine’in düşüşü, Sofia Lamb’inki kadar basit olmadı. Ryan’ın kendi peşinde olduğunu anladığı gibi silaha sarılarak kendisini aradan çıkartmak için yollanmış adamlarla sıkı bir çatışmaya girdi. Çatışma sırasında Fontaine’in öldürüldüğü haberi geldiğinde 1958’in sonlarına gelinmişti. ADEM üretimini bir daha başkasının eline bırakmaya hiç niyeti olmayan Ryan da, Fontaine Futuristics’in kontrolünü eline alarak plazmid ve tonikleri kendi şirketi olan Ryan Industries altında üretmeye başladı.

Birkaç aylığına ortalığın tozu dinmiş ve işler yoluna girmiş gibi gözükse de, “Atlas” adında biri ortaya çıkıp sivil itaatsizliğin tohumlarını Rapture’a ekince şehir yine karışmaya başladı. Özellikle göz ardı edilen fakir ve dışlanmış kesimlerin ayaklandığı bu eylemler sırasında halk özellikle de Rapture’ın güvenlik personeline karşı çetin bir gerilla savaşına girdi. Ancak asıl kıyamet 1958 yılbaşının arifesinde koptu. Atlas destekçileri, şehir içindeki sosyoekonomik açıdan üstün tabakanın yoğunlaştığı kritik noktalara saldırdı ve böylece Rapture içerisinde iç savaş resmen patlak verdi. Kontrolü kaybetmemek için direnen Andrew Ryan her ne kadar sıkı yönetime geçip, Rapture’ın ideallerine aykırı hareket eden herkesi sert şekilde cezalandırmaya başladıysa da işler hızla kontrolden çıkmaktaydı. Rapture’daki basını da arkasına alan Ryan, sık sık Atlas’ın bir “parazit” olduğunu vurguladığı ve Rapture’ın bir numaralı düşmanı haline geldiğini duyurduğu basın bültenleri yaptı.

lorekeeper-bioshock-raptureın-düsüsü-ve-sivil-savas-3

Sivil savaş nedeniyle kendilerini korumaya çalışan halk ise kaderini ADEM ve plazmidlere teslim etmişti. Hayatta kalmak için plazmidlerin getirdiği insan üstü yeteneklere bel bağlayan Rapture halkı, böylece iyiden iyiye ADEM bağımlılığına yakalandı. Bu bağımlılığın yarattığı psikolojik ve fizyolojik etkiler, halkın ciddi bir bölümünün düzeltilemeyecek şekilde deforme olmuş Şekilsizlere dönüşmesine yol açtı. Çılgınca artış gösteren ADEM talebini karşılamak için çözüm arayan Andrew Ryan, son çare olarak Küçük Kız Kardeşleri, cesetlerden ADEM toplamaları için sokaklara yolladı. Ancak küçük kızların ADEM deposu olduğunu bilen Şekilsizlere karşı bir koruma sağlanması gerekiyordu. Ryan tarafından kızlar için bir koruma yaratmakla görevlendirilen Dr. Suchong, Koca Babacık projesini böylece harekete geçirdi. Başta Dr. Lamb’in Persephone’de hapsedilmiş takipçilerini kullanarak ilk prototip “Koca Babacık”lar yaratıldı. Ancak devasa bir dalgıç kostümü giymiş bu korumaların agresif yapıları sebebiyle daha en başından tonla “kaza” meydana geldi. Hatta Dr. Suchong da bu kazalardan birine ilk kurban giden isimlerdendi.

Dr. Suchong’un ölümüyle yarıda kalan Koca Babacık projesini Fontaine Futuristics’te çalışmakta olan bir başka dahi Dr. Gilbert Alexander devraldı. Dr. Alexander, daha fazla Küçük Kız Kardeş’e ihtiyacı olduğunu söyleyerek, şehirdeki küçük kız çocuklarını tek tek kaçırmaya başladı. Bu kızlardan bir tanesi de Sofia Lamb’in kızı olan Eleanor Lamb’di. Suchong’un çalışmalarını bir sonraki aşamaya taşımayı başaran Dr. Alexander, en nihayetinde Denek Delta ismindeki bir Koca Babacık ile Eleanor Lamb arasında bir bağ yaratmayı başardı. Ancak tam yılbaşı arifesinde çıkan isyanlar sırasında Persephone’deki hapishaneden kaçmayı başaran Sofia Lamb, kızını geri almak için varını yoğunu ortaya koydu. Kendisine hala sağdık olan bir grup Şekilsiz ile Denek Delta’ya saldıran Dr. Lamb, bir hipnotize plazmidiyle etkisiz hale getirdiği Delta’yı kendi kendini öldürmeye zorladı. Daha sonrasında ise Eleanor’u da alarak Persephone’ye döndü ve iç savaşın karmaşasından uzak durdu.

Aynı sıralarda, ADEM bağımlılığıyla iyiden iyiye delirmiş olan Şekilsizler yavaş yavaş Koca Babacıkları nasıl aradan çıkartacaklarını öğrenmeye başladılar. Aynı zamanda keşfettikleri (ve önemsemedikleri) bir başka detay da, Küçük Kız Kardeşler’in bedenlerindeki salyangozları çıkartmanın kızların ölümüyle sonuçlanmasıydı. Bu durumun oluşmasında kendi rolünü fark eden ve büyük pişmanlık duyan Tenenbaum, küçük kızları öldürmeden içlerindeki salyangozu yok eden ve kızlara insanlıklarını geri veren bir Plazmid geliştirdi. Bir yandan da bu plazmidi kullanarak kurtardığı kızları Olimpus Tepesindeki gizli bir yeraltı sığınağında saklıyordu.

lorekeeper-bioshock-raptureın-düsüsü-ve-sivil-savas-2

 

Bir zamanlar özgürlük vaat eden Rapture, artık savaşın keskin sınırlarıyla bölünmüştü. Apollo Meydanı, Ryan’ın elindeydi ve Atlas destekçilerini hapis tutmak için kullanılıyordu. Persephone Ceza Kolonisi Lamb’in kontrolündeydi fakat şehirle olan tüm bağlantısı kesilmiş ve diğer bölgelerden izole edilmişti. Eskiden Rapture’ın kanlı canlı kalbi olan Arcadia, ADEM bağımlısı Saturnine adlı bir pagan tarikatı tarafından kapatılmıştı. Hatta Arcadia’da sahne alan Rapture’ın kaçık sanatçılarından Sander Cohen’in meşhur “Frolic Hisarı” bile kepenk indirmek durumunda kalmıştı. Prometheus Noktası’ndaki Rapture Anıt Müzesi halka kapatılarak Koca Babacıklara ait eğitim alanı haline gelmiş, önceden kaymak tabakanın yaşadığı Siren Sokağı, parıltılı günlerini çok geride bırakarak bir fuhuş batağı olup çıkmıştı. Şehir artık bu haldeyken, Ryan da müdahalelerini iyiden iyiye sertleştirmişti. Batisfer ağını kapatıp ulaşımı kesen ve şehrin ulaşabildiği her noktasına güvenlik güçleri yollayarak gerektiğinde ölüm cezası uygulattıran Ryan, hayallerindeki şehrin yok olmasını göze almaktansa kendi prensiplerini çiğnemeye karar verdi: Feromonları kontrol etmeye yarayan bir plazmid geliştirdi. Böylece bütün ADEM bağımlısı halk üzerinde mutlak bir kontrole sahip oldu. Bu noktada daha fazla yapabileceği bir şey olmadığını anlayan Atlas ise tekrar kayıplara karıştı. Rapture’ın kanlı iç savaşı aktif dönemini geride bırakmış olsa da, sokaklarda gezen delirmiş Şekilsizler ve az sayıda kalmış olan aklı başında halkın duyduğu korku ise baki kaldı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)