LOREKEEPER GAMESCOM 2015’TE!
Gelelim esas aksiyonun döndüğü etkinlik alanlarına. Etkinliğe en iyi hazırlanmış firmalardan birisi de bence Blizzard’dı. (Ve bizim en çok ilgi gösterdiğimiz de şüphesiz oydu tabii. Çünkü Blizzard.) Pek çok oyunun kapısında yüzlerce kişilik kuyruk varken Blizzard oyunlarında hiç sıra beklemedik ve bunun sebebi ilginin az olması da değil. Hem basın için ayrı giriş temin etmiş olmaları hem de getirdikleri her oyun için yüzlerce bilgisayar kurmuş olmaları sayesinde pek çoğunu defalarca deneme şansı bulduk -ki Can bu konudaki deneyimlerini mutlaka yazacaktır zaten. Haklarında şikayetçi olacağım tek şey, bir sürü etkinliği sadece Almanca yapmış olmaları ve hatta Overwatch’ı da Almanca oynamak zorunda kalmamızdı. Oyun size bir takım ip uçları veriyor karakterleri nasıl oynayacağınıza dair ama gel de anla. Ama tüm bu Almanca bile beni daha ilk oynayışta Tracer bağımlısı olmaktan alıkoyamadı. Shooter türünü seven bir insan değilim; ona rağmen Tracer’la “bir arkadaşa ateş edip çıkacaktım” diye diye 4 kez oynadım. Overwatch tanıtım videosunu izleyenler hatırlar (izlemeyenler de mutlaka izlesin derim), Tracer’ın olayı bir anda hızla zıplamak, birkaç el ateş edip aynı hızla tüymek. Kontrolleri de epey basitti ve ilk oynayışta bile alışmakta zorlanmadım. Daha sonra Mercy’i denediğimde örneğin epey zorlandım çünkü ne ara uçuyoruz ne ara kaçıyoruz hiç belli değil. Ya da belki bellidir ama biz anlamıyoruz Almanca açıklamalar yüzünden. (Ben de aynı problemi Symmetra oynamaya çalışırken yaşadım mesela -Can)

 

 

Overwatch dışında Blizzard etkinlik alanında Heroes of the Storm’un yeni kahramanları ve yeni haritasını oynama şansı da bulduk. Ben yeni kahramanlara pek dalamadım çünkü Jaina <3 Tüm skinler ve mountlar da açıktı üstelik. Ancak Can’ın anlattığı ve benim onun ekranından gördüğüm kadarıyla Rexxar’ın oynanışı epey eğlenceli duruyor. Tabii ben WoW’da da hunter olduğum için tarafsız olamayabilirim bu konuda. Mend Pet, Charge, Bestial Wrath hep alışık olduğum şeyler. Tipik bir Hunter olarak Rexxar’ın eli ayağı tabii ki sadık ayısı Misha. Ve Misha’yı öldürmek 0.25 kill sayılmasına rağmen Rexxar’ın skilleri işlevsiz hale geldiğinden karakter epeyce kısıtlanmış oluyor. Kharazim hakkında ise daha ilk skill’de nasıl gelişeceğinin seçimini yaptığı ve daha ofansif ya da defansif olma şansı olduğu dışında çok fazla bir fikrim yok. Sanırım uzaktan iyileştirmeye yönelik bir özelliği yok çünkü beni iyileştiren olmadı oyun boyunca. (Taş mı yedim ben burada sanki kafama? -Can) Ha bir de, iletişimsizlik kötü şey. Bir HotS oyunundaki en merc kampı alma aksiyonunu yaşadım bu oyunda. Ben tek başıma bir mercenary kampı alırken düşman basıp beni öldürdü, ama kampı almadı. (Niyeyse?) Bizim takıma bin kere işaret etmeme rağmen iki adım ötede it dalaşı yaptılar yine kampı alan olmadı. 20 saniye sonra dirilip kendim gittim aldım bomboş duran kampı. Bu da böyle bir anımdır. Bedava kamp veriyorsun, almıyorlar.

 

 

Bu arada yeni kahramanları oynamasam da yeni haritadan nasibimi epeyce aldım. Bu sefer Blizzard rakibin binalarını yıkmak yerine kahramanlarını öldürmeye yoğunlaşan bir boss tasarlamış ve birkaç kez karşısına çıkmaya cüret etmiş biri olarak söylüyorum: Yapmayın. Çünkü oldukça hızlı ve güçlü, iki vuruşta siz daha ne olduğunu anlamadan kafanıza kafanıza vuruyor, hasar dahi veremeden ölüyorsunuz. En iyisi o başka birilerine saldırırken arkadan vurup kaçmak. Tabii daha da iyisi boss’u rakibe kaptırmamak. Bunun için de Diablo’dan alışık olduğumuz shrine’lara dadanıp çıkardıkları minionları hızlı hızlı öldürmemiz gerekiyor. 30 taneyi önce tamamlayan boss’u kapıyor. Jaina gibi alan etkili büyüleri olan bir kahraman için pek de zor bir iş değil ama bu sırada karşı takımın da tepenize binmek için hazırda beklediğini hesaba katmanız lazım. Sonuç olarak çok değişik bir mekanik içermese de mevcut haritalardan sıkılmış olanlar için hoş bir değişiklik olmuş. Oynanır. (Burcu’nun meşhur tek kelimelik yorumları)

 

Starcraft tarafında da yeni gelen iki kişilik Allied Commanders modunu oynadık. Tabii ki Raynor ve Kerrigan olarak oynadık, ya ne olacaktık? (Artanis’in de gideri vardı aslında? -Can) Gamescom demosu olduğu için oyunu sanırım aşırı kolayda açmışlar çünkü o kadar unutmuşum ki kısa yolları falan orta seviyede bir düşman ağzımı kırardı orada. Normal iki kişilik Starcraft oynamaktan farklı olarak bunda kahramanlarınız var ve güçlenip çeşitli özellikler ediniyorlar. Bu sırada oyunun verdiği görevleri yapmakla uğraşıyorsunuz. Bizim oynadığımız oyunda düşmanın gönderdiği trenleri indiriyorduk mesela, ara sıra da saldırılarını püskürtüyorduk. Dediğim gibi oyun çok kolay olduğu için dayağımızı yiyemedik ve yeni özellikleri de kullanmaya ihtiyaç olmadığından ben pek tat alamadım. Yine de tekrar denemeye niyetliyim, tuş kombinasyonlarını da aklımda tutacağım hem bu sefer.

 

 

Paragraflarca Blizzard anlattım ama tabii ki iki gün boyunca sadece Blizzard standlarında geçirmedik vaktimizi. (Kabul, çoğunu orada geçirdik) Hollandalı Guerilla Games’in beklenmedik bir çıkış yapan ve kabile hayatı ile dev makineleri birleştiren ilginç dünyasıyla dikkatimizi çeken oyunu Horizon: Zero Dawn’ın basın günündeki 40. ve son gösterimine katıldık mesela. E3’teki oynanış videosundan çok da farklı bir şey görememiş olmamıza rağmen Horizon’dan beklentilerimiz hala yüksek. Oyunun ana karakteri olan Aloy da güçlü karakterini yansıtan duruşuyla ve seksi olma çabasında olmayan kabile avcısı kılığıyla iyice gözüme girdi. (Zira üzerine ok yağarken göğüs dekoltesinin bize ne faydası var, değil mi?) Bir de kendisinin Sarah Connor, Ellen Ripley ve Ygritte gibi karakterlerden ilham alınarak yaratıldığını da düşününce, Guerilla Games kadın karakter yaratma konusunda doğru yolda ilerliyor diyebilirim. Eğer o kıyamet sonrası dünyanın da doyurucu bir hikayesi varsa turnayı gözünden vurdular demektir. Heyecanla bekliyorum gelişmeleri!

 

Henüz kimseler önünde sıra olmamışken Heroes 7 deneyen Can, okuyucularımız için de birkaç tane beta key kapmayı ihmal etmedi. Bunu yaparken çok inanılmaz bilgiler de verdi üstelik.
“Ne oynuyorsun?”
“Heroes 7.”
Kesinlikle üzerinde durduğumuz platformda devasa harflerle yazılmış olmayan bu muhteşem bilgiyi aldıktan sonra herhangi bir faction’ı değil de demo için hazırlanmış karma bir orduyu oynadığını öğrenebildim. Utanmasa turn-based kavramını anlatacaktı. Oyun ise klasik Heroes gibi görünüyordu, bilemiyorum 6’dan bir farkı var mıydı. Ama beta key’leri yakında dağıtacağız, merak eden bakabilir.

 

gamescom2015_heroes7

Yapımcılardan birini yakalasaydık “Sylvan elfleri Türk mü?” diye soracaktık, yakalayamadık…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)