KİMDİR, NEDİR: MAI HASEGAWA

Mai Hasegawa, kod adıyla Konoko, bir TSMT yani Teknolojik Suçlarla Mücadele Timi’nin ajanıydı. Üç yaşında yetim ve öksüz kalan Konoko, kendini bildi bileli TCTF tarafından yetiştirilmiş ve tüm hayatı boyunca en yüksek teknolojilerle donatılmış bir ajan olabilmek için sıkı bir eğitime tabi tutulmuştu.

Eğitiminin ardından, Komutan Griffin tarafından bir deponun, suç örgütü Sendika ile bağlantısını araştırmakla görevlendirildi. Griffin, ondan öncelikle içeri sızan ajan Chung’u bulmasını ve deponun faaliyetlerini durdurabilmesi için gerekli bilgileri kendisine getirmesini istedi. Hemen işe koyulan Konoko, kısa sürede Chung’un yerini tespit etti. Fakat Chung öldürülmüştü ve cesedinin yanında ona ait bir veri cihazı vardı. Cihazda bu depo ile Musashi Tesisi arasında bir bağlantıya yer verilmişti. Griffin, Konoko’ya araştırmaya devam etmesini söyledi.

Konoko, yolda bir grup Sendika askeriyle çatıştıktan sonra TSMT’den bir çağrı aldı. Bu çağrıyı yapan, Konoko’yu yakından izleyen ve aynı zamanda onun yakın bir dostu olan android Shinatama idi. Shinatama, geriye kalan Sendika askerlerinin kanıtları bir zırhlı araca yükleyerek kaçmaya hazırlandıklarını bildirdi. Konoko, kaldıraçlı bir vincin kontrolünü alarak kaçmakta olan zırhı aracın önünü kesti ve aracı yere devirdi. TSMT askerleri zırhlı aracın etrafını sararken, Konoko da Griffin ile bağlantıya geçti ve Musashi Tesisi’ni araştırmak için izin istedi. Griffin, şimdilik geri çekilmesini istediyse de Konoko, Sendika’nın ellerinden kaçıp gitmesi ihtimalini kabullenemedi ve araştırma konusunda ısrarcı bir tavır aldı. Shinatama, bu tartışmanın Konoko’nun istikrarını bozduğunu bildirerek onun vazgeçmeyeceğini söyledi. Sonunda istediği izni Griffin’den almayı başaran Konoko, yanına iki TSMT ajanı alarak yola koyuldu.

Bir tuzağa doğru sürüklendiğinden habersiz olan Konoko ve ekibi

Bir tuzağa doğru sürüklendiğinden habersiz olan Konoko ve ekibi

Muhashi Tesisi’ne vardıklarında TSMT ajanlardan biri, konuklarla ilgilenen sekretere kendini tanıtarak konuya girecekti ki sabrı tükenen Konoko, sert bir çıkışla araya girdi. Bulundukları tesisin yasa dışı teknoloji üretimine bulaştığını belirterek buradaki bütün operasyonların durdurulmasını emretmek için geldiklerini söyledi. Sekreter, yardımcı olmaları için birilerini ayarlayacağını söyledi; ancak bir süre sonra Konoko ve ekibi, aniden Sendika askerleri tarafından çevrildiler. Bu beklenmedik saldırıyı püskürttükten sonra Muhashi Tesisi’nin Sendika ile bağlantısını ortaya çıkartmak amacıyla tesisi aramaya koyulan Konoko, gittiği her yerde Sendika askerleri ile karşılaşınca bir şeylerin ters gittiğini düşünmeye başladı. Griffin ile irtibata geçerek bu mekanın tamamen veri cihazına yerleştirilmiş bir tuzak olduğunu ve Sendika’nın burada onları oyalarken aslında daha büyük bir şeyin peşinde olduklarını iddia etti. Griffin, durumu araştıracağını söyledi ve bu sürede Konoko’dan mekanı iyice araştırmasını emretti; daha sonra ise Konoko’nun teorisini doğruladı. Sendika farklı bir araştırma tesisine saldırıya geçmişti.

Konoko bir çıkış yolu ararken Shinatama, tesiste kendini imha moduna geçmeye hazırlanan bir Ölümcül Beyin olduğunu bildirdi. Eğer bu makine amacına ulaşırsa geniş çaplı bir çevreye hasar verebileceğini bilen Konoko, olabilecek felaketi engellemek için bir an önce yola koyuldu. Ölümcül Beyin’in savunma mekanizmasını tetikleyen lazerlerden kaçarak makinenin sistemine sızdı. Nihayetinde Ölümcül Beyin’i devre dışı bıraktı ve hızla Sendika tarafından saldırı altında olan Vago Biyoteknoloji adlı tesise doğru ilerledi. Griffin, Konoko’nun bu başarılarını her ne kadar takdir ettiyse de ileride kontrolden çıkmasından korkuyordu. Gözü sürekli onun üzerindeydi.

Shinatama, Konoko’ya TSMT birliklerinin Vago Biyoteknoloji’ye girmesini engelleyen birisi olduğunu söyledi. Bütün bu kargaşaya, mutasyona uğramış süper-asker Barabas neden oluyordu. Karşısında çetin bir mücadele verdiği ve kendisini en sonunda feci bir şekilde mağlup eden Konoko’nun güçlü olduğunu itiraf eden Barabas, tekrar karşılaşacaklarını ima ederek oradan ayrıldı ve kendisini daha önce Konoko konusunda uyarmış Sendika lideri Muro’ya durumunu açıkladı.

Daha sonra Konoko, bu araştırma tesisindeki sivilleri kurtarmak için yola koyuldu. Önüne çıkan bütün Sendika askerlerinin hakkından geldikten sonra tesisin girişindeki bir kuleyi güvence altına aldı. Bu sırada bir grup Sendika gücüne karşı çatışan TSMT birlikleri de destek istemekteydi. Ancak Konoko da güvende değildi; kendisinin az önce ölesiye hırpaladığı bir Sendika bombacısı, üzerindeki bombaları aktif ettiğini ve birkaç saniye sonra Konoko ile birlikte öleceğini söyledi. Konoko ise hemen bu bombacıyı, çatışan Sendika askerlerinin üzerilerine atarak TSMT’nin istediği desteği sağlamış oldu. Sendika’nın bu tesisten bir teknoloji kaçırdığını öğrenmesiyle de tam gaz araştırma tesisinin arka çıkışına doğru ilerledi; ancak vardığında Muro’nun bu teknolojiyi taşıyan araçla ayrıldığını gördü.

Hava alanına saldıran Sendika askerleri

Hava alanına saldıran Sendika askerleri

Motorsikletine atlayıp peşlerine düşen Konoko, Muro’yu bir hava alanına girerken yakaladı. Muro, yetişmesi gereken bir uçak olduğunu söyleyerek askerlerine Konoko’yu öldürmelerini emretti. Konoko peşindeki Sendika askerlerinin hakkından gelerek Muro’yu aramaya koyuldu. Askerler hava alanında kargaşa çıkararak Muro’nun kaçışına yardım ediyorlardı; fakat bu bile Konoko’yu durdurmaya yetmedi. Bir yandan sivilleri kurtararak ilerlerken bir süre sonra Muro ile tekrar karşılaştı. Muro, Konoko’nun bu potansiyelinden etkilendiğini itiraf etti ama bunun, önünde bir engel olmasına izin vermeyeceğini söyleyerek uzaklaştı. Konoko her ne kadar uğraşsa da karşısına çıkan Sendika askerleri sürekli önünü keserek Muro’yu yakalamasına izin vermediler. Yine de Muro’yu hangar bölgesine kadar takip etti; burada bir takip cihazı bularak hedefinin uçağına yerleştirdi ve bölgeden uzaklaştı. Fakat takip cihazının verdiği sinyal bir süre sonra kesilecekti.

Konoko’yu gözlemleme amacıyla tasarlanmış Sahte Canlı Kukla (Simulated Life Doll) Shinatama

Konoko’yu gözlemleme amacıyla tasarlanmış Sahte Canlı Kukla (Simulated Life Doll) Shinatama

Muro’nun askerlerinden biri, Konoko ile bağlantısı olan android Shinatama’yı keşfetti ve bu durumu patronuna bildirdi. Muro, Konoko hakkında daha fazla bilgiye sahibi olmak ve onu başından atmak amacıyla, Barabas’ı görevlendirdi ve Shinatama’yı kendisine getirmesini istedi. Barabas, emrindeki Sendika saldırı birlikleriyle birlikte Shinatama’nın bulunduğu TSMT karargâhına büyük bir saldırı düzenledi. Karargâhın girişlerinin saldırı nedeniyle kapanmakta olduğunu farkeden Konoko, motorsikletiyle kendini karargâhın içine savurdu. Sendika öncelikle karargâhın trafo merkezlerini çökertti ve böylece TSMT‘nin savunma sistemini tamamen devre dışı bıraktı.

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)