KİMDİR, NEDİR: CIRI – BÖLÜM 2

Hotsporn yolda Ciri’yi aftan yararlanması ve arkadaşlarını ele vererek kendini kurtarması için ikna etmeye çalışır. Hatta Mistle’ı “iğrenç ve doğa dışı” yönelimlere sahip olduğundan dolayı Ciri’ye göz koymakla suçlar. Jealousy’ye giderse kesinlikle öleceğini ve fareleri unutmasını söyleyerek kendisiyle gelmesini teklif eder. Bu sırada soyguncularla karşılaşırlar ve atlarını kaybederler. Ancak Hotsporn, büyülü bilekliği sayesinde atını istediği zaman çağırabilmektedir. Ne var ki, kendisi de bir ok ile yaralanarak kan kaybından ölür. Ciri bilekliği alarak atı çağırır ve ona Kelpie adını verir. Kelpie’ye atlayan Ciri, Cintra’dan vazgeçerek Mistle’ı kurtarmak için Jealousy’ye doğru döner. Orada arkadaşlarına bir tuzak kurulduğunu anlamıştır, anlamadığı şey ise tuzağın neden bir ordu asker yerine tek bir adamdan oluştuğudur. Ta ki o adamla tanışana dek…

Fareler büyük bir öz güvenle Jealousy kasabasına gider ve hanın önünde kelle avcısı Bonhart’a meydan okurlar. Bonhart uzun boylu zayıf bir adamdır. Bir elinde ekmek, öbüründe soyulmuş bir yumurta bulunduğu halde meydana çıkar ve onlarla alay edercesine teslim olmalarını ister. Fareler teslim olmak yerine saldırmayı seçerler ve Ciri onlara yetiştiğinde hepsini ölmüş ya da ölmek üzere olarak bulur. Bonhart ile savaşırlar; Ciri Witcher eğitimi sayesinde Bonhart’a arkadaşlarının tamamından daha uzun süre direnmeyi başarabilmiştir. Bonhart Ciri’nin kılıç kullanmadaki yeteneklerinden etkilenir ve Ciri’ye eğitimini kimden aldığını sorar. Ciri cevap vermez. Bonhart onu etkisiz hale getirdikten sonra bir kazığa bağlar ve gözlerinin önünde can çekişen Fareler’in kafalarını keser. Arkadaşlarının vahşice katledilmesinden sonra cesareti kırılan Ciri’yi bir köpek gibi tasmalayıp Esterhazy adlı bir demirciye götürür.

Ciri ve Fareler

Ciri ve Fareler

Demirci, Bonhart’ın pek de hoşuna gitmeyen pek çok silahtan sonra, benzersiz bir kılıç sunar onlara. Üzerinde elf sembolleri olan, orjinal gnome yapımı, siyah çelikten bir kılıç. Kabzasında yıldırım çarpmış bir kule vardır ve kulenin tepesinde de bir kuş sembolü… “Kırlangıç” der Ciri, “Zirael. Benim adım.” Demirci de ona kabzadaki sembollerin anlamlarını açıklar: Yıkılan kule kaos ve yıkımı temsil etmektedir, kırlangıç ise umudu. Ve kaderinde olanı gerçekleştirmesini dileyerek kılıcı ona verir.

Ciri’yi söz verdiği üzere Baron Casadei’ye vermekten vazgeçen Bonhart, onu bir arenada dövüşmeye ve uyuşturucu kullanmaya zorlar. Baron Casadei, Falka’nın kendisine söz verildiği halde teslim edilmemesine öfkelenerek arenaya adamlarını yollasa da Bonhart kızı vermez ve çok istiyorlarsa adamların arenada dövüşerek onu alabileceklerini söyler. Ciri ise adamların kendisini almasına izin vermeyecek ancak kendisinin de Bonhart’tan asla kurtulamayacağını anlayarak intihar etmeye çalışsa da başarılı olamayacaktır.

Bonhart Ciri’nin kim olduğunu öğrendiği zaman onu Baykuş olarak da bilinen Stefan Skellen’e satarak iyi bir kar elde edebileceğini düşünür. Unicorn adlı kasabada buluşma ayarlarlar. Bu sırada Skellen, Vysagota’nın çırağı Rience’i yakalayıp konuşturmuş ve onların da Ciri’nin peşinde olduğunu öğrenmiştir. Ciri Rience’i hatırlar. Çöle açılan geçide atladığı sırada peşinde olanların arasında o da vardır. Rience, Yennefer’e “bu eller ve bu parmaklarla” işkence ettiğini ve aynısını kendisine de yapacağını söyleyerek Ciri’yi tehdit etmeye çalıştığında Bonhart ona ellerini kaybetmek istemiyorsa dikkatli olmasını söyler. Skellen, Rience ve Bonhart pazarlığa otururlar. Skellen, Bonhart’ın amaçları konusunda şüphecidir ancak Rience kızın kim olduğunu öğrendikten sonra değerini fark ettiği kanısındadır.

Konuşmaya xenophone ile dahil olan Vilgefortz, kızın Kadim Kan’dan olduğunu ve onun kanından gelenin dünyayı yöneteceğini anlatarak sadece plasentasına ihtiyacı olduğunu söyler. Daha sonra kızla ne yapacakları onlara kalmıştır. Ayrıca Vilgefortz, Bonhart’a 2000 Florin, Stefan Skellen’e de İmparatorluk Gizli Servisi’nin başına geçme imkanını teklif eder. Ancak önce Baykuş’un adamlarının içindeki Gizli Servis köstebeğini ortaya çıkaracağını söyler. İfşa olacağından korkan Neratin Ceka da Baykuş’un zihin okuyucusu Kenna’ya İmparator adına çalıştığını açıklayarak kendisine yardım etmesini ister. Yardım etmeyi kabul etmezse Baykuş’un yaptığı vatan hainliğine ortak olanlarla birlikte cezalandırılacağını söyler. Kenna, Neratin’in isteğini reddetse de içi rahat etmez. Kararından emin olmak için Ciri’nin zihnini okuyarak onun kim olduğunu anlamaya çalışır ancak Ciri zihnine yapılan bu saldırıya karşı koyar.

Kelpie’ye atlayarak uzaklaşırken Rience, Bonhart ve Skellen de hemen arkasındadır. Skellen, Orion diye de anılan ninja yıldızını fırlatarak yüzünde devasa bir yara açtığında, kanlar içinde kalan Ciri atından düşecek gibi olsa da son anda toparlanarak Kelpie’nin boynuna sarılır. Düşmanları arayı kapatmalarının an meselesi olduğunu zannetseler de, Kelpie sıradan bir at olmadığını ispatlarcasına kapıların üzerinden atlayarak geçerken karnı kapının üstündeki sırıkların ucuna değmemiştir bile.

Skellen, Bonhart ve Rience, Ciri’yi takip etmek için peşi sıra ormana dalarlar. Bu sırada kovalamacaya köylüler de ellerinde meşaleleriyle katılmaya başlamıştır. Lakin şafak vakti geri döndüklerinde elleri boş, gözleri ise korku doludur. Kasabanın merkezindeki samandan tekboynuz, bir ejderhaya dönüşüp atları korkutmuş, gökyüzünde iskelet atlarını süren alevler içindeki şövalyeler kara kısrağın izlerini silerken gece boyunca ölümün habercisi Banshee’nin çığlıkları duyulmuştur. İz sürücülerin söylediğine göre atın izleri kesilmiş, adeta binicisiyle birlikte sırra kadem basmıştır.

Sonbahar ekinoksunun gecesi zamanın başından beri hayaletlerin, kabusların ve huzursuz, korku dolu uyanmaların gecesi olmuştur. İşte bu gece de Nilfgaard’da İmparator Emhyr van Emreis çığlıklar atarak uyanır; Mahakam’da cüce Yarpen Zigrin, Kaer Morhen’de yaşlı Witcher Vesemir ve daha pek çok kişi aynı sebepsiz korku ile doğrulurlar yataklarında. Tüm bu olayların sebebini, tüm bu kişilerin ortak noktasını bilebilecek pek az sayıda kişi vardır ve bu kişilerden üçü o anda aynı çatı altındadır: Ellander’deki Melilete tapınağında Jarre, Triss ve Başrahibe Nenneke rCiri’nin yüzünden kanlar akarak ölüyor olduğunu görerek uykularından doğrulurlar…

Kategoriler
Yazarlardan İnciler
“Çünkü klasiklerin klasik olmasının bir sebebi vardır. Özellikle de üzerine tüm hasar modifikasyonlarını bastığınızda.”
-Burcu (Amansızca Horizon: Zero Dawn överken)